Sluneční koupel v Nassfeldu

  14:11aktualizováno  14:11
Kříž na vrcholu kostelíku v korutanském městečku Hermagor se ztrácí v chuchvalcích depresivní mlhy. Nic moc, myslí si lyžaři, když je kabinka lanovky vyváží z údolí nahoru. Poté, co vyjedou nad mraky, ale slunce udeří nesmlouvavě do očí. Ve Skiareně Nassfeld tomu říkají sluneční koupel.

Dvě hodiny od Jadranu
Slunce, které se stalo hlavní atrakcí Korutan, je tady jistotou. Co také čekat od místa, ze kterého to k Jaderskému moři trvá dvě hodiny. Statistiky tvrdí, že v této nejjižnější spolkové zemi Rakouska slunce svítí 2000 hodin ročně.

Přímo na italských hranicích se rozkládá největší ze zdejších lyžařských středisek: Skiarena Nassfeld, obří areál zimních snů. Z údolí Gailtal vás za sedmnáct minut vyveze kabinková lanovka Millennium-Express, místní chlouba dokončená teprve před třemi roky.

Královský zážitek: Sjezdovka Carnia
Z vrcholu si můžete vybrat z více než sto kilometrů sjezdovek, které spojuje třicet vleků. Královským zážitkem lze označit sjezdovku Carnia nabízející jízdu dlouhou necelých osm kilometrů s převýšením přes 1200 metrů. Průměrně zdatný lyžař s ní nemá velké potíže.

Naopak sportovně založení sjezdaři si mohou zvolit strmý začátek, pak je čeká poslední kopec, který se k cíli řítí ve sklonu pětaosmdesáti stupňů. To už je záležitost jen pro zdatného lyžaře, tady bývá dojezd závodů Evropského poháru.

Poslední třetina Carnie je každý pátek osvětlená pro noční lyžování. Tenhle úsek dlouhý 2,2 kilometru je jednou z nejdelších osvětlených sjezdovek v Evropě. V areálu jsou také dva snowboardparky.

Velikonoční lyžování
Lyžování v dubnu není v Korutanech nic zvláštního. Sníh se tu drží i přes Velikonoce a v dobrých sezonách ještě déle. Sněží zde často díky jadranské brázdě nízkého tlaku z jihu a mrakům na severu od hlavního alpského hřebenu.

Může se stát, že se během odpoledne při lyžování na některých sjezdovkách objeví ledové plotny. Nemusíte však mít obavy, je docela pravděpodobné, že do rána nasněží nový sníh. A vy se budete moci vydat dolů i čerstvými, panensky zasněženými místy.

Na lyžích v Rakousku

Tady lyžuje Herminátor

Běžkařská party v rakouském Faistenau

Gastein: lyže, vodopád i termální lázně

Lungau: rakouská Sibiř

Na lyže do Rakouska? Kousek od hranic

Klidná dovolená v rakouském Pitztalu

Spital am Pyhrn: rodinné lyžování v divočině

Okolí Salcburku je lákadlem pro Čechy

Kitzbühel nabízí legendární sjezd

Rodinná dovolená
V Nassfeldu si přijdou na své jak náročnější lyžaři, tak začátečníci či děti. "Ne, mami! To zvládnu sám!" křičí pětileté dítě z České republiky odmítající se držet hůlek své matky.

V Korutanech naleznete také místa specializující se na rodinné lyžování, například v oblastech Weissbriachu, Weissensee a Kötschach-Mauthen.

Výhodou je také blízká Itálie. Můžete například nechat lyže u vleku na rakouské straně a dojít si pár set metrů na jídlo do jedné z italských restaurací, které už leží za hranicemi. Připravte se na kulinářský zážitek, třeba z čerstvých mořských plodů.

A můžete se pokochat výhledem na Alpy. A jestli vám bude povědomý, nepletete se. Právě tady se před patnácti lety točily exteriéry k bondovce The Living Daylight s Timothy Daltonem. Ten tehdy jako agent 007 bojoval v Bratislavě. V Korutanech se tři týdny natáčela akční scéna, která ve filmu trvá sedmnáct vteřin.

Místní speciality
Ale zpět k jídlu. Nezapomeňte na korutanské speciality, také si pochutnáte. Tradičním jídlem jsou sýrové nudle. Chuťovým zážitkem je tady i "Aprés-Ski", tedy večírek po lyžování. Dá se zažít v kterékoliv hospodě či baru pod sjezdovkou i přímo v hotelu. Popíjí se obstler, nepříliš silný ovocný likér, nebo horký cider, což je něco jako alkoholický mošt. Chutná přesně jako tekutý jablečný štrúdl od babičky. Ale nenechte se zmást, do hlavy stoupá rychleji.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostat
Z Prahy se tam autem dostanete za osm až devět hodin přes Linec a Salcburk. Pak kousek cesty na Villach a po silnici B 111 směrem na městečko Hermagor. To leží deset minut jízdy od startovní stanice lanovky v Nassfeldu. K cestě je třeba si koupit dálniční známku a připravit si pár drobných na průjezd horskými tunely.

Kolik to stojí
Denní permanentka je za 32 eur, pětidenní za 136 eur. V blízkých hotelích je možné najít ubytování od padesáti eur na noc. Můžete si také vybrat výhodnější ceny při týdenních pobytech.

Od 15. března do 12. dubna běží program, který nabízí sedm nocí v apartmánech (bez jídla) a šestidenní permanentku už od 260 eur. Ubytování za tuto cenu je ve druhé a třetí zóně, což není přímo u sjezdovek, ale na lyžařskou permanentku Vás tam odveze zdarma skibus.

Více info najdete na:
www.skiarena.at
E-mail: info@skiarena.at
Tel.: +43 4285 8241

Na své si v Nassfeldu přijdou snowboardisté. V areálu se nacházejí dva snowboardparky.

Dole v údolí Gailtal bývá často mlha. Stačí však nasednout do kabinové lanovky, která vás vyveze nad mraky, do slunečního království. Místní chlouba, lanovka Millennium Express, zde vyrostla před třemi lety.

Na děti v Korutanech čekají speciální lyžařské školky. Nudit se zde jistě nebudou.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Rekordní sníh a malé fronty. Největší nával bude o víkendu v Jizerkách

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

České skiareály hlásí výborné sněhové podmínky, lyžovat se dá téměř na všech sjezdovkách v zemi. K dispozici jsou...

V Česku má helmu na sjezdovce 70 procent lyžařů, páteřák téměř nikdo

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Úrazy hlavy a páteře patří mezi nejzávažnější poranění z lyžování a často mívají trvalé následky. Přesto dospělí Češi...

Najdete na iDNES.cz