Dva tajemné hrady pod horami

  13:52aktualizováno  13:52
Hrad Frymburk najdou návštěvníci na skalnaté ostrožně obtékané ze tří stran potokem Olešenkou asi půl kilometru od středu Nového Hrádku. V blízkém lese se uchoval pozůstatek vstupní brány, valů a příkopů, které za husitských válek chránily hrad od severovýchodu.

Nejstarší část areálu pochází z konce 13. století. Neznámý stavitel nechal ve skále vylámat nevelkou plochu ve tvaru lichoběžníku a po obvodu zbudoval mohutné zdi, k nimž zevnitř přiléhaly obytné budovy. Dominantu hradu tvoří věž, která v nebezpečných dobách sloužila jako úkryt cenností, dokumentů i potravy.

"Takzvaná donjonová věž má průměr kolem osmnácti metrů a je skutečným unikátem nemajícím obdobu u nás ani v sousedních zemích. Když ji porovnáme s ostatními věžemi tohoto typu, zjistíme, že co do šířky je v průměru překonává o pět metrů," říká Bohumír Dragoun z Okresního muzea Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. Přestože se obdobné věže v západní Evropě vyskytují na křižáckých hradech z 12. století, Frymburk je patrně mladší. Vznikl nejspíš za kolonizace území na přelomu 13. a 14. století.

"Hrad tvoří promyšlený celek, v němž věž harmonicky splývá s obvodovými zdmi horního hradu. Pro obléhatele musely být silné zdi ve spojení s velkou věží skutečným oříškem," tvrdí Dragoun. Hrad, jehož prvním doloženým majitelem je Matouš z Frymburka, chránil starou obchodní cestu - oslí stezku - do Kladska. Odborníci nevylučují, že vznikl v souvislosti s těžbou železné rudy. V okolí Frymburka existovala totiž bohatá ložiska rudy a v historických pramenech se hovoří o místním hamru. Hrad vystřídal řadu pánů a jeho význam zanikl s připojením k opočenskému panství. Za třicetileté války, kdy už byl opuštěn, ho zpustošili vzbouření sedláci z Opočenska a po nich Švédové. Dnes je majitelem hradu Josef Bartoň z Dobenína, jemuž patří například i zámek v Novém Městě nad Metují. Nejstarší část hradu není oficiálně přístupna.

CESTA SLIBUJE DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI

Šest kilometrů od Frymburka se u Dobřan dochovaly zbytky dalšího podhorského hradu. Na rozdíl od bohaté historie Frymburka se však o něm skoro nic neví. Historici neznají ani jeho zakladatele, ani majitele a hrad nemá ani jméno. Na přelomu 13. a 14. století ho patrně založili příslušníci rodu Drslaviců, kteří kraj kolonizovali. Návštěvníci se k němu dostanou po žluté značce z Nového Hrádku přes Sněžné s řadou dochovaných roubených stavení z druhé poloviny 18. a z 19. století. Za pozornost stojí památkově chráněná místní rychta. Z Dobřan je hrad přístupný od motokrosového areálu. Přesnou podobu hradu položeného na ostrohu mezi Zlatým a Dobřanským potokem zahaluje tajemství. Jedinými dochovanými prvky jsou základy obdélníkového paláce a dvou věží, jež jej oddělovaly od předhradí. Kromě toho si návštěvníci mohou všimnout patrných zbytků okružní hradby či základů hospodářských budov v předhradí. V Dobřanech si turisté mohou povšimnout barokního kostela z roku 1738. V roubené barokní faře v letech 1809 až 1817 působil buditel a farář Josef Liboslav Ziegler, který do Dobřan zval například Josefa Dobrovského, Milotu Zdirada Poláka nebo dobrušského kupce Františka Václava Heka z Dobrušky, známého z Jiráskova F. L. Věka.


 

Erb Bartoňů z Dobenína, kterým patří hrad Frymburk.

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Na co zírá mašinfíra: Úzkokolejkou partyzánským krajem z Vysočiny na jih

Lokomotiva T48 018 čeká v Obratani na jízdu do Jindřichova Hradce

V dalším dílu seriálu Na co zírá mašinfíra zamíříme na rozhraní Vysočiny a jižních Čech. Bude to vůbec poprvé, co...

Zaniklé tratě v Česku: Dráhu z Litvínova do Jirkova zpustošila rypadla

Jirkovské zhlaví nádraží Dřínov v šedesátých letech 50.5408889N, 13.5067222E

Dnešní díl Zaniklých tratí nás zavede do míst, kde dráha musela ustoupit velkorypadlům. Otevíráme kapitolu, ve které se...

Na co zírá mašinfíra: Východočeské derby z Pardubic do Hradce Králové

Motorový vůz M131.1228 Pardubického spolku historie železniční dopravy

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nám ukáže trať, která zanedlouho přestane v dosavadní podobě existovat. Čeká ji...

Najdete na iDNES.cz