Sobota 6. března 2021, svátek má Miroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. března 2021 Miroslav

Na kole po Japonsku: Do historických vesnic nás provázel ukrutný mráz

Seriál
Z naganských hor jsme sjížděli s přesvědčením, že teď už veškeré kopce vynecháme. Po týdnu u hostitelů v Kanazawě nám však otrnulo. Funíme do vrchů, abychom spatřili vyhlášené starodávné vesnice Širakawa-gó a Gokajama. Po cestě prefekturou Gifu nás zkouší děravé pláště či nečekané sněžení. Na mráz ale nejsme vybavení!

Širakawa-Gó v podzimním hávu | foto: Archiv Zuzany Blažkové

„Proč jsi na to nemyslel?!“
„Proč jsi na to nemyslela ty?!“
„Já myslím na všechno ostatní!“
„Ach jo, tak to jdeme opravit…“

První prázdná duše další etapy nás pozlobila už dvacet kilometrů za Kanazawou. Mnoho týdnů si slibujeme, že ve velkém městě koupíme nové pláště – stávající už jsou po 4 300 kilometrech cesty totiž tak sjeté, že v nich číhá na smolné střepy mnoho děr. Jenže na servis oba pořád zapomínáme, což nás teď pěkně vytrestalo.

Po krátké vzájemné výměně výčitek startujeme už bohužel dobře známý proces: sundat brašny, otočit stroj vzhůru nohama, sundat kolo, vyměnit duši. 

Na protější krajnici staví mladá Japonka s třítýdenním miminkem v nosítku. Uspořádává v kufru svého MPV věci a po chvíli přeběhne k nám. „Jste v pořádku? Odvezu vás do města,“ povídá plynulou angličtinou a ukazuje, ať naložíme kola do auta. Roztomilou nabídkou nás zaskočila, ale samozřejmě s velkými díky odmítáme, vždyť je to jen prasklá duše!

Fotogalerie

Až později jsme si uvědomili, že přestože kola představují běžný dopravní prostředek místních po městech, opravy si tu málokdo dělá sám.

Důkazem budiž i fakt, že v Nanto, nejbližším městečku, se uživí hned tři cykloservisy. Ovšem ani jeden z nich samozřejmě nenabízí náš typ a velikost plášťů.

Před sebou máme zhruba dvě stě kilometrů málo obydlenými horami. Nezbývá než popřát našim vysloužilým pneumatikám hodně štěstí a pokračovat.

Noční sněžení a vesnická romantika

Japonsko má na seznamu UNESCO celkem devatenáct kulturních památek. Jednu z nich reprezentují historické vesnice oblasti Gokajama a Širakawa-Gó. Jejich jedinečnost spočívá v zachovalé tradici doškové architektury, v níž střechy ze stébel trávy jménem ozdobnice sahají až k zemi. Tento áčkový tvar, zvaný gašó-zukuri, se osvědčil proti nánosům sněhu, které tu vítr každoročně navane.

Jako první přijíždíme tunelem k nejmenší z vesniček, Ainokuře. Jak už je naším nešvarem, dorážíme až za tmy, takže poprvé spatřujeme gašó-zukuri romanticky nasvícené. Projíždíme mezi chaloupkami až do tmavého lesa, kde se nachází kemp. Samozřejmě už je na sezonu zavřený a stejně samozřejmě u něj stojí výstražná cedule o medvědím teritoriu.

Hned v prvním okamžiku nám stydne krev v žilách, když nám přes cestu přejde kamzík. Dalším útokem na zjitřené smysly je jinan dvoulaločný neboli ginko biloba. Jediné vhodné místo na stan nacházíme vedle popadaných plodů jinanu. Kdo z čtenářů zažil aroma těchto semen, tak chápe, proč jsme nemohli rozsoudit, zda více připomíná fekálie či zvratky.

Poslední „jobovku“ večera přináší předpověď počasí. V Ainokuře budou v noci dva stupně pod nulou a napadne sníh.

Po náročném kopci zasloužíme chvilku odpočinku.

Po náročném kopci zasloužíme chvilku odpočinku.

Pro strávení všeho toho adrenalinu raději před spaním posloucháme podcast o havajské meditační technice Ho’oponopono a popíjíme nikku, zdejší whisky. Zabralo to. Spíme až do půl desáté ranní, sníh už mezitím roztál a jeho souvislou vrstvu si užíváme jen pohledem na protější štít. Po dopolední procházce Ainokurou, focení kouzelných baráčků a zahřátí lahodnými nudlemi udon sjíždíme do údolí

Trpká krása

Přes veškerá předsevzetí o dřívějších startech a ježdění za světla (a tedy i relativního tepla) dorážíme do Širakawy opět za soumraku. A za zimy. Spíš tedy za ukrutné kosy, na kterou naše oblečení moc nestačí. Sbalit si jen tolik kusů, kolik se vejde do brašen kola, ale které zároveň zajistí komfort po čtvero ročních období, je přece jen výzva.

Choulíme se v nevytápěných, ale aspoň uzavřených prostorách odpočívadla a čekáme na pozdější hodinu, abychom mohli ulehnout. Venku prší, takže do stanu nechceme. A hotely jsou v téhle oblasti beznadějně plné.

Úkryt Míša vyčenichal v make-up koutku: z dámských toalet odpočívadla vedou dveře do samostatné místnosti, kde mimo tří zrcadel a umyvadel stojí jen pár laviček a volný prostor. Kromě čidla pohybu, které nám během noci mnohokrát rozsvítí celý kvartýr, jsme si odpočinuli dobře a už v šest ráno za pozdravů první parádnice balíme.

Na tuhle fotku se stála fronta, protože v Širakawa-gó je i v deštivý všední den...

Na tuhle fotku se stála fronta, protože v Širakawě je i v deštivý všední den plno turistů.

V historickém centru Širakawy-gó nás čekají smíšené dojmy. Na jednu stranu nás fascinují gašó-zukuri, které jeden vedle druhého zdobí kotlinu obehnanou dramatickými horami, v nichž vrcholí podzim a nastupuje neúprosná zima. Na stranu druhou nám snahu o vychutnání krajinky kazí davy hlasitých turistů.

Osobně mě taky mrzí, že ani v památkově chráněné lokalitě Japonci moc nedbají na architektonickou jednotu zástavby, a tak přímo vedle doškových chalup stojí třeba nevkusný betonový úřad nebo plechová kůlna. Opravdu tu působí to samé UNESCO, které tak protestuje proti mrakodrapům na pražské Pankráci? I tak odjíždíme rádi, že jsme si horskou trasu vybrali a mohli unikátní stavby vidět na vlastní oči.

Nečekané pozvání

Z Širakawy-gó pokračuje národním parkem Hida vyhlídková silnice 156, po níž jsme si kilometry náramně užívali. Svítilo slunce, provoz prořídl a potkalo nás několik nezapomenutelných událostí. Jako první nám vyrazili dech Nao a Yusuke. Manželský pár nás oslovil v Hirase Onsenu, když nás viděli zmrzlé u odpolední svačiny.

Doporučili nám koupání ve vedlejším termálu a snad po třech minutách konverzace nás pozvali k sobě domů. Že prý mají kousek od Kjóta na pozemku druhý dům, který je nám k dispozici na jak dlouho jen budeme potřebovat. Zahřáti u srdce pohostinností naprosto cizích lidí jsme poděkovali a vyměnili si e-mailové adresy.

Gašó-zukuri znamená v překladu „ruce v modlitbě“.

Gašó-zukuri znamená v překladu „ruce v modlitbě“.

O další příběhy se nám postaralo krásné městečko Gujo Hachiman. Jednak nás uchvátil jeho hrad, uličky starých dřevěných domků i řeka s dramatickými panoramaty.

Ještě víc nám však učarovali místní. Pan prodavač v muzejním obchůdku div neprosil o naše podpisy, za jaké nás měl celebrity. Dal nám ochutnat trochu od každé laskominy, co prodává, několikrát se s námi vyfotil a od té doby nám lajkuje každý příspěvek na facebookové stránce, byť jsou všechny v češtině.

Ve veřejné prádelně, kde jsme se na chvíli stavili ohřát teplem sušiček, jsem se zase skamarádila s Yukou Takada. Probraly jsme vše od emancipace přes podnikání až po jídlo. Po rozloučení se jsme s manželem balili kola a v tom se Yuka vrátila a podávala nám peníze. Že by nás ráda pozvala na oběd, ale když už musíme jet, tak aspoň ať přijmeme peněžitý dar.

Ve městě Gujo Hachiman se vyrábí makety jídel.
Makety jídel jsou opravdu věrné.
Žádný pokrm není pro umělce z Iwasaki problém.

Ve městě Gujo Hachiman se vyrábí opravdu věrné makety jídel

Za těch šest měsíců, co Japonsko křižujeme, jsme už zvyklí na dary v podobě ovoce či sladkostí. Ale bankovky nás zaskočily. Yuka na věnování trvala, tak jsme upozadili své rozpaky a obnos opravdu pojali jako pozvání na jídlo.

Ovšem na jídlo umělé: Gujo Hachiman je státní jedničkou v produkci replik jídla. Sample Village Iwasaki, jedna ze zdejších továren, otevřela turistům muzeum tohoto řemesla. Návštěvnici si zde můžou vyrobit vlastní repliku sushi, tempury, hlávkového zelí a dalších typických jídel.

V expozici se pak dá obdivovat umělecká zručnost zaměstnanců Iwasaki, kteří za pomoci relativně mála chemických ingrediencí vykouzlí věrnou napodobeninu opravdu čehokoliv! Plni dojmů se loučíme s horami a vítáme novou prefekturu. Kterou? Na to si počkejte do příště...

Shirakawa, Japonsko

Shirakawa, Japonsko

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři:

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Českému ráji došla trpělivost, cyklisté se už malebným údolím neprojedou

Český ráj letos očekává turisticky nejvypjatější sezonu. Za běžných okolností sem ročně zamíří dva miliony turistů....

KVÍZ: Vyzkoušejte si zeměpisný test, který snad zvládnou i vaše děti

Víc než kdy jindy zodpovídali v posledním roce za vzdělání svých dětí také rodiče. Dokázali byste své ratolesti naučit...

Vrak plný nafty u Santorini je časovanou bombou. Místní se bojí katastrofy

Výletní loď Sea Diamond, která s 1 600 lidmi na palubě před 14 lety u řeckého ostrova Santorini najela na podmořský...

Na morál. Český blázen se vydal na kole z Vídně na nejvyšší horu Rakouska

Inspirací pro dnešní cykloúlet mi tentokrát byl původ názvu hory Grossglockner (3 798 m) odvozený od jejího tvaru,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Pár nudistů cestuje po světě a chlubí se nahými těly

Devětadvacetiletá profesionální tanečnice Silke Muysová z belgického Gentu cestuje se svým o dva roky mladším partnerem...

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Komfort cestování na elektrokole zvýší síť nabíjecích stanic

Advertorial Do malého batůžku jen mobil, klíče a peněženku, nasednout na elektrokolo a hurá do kopců třeba na celý den! Tak luxusně...

Cyklistický úlet. Z italských Benátek rovnou na rakouský ledovec

Grossvenediger, česky Velký Benátčan, je druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Taur a čtvrtou nejvyšší horou Rakouska....

Jízda na kole jižní Moravou, která masový turismus naštěstí nezajímá

Po nějaké době jsem zatoužil na kole vyrazit do některé naší pozapomenuté oblasti. Do míst, kde budu jíst v obyčejných...

Už mi z toho hrabalo. Ale Česko a Slovensko jsem objel za necelých osm dní

Obkroužil jsem naši republiku na kole za čtyři dny v čase pod sto hodin. Masakr s názvem Race Around Czechia And...

Gabriela Koukalová se pochlubila, že čeká miminko. Změnila si i příjmení

Bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová (31) bude maminkou. V ranním vysílání na Primě se pochlubila šťastnou novinou a...

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...