Deset technických skvostů Česka: tipy na hezké letní výlety

K tradičním návštěvám kulturně historických památek či přírodních zajímavostí stále více přibývá míst, kam se návštěvníci jezdí podívat na výtvory technické. Máme jich dost napříč republikou, nabízíme deset z nich, ale určitě víte o dalších úchvatných dílech lidských rukou.
Labská přehrada Les Království

Labská přehrada Les Království | foto: Vratislav Konečnýpro iDNES.cz

1. Les Království: naše nejhezčí přehrada jako z pohádky

Jedna z nejhezčích a nejnavštěvovanějších přehrad u nás stojí nedaleko Dvora Králové nad Labem. Zdálky vypadá jako zámek. Kamenné věžičky s červenou stříškou na koruně hráze evokují něco vznešeného, skoro pohádkového.

S její výstavbou se začalo po katastrofální povodni, která v roce 1897 zasáhla údolím Labe až Pardubice. Vodu z Krkonoš měly podle plánu zadržet dvě přehrady – Labská u Špindlerova Mlýna a Těšnovská, dnes zvaná Les Království. Náklady na její vybudování dosáhly 4,7 milionu rakouských korun, šlo o největší vodní dílo v tehdejší republice.

Až se sem vydáte, výlet spojte s návštěvou safari v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Podívat se můžete i na Raisovu chatu s rozhlednou na kopci Zvičina nad přehradou nebo do nedalekého hospitálu Kuks, který je po několikaleté rekonstrukci a je jednou z nejvýznamnějších památek v Evropě. K tomu přináleží zatím zdevastovaný Braunův Lesní betlém nedaleko Kuksu.

2. Železniční muzeum v Lužné je největším u nás

Nemusíte být mašinkoví fajnšmekři, ale toto muzeum nadchne i ženy. Zastrčený areál s několika budovami proměnily České dráhy v roce 1999 v jedinečné muzeum, největší svého druhu u nás.

Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka

Na točnách tady najdete nádherné a vypulírované historické parní lokomotivy, zrovna jako jejich další novější náhradnice, k tomu řadu vagonů a železničního zařízení. Návštěvníci se také mohou svézt na úzkorozchodné trati o šířce 800 mm. V létě mají otevřeno kromě pondělí od 9:30 do 17 hodin.

V okolí najdete hrady Křivoklát nebo Krakovec, kde chvíli před odjezdem do Kostnice pobýval i kázal Jan Hus.

3. Petřínská rozhledna, česká Eiffelovka

Jedna z dominant Prahy, 65,5 metru vysoká Petřínská rozhledna, vznikla po návratu delegace Klubu českých turistů ze světové výstavy v Paříži roku 1889. Ti se tak nadchli pohledem na Eiffelovu věž, že se rozhodli její pětkrát menší napodobeninu přenést na vrch Petřín.

Petřínská rozhledna

V květnu 1891 začala montáž železné konstrukce o váze 175 tun a otevřena byla 20. srpna. K tomu ještě 15. června přibyla nejdelší pozemní lanovka v monarchii o délce 396,5 metru s metrovým rozchodem kolejí. Hitler při návštěvě Hradu 16. března údajně prohlásil, že rozhledna musí zmizet, protože hyzdí výhled na město. Zmizel jen Hitler.

Z rozhledny dohlédnete za jasného počasí na Říp, České středohoří i Krkonoše. Z Petřína je nejhezčí procházka buď na Pražský hrad kolem Strahovského kláštera, nebo sady na Malou Stranu. U rozhledny stojí oblíbené zrcadlové bludiště a poblíž pak Štefanikova hvězdárna.

Podívejte se, jak v roce 2014 Petřínská rozhledna zezelenala:

4. Dlouhé Stráně jsou nazývány moravským mořem

Nejvýkonnější vodní elektrárna v Česku a zároveň i jedno z nejmonumentálnějších technických děl u nás se rozkládá na vrcholu Jeseníků, na dohled Pradědu. 

Vodní nádrž pro přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně využívá půlkilometrového výškového rozdílu mezi přehradou na Divoké Desné a nádrží vyhloubenou na vrcholu Mravenečníku v nadmořské výšce 1 350 metrů. V noci ji čerpadla naplní vodou, která pak v době energetických špiček padá 1,5 kilometru dlouhým potrubím do spodní nádrže. Proud roztáčí dvě turbíny v elektrárně umístěné uvnitř hory v obří kaverně o rozměrech 88 krát 26 metrů a padesátimetrové výšce. Elektrárna o výkonu 650 MW slouží od roku 1996.

Elektrárna přitahuje ročně kolem 60 tisíc turistů, pořádají se tady exkurze. Dílo vyhrálo v anketě iDNES.cz jako největší technický div Česka. Ochránci přírody však mají na stavbu jiný názor, o tom jsme psali v článku: „Dlouhé Stráně: div Česka, nebo pohrobek socialismu?

V blízkých Velkých Losinách můžete navštívit zámek známý z čarodějnických procesů na Šumperku, papírnu na výrobu ručního papíru i lázně. Z Červenohorského sedla můžete vyrazit na Praděd a odtud do Karlovy Studánky, klimatických lázní. Na druhou stranu se po hřebenovce dostanete na Šerák a Keprník, lanovkou pak do údolí a třeba vlakem do Jeseníku.

5. Králická pevnostní oblast měla zadržet německý útok

Na Králicku, v místě předpokládaného německého vpádu, je největší hustota druhorepublikového opevnění. Pěchotní sruby a tvrze jsou protkané pásmem kulometných řopíků, řada z nich funguje jako muzeum. Na některých objektech Němci po záboru zkoušeli své zbraně, ve stěnách např. uvidíte zbytky protibetonových pum.

Srub U cihelny s vojenskou expozicí

Z mnoha přístupných objektů mohou zájemci navštívit např. dělostřelecké tvrze Bouda nebo Hůrka, za exkurzi stojí vojenské muzeum v Králíkách.  V oblasti se každoročně v srpnu odehrává akce Cihelna, s ukázkami bojové techniky a scénkami z přepadení čs. pohraničí.

Pokud se sem vydáte, nenechte si nad Králíky ujít působivé poutní místo Hory matky Boží, zvané místními Hedeč. Pod Králickým Sněžníkem leží sportovně relaxační centrum, výjimečný je Mamutíkův vodní park. Nyní otevřeli i dětský Lesní park a koncem léta se má otevírat stezka v korunách stromů, podobná té na Lipně.

6. Areál Dolní Vítkovice, železné město Julese Vernea

Impozantní industriální dílo založil arcivévoda Rudolf Jan Habsburský. Katolický hodnostář byl výborným manažerem, prosadil postavení hutě ve Vítkovicích spolu s dalšími provozy. Železo se ve Vítkovicích tavilo nepřetržitě od roku 1830, kdy zapálili první pudlovací pec Rudolfovy huti. Mimochodem, arcivévoda byl nejen podnikatel, ale myslel také na zaměstnance, dříve než Baťa nechal ve Vítkovicích postavit dělnické domy, nemocnici, radnici, školu, vše v nádherné cihlové architektuře.

Dolní oblast Vítkovice

Souboru tří na sebe navazujících celků – černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu – se přezdívá „Ostravské Hradčany“, komplex je zapsaný na seznamu Evropského kulturního dědictví. Pro návštěvníky mají připravenou prohlídkovou trasu, od loňska je v provozu také moderní vědecké centrum Svět techniky se čtyřmi ojedinělými expozicemi. Bývalý plynojem nyní slouží jako multifunkční společenská aréna Gong, kde se pořádají převážně hudební akce.

Nedaleká Ostrava nabízí mimo jiné zoo, městečko miniatur i sportovní vyžití.

7. Zámecké divadlo v Českém Krumlově obdivují návštěvníci z celého světa

Pokud zhlédnete představení v divadle českokrumlovského zámku, odnesete si zážitek na celý život. Jde totiž o nejkomplexněji dochovanou barokní divadelní scénu svého druhu na světě. Do dnešní doby se v téměř neporušeném původním stavu bez výraznějších pozdějších přestaveb dochovala původní divadelní budova, vybavení hlediště, orchestřiště, jeviště, jevištní technika a rozsáhlý divadelní inventář, který čítá na 600 kostýmů, 180 rekvizit, osvětlovací techniku i řadu strojů vytvářejících zvukové efekty.

Zámecké barokní divadlo v Českém Krumlově

Největší slávu zažilo místní divadelnictví za vlády knížat z Eggenbergu ve 2. polovině 17. století a pak ještě v druhé polovině 18. století za vlády Josefa I. Adama ze Schwarzenbergu.

Tipů na výlety v okolí je spousta - v blízkosti města leží kláštery Zlatá koruna nebo Vyšší Brod, zřícenina hradu Maidštejn/Dívčí kámen či zámek Rožmberk. Není to daleko ani na Lipno, což přijde v horkých dnech velmi vhod. Od Vyššího Brodu do Krumlova je Vltava oblíbenou řekou vodáků, u Zlaté Koruny stojí velký kemp.

8. Jindřichohradeckou úzkokolejnou dráhu zachránili nadšenci

Parta nadšenců zachránila úzkokolejku, která vede z Jindřichova Hradce dvěma směry – trať do Nové Bystřice v České Kanadě měří 33 kilometrů, do Obrataně pak 46 kilometrů.

Jindřichohradecká úzkokolejka

Tratě byly v rakousko-uherské monarchii postavené v úzkém rozchodu 760 mm z důvodu úspory a provozovaly je, za státní podpory, soukromé společnosti. Měly přinést do hospodářsky chudého kraje pokrok, pomáhaly zejména při svozu dřeva. Ačkoli se uvažovalo o jejich likvidaci, sdružení nadšenců, které později založilo akciovou společnost Jindřichohradecké místní dráhy, se nakonec podařilo nejen zprovoznit tratě, ale také opravit vagony a historické lokomotivy (jedna sloužila v rumunských dolech) a zbudovat i pomocné trakce na trati. Zážitek z jízdy je neopakovatelný.

A kam se vydat v okolí? Jindřichohradecký zámek je jedním z nejhezčích u nás, s rozsáhlými sbírkami. V okolí je mnoho rybníků vhodných ke koupání, vlak jede kolem Ratmírovského. U nedalekých památkově chráněných Slavonic pak najdete v lese pásmo lehkého opevnění z druhé republiky, některé kryty slouží jako muzeum.

9. Příbramské doly na Březových horách mají skvostný hornický skanzen

Hornické muzeum v Příbrami. Foto: www.kudyznudy.cz

Příbram zbohatla na těžbě stříbra a uranu, zašlou slávu dnes připomíná perfektně vedený hornický skanzen na kraji města. Areál má tři části - Ševčínský důl, důl Anna a Vojtěch. Expozice jsou umístěné v původních budovách, můžete se projet hornickým vláčkem, sestoupit do podzemí, sjet po skluzavce k obřímu vodnímu kolu a projít kilometry v podzemí. Nic pro klaustrofobiky.

Poslední raritou je nález a výstava desetikilogramového balvanu ryzího stříbra. Během vánočních svátků se tady tradičně pořádají výstavy betlémů, jejichž vyřezáváním si horníci vydělávali přes zimu.

A co si nenechat ujít v okolí? Nad Příbramí je známé poutní místo Svatá hora, za výlet stojí nedaleký vodní zámek v Blatné. Nebo zajeďte do Lnářů, kde kromě zámecké expozice najdete Muzeum kočky.

10. Ještěd, stavba století a národní kulturní památka

Rotační hyperboloid z dílny architekta Karla Hubáčka slavnostně otevřeli v roce 1973. Stavba, která spojuje horský hotel, restauraci a vysílač v jeden celek, je národní kulturní památkou. Karel Hubáček za tento projekt v roce 1969 získal prestižní mezinárodní Perretovu cenu. Restaurace s panoramatickým výhledem nabízí jak českou, tak mezinárodní kuchyni, a vaří tu výtečně.

Televizní vysílač Ještěd

Z Ještědu se otevírá jedinečný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Železné hory, směrem ku Praze, na Brdy, Lužické i Krušné hory. Je odtud vidět i kus příhraničního Polska. Na vrcholek vás vyveze kabinková lanovka, která je v provozu od roku 1933.

A kam na další výlety? Hřebenovkou lze doputovat do jednoho z nejmalebnějších údolí kraje, Kryštofova Údolí. Můžete také zavítat do obce Světla na jižním úpatí, kde přes 30 let žila spisovatelka Johana Mužáková, která si podle oblíbeného místa zvolila pseudonym Karolina Světlá. Liberec pak nabízí oblíbenou zoologickou i botanickou zahradu a vodní atrakce v aquaparku Babylon.

Tip na závěr: Lipenská stezka v korunách stromů

Nad lipenským jezerem na vrchu Kramolíně vznikla v roce 2012 stezka v korunách stromů, kdy se po pozvolném výstupu dostanete na vrchol hranaté dřevěné věže s vyhlídkou na Lipenské jezero. Čtyřicetimetrovou věž tvoří devět obrovských pylonů. Cesta není jen výhledová, ale - obdobně jako v Bavorsku - i naučná, na řadě informačních panelů se dozvíte řadu zajímavostí o lese, o Šumavě. Dolů můžete buď po svých, nebo sjet toboganem.

Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou

Autoři:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.6 17:33

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Obézní žena žádá sedadlo v letadle navíc, teď chce delší pásy v autech

9. června 2024

Influencerka Jaelynn Chaney, na internetu známá jako Jae Bae, často bojuje za práva nadměrně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Kolik se dá ujet na elektrokole za den? A kdy se musí motor vypnout?

30. května 2024,  aktualizováno  7.6 10:34

Elektrokola už dávno nejsou podivným vynálezem pro důchodce. Prodeje neustále rostou a možná se...

Mrtvá těla v klecích pod stromem. Bali skrývá hřbitov, kam vás pustí jen mafie

8. června 2024

Na indonéský ostrov Bali míří ročně miliony turistů. Ačkoliv by se mohlo zdát, že všechna místa už...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rekordy podzemního světa. Nejrychlejší metro uhánělo i přes 400 km/h

11. června 2024

Metra jsou asi ten nejefektivnější způsob hromadné přepravy lidí uvnitř velkého města. Tedy, pokud...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.6 17:33

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

Čech absolvoval přes 650 letů. Nejkrásnější jsou Cookovy ostrovy, říká

14. června 2024

Premium Jiří Spolek zažil pokus o únos v Peru i veliké cestovatelské štěstí v Istanbulu. Cestování je pro...

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...