Český výletník: Vynález je to čerchmantský. Po stopách filmu Krakonoš a lyžníci

Mám „úchylku“ na film Krakonoš a lyžníci, který se odehrává v zimě na konci 19. století. Ve sněžné romanci z roku 1980 o dětech a pašerákovi se objevují docela přesná fakta o počátcích českého lyžování. Dnes už turisty Rokytnicí nad Jizerou provádí naučná stezka. Ale při putování po stopách filmu se dostanete i na Jizerku a do Pasek nad Jizerou.
Z filmu Krakonoš a lyžníci

Z filmu Krakonoš a lyžníci | foto: NFA

V krkonošském Rokytnu stojí ve svahu na úpatí hor malá osmiboká bílá kaplička. Právě tady se odehrávají stěžejní scény filmu Krakonoš a lyžníci. Dva kluci a pak učitel a lesník v podání Ondřeje Havelky a Miroslava Vladyky se tam prohánějí na dřevěných lyžích a padají za zvuků geniální hudby Petra Hapky. „Vynález je to čerchmantský,“ říká učitel roztomilou češtinou. A následně kopec překřtí na „Krakonošovu posteli“. Každou chvíli trčí něčí nohy s lyžemi ze sněhu a já nechápu, že je v tom filmu nezlomili (ty nohy i ty lyže).

Začíná tam i naučná stezka Krakonoš a lyžníci, která vede nahoru do hor směrem na boudy Dvoračky. Stoupám do svahu a dozvídám se třeba, že v Rokytnici vozil lyžaře první vlek u nás nebo že jeden z průkopníků lyžování si změnil jméno na Aleš Lyžec.

Na louce nad Rokytnicí u kapličky ve filmu děti i učitel s hajným lyžují, sáňkují a padají.

Děj filmu je v kostce takový, že dvojice školáků pomůže pašerákovi v podání Karla Heřmánka, který prchá před finanční stráží, a dostane za to od něj lyže. Ve stejné době se učí lyžovat i hraběcí myslivci a film končí velkolepou kostýmovanou jízdou s Krakonošem na saních, která se dodnes odehrává v březnu v sousedním Harrachově.

Zpocený dorážím na Dvoračky. Vůbec nechápu, jak by tudy mohli chodit hoši denně do školy v údolí, když to je snad nejhorší kopec v celých Krkonoších. Na pěti kilometrech člověk vystoupá víc jak 500 výškových metrů.

Pustil jsem si znovu kvůli psaní tohoto textu film Krakonoš a lyžníci. První, co mě „praštilo přes nos“, byla krajina pokrytá sněhem a mocné závěje i ve vesnicích, mnohem vyšší než potkáváme dneska.

Pašerácká stezka

Z Dvoraček, samoty s pěti chatami, se pořád otevírá stejný úchvatný výhled dolů do Podkrkonoší (jsou vidět v dálce i Trosky), jako měl před sebou pašerák na lyžích v podobě Karla Heřmánka, když zmizel v údolí se zvoláním: „Dobře se vám odměním!“

Možná větším magnetem než výhled je tu horská chata Štumpovka, kde má personál navzdory obrovské kapacitě lokálu raketovou rychlost. Za dvě minuty jsem dostal menu, za další dvě minuty čaj, za pět minut lívance s borůvkami a šlehačkou, za dalších 20 minut už jsem byl zase na sněhu. Tak jsem si sedl na chvíli aspoň na lavičku s nápisem „Odpočiň si“ před vchodem.

Pohled z chalupy na Dvoračkách dolů do údolí na úpatí Krkonoš

Hrdinové filmu bydleli v nejvýchodnější chalupě Dvoraček, kde je stanice horské služby. Akorát kdyby měl pašerák na lyžích přecházet hory (v zimě) zrovna kolem Dvoraček jako ve filmu, tak by to podle mě byl spíš sebevrah. Dál směrem do Slezska je jeden z nejvyšších krkonošských hřebenů s Kotlem a pasti v podobě Kotelních jam. Ale třeba to byl fakt Krakonoš a všechno přeletěl.

Z Jizerky do Pasek

Proč ten film Češi tak milují? Podle mě je to esence naší romantické představy o Krkonoších, která dávno vzala za své a nahradil ji Špindl s předraženým čajem, grogem a borůvkovými knedlíky. Ale na plátně pořád vidíte ty chaloupky, moře sněhu, lidi, kteří ještě věřili v Krakonoše a takovou tu starosvětskou poetiku.

Kdyby někdo chtěl opravdu putovat po filmových místech Krakonoše a lyžníků, nachodil by desítky kilometrů. Filmový kostel stojí v Roprachticích u Vysokého nad Jizerou, sklárna je dnešní Penzion Sklárna na Jizerce v Jizerských horách a školní budova se točila v Pasekách nad Jizerou.

Ve filmu se objevuje i kostel v Roprachticích u Jilemnice, i když v zimních kulisách.

Historická školní budova v Pasekách nad Jizerou si ve filmu také „zahrála“. Učil tam buditel Věnceslav Metelka.

Ve filmu je i hospoda U Trompetra, kde horalové secvičují ochotnické divadlo, protože mají přijet „milovníci hor až z Prahy!“ „Až z Prahy?“ zeptá se tam někdo udiveně hospodského. Zajímavé je, že takový název krčmy fakt v kraji existoval, ale až v Bedřichově nad Libercem, protože tam pan hostinský vyprovázel se zavíračkou hosty hrou na trubku. Interiéry filmové hospody u Trompetra se každopádně natáčely ve skutečné hospodě „Mexiko“ ve Sklenařicích.

Vichr z hor

Kolář, mistr Vichr, který ve filmu „okopíruje“ norský vynález a začne chrlit české lyže, také existoval. Jeho předobrazem byl zřejmě kolář Bedřich Soukup, který první české „ski“ opravdu vyrobil, ovšem ne v Rokytnici, ale nedaleké Horní Branné u Jilemnice. Tak jsem se vydal i tam, protože je tam dnes muzeum věnované lyžování a dějinám Krkonoš.

V expozici nechyběla figura Krakonoše, nezbytný vycpaný jezevec a liška jako v každém muzeu, ale měly tam i jiné rarity. Mezi první českými lyžaři, kteří se zúčastnili prvních zimních olympijských her v Chamonix přesně před 100 lety, byli totiž lyžaři z Branné. V muzeu byl i diplom jednoho z nich podepsaný Pierrem Coubertinem.

Socha koláře Soukupa, který v Horní Branné vyráběl první lyže, stojí v parčíku u místního muzea.

V muzeu je také položená k prolistování podkrkonošská kuchařka, kde mě zaujal recept na „pivní polívku s rozinkami“. Začíná: „Do vody dáme vařit deset deka rozinek a obsah půl lahve piva. V druhé půlce rozkvedláme čtyři lžíce mouky...“ Tak dobrou chuť.

Raději zpátky k filmu. Na konci děje přijíždí na scénu na horskou slavnost nejen Krakonoš, ale i „hrabě Vajnar“, přestože správně by to měl být samozřejmě Jan Nepomuk František Harrach. Cvakne spoušť prvního foťáku a zima i film končí. To už mám většinou vlhké oči, že éra lyžníků je nenávratně pryč.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Štamgasti na Rejvízu na vás budou civět i z dřevěných židlí

Tradici vyřezávání štamgastských židlí založil na Rejvízu restauratér Brauner...

VIDEO Seriál Vždycky rád říkám, že Rejvízu se v horské romantice vyrovná akorát známější Jizerka v Jizerských...

Český výletník: Zvláštní výlet. Běžel jsem Vysočinou od hejkala k broučkovi

Čerstvě zasněžená cesta mezi Medlovem a Paseckou skalou

Seriál Na startu mi zamával zasněžený hejkal, tedy skulptura Michala Olšiaka, na konci Jan Karafiát a...

Český výletník: Pořád mě tam posílají. Tak jsem šel do Prdele

Osada Prdel u Rapšachu měří jen asi 100 metrů a jsou tam jen asi tři domy....

Ne, nejde o fotomontáž splašené umělé inteligence. To místo skutečně existuje. Osada jménem Prdel....

Český výletník: Recept na třináctý pramen Karlových Varů chtěla i StB

Obří poutač na Návštěvnické centrum Becherovky na karlovarské ulici.

Ke Karlovým Varům kromě vřídla, Rusů a oplatek neodmyslitelně patří i Becherovka. A když...

Český výletník: prošel jsem se po nejlepším městě pro život

Konkurence prorokovala Jurečku nízkou návštěvnost, protože tam prý je chladná...

Seriál Říčany vycházejí už několikátý rok po sobě v anketě jako město, kde je největší kvalita života....

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Tady a teď. Jak si žijí domorodci, kteří nemají životní cíl a neznají hypotéku

Pojmy jako včera, dnes nebo zítra neznají. Nezáleží jim na tom, co bylo, nebo co bude, a během svého života žijí v podstatě jenom jeden den. Podívejte se na životní postoje a přístupy domorodců,...

Unikátní pohled na Vltavu. Oprava menšího Lipna odhalila původní koryto

Elektrárnu na vodní nádrží Lipno II nad Vyšším Brodem na Českokrumlovsku čeká velká modernizace. Vodohospodáři měnili česle, a tak snížili hladinu vody o pět metrů. Pozorovatelům se tak naskytl...

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

Servis kola nepodceňujte. A naučte se šlapat, abyste si neničili řetěz

Nejvyšší čas vyrazit na kolo. Předtím ovšem přibrzděte v servisu. Něco zvládnete i sami, servis brzd a řazení ale nechte na odbornících. U moderních kol se přehazovačka dokonce seřizuje mobilem....

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

19. dubna 2025

„Jhak se méte?“ Prahu mají i v Texasu. Dnes však připomíná spíš město duchů

Premium

Televizní i rozhlasové stanice hlásí rekordní vedra a my se z klimatizovaného auta už pomalu bojíme vystoupit. Rádio zrovna hraje Škoda lásky, když v tom se na obzoru objeví cedule se slovem Praha....

18. dubna 2025

Kam vyrazit s dětmi na Velikonoce 2025. Tipy na akce po celé republice

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi přichází volné dny, vůně perníčků a spousta příležitostí k výletům. Přinášíme přehled nejzajímavějších velikonočních akcí po celé republice – od tradičních trhů a...

18. dubna 2025

Největší sbírka historických zbraní v Evropě má statisíce exponátů

Co je to Landeszeughaus? Zbrojnice. Pokud to vysvětlení pojmeme obšírněji, je to přibližně 190 000 dobrých důvodů, proč si zajet do Štýrského Hradce. Tolik historických zbraní tamní arzenál chová ve...

18. dubna 2025

Kam zajít po hokeji na pivo? Tipy na restaurace v Českých Budějovicích

Chystáte se do Českých Budějovic na mistrovství světa v ledním hokeji žen? Podívejte se na kavárny a restaurace, kde mají dobrou kávu, výborné jídlo, a hlavně jedinečnou atmosféru.

17. dubna 2025  16:19

Kraslice, řemesla a dobré jídlo. To vše letos nabízejí velikonoční trhy

Chcete-li zažít atmosféru tradičních Velikonoc ve větším městě, navštivte některý z velikonočních trhů v okolí. Kromě kraslic a jarních dekorací na vás čeká občerstvení i doprovodný program.

17. dubna 2025  8:44

Servis kola nepodceňujte. A naučte se šlapat, abyste si neničili řetěz

Nejvyšší čas vyrazit na kolo. Předtím ovšem přibrzděte v servisu. Něco zvládnete i sami, servis brzd a řazení ale nechte na odbornících. U moderních kol se přehazovačka dokonce seřizuje mobilem....

17. dubna 2025

Sedlecká pouť v Kutné Hoře. Tradice, která překonává staletí i počasí

Kutná Hora už tradičně spojuje Velikonoce se svou velkolepou poutí, která je právem považována za jednu z nejoblíbenějších v celé České republice. Také letošní svátky plánují statisíce návštěvníků...

17. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  16.4 13:47

Kam v Praze za uměním: deset tipů na muzea a galerie, které se vyplatí navštívit o Velikonocích

Máte rádi umění, historii nebo techniku? Přinášíme 10 tipů, kam v Praze vyrazit do galerií a muzeí. Kromě známých míst jako je Národní galerie nebo Národní muzeum jsme pro vás vybrali i několik...

16. dubna 2025

Křížem krážem po Polsku vlakem. K vidění je mnohem víc, než si myslíte

Premium

Týden železničního cestování po Polsku obsáhl velkou část země od Krakova přes Přemyšl a Lodž až po Gdaňsk. Krajina za okny polských rychlíků ubíhala svižně a na konci nezbylo, než si povzdechnout:...

16. dubna 2025

Unikátní pohled na Vltavu. Oprava menšího Lipna odhalila původní koryto

Elektrárnu na vodní nádrží Lipno II nad Vyšším Brodem na Českokrumlovsku čeká velká modernizace. Vodohospodáři měnili česle, a tak snížili hladinu vody o pět metrů. Pozorovatelům se tak naskytl...

15. dubna 2025  13:33