Největším ohrožením pro dovolenkáře je západonilská horečka, říká expert

  • 58
Jaké nemoci nám hrozí v nejnavštěvovanějších letních destinacích? Vzhledem k cestám Čechů po Evropě to je jednoznačně západonilská horečka, upozornil v diskuzním pořadu Rozstřel Rastislav Maďar, vedoucí Ústavu epidemiologie a Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Výlet za hranice všedních dnů může výrazně znepříjemnit nemoc, se kterou na dovolené tak trochu nechceme počítat. Výhodné cestovní pojištění může být skvělým pomocníkem, před zdravotními komplikacemi nás však neochrání.

Západonilská horečka? Na nákazu se vůbec nemusí přijít, říká profesor

Jedním z největších nebezpečí pro dovolenkáře je západonilská horečka, která se v současnosti rozšiřuje po evropském kontinentu. „Rozšiřuje ji komár, který je nejrozšířenější v Evropě, proti této nemoci neexistuje vakcína“ upozorňuje Rastislav Maďar, expert na tropickou a cestovní medicínu.

„Důležité je, aby o tomto problému populace v Evropě věděla a chránila se proti komárům. Například omezit noční aktivitu, dávat sítě na okna a používat repelenty,“ tvrdí Maďar.

Podle Maďara je v Česku dostatek očkovacích látek pro země, kam většina lidí během sezony vyráží. „Nově máme k dispozici vakcínu proti břišnímu tyfu, která se podává v orálních kapslích. Zastaralá injekční verze způsobovala v místě vpichu nepříjemné reakce a navíc způsobuje během častého očkování sníženou imunitní odezvu očkovaného. Budeme tak moci tyto metody prostřídat a tomuto se vyhnout,“ říká Maďar.

Drtivá většina lidí v Česku, kteří se často pohybují v přírodě, se bohužel nenechávají očkovat proti klíšťové encefalitidě. U nás se očkuje jen třetina lidí. Německo má mnohem menší zamořenost, přesto se zde očkuje výrazně více lidí. V Česku jsou bohužel zamořeny prakticky všechny kraje.

Úhrady českých pojišťoven za očkování podle experta na cestovní medicínu fungují dobře. „Musím pojišťovny pochválit, začínají si uvědomovat, že péče o zdraví probíhá i v rámci prevence těchto nemocí a očkování proti nim.“

Mohou nás emigranti nakazit?

Podle Maďara se většina Čechů bojí přicházejících emigrantů a nemocí způsobených těmito národnostmi, většina lidí je podle jeho názoru ani neuvidí. „Mnohem větší hrozbou je legální i ilegální pracovní síla - například z Ukrajiny. Takového člověka můžeme potkat například v metru,“ upozorňuje Maďar.

Rastislav Maďar, expert na tropickou a cestovní medicínu, vedoucí Ústavu...

„Ilegální pracovní síla je bohužel problém, protože nevíme o zdravotním stavu těchto lidí a v případě tuberkulózy budou do poslední chvíle fungovat a raději vykašlávat krev, protože pokud budou hospitalizováni, budou identifikováni a následně okamžitě po vyléčení vykázáni ze země,“ tvrdí Maďar.

Cesty do zahraničí

Mezi nejoblíbenější destinace Čechů během dovolené patří Chorvatsko, Slovinsko, Černá hora nebo Bulharsko. Jak se vybavit při cestách do těchto zemí? „U starších lidí nad 65 let doporučujeme očkování proti pneumokokům a přeočkování na černý kašel, u mladších zase proti meningokovi. A také doporučuji vzít s sebou účinný kvalitní repelent, právě kvůli západonilské horečce,“ doporučuje Maďar.

Při cestách do severní Afriky, například do Maroka nebo do Tuniska, se vyplatí koupit si dopředu lék proti průjmu, léky proti horečce a probiotika. „Rozhodně není na místě mít zbytečné obavy, nicméně je dobré o potenciálním riziku vědět a podle toho se preventivně zařídit.“

Váháte, zda koupit léky na dovolenou dopředu, nebo se spolehnout na lékárny v cílových destinacích? „Jsem zastáncem toho, že je dobré vybavit se lékárničkou už tady. Máme pak větší jistotu, že zde léky procházejí kontrolním mechanismem a registrací,“ tvrdí expert na cestovní medicínu.

Rastislav Maďar, expert na tropickou a cestovní medicínu, vedoucí Ústavu...

Kondomy s sebou

Při návštěvě v exotických zemích platí jedno základní pravidlo: dávat si pozor na jídlo a pít, pokud je to možné, balenou pitnou vodu. „Pokud je jídlo důkladně tepelně zpracované, můžu si dát cokoli. Ze začátku si dávám pozor, a pokud zjistím, že je kuchyň v pohodě, že kuchaři používají rukavice a dodržují hygienická pravidla, pak už jsem méně ostražitý,“ radí Maďar. „Po pár dnech si dám studenou čerstvou zeleninu i na Zanzibaru, když vidím, že je omývaná.

Vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity odpovídal ve středečním Rozstřelu na několik otázek našich čtenářů a nezapomnělo se ani na sexuální dovolenou, která se v posledních letech stává hodně rozšířenou zábavou. 

„U pohlavních nemocí dejte pozor na žloutenku a na volně přenosné viry. Kondomy si při výletu za sexuálním dobrodružstvím například do Asie nakupte raději v Česku, kde jsou testované a lubrikované,“ radí Maďar.

,