Kam se vyplatí jet k moři před sezonou. Pět tipů, které nezklamou

aktualizováno 
Španělsko, Řecko, Itálie, nebo něco jiného? Některé dříve oblíbené turistické destinace se zdají být problematické kvůli bezpečnosti. Přesto je v Evropě a blízkém okolí stále dost míst, kam je možné vydat se na pěknou předsezónní dovolenou. V našem přehledu přinášíme tři „klasiky“, jednu mírnou exotiku a jedno krásné jezero.

Lago Maggiore, v popředí borromejský ostrov Isola Bella (slavné palácové zahrady vpravo) | foto: Mbdortmund CC-BY-SACreative Commons

Řecké ostrovy jsou klasika, co nezklame

Stará známá pravda říká: pokud někde nebo nedávno byl (často jen virtuální) problém, vždy to poznáte na cenách letenek, které se do takové destinace rychle dostanou na zlomek předchozích cen. A pošramocená pověst malého regionu se ústním podáním může nesmyslně rozšířit na celý stát. Letos je toho příkladem nafouklý problém některých řeckých ostrovů v souvislosti s uprchlickou krizí. Bezpečnostní riziko tu nehrozí žádné, tedy pokud nepočítáme pravděpodobnost dopravní nehody – ta je rozhodně vyšší, než že by vás okradl nějaký cizinec.

Cesta na mnohé řecké ostrovy díky negativnímu obrazu nebyla nikdy tak laciná jako letos, a to včetně lokalit, které jsou zcela mimo uprchlické trasy. Z mnoha možností vybíráme:

1. Kréta (letecky do Heraklionu nebo Chanie, i přímo z Prahy s Aegean): před sezónou berte spíše teplejší a sušší jižní pobřeží, kde se voda rychleji prohřeje. A nezapomeňte na skvělé památky v čele s archeologickým areálem Knossos (památka UNESCO).

Fotogalerie

2. Korfu (letecky přímo z Bratislavy, Katovic či Budapešti): na svěže zeleném ostrově vás ještě v květnu může potkat nějaká přeháňka, ale prostředí je příjemné. Vezměte si pevné boty na nějaký ten výšlap a zajeďte do správního střediska Kerkyry / Korfu (památka UNESCO) a na nedaleký zámek Achilleion, spojený s císařovnou Alžbětou (Sisi).

3. Rhodos (letecky přímo z Mnichova či Vídně): moře tu bývá ke koupání už koncem května, lodí si můžete udělat jednodenní výlet do Turecka (Marmaris). Milovníci historie ocení mohutný velmistrovský palác a ještě mohutnější hradby ve městě Rhodos (památka UNESCO).

 • Poloha: jihovýchodní Evropa, Egejské a Jónské moře
 • Průměrné teploty/srážky v květnu: 19,7 ° / 15 mm (Herakleion, Kréta); 19,6 ° / 37 mm (Korfu); 20,5 ° / 14 mm (Rhodos)
 • Doprava do oblasti: letecky z Prahy většinou s jedním přestupem, z Německa, Bratislavy, jižního Polska i odjinud často přímo.
 • Informace:www.visitgreece.gr

Prohlédněte si řecké ostrovy ze vzduchu:

Královské severní Maroko

Řemeslnické krámky v medině v marockém městě Taza

Řemeslnické krámky v medině v marockém městě Taza

Pro leckoho to bude nejspíš cesta do neznáma: turistický rozvoj na severním, středomořském pobřeží Maroka je zatím v začátcích. Ale první vlaštovky tu jsou, zejména v lokalitě Saïdia kousek od alžírské hranice, a také v okolí města Nador. Jde o resorty zařízené spíše na turistické skupiny, ale i když sem přijedete na vlastní pěst, postel se určitě najde (bazální znalost arabštiny či francouzštiny je výhodou).

Moře je tu stejně pěkné jako třeba ve Španělsku, srážky na konci jara už minimální, sluneční svit téměř nepřetržitý a ceny ve srovnání se západní Evropou méně než poloviční. Přidanou hodnotou může být pro někoho exotické prostředí (ano, smlouvá se úplně o všechno). Pokud byste chtěli vidět nějaké pěkné historické město, tak v Nadoru ani Oujdě moc neuspějete – můžete se ale vydat autobusem nebo vlakem do Tazy s nádhernou medinou a pěkným hornatým okolím. S jedním noclehem se dokážete od moře podívat i do světoznámého Fezu (památka UNESCO).

Upozornění pro sběratele „vlaječek“: pozemní hranice mezi Marokem a Alžírskem je dlouhodobě uzavřená. Můžete ale snadno navštívit blízkou španělskou enklávu Melillu, o níž jsme psali zde.

 • Poloha: pobřeží severovýchodního Maroka
 • Průměrné teploty/srážky v květnu: 19,1 ° / 20 mm (Melilla)
 • Doprava do oblasti: letecky do Nadoru nebo Oujdy, obvykle s jedním přestupem
 • Informace: www.visitmorocco.com

Slunečná španělská Costa Brava

Úsek španělského pobřeží v širším okolí Alicante se řadí ke šťastným krajinám Evropy. Je tu téměř neustále slunečno (Alicante vykazuje 2950 slunečních hodin v roce – téměř dvojnásobek toho, co má Praha) a i v zimě prší jen minimálně. Vedle pěkného a teplého pobřeží oblast navíc nabízí i zajímavé památky – i toulavé povahy se tu nebudou nudit třeba celý týden.

Průčelí katedrály v Murcii

Průčelí katedrály v Murcii

Přitažlivé je pro návštěvníky samotné správní středisko oblasti, třísettisícové Alicante, kam nejspíš přiletíte. Město můžete použít jako základnu pro koupání i pro výpady do zajímavých míst v okolí. Pěkné pláže jsou totiž báječně při ruce, Playa de Postiguet přímo přiléhá ke staré části města a z většiny hotelů tam dojdete pěšky za pár minut. Kdo by hledal více klidu u vody, což přichází do úvahy spíše v hlavní sezóně, tak stačí popojet tramvají pár zastávek směrem k severu.

Samotné Alicante sice nemá prvoplánové památky jako Barcelona nebo Granada, ale historická část města je pěkně opravená a na pevnost (Castillo de Santa Bárbara), trůnící na vysokém kopci rovnou nad přístavem, si budete chtít vyšlápnout už jen kvůli výhledu. Z okolních zajímavých míst, snadno dostupných veřejnou dopravou, je dobře zaměřit pozornost na Elche (Elch), utopené v nesmírných palmových hájích, a Murcii se skvělou mariánskou katedrálou.

 • Poloha: jihovýchodní Španělsko
 • Průměrné teploty/srážky v květnu: Alicante 19,1 ° / 28 mm
 • Doprava do oblasti: letecky obvykle s jedním přestupem do Alicante
 • Informace:www.spain.info

Tak trochu jiná Itálie - Sicílie

Ostrov s jedinečnou kulturou, tolik odlišnou od ostatních částí Itálie, tavicí tyglík různých civilizací i krásná krajina, k níž se těžko hledají paralely: to je Sicílie, největší ostrov Středozemí. Má taky dost dlouhé pobřeží; mezi nejvyhledávanější úseky patří Riviera dei Ciclopi, tedy Kyklopská riviéra, která se táhne na východě Sicílie mezi Catanií a Taorminou.

Je to pobřeží plné mýtů a tajemna. Právě tady se podle antické mytologie snad utkal Odyssesus s Kyklopy, což mají připomínat skaliska lemující dodnes pobřeží. Samo pobřeží je vesměs divoce skalnaté s vesměs oblázkovými plážemi, ale scenérie neztrácejí na razanci ani když zvednete oči vzhůru, naopak.

Limitem je tady až vrchol Etny, nejvyšší evropské sopky, která vyrůstá přímo z moře až do úrovně 3329 m n. m. a často bývá neklidná: z kráteru může vycházet dým či z puklin vytékat láva. Vrcholová část Etny je proto přístupná v závislosti na vulkanologické aktivitě.

Pohled na Catanii s přístavem a Etnou v pozadí.

Pohled na Catanii a přístavem, v pozadí Etna

Nemáte-li vrcholové ambice, můžete si Etnu alespoň projet po železnici Circumetnea. Na 110 kilometrech obkroužíte skoro celou sopku, budete projíždět ohromnými lávovými poli i městečky vystavěnými z lávových bloků. Na každý pád je třeba podívat se do Taorminy, jednoho z nejmalebnějších sicilských měst.

Větší Catania je o poznání syrovější a všimnete si tu různých neduhů italského jihu včetně nemálo polozřícených nebo mizerně udržovaných budov, ale zašlá nádhera barokních kostelů a paláců to určitě vyváží.

 • Poloha: jižní Evropa, Itálie
 • Průměrné teploty/srážky v květnu: 18,9 ° / 19 mm (Catania)
 • Doprava do oblasti: letecky s jedním přestupem do Palerma nebo Catania
 • Informace:www.regione.sicilia.it/turismo

Extra tip bez moře - Lago Maggiore

Toto není tip na koupání, byť vody budete mít kolem sebe dostatek – v okolí jezera Lago Maggiore, druhého největšího v Itálii, oceníte spíše nádherné scenérie a taky záplavy květů všeho druhu.

Rozkvetlé zahrady u Villy Taranto ve Verbanii, jednom z největších letovisek u...

Rozkvetlé zahrady u Villy Taranto ve Verbanii, jednom z největších letovisek u Lago Maggiore

Na jaře jsou totiž zdejší městečka, vesnice i velké kusy volné krajiny pokryty rozkvetlými stromy a keři a každá veřejná i soukromá zahrada v tomto období přetéká roztodivnými barvami. Je to také krajina kontrastů: dole u jezera bývá na jaře už solidně teplo, zato vrcholky hor, zvedající se přímo nad vodou, ještě mohou být pokryté sněhem.

Mimořádně krásná krajina jezera Maggiore přitahuje výletníky, často movité, již nejméně 200 let a na podobě některých míst podél břehů je to znát. Najdete tu luxusní resorty s drahými, barnumskými hotely – příkladem jsou Stresa nebo Locarno, položené u švýcarského cípu jezera. Existují ale i klidnější místa, hlavně na východním, dopravně hůře přístupném břehu.

 • Poloha: pomezí severozápadní Itálie a Švýcarska
 • Průměrné teploty/srážky v květnu: 15,8 ° / 221 mm
 • Doprava do oblasti: letecky z Prahy na letiště Milano/Malpensa (MXP), pak asi hodinu vlakem
 • Informace: www.illagomaggiore.com

Od jezera se nabízí aspoň trochu nakouknout do přilehlých hor, jen o kousek dál se rozkládá divoký a liduprázdný Národní park Val Grande. Skoro povinná je pak návštěva Borromejských ostrovů (Isole Borromee), kam jezdí lodě ze Stresy. Tam naopak určitě sami nebudete, ale vidět nádherné palácové zahrady s bílými pávy na ostrově Isola Bella i tak stojí za to. Krásný výhled na severní část jezera se otevře od svatyně Madona del Sasso nad Locarnem; pokud by se vám nechtělo nahoru (370 m n. m.) šlapat pěšky, lze využít pozemní lanovku.

Mohlo by se hodit

Počasí: Průměrné teploty, srážky a další klimatické informace najdete např. na webu . Detailní klimatická data, obvykle převzatá z národních meteorologických zdrojů, bývají i na heslech příslušných lokalit na Wikipedii.
Denně aktualizované povrchové teploty moří jsou k vidění na stránkách Evropské agentury pro životní prostředí. K vyhledávání spojení nízkonákladovými letadly, včetně kombinace spojů, můžete použít např. server www.azair.cz.

Kréta (červená), Rhodos (modrá), Korfu (azurová), Catania (zelená), Alicante (růžová), Saiidia (oranžová), Stresa (žlutá)

Kréta (červená), Rhodos (modrá), Korfu (azurová), Catania (zelená), Alicante (růžová), Saiidia (oranžová), Stresa (žlutá)

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Monte Cristo zde měl trpět čtrnáct let, vás z pevnosti If vysvobodí přívoz

Pohled na pevnost If z přijíždějícího přívozu

Ostrůvek If leží na moři zhruba tři kilometry od Marseille a jinak než po vodě se tam nedostanete. Na to se ostatně...

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté šplhají na posvátnou horu Uluru v Austrálii.

Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude lezecká stezka vedoucí na...

Termály a masové hroby. Výlet do Slovinska, kde se rubal každý s každým

Navenek základna trochu připomíná trampskou osadu.

Kočevski Rog je málo známý kout Slovinska. Putování nekonečnými pralesy dokonale nabíjí energií a fyzicky zmožené tělo...

Najdete na iDNES.cz