Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Tady meditují i opice. Dojeli jsme na kole do zatím nejkrásnějšího Japonska

Seriál
Slavíme. Sice jsme geograficky teprve v polovině výpravy a navíc je před námi zimní období, ale nyní jsme zdolali nejtěžší etapu. V posledním díle cestopisu vás s navráceným optimismem zavedu za makaky, k malebným západům slunce na pobřeží a do zatím nejsympatičtějšího města Japonska.

Západy slunce v Tojamě byly až kýčovitě krásné. | foto: Archiv Zuzany Blažkové

Poslední dny v prefektuře Nagano na nás čekala odměna. Známí nás pozvali do ryokanu Biyunoyado v lázeňském městečku Judanaka.

Gastronomické orgie, které tu hostům dopřávají, pro nás představovaly nový svět. Jakousi luxusní galaxii chutí, o které se běžnému Evropanovi, natož nám kempujícím tulákům ani nezdá. Přesně takové rozmazlení nám přišlo po náročných týdnech vhod!

Biyunoyado se zároveň nachází pár kilometrů od slavného Jigokudani Snow Monkey Park, kam jsme posilněni a odpočati vyrazili procházkou. Už při vstupu do areálu kolem nás svištěli první makakové červenolící, jediní nelidští primáti, kteří v zemi žijí.

Jigokudánská tlupa je však unikátní: vysloužila si celosvětovou popularitu díky koupání v onsenech. Zejména v zimě tu návštěvníky pobaví pohled na chlupaté mudrce meditující v horkých lázních.

Fotogalerie

Další, tentokrát už zcela divoké makaky jsme v následujících dnech spatřili v horské biosférické rezervaci Šiga Kogen, která je pro svou krásnou přírodu zapsána na seznamu UNESCO.

Při jízdě nejvyšší lyžařskou lanovkou Japonska, na 2 307 metrů vysokou horu Yokoteyama, jsme na vrcholcích na horizontu obdivovali první souvislé vrstvy sněhu.

Alpy středního Honshu jsou oblastí, kde v sezoně napadne nejvíc sněhu na celém světě. Na nic tedy už nečekáme, roztáčíme pedály a utíkáme k pobřeží.

Nejdražší cyklostezkou

Prefekturu Niigata si budeme pamatovat jako tu, kde se nic moc neudálo. A přesně to jsme si užívali. Bezstarostné dny a příjemné kilometry podél pobřeží japonského moře nám dobily baterie. Cesta zdejšími vesničkami se stala ještě o to klidnější, že prakticky celá vedla po cyklostezce.

V Šiga Kogen opadávají poslední listy a nastupuje zima.

V Šiga Kogen opadávají poslední listy a nastupuje zima.

V Niigatě slavíme čtyři tisíce kilometrů na cestě.

V Niigatě slavíme čtyři tisíce kilometrů na cestě.

Měli jsme ji jenom pro sebe, z čehož si asi politici trhají vlasy. Odhadli jsme, že jde o nejdražší cyklostezku historie, jelikož obsahuje desítku privátních tunelů! Někdo tu musel mít velké ambice, které bohužel nedotáhl do konce, takže rozsah investice neodpovídá využití.

My si však komfort užíváme naplno. Na jízdu motoristickými tunely jsme si tu sice už přivykli, ale přece jen se tam stoprocentně bezpečně necítíme a výfukové plyny dýcháme taky neradi. Obecně se nám tu zdá vzduch čistý, ovšem objektivně měřeno má země hodně práce před sebou. Ročně tu zhruba 60 tisíc lidí předčasně zemře právě kvůli znečištěnému ovzduší.

Podél pobřeží se nám zase jelo s radostí a lehkostí.

Podél pobřeží se nám zase jelo s radostí a lehkostí.

Zejména v obcích k tomu velkou měrou přispívá právě doprava. I přes kvalitní MHD roste počet osobních aut na silnicích. Z celkových 78 milionů motorových vozidel na ostrovech je 62 milionů osobních, což je o čtyři miliony více než před deseti lety.

Úřady ale tlačí na snižování zátěže, takže se dlouhodobě zpřísňují emisní limity a pomalu se přechází na motory hybridní či plně elektrické, pár vlaštovek se už chlubí i palivovými články.

Romatické západy a noční drama

Z Niigaty jsme plynule navázali Tojamou. Její hlavní město se rozléhá v deltě řeky Jinzu, odkud jsme se kochali výhledy na všechny strany. Přes den nás štěstím naplňovalo paprsky zalité, a přesto zasněžené pohoří Hida, k večeru se náš zrak upíral k poloostrovu Noto a slunci zapadajícímu za jeho kopce.

Nejhezčí červánkové fotky si vezeme z kempu Sonokeyama, kde jsme poprvé a naposledy za mnoho týdnů narazili na jiné trempy. Stan jsme si od nich postavili co nejdál, což znamenalo vedle lesíka. V noci nás kolem třetí ranní vzbudilo trhání igelitu. „Tys nechala ty odpadky na zemi?” ptá se mě s oprávněnou výčitkou manžel.

V domnění, že v městské oblasti nám žádné živočišné útoky nehrozí, jsem skutečně sáček s voňavými konzervami od tuňáka neumístila do výšky na řidítka.

Slavné zahrady Kenrokuen v Kanazawě jsou mezi top 3 celého Japonska.

Slavné zahrady Kenrokuen v Kanazawě jsou mezi top 3 celého Japonska.

Podzim v UNESCO rezeraci Šiga Kogen hraje všemi barvami.

Podzim v UNESCO rezeraci Shiga Kogen hraje všemi barvami.

Šustění neustávalo a my v polospánkovém zmatení mysli řešili, jestli tu může nebo nemůže být medvěd. Já jsem navigátorkou výpravy a tak mám neustále v mysli mapu a polohu, kde se nacházíme. Její letmé projetí v paměti mi dalo dostatečné přesvědčení, že až sem by z hor šelma nedošla.

Míša ale výhodu mapy nemá a moje situaci zlehčující uklidňování ho z pudové role ochránce rodiny nedostalo. Ze stanu tedy na nevítaného hosta blikal čelovkou a pokřikoval. Zahánění však nepomohlo, a tak prý se švýcarákem v ruce držel stráž až do rána, zatímco já spala dál.

S východem slunce mě však ze snění nazlobeným hlasem vytrhl: „Ty ****, cos to tam pověsila za igelitku!“ Takže ani medvěd, ani havran, ani liška. Jen průvan a prázdná igelitka, kterou jsem si odložila na háček budovy, způsobila chudákovi manželovi několikahodinové vystresované bdění. Nemohla jsem se ubránit, zmocnil se mě záchvat smíchu a s touto historkou svého statečného druha zlobím dodnes. Nedivím se, že se od té doby ve volných chvílích vrhá na četbu Zkrocení zlé ženy.

Kanazawa, perla západu

Tady jsme spatřili to nejlepší z Japonska, řekli nám o ne tak slavném městě Kanazawa naši kamarádi Eva a Martin. Jelikož jsou oba šikovní architekti, moc jsem se na jejich doporučení do města těšila. I přes vysoká očekávání nás Kanazawa opravdu nadchla. Pokud bychom měli na život jedno velkoměsto z Japonska vybrat, tak by volba nejspíš padla sem.

Z jedné strany město omývá teplé moře, z druhé ho chrání hory národního parku Hakusan, takže milovníci přírody a sportovci tu najdou všemožné vyžití. Samotné centrum pak disponuje pestrým mixem moderní architektury, skvělých muzeí i galerií a zároveň starými gejša čtvrtěmi plnými historických dřevěných domů a sídel vyhlášených řemeslníků.

Higaši Čaja. Gejša čtvrť v Kanazawě

Higashi Chaya. Gejša čtvrť v Kanazawě

Na Kanazawu však budeme vzpomínat s láskou hlavně ze společenského důvodu. Po celý týden nás u sebe doma hostili Nobu a jeho maminka, členové sítě Warmshowers. Nobu na kole během mnoha let projel kus světa a rád teď vítá jiné cyklocestovatele u sebe doma. Jeho maminka provozuje tzv. snack bar, malý podnik prakticky výhradně pro štamgasty z okolí.

Jeden večer jsme se s nimi přišli pobavit. Pár sklenic dobrého piva a lahodného domácího umeshu (saké s macerátem ze švestek) stačilo, abychom se z plna hrdla i přes své nevalné pěvecké vlohy zapojili do karaoke party.

Naším příspěvkem k dobré náladě byla zase sada pexesa, které Japonci neznají a které umožňuje dokonale přemosťovat jazykovou bariéru. Hru od českého vynálezce Zdeňka Prince vřele doporučuji provětrat, zrovna silvestr k tomu může být skvělou příležitostí.

Milí čtenáři, děkujeme vám za téměř půlroční pozornost a přejeme vám do roku 2020 mnoho radosti, pohybu a čerstvého vzduchu.

Kanazava novomanžele na kolech fascinovala.

Kanazava novomanžele na kolech fascinovala.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Přejete si číst další díly japonského cestopisu na iDNES.cz?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 31. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

Ano! Je to zajímavý cestopis. 454
Už ne, díky... 24
Autoři:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Čtenáři cestují: Jak jsem s malým stanem a velkým psem přešla Šumavu

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Archeologové objevili nejstarší jeskynní malbu světa, je stará 45 tisíc let

Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v jeskyni na ostrově...

Petrova bouda se změní: jídlo v útulně, přespání pro 12 turistů se spacáky

Premium V provozu nové Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš už je jasno. Ubytovávat bude zejména firemní pobyty a školení...

Výlet do kraje Mantáků. Účinné slovenské lázně vyhledával i Vlasta Burian

Premium Jen čtyřicet pět kilometrů západně od Košic, leží zapomenutý region, kam turisté zavítají jen zřídka. Přitom území na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Království vody a ledu. Tři výlety k zimním vodopádům v Jizerských horách

Zima v Jizerských horách přeje zejména běžkařům. Pro pěší turisty je v zimě lepší vyhnout se vytíženým běžkařským...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Nenechte se mýlit, cyklistické putování po Olomouci stojí za to

Hanácká metropole nebude asi první místo, na které si člověk vzpomene, když si začne plánovat výlet na kole. A je to...

Šlápněte do pedálů. Přinášíme šest tipů na cyklotoulky českou krajinou

Šlápnout do pedálů a kochat se okolní krajinou nemusí být jen výsadou trénovaných sportovců. Kde všude si užijete...

Na kole po jižní Moravě. Ochutnáte nejlepší vína v dechberoucí krajině

Všude dobře, doma nejlíp. Konečně máme čas na neuspěchané cyklovýlety v místech, která já i moji přátelé máme rádi, na...

Když máte extrém v krvi. Jízda na kole nonstop kolem Česka a Slovenska

Seriál Tato výzva přichází nečekaně, ale neváhám ani sekundu. Udělám ležatou osmičku a na jeden zátah objedu na kole české a...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...