Alžírská pocta velikánovi. Prohlédli jsme si rodný dům Yves Saint Laurenta

Jeden z nejvlivnějších francouzských i světových módních návrhářů dvacátého století se narodil v Oranu, druhém největším městě Alžírska. Loni zde nový majitel zpřístupnil rodný dům této módní ikony a jeho návštěvu jsme při své cestě po Alžírsku nemohli vynechat.
Rodný dům Yves Saint Laurenta na kopci nad oranským přístavem je postaven na...

Rodný dům Yves Saint Laurenta na kopci nad oranským přístavem je postaven na čtvercovém půdorysu s vnitřním dvorkem. Okenice jsou natřeny jeho oblíbenou oranskou modří. | foto: Petr Kubkapro iDNES.cz

„Na první pohled úplně všední město, nic víc než francouzská prefektura na alžírském pobřeží,“ popsal Oran, druhé největší města Alžírska, francouzský spisovatel Albert Camus v novele Mor situované do čtyřicátých let minulého století. Stoupáme příkrou ulicí Rue Mahatma Ghandí. Vlevo i vpravo hledí na vytlučené chodníky slepé výkladní skříně, nad nimi oprýskané fasády volající po opravě.

V duchu souhlasím s výstižným hodnocením alžírského rodáka Camuse. I když od chvíle vzniku jeho absurdního díla uplynulo sedmdesát šest let a Oran už dávno není francouzskou prefekturou. Nahoře, ve spleti úzkých uliček, se nachází cíl naší cesty, místo, kde v Oranu vyšla hvězda Yves Saint Laurenta.

Geneze stvoření génia

Nově zrestaurovaný rodný dům slavného módního návrháře Yvese Saint Laurenta se ve sto šedesát metrů dlouhé uličce Frères Chemloul, dřív Rue Stora, hledá obtížně. Neporadil nám policista stojící za rohem ani náhodní kolemjdoucí. Když jsme ovšem upřesnili, že hledáme rezidenci Yves Saint Laurenta. Alžířanům se najednou rozjasnila tvář, v očích se objevilo porozumění. Málem nás vzali za ruku a dovedli až k zápraží domu s číslem jedenáct, kde ve vchodu čekala slečna Meriem Senouci, průvodkyně a správkyně této rezidence.

Ateliér s dobovými fotografiemi a pár střevíčků, které navrhl pro svou sestru.

S průvodkyní pomalu procházíme domem. Zasvěceně hovoří o rodině, dětství i letech teenagerských tohoto světoznámého návrháře. Ve vstupní hale nám ukazuje rodný list. Rodiče tam nechali svému prvorozenému synovi zapsat jméno Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent. Narodil se do bohaté rodiny, která utekla do Alžírska už roku 1870, poté co jeho pradědeček uprchl z Alsaska.

Otec Yves Saint Laurenta Charles byl právník, pojišťovací makléř a majitel sítě kin. Angažoval se v místním divadle a opeře, které s celou rodinou často navštěvovali. V salonu pak společně s přáteli u čaje probírali nejnovější trendy a hry, které zhlédli. Saint Laurent jim pozorně naslouchal. Už jako malý kluk měl cit pro módu. Jeho maminka v rozhovoru s časopisem Femme z roku 1992 zmiňuje situaci, kdy jako tříletý plakal, protože se mu nelíbily její šaty. Sama velmi dbala o svůj zevnějšek a inspirovala se módnímu časopisy. Dobové tituly Marie Claire nebo Mode et travails nacházíme i v rekonstruovaném dětském pokoji Saint Laurenta. Právě na jejich stránkách objevil módu. Vystřihoval si jednotlivé postavy modelek a vytvářel k nim šaty.

Šťastné dětství?

Veselá a přátelská rodinná atmosféra, kde vyrůstal po boku dvou mladších sester Michele a Brigitte, byla v kontrastu s jeho životem školáka a později studenta. Na přísné katolické škole měl problémy s prospěchem a na lyceu Pasteura určeného výhradně chlapcům ho spolužáci šikanovali, terorizovali, mlátili a dělali si z něj legraci, že vypadá jako homosexuál. Jak sám později říkal, tehdy začal vést dvojí život.

Pracovna otce

Útěchu hledal ve světě módy a umění. Doma realizoval své sny v kresbách, výpravách a kostýmech. V pubertě už navrhoval šaty pro svou matku a sestry. Kromě volných kreseb ve čtrnácti letech začal s nevšedním talentem ilustrovat knihy. Ale ve škole ho kolektiv vyloučil ze svého středu jako plachého, věčně nemocného snílka.

Zlom v jeho životě přišel v sedmnácti letech s jeho první cestou do Paříže. Matka mu domluvila schůzku s šéfredaktorem francouzského vydání módního časopisu Vogue Michelem de Brunhoffem, se kterým si dopisoval i po svém návratu do Oranu. Tento muž přesvědčil Saint Laurenta, aby se věnoval módě, a současně ho přivedl ke studiu na pařížské École de la Chambre syndicale de la Couture.

V roce 1954 se Saint Laurent s rodinou přestěhoval z Oranu do Paříže. V jeho bývalé vlasti začala krutá válka, která skončila v roce 1962 vyhlášením nezávislosti Alžírska. Saint Laurent začíná pracovat u svého velkého vzoru Christiana Diora. Počátkem šedesátých let minulého století se rozhodl jít svou vlastní cestou. Se svým partnerem a milencem Pierrem Bergerem otevírají svůj vlastní módní dům. Hvězda vzešlá z Oranu se stává stálicí světového návrhářského nebe.

Druhé největší alžírské město Oran. V popředí kaple Santa Cruz, na níž je umístěna socha Panny Maie.

Na své rodné město ale slavný návrhář nikdy nezapomněl. Oran, ne Paříž, byl v té době můj svět. Nebyl to ani Alžír, Camusovo metafyzické město se svými strohými pravdami, ani Marrakéš s blahodárnou růžovou magií. Oran, kosmopolitní místo složené z obchodníků odevšad a hlavně odjinud, bylo městem, které se třpytilo v pestrobarevné mozaice pod poklidným severoafrickým sluncem. V tom domě v Oranu jsem se cítil dobře,“ prohlásil návrhář v roce 1983.

Vzpomínka na slavného rodáka

Vztah Alžířanů k bývalým francouzským kolonizátorům není jednoduchý, a tak rodný dům Yves Saint Laurenta zůstal opuštěný a desetiletí nezadržitelně chátral. Až do chvíle, než ho před několika lety koupil alžírský podnikatel a mecenáš Mohamed Affane. Projekt revitalizovat rodiště slavného návrháře prý nosil v hlavě dvacet pět let.

Po pečlivých přípravách se architekt Youcef Fernane rozhodl zachovat původní půdorys i cementové dlaždice. Kancelář otce v přízemí, přijímací pokoj, jídelna, pracovna a dvě ložnice v patře byly identicky zrestaurovány podle archivních fotografií rodiny. Zárubně, dveře, jídelní stůl, židle a další nábytek vyrobili řemeslníci v Oranu. Jsou takřka k nerozeznání od původního zařízení, které vznikajícímu muzeu poskytla z pozůstalosti umělce jeho sestra Brigitte. V celém domě převládá styl art deco. Rekonstrukce a renovace domu a jeho vybavení zabraly rok a půl, rodný dům Yves Saint Laurenta se nakonec otevřel veřejnosti 1. července roku 2022.

Genius loci

Nejvíc autentickým dojmem na mě zapůsobil „dětský“ ateliér či pracovna v mezipatře se zvláštním vchodem z pavlače. Yves Saint Laurent tady v pubertě vyrobil jedenáct panenek a vytvořil pro ně přes pět set oděvů a doplňků. Podobaly se známým modelkám té doby Bettine a Suzy, jejichž siluety vystřihl z módních časopisů, která četla jeho matka.

Yves Saint Laurent se svými panenkami, pro které navrhoval celé kolekce šatů.

Na stěnách si prohlížíme první skici datované rokem 1951. Jsou na nich nakresleny návrhy kostýmů pro divadlo a balet. Nelze přehlédnout, že zatímco tváře jsou na kresbách nečitelné nebo úplně chybí, šaty jsou nakresleny cíleně přesně, aby bylo poznat, jaký druh látky zamýšlel Yves Saint Laurent na model použít. Průvodkyně Meriem končí prohlídku hodnocením: „Kresby ukazují genialitu a vyspělost teenagera, který si už v sedmnácti letech dokázal snadno představit svou budoucí kariéru.“

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.6 23:04

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Turisté si už stěžují na turisty. Řecko řeší, co s davy lidí na dovolených

14. června 2024  14:45

Řecké úřady musejí řešit některé dopady nadměrného turismu, pokud chtějí zaručit budoucnost tomuto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

18. června 2024

Advertorial Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta...

Kraj tiché samoty. Vydejte se do údolí, kterých v Čechách není mnoho

13. června 2024

Dlouhé zakleslé meandry, příkré lesnaté stráně, hradní zříceniny i osamělé kostely. Údolí Berounky...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

Oceán u nohou, hvězdy nad hlavou. Glamping na Maledivách oplývá luxusem

19. června 2024

Dovolená na Maledivách, korálových atolech v Indickém oceánu, je synonymem exotické dovolené. A...

KVÍZ: Vyznáte se v Rakousku? Otestujte své znalosti

19. června 2024

Advertorial Nádherné přírodní scenerie, bohaté možnosti sportovního vyžití, ale i nepřeberné způsoby relaxace....

Historické srdce populárního ostrova. Mdina na Maltě okouzlí i v noci

19. června 2024

Tajuplná, majestátní a okouzlující je pro návštěvníky maltská Mdina. Bývalé hlavní město ostrova se...

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...