Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 12. dubna 2021 Julius

Mezi skalami a bunkry. Nádherný přejezd Lužických hor ocení samotáři

Lužické hory navazují na západě na České Švýcarsko, na východě na Jizerské hory a Ještědský hřbet a na jihu přecházejí v České středohoří. Takto obklopeny známějšími oblastmi patří trochu k zapomenutým koutům naší přírody. A díky tomu jsou i parádní destinací pro zimní běžkování.

Jezevčí vrch z vyhlídky Havran | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Lužické hory se vyznačují unikátním reliéfem. Nemají jeden ucelený a jasně patrný hřeben, po celé oblasti najdeme řadu zalesněných a v kraji jakoby bez nějakého řádu roztroušených vrcholů.

Nejvíce upravovaných lyžařských stop najdete v okolí Polevska a Cvikova, kde za dostatku sněhu upravují běžkařské okruhy. Trasa 26 kilometrů dlouhé lyžařské Lužické magistrály vede z obce Prácheň u Kamenického Šenova přes Polevsko k Nové Huti, Stožeckému sedlu na Myslivny pod horou Luž. Na jednu stranu tu nečekejte úroveň tratí jako například v Jizerských horách, ovšem vše vyvažuje mnohem klidnější provoz a pohoda ve stopách.

Z Mysliven dále na východ už tratě bývají upravovány málokdy, spíše je nutné spolehnout se na lyžaři prošlapané stopy. Využít lze také německé upravované trasy Žitavské magistrály mezi obcemi Kurort Jonsdorf a Luftkurort Lückendorf. Na východě Lužických hor vedou lyžařské stopy obvykle do Horního sedla, při dostatku sněhu lze ale dojet až do Rynoltic nebo do Jítravy.

Od Panské skály na ledovec

V plánu mám přejet Lužické hory za jeden den. Bohatá sněhová nadílka zaručuje skvělé běžkování a autobus, který o víkendech jezdí mezi Jítravou a Kamenickým Šenovem, se postará o můj návrat do místa startu. Nejde ale o úplně jednoduchou akci, počítám s tím, že část trasy nebude prošlapaná a beru si tedy raději backcountry lyže.

Start u Panské skály. Sněhový háv dodává tomuto nádhernému čedičovému útvaru ještě více romantickou podobu než v letních měsících.

Za start volím jeden ze symbolů oblasti, známou Panskou skálu, a auto nechávám na nedalekém obřím parkovišti, které je v zimě volně přístupné. Nejprve se jdu projít k Panské skále, sněhový háv dodává tomuto nádhernému čedičovému útvaru snad ještě romantičtější podobu než v letních měsících. Teprve pak se vydávám k začátku Lužické magistrály, který leží u samoobsluhy v centru obce Prácheň.

Cesta stoupá loukami a pak se zanoří do lesa, který pokrývá vrchol kopce Klučky. Výhledy mi cestou sice trochu kazí mraky, ale i tak mohu pozorovat mnoho kopců s tvarem typickým pro Lužické hory. Na vrcholu Klučky zastavuji na hraně stejnojmenného čedičového lomu, ze které se otevírá nádherný výhled k severozápadu, směrem k horám Studenec a Javor.

Z hrany čedičového lomu Klučky se otevírá nádherný výhled k severozápadu,...

Z hrany čedičového lomu Klučky se otevírá nádherný výhled k severozápadu, směrem k horám Studenec a Javor.

Krátký sjezd mě přivede na louky u Polevska. Že jde o jakousi Mekku běžkařů v Lužických horách potvrzuje nejenom plné parkoviště a pěkně upravené stopy, ale také první lidé na běžkách, které dnes spatřím. Modré šipky mě navigují na vrcholek Polevského vrchu, jemuž zde místní neřeknou jinak než ledovec.

Po lyžařských stopách i cestou necestou

Pěkné stopy mě vedou k Jedličné, kde je malé parkoviště a další možnost nástupu na tratě. Odtud už lidí povážlivě ubývá, na Kočárové cestě minu poslední čtyři lyžníky, oddám se panoramatickému pohledu na Kytlici a pak jako bych definitivně opustil civilizovaný svět. Lužická magistrála střídavě vede po širokých lesních cestách i úzkých pěšinkách, kde stopu najíždějí sněžným skútrem. Dnes mám pocit, že je tu stopa jenom pro mě.

Železniční most v údolí Rousínovského potoka

Železniční most v údolí Rousínovského potoka

Dlouhý sjezd úbočím Velkého Buku vyústí u hlavní silnice, vzápětí se trasa napojí na lesní cestu, která se prosmýkne pod železniční tratí a klesne k Rousínovskému potoku. Nyní mě čeká dlouhé stoupání k vrcholu Luže, k nejvyššímu bodu přejezdu Lužických hor.

Cesta připomíná zimní pohádku, větve stromů se ohýbají pod vrstvou sněhu a hluboko prošlapaná stopa rovněž svědčí o bohaté sněhové nadílce. Na parkovišti u Chaty Luž mne množství aut opět vrací do reality, že nejsem kdesi v dalekých polárních oblastech, ale v civilizované Evropě. Dávám si kafe, jsem přibližně v půlce výletu a přede mnou je úsek, kde se mi budou hodit backcountry lyže do terénu.

Krkavčí kameny leží přesně na státní hranici.

Krkavčí kameny leží přesně na státní hranici.

Sjíždím k turistickému hraničnímu přechodu ve Waltersdorfu, nejlepší trasa vede odtud po saském území, kde na Lužickou magistrálu navazuje trasa Žitavské magistrály. Zajímavostí tohoto úseku jsou skalní věže Krkavčí kameny a nedaleko od nich stojící mohutná skála Falkenstein. K oběma skalám vede červeně značená cesta Saskem, nebo lze zvolit cestu po českém území přes Dolní Světlou.

Kolem Hvozdu do Rynoltic

Od skal pokračuje zelená značka podél hranice do Krompachu. Na tomto úseku se mi backcountry lyže hodí. Kdo ale nemá terénní lyžování rád, najde lepší stopy na saském území, kde vede značená lyžařská trasa do obce Hain a dál po Žitavské magistrále až k hraničnímu sedlu Kammloch. Obě varianty objíždějí mohutnou horu Hvozd, jejíž vrchol ale bohužel halí mrak. Z rozhledů tedy protentokrát nic nebude, a tak výstup na vrchol vynechávám.

Ze skalní vyhlídky Havran se otevírá hezký pohled na zalesněné kopce.

Ze skalní vyhlídky Havran se otevírá hezký pohled na zalesněné kopce.

Lesní cesta klesá úbočím Hvozdu do Petrovic, malebné vesničky s hezkou lidovou architekturou. Původně jsem měl v plánu dojet až do Jítravy, kde jsem se těšil na zdejší pivnici, ovšem prošlapaná stopa směrem na Polesí a přicházející soumrak mě nutí změnit plán. Vydávám se po modře značené cestě zvané Hadovka, která se opravdu kroutí jako had mezi skalami a bunkry pod Liščí horou.

V Polesí sundávám lyže a než padne úplná tma, vybíhám ještě na hezkou skalní vyhlídku Havran, ze které se otevírá hezký pohled na osadu i zalesněné kopce. Přejezd Lužických hor je nyní téměř u konce, zbývá už jen dojet posledních pár kilometrů loukami na autobusovou zastávku v Rynolticích.

Může se hodit

Délka přejezdu: 41 km, celkové stoupání 800 metrů
Možnost občerstvení: Chata Luž, Krompach – Na Hřebenovce, Petrovice, Pivnice Jítravský Dvorec
Parkování a nástup na trasu: Prácheň – parkoviště u Panské skály, eventuelně parkoviště Kaplička, Jedličná nebo Chata Luž.
Další info:
https://skipolevsko.estranky.cz/
http://www.luzihory.cz/

Autor: pro iDNES.cz

Velikonoce 2021

Nejvýznamnější křesťanský svátek bude v roce 2021 v dubnu, Velký pátek připadne na 2. dubna a Velikonoční pondělí na 5. dubna. O týden dříve, v neděli 28. března začne platit letní čas.

  • Nejčtenější

Hurá jedeme na hory! Nápor neohleduplných turistů ničí českou přírodu

Premium Odpadky dávají do igelitových sáčků, které rafinovaně ukrývají v přírodě. Ve sněhu chodí v teniskách. Často bloudí....

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

České Švýcarsko kvůli souším zavírá další cesty, omezení potrvají roky

Turistická sezona v Národním parku České Švýcarsko začala a znovu se rozjíždějí i lodičky v hřenských soutěskách....

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce asi 130 kilometrů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Odlehlé, známé i pusté. Znáte nejzajímavější ostrovy světa?

S lodí, jež dováží čaj a kávu, pojedu jednou na dalekou Jávu, rozjímal kdysi Konstantin Biebl nad cestováním po...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Na běžkách kolem skalních měst. V okolí Tiských stěn turisté nespěchají

Letošní zima připravila milovníkům sněhu bohatou nadílku radosti. Po mnoha letech se nyní na běžkách projedete i...

Východní Čechy jsou pro běžky jako stvořené. Zajezdíte si i v Pardubicích

Milovníci lyžování nemusejí vyrážet za sjezdovkami a běžkařskými stopami za hranice. I u nás si můžete užít zimní...

Tady budete jako na Aljašce. Na běžkách za skalními vyhlídkami Jizerek

Kdybychom měli jmenovat nejpopulárnější běžkařskou destinaci v České republice, Jizerské hory by jistě byly jedním z...

Mezi skalami a bunkry. Nádherný přejezd Lužických hor ocení samotáři

Lužické hory navazují na západě na České Švýcarsko, na východě na Jizerské hory a Ještědský hřbet a na jihu přecházejí...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...