Slavoňov v Orlických horách skrývá roubené poklady

- V Čechách je v současné době registrováno téměř dvacet pozdně středověkých roubených kostelíků a zvonic, přičemž většinu z nich můžeme nalézt na severovýchodě našeho území na Královéhradecku, Náchodsku, Novobydžovsku, Trutnovsku a Svitavsku. K nejpozoruhodnějším památkám tohoto druhu bezesporu patří soubor lidových církevních staveb v zapomenuté vísce na Náchodsku, ve Slavoňově.

Život v malebné vesničce na úpatí Orlických hor už po staletí plyne tradičním poklidným tempem a v nejmenším nenaznačuje, že se zde ve Slavoňově skrývá památka přinejmenším středoevropského významu. Autobusová zastávka hned naproti restauraci, nedaleko návsi, může být výchozím bodem pro ty, kteří odolali malebné krajině Podorlicka a dali přednost službám ČSAD. Ze stanice autobusu je to k cíli jen několik minut chůze po silnici vedoucí směrem do Nového Města nad Metují, z kterého je do Slavoňova zároveň nejlepší autobusové spojení.
Na severozápadním okraji obce v kouzelné poloze nad údolím vymodelovaným bezejmenným potokem je situován místní hřbitov obehnaný kamennou zdí, kde nalezneme zmíněné památky. Milovníkům lidové architektury určitě srdce zaplesá při pohledu na polodřevěnou zvonici, kterou se na hřbitov vstupuje, na celoroubený kostelík sv. Jana Křtitele a roubenou márnici. Stavby byly rozvrženy podle plánu, který je shodný s jinými obdobnými architektonickými soubory v kraji. Ve Slavoňově neplatí zásada, že nejspolehlivějším orientačním bodem je kostelní věž, jak bývá na venkově zvykem. Hřbitov se svatostánkem, zvonicí a márnicí je zcela v náruči mohutných staletých lip, a tudíž snadno unikne pozornosti i špice nejvyšší stavby, zvonice, která jen nepatrně převyšuje koruny stromů.
Původně gotický kostel, poprvé zmiňovaný v roce 1350, se do dnešní doby nezachoval. Na jeho místě byl vystavěn v roce 1553 na náklady sedláka Jana Kotlačky nový jednolodní kostel, který vychází z pozdně gotických tradic. Řadí se mezi nejstarší dochované stavby tohoto druhu nejen u nás, ale i na Slovensku, kde je koncentrace dřevěných kostelíků z hlediska bývalé československé federace největší. Původně byl zasvěcen sv. Martinovi, avšak při rekatolizaci, ke které výrazněji docházelo po skončení třicetileté války, bylo v roce 1683 zasvěcení svatostánku změněno.
Svým charakterem se nikterak neliší od četných lidových staveb Podorlicka a Krkonošska. Spáry mezi trámy jsou vymazány hlínou a tradičně obíleny vápnem, díky čemuž stavitelé dosáhli nejen lepších izolačních schopností stavby, ale bílými pruhy oživili jinak jednobarevné stěny. Uvnitř kostela překvapí především bohatá nástěnná výzdoba ve stylu zlidovělého baroka, kterou provedli v roce 1705 Eliáš a Jindřich Köhllerové, dřevěný kazetový strop a zpěvácká kruchta na šesti vyřezávaných dřevěných sloupech. Renesanční chráněná zvonice z roku 1555 je nejcennější stavbou ze slavoňovského souboru. Ve spodní zděné části je vchod na hřbitov a na ní spočívá vysazené patro s jehlancovitou střechou ze dřeva. Roubená márnice čtvercového půdorysu vznikla v 18. století.
Rozhodnete-li se alespoň na několik málo hodin vzdát se dopravních vymožeností a vydáte se po žluté značce ze Slavoňova do Nového Města nad Metují Klopotovským údolím, nebudete litovat. Značená turistická stezka začíná přímo pod slavoňovským hřbitovem a ukazatel vás připraví na příjemnou šestikilometrovou procházku. Klopotovským údolím protéká Bohdašínský potok, který v měkkém podloží vyhloubil úzký kaňon se strmými stráněmi porostlými vzrostlým lesem a vzácností nejsou ani skály z měkkých sedimentů, které vytvářejí bizarní tvary.
Zanedlouho se údolí rozevře a pohled upoutá ostroh nad říčkou Metují, na kterém se tyčí starobylé Nové Město nad Metují, kde je možné navštívit zámek v sousedství náměstí s unikátním uspořádáním renesančních domů.

KDY SE TAM VYPRAVIT:
Kostel ve Slavoňově je otevřen pouze při bohoslužbách jednou týdně. O vstup do kostela je proto nutné požádat v nedaleké faře, kde se vždy najde někdo, kdo ojedinělým návštěvníkům ochotně vyjde vstříc.

Roubený kostelík na slavonovském hřbitově.

Polodřevěna zvonice na slavonovském hřbitově.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...