Pátek 4. prosince 2020, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 4. prosince 2020 Barbora

Nádherná česká krajina ze sedla kola. Projeďte si tři výlety Sedlčanskem

Hledáte cyklistickou lokalitu, kde si pořádně protáhnete nohy a zároveň bude mít každý z vašich výletů atraktivní a zajímavý cíl? Vydejte se na Sedlčansko. Najdete tu zříceniny hradů, stylové hospůdky, polozapomenuté zámečky i pozůstatky největšího větrného mlýna.

Vodní tvrz Borotín patří k nejromantičtějším v Čechách. | foto: Barbora Vajsejtlová, pro iDNES.cz

V zimní sezoně je tento kraj známý především Moníncem, na jehož svahy míří tisíce, především pražských a víkendových, lyžařů. Ale okolí Sedlčan má co nabídnout i cyklistům – a rozhodně toho není málo.

Rovinek si tu příliš neužijete a je třeba počítat s tím, že na některých trasách je stoupání poměrně zásadní, ale dají se najít i varianty pro rodinné výlety s malými dětmi. Odměnou vám budou nádherné výhledy i atraktivní lokality a místa, která nejsou ještě zavalená turisty.

Za větrným mlýnem

Přímo v Sedlčanech můžete zahájit okruh, který měří necelých padesát kilometrů, a v jehož průběhu navštívíte zříceninu největšího větrného mlýna v Evropě.

Jen tři kilometry od Sedlčan najdete malou vesnici Příčovy, za kterou se nachází zbytky větrného mlýna. Nemusíte mít strach, že byste stavbu neobjevili, protože stojí na kopci za vesnicí a je vidět už zdaleka.

Fotogalerie

I když ze stavby zbyly už jen obvodové zdi, stejně působí impozantním a velmi působivým dojmem.

Historie mlýna je opředena tajemstvím a nikdo například přesně neví, kdy mlýn vznikl a kdo jej nechal postavit. Nejpravděpodobnějšími „kandidáty“ jsou buď Lobkovicové, rod Schönpflugů nebo Jakub Krčín z Jelčan.

Záhadný je i důvod, proč byl v osmnáctém století mlýn pobořen. Každopádně můžete obdivovat nejen unikátní technickou stavbu, ale i krásný výhled, který se od ní nabízí.

Z Příčov pokračujte do Vysokého Chlumce. Trasa vede po málo frekventovaných silnicích a cestách a pro cyklisty je velmi příjemná. Ve Vysokém Chlumci si můžete udělat zastávku ve skanzenu, který uchovává vesnickou architekturu od sedmnáctého do dvacátého století. I kdybyste se nechystali na detailní prohlídku, pohled do údolí, kterým protéká potok, přes doškové střechy domků, je půvabný.

Ve Vysokém Chlumci je také hrad, který je sice v současné době veřejnosti nepřístupný, ale jeho fotogenická silueta vás bude při kroužení kolem městečka prakticky neustále doprovázet.

Silueta hradu Vysoký Chlumec je vidět už zdaleka.

Silueta hradu Vysoký Chlumec je vidět už zdaleka.

Skanzen ve Vysokém Chlumci

Skanzen ve Vysokém Chlumci

Z Vysokého Chlumce se vydejte směrem na Nechvalice a Kvasejovice, které v zimě představují alternativu lyžování na Monínci. Přes Jesenici a Dohnalovu Lhotu se dostanete až do Červeného Hrádku. Původně vodní tvrz byla přestavěná na neogotický zámek v devatenáctém století známým architektem Janem Kotěrou. Veřejnosti je přístupný krásný zámecký park v anglickém stylu. Červený Hrádek už je jen několik set metrů od centra Sedlčan, kde váš okruh končí.

Zřícenina z pohádky

Jedete na cyklistický výlet s dětmi? Potom můžete naplánovat trasu, jejíž cílem bude jedna z nejromantičtějších zřícenin, které jste kdy navštívili. Začínat budete tentokrát na Monínci. Nahoru můžete vyjet lanovkou (ta ovšem do října jezdí pouze o víkendech, svátcích a ve středu), ale stejně tak i vyšlapat vlastními silami. Jen je potřeba počítat s tím, že na necelých třech kilometrech z Jetřichovic do Cunkova zdoláte převýšení dvě stě metrů.

Z Cunkova nechte své nohy odpočinout cestou do Jistebnice. Děti určitě zaujme ohrada s bizony, kterou budete míjet po pravé straně za Cunkovem. Z Jistebnice se můžete vydat nalevo rovnou do Borotína, ale pokud s sebou máte zdatnější cyklisty nebo plánujete celodenní výlet, určitě se vám vyplatí zajížďka, kterou si můžete protáhnout až do Tábora. Na pěší zóně se tu posadíte do některé z půvabných kaváren nebo hospod v kulisách historického centra. Krásné výhledy vám nabídne i cyklostezka kolem rybníku Jordán.

Tvrz Borotín se zrcadlí v hladině Zámeckého rybníka.

Tvrz Borotín se zrcadlí v hladině Zámeckého rybníka.

Ve zrekonstruovaném Barokním dvoře si můžete dát i občerstvení ve stylovém...

Ve zrekonstruovaném Barokním dvoře si můžete dát i občerstvení ve stylovém prostředí.

Zpátky se vydáte přes Nasavrky a Řevnov až do Borotína. Tady se na návsi vydáte doprava podle směrovek k vodní tvrzi. Silnice se po chvíli změní v lesní cestu, a ta vás dovede až k Zámeckému rybníku, v jehož hladině se zrcadlí vodní tvrz Borotín. Jeho silueta vám možná bude povědomá a uvědomíte si, že se objevila v pohádce Honza málem králem – sídlo tady měli pohádkoví loupežníci.

Ostatně romantiku Borotína si zamiloval i Karel Hynek Mácha a pravidelně se sem vracel. Zřícenina je volně přístupná a můžete si ji s dětmi prohlédnout libovolně dlouhou dobu. Až se budete chtít občerstvit, hned vedle tvrze je Barokní dvůr, v němž objevíte příjemnou kavárnu.

Terénní výlet za pec

Pro tuto trasu budete potřebovat alespoň základní technické dovednosti, protože její podstatná část vede terénem a zejména některé lesní sjezdy jsou poměrně náročné. Na druhou stranu si můžete být jisti, že naprostou většinu času budete na cestě sami a nerušeně si užijete horských panoramat i zapadlých romantických zákoutí.

Tentokrát můžete začít třeba v Sedleci-Prčici a vydat se směrem na Sušetice. Pokud chcete zdolat další významný vrchol zdejší krajiny, za Sušeticemi si udělejte odbočku doleva a vyšlapejte na Javorovou skálu, odkud je to jen kousek do vesnice Ounuz s chaloupkami, které vypadají, jako kdyby právě vystoupily z pohádky (ostatně také se tady hned několik pohádek natáčelo).

Jestliže o stoupání navíc nestojíte, pokračujte až do Veletína. Tady je prakticky povinnou zastávkou Hospůdka za pecí. Ručíme vám za to, že návštěva nenápadné hospůdky s modře vymalovanými stěnami vás uchvátí neopakovatelnou atmosférou. Děti si tu mohou zalézt za pec, hrát společenské hry, číst si v knížkách nebo hladit místní kočky. Dospělé potěší vynikající pivo. A o víkendech tu můžete narazit i na živou hudbu.

Na Monínec můžete vyjet lanovkou, ale stejně tak vyšlapat vlastními silami....

Na Monínec můžete vyjet lanovkou, ale stejně tak vyšlapat vlastními silami. Záleží jen na vašich preferencích a kondici.

Cestou na zříceninu hradu Zvěřinec objevíte spoustu zapadlých zákoutí.

Cestou na zříceninu hradu Zvěřinec objevíte spoustu zapadlých zákoutí.

Z Veletína udělejte smyčku přes Vratkov a Myslkov do Matějova a Nových Dvorů. Lesní cesta vás potom dovede až ke zřícenině hradu Zvěřinec. Zcela upřímně nečekejte nic víc než hromady kamenů, které z původního hradu zbyly, a pamětní desku, která připomíná, že toto místo miloval Karel Hynek Mácha.

Pokud zapojíte fantazii, můžete zkusit uhodnout, kde se asi skrývá poklad, který je tu údajně zakopaný. Nicméně projížďka lesem a výhled, který se před vámi posléze otevře, rozhodně za terénní jízdu stojí.

Přes Zadní boudy a Kvasejovice se pak vrátíte zpátky do Sedlece-Prčice. Tady určitě stojí za návštěvu pivovar Vítek z Prčice spojený s restaurací. Kromě mnoha druhů vynikajícího piva tu výborně vaří a porce jsou víc než štědré.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Rakousko od Vánoc otevře skiareály. Češi ale budou muset do karantény

Rakousko od 24. prosince umožní provozování venkovních zimních sportů včetně lyžování a bruslení. Některé země včetně...

Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i...

Kvíz: Znáte Krušné hory? Otestujte své znalosti a vyhrajte nádhernou knihu

Svojí popularitou se nemohou rovnat s Krkonošemi, Jizerkami ani Šumavou. Kdysi opomíjené hory ale dnes získávají na...

KVÍZ: Poznejte zaniklé železniční tratě. Nejlepší čtenáři vyhráli knihu

Železnice nám přinesla nejen revoluci v dopravě osob a zboží, ale také nové architektonické prvky přetvářející ráz...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemný Svojanov. Krásný hrad u Poličky byl svědkem několika tragédií

Dvacet kilometrů jihovýchodně od Poličky se nad hlubokým údolím řeky Křetínky tyčí jeden z nejstarších královských...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Šlápněte do pedálů. Přinášíme šest tipů na cyklotoulky českou krajinou

Šlápnout do pedálů a kochat se okolní krajinou nemusí být jen výsadou trénovaných sportovců. Kde všude si užijete...

Na kole po jižní Moravě. Ochutnáte nejlepší vína v dechberoucí krajině

Všude dobře, doma nejlíp. Konečně máme čas na neuspěchané cyklovýlety v místech, která já i moji přátelé máme rádi, na...

Když máte extrém v krvi. Jízda na kole nonstop kolem Česka a Slovenska

Seriál Tato výzva přichází nečekaně, ale neváhám ani sekundu. Udělám ležatou osmičku a na jeden zátah objedu na kole české a...

Komfort cestování na elektrokole zvýší síť nabíjecích stanic

Advertorial Do malého batůžku jen mobil, klíče a peněženku, nasednout na elektrokolo a hurá do kopců třeba na celý den! Tak luxusně...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Fronty u kadeřníků, obchody počítají zákazníky. Velké rozvolnění začalo

Sledujeme online Po více než měsíci se ve čtvrtek opět otevřely obchody, restaurace a provozovny služeb. Obchodníci se na něj dlouhodobě...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Jaká je smrtnost a kde hrozí nákaza covidem? Nové odpovědi vědců nepotěší

Jaké jsou vědecké důkazy o účinnosti roušek a respirátorů? V jaké situaci je největší riziko nákazy? Kolik procent...