Nádherná česká krajina ze sedla kola. Projeďte si tři výlety Sedlčanskem

aktualizováno 
Hledáte cyklistickou lokalitu, kde si pořádně protáhnete nohy a zároveň bude mít každý z vašich výletů atraktivní a zajímavý cíl? Vydejte se na Sedlčansko. Najdete tu zříceniny hradů, stylové hospůdky, polozapomenuté zámečky i pozůstatky největšího větrného mlýna.

Vodní tvrz Borotín patří k nejromantičtějším v Čechách. | foto: Barbora Vajsejtlová, pro iDNES.cz

V zimní sezoně je tento kraj známý především Moníncem, na jehož svahy míří tisíce, především pražských a víkendových, lyžařů. Ale okolí Sedlčan má co nabídnout i cyklistům – a rozhodně toho není málo.

Rovinek si tu příliš neužijete a je třeba počítat s tím, že na některých trasách je stoupání poměrně zásadní, ale dají se najít i varianty pro rodinné výlety s malými dětmi. Odměnou vám budou nádherné výhledy i atraktivní lokality a místa, která nejsou ještě zavalená turisty.

Za větrným mlýnem

Přímo v Sedlčanech můžete zahájit okruh, který měří necelých padesát kilometrů, a v jehož průběhu navštívíte zříceninu největšího větrného mlýna v Evropě.

Jen tři kilometry od Sedlčan najdete malou vesnici Příčovy, za kterou se nachází zbytky větrného mlýna. Nemusíte mít strach, že byste stavbu neobjevili, protože stojí na kopci za vesnicí a je vidět už zdaleka.

Fotogalerie

I když ze stavby zbyly už jen obvodové zdi, stejně působí impozantním a velmi působivým dojmem.

Historie mlýna je opředena tajemstvím a nikdo například přesně neví, kdy mlýn vznikl a kdo jej nechal postavit. Nejpravděpodobnějšími „kandidáty“ jsou buď Lobkovicové, rod Schönpflugů nebo Jakub Krčín z Jelčan.

Záhadný je i důvod, proč byl v osmnáctém století mlýn pobořen. Každopádně můžete obdivovat nejen unikátní technickou stavbu, ale i krásný výhled, který se od ní nabízí.

Z Příčov pokračujte do Vysokého Chlumce. Trasa vede po málo frekventovaných silnicích a cestách a pro cyklisty je velmi příjemná. Ve Vysokém Chlumci si můžete udělat zastávku ve skanzenu, který uchovává vesnickou architekturu od sedmnáctého do dvacátého století. I kdybyste se nechystali na detailní prohlídku, pohled do údolí, kterým protéká potok, přes doškové střechy domků, je půvabný.

Ve Vysokém Chlumci je také hrad, který je sice v současné době veřejnosti nepřístupný, ale jeho fotogenická silueta vás bude při kroužení kolem městečka prakticky neustále doprovázet.

Silueta hradu Vysoký Chlumec je vidět už zdaleka.

Silueta hradu Vysoký Chlumec je vidět už zdaleka.

Skanzen ve Vysokém Chlumci

Skanzen ve Vysokém Chlumci

Z Vysokého Chlumce se vydejte směrem na Nechvalice a Kvasejovice, které v zimě představují alternativu lyžování na Monínci. Přes Jesenici a Dohnalovu Lhotu se dostanete až do Červeného Hrádku. Původně vodní tvrz byla přestavěná na neogotický zámek v devatenáctém století známým architektem Janem Kotěrou. Veřejnosti je přístupný krásný zámecký park v anglickém stylu. Červený Hrádek už je jen několik set metrů od centra Sedlčan, kde váš okruh končí.

Zřícenina z pohádky

Jedete na cyklistický výlet s dětmi? Potom můžete naplánovat trasu, jejíž cílem bude jedna z nejromantičtějších zřícenin, které jste kdy navštívili. Začínat budete tentokrát na Monínci. Nahoru můžete vyjet lanovkou (ta ovšem do října jezdí pouze o víkendech, svátcích a ve středu), ale stejně tak i vyšlapat vlastními silami. Jen je potřeba počítat s tím, že na necelých třech kilometrech z Jetřichovic do Cunkova zdoláte převýšení dvě stě metrů.

Z Cunkova nechte své nohy odpočinout cestou do Jistebnice. Děti určitě zaujme ohrada s bizony, kterou budete míjet po pravé straně za Cunkovem. Z Jistebnice se můžete vydat nalevo rovnou do Borotína, ale pokud s sebou máte zdatnější cyklisty nebo plánujete celodenní výlet, určitě se vám vyplatí zajížďka, kterou si můžete protáhnout až do Tábora. Na pěší zóně se tu posadíte do některé z půvabných kaváren nebo hospod v kulisách historického centra. Krásné výhledy vám nabídne i cyklostezka kolem rybníku Jordán.

Tvrz Borotín se zrcadlí v hladině Zámeckého rybníka.

Tvrz Borotín se zrcadlí v hladině Zámeckého rybníka.

Ve zrekonstruovaném Barokním dvoře si můžete dát i občerstvení ve stylovém...

Ve zrekonstruovaném Barokním dvoře si můžete dát i občerstvení ve stylovém prostředí.

Zpátky se vydáte přes Nasavrky a Řevnov až do Borotína. Tady se na návsi vydáte doprava podle směrovek k vodní tvrzi. Silnice se po chvíli změní v lesní cestu, a ta vás dovede až k Zámeckému rybníku, v jehož hladině se zrcadlí vodní tvrz Borotín. Jeho silueta vám možná bude povědomá a uvědomíte si, že se objevila v pohádce Honza málem králem – sídlo tady měli pohádkoví loupežníci.

Ostatně romantiku Borotína si zamiloval i Karel Hynek Mácha a pravidelně se sem vracel. Zřícenina je volně přístupná a můžete si ji s dětmi prohlédnout libovolně dlouhou dobu. Až se budete chtít občerstvit, hned vedle tvrze je Barokní dvůr, v němž objevíte příjemnou kavárnu.

Terénní výlet za pec

Pro tuto trasu budete potřebovat alespoň základní technické dovednosti, protože její podstatná část vede terénem a zejména některé lesní sjezdy jsou poměrně náročné. Na druhou stranu si můžete být jisti, že naprostou většinu času budete na cestě sami a nerušeně si užijete horských panoramat i zapadlých romantických zákoutí.

Tentokrát můžete začít třeba v Sedleci-Prčici a vydat se směrem na Sušetice. Pokud chcete zdolat další významný vrchol zdejší krajiny, za Sušeticemi si udělejte odbočku doleva a vyšlapejte na Javorovou skálu, odkud je to jen kousek do vesnice Ounuz s chaloupkami, které vypadají, jako kdyby právě vystoupily z pohádky (ostatně také se tady hned několik pohádek natáčelo).

Jestliže o stoupání navíc nestojíte, pokračujte až do Veletína. Tady je prakticky povinnou zastávkou Hospůdka za pecí. Ručíme vám za to, že návštěva nenápadné hospůdky s modře vymalovanými stěnami vás uchvátí neopakovatelnou atmosférou. Děti si tu mohou zalézt za pec, hrát společenské hry, číst si v knížkách nebo hladit místní kočky. Dospělé potěší vynikající pivo. A o víkendech tu můžete narazit i na živou hudbu.

Na Monínec můžete vyjet lanovkou, ale stejně tak vyšlapat vlastními silami....

Na Monínec můžete vyjet lanovkou, ale stejně tak vyšlapat vlastními silami. Záleží jen na vašich preferencích a kondici.

Cestou na zříceninu hradu Zvěřinec objevíte spoustu zapadlých zákoutí.

Cestou na zříceninu hradu Zvěřinec objevíte spoustu zapadlých zákoutí.

Z Veletína udělejte smyčku přes Vratkov a Myslkov do Matějova a Nových Dvorů. Lesní cesta vás potom dovede až ke zřícenině hradu Zvěřinec. Zcela upřímně nečekejte nic víc než hromady kamenů, které z původního hradu zbyly, a pamětní desku, která připomíná, že toto místo miloval Karel Hynek Mácha.

Pokud zapojíte fantazii, můžete zkusit uhodnout, kde se asi skrývá poklad, který je tu údajně zakopaný. Nicméně projížďka lesem a výhled, který se před vámi posléze otevře, rozhodně za terénní jízdu stojí.

Přes Zadní boudy a Kvasejovice se pak vrátíte zpátky do Sedlece-Prčice. Tady určitě stojí za návštěvu pivovar Vítek z Prčice spojený s restaurací. Kromě mnoha druhů vynikajícího piva tu výborně vaří a porce jsou víc než štědré.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Tak vypadala minulost. Dnes se do Krušných hor vrací krása i zašlá sláva

Krušné hory už dávno nejsou zkroušené. Ba naopak. Jsou tajemné, báječné a tak trochu neobjevené. Těžce zkoušené přírodě...

Barokní skvost u Orlických hor. Unikátní schody do nebe čekají na záchranu

Městečka a vesnice v podhůří Orlických hor formovaly svoji tvář v období baroka. Vznikaly v nich unikátní stavby, které...

Poprvé na Bali? Připravte si sedmnáct dní volna, jinak vás to bude mrzet

Mezi cestovateli v Česku patří Bali k jedné z nejpopulárnějších exotických destinací. Pokud se chystáte vyrazit bez...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Elektrokola v Alpách budí vášně. Začíná boj o budoucnost cykloturistiky

Němci si jen za loňský rok pořídili téměř milion elektrokol. A nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend měl upadat. V...

Japonskem na kole. Kterak jsme ztroskotali v pětihvězdě

Poslední tři sta kilometrů dlouhá etapa na Hokkaidu nám připravila spoustu výzev. Ve vrcholícím létu teploty šplhaly...

Nádherná česká krajina ze sedla kola. Projeďte si tři výlety Sedlčanskem

Hledáte cyklistickou lokalitu, kde si pořádně protáhnete nohy a zároveň bude mít každý z vašich výletů atraktivní a...

Velký traverz Slovenskem. Na kole od Tater až k Dunaji to trvalo čtyři dny

Členitý terén, různorodé krajiny a silnice s nevelkým provozem: to byla naše hlavní kritéria při plánování „slovenské...

Najdete na iDNES.cz