Budyšín. Město věží a hořčice, které patřívalo českému království

Nedaleko českých hranic leží město věží, nabízející celou řadu nezapomenutelných zážitků. V německém Budyšíně, patřícím dlouhý čas k Českému království, v uličkách nad řekou Sprévou najdete příjemné hospůdky, zajímavé galerie nebo třeba muzeum hořčice.
Budyšín je město věží. Jeden z nejkrásnějších pohledů na město a věž Staré vodárny s kostelem svatého Michaela.

Budyšín je město věží. Jeden z nejkrásnějších pohledů na město a věž Staré vodárny s kostelem svatého Michaela. | foto: Tomáš Ventura, iDNES.cz

Nespočet romantických zákoutí, magické výhledy, skryté průchody, kostely, věže, muzea a hospůdky. Každý si najde své, můžete se tu toulat hodiny a objevovat skryté architektonické poklady, nebo si jen sednout na terasu a kochat se výhledem na místní památky.

Třeba na bizarní dům čarodějnic, stojící nedaleko řeky, jehož šikmá a špičatá došková střecha vyvolává tajemnou atmosférou. Podle legendy tento dům jako jediný unikl středověkým požárům, což bylo podle mínění tehdejších měšťanů způsobeno tím, že v něm žily čarodějnice.

O kousek dál stojí zase bývalá katovna, přilepená z vnější strany na hradby či ruiny gotického kostela sv. Mikuláše, kde mezi vysokými zdmi bývalého chrámu leží působivý hřbitov. A k tomu připočtěte věže, které vystupují z města jako prsty namířené k nebi. Na některé můžete vystoupit, jako třeba na nádhernou a také trochu nakloněnou věž stojící na Bohaté ulici.

Nejpůsobivější je Budyšín po setmění, neboť všechny věže jsou nádherně osvětlené a v noci působí město zvlášť magickým dojmem. Věží je dohromady sedmnáct a jejich rozmístění je dokonce zakresleno na dlažbě uprostřed Bohaté ulice.

Jeden z nejstarších domů ve městě - Hexenhäuschen, tedy "domek čarodějnic".

Malebná Zámecká ulice (Schlosstrasse) vás přivede k Matyášově bráně a hradu Ortenburg.

Zvláštní název nejvýznamnější tepny města pochází již ze středověku, kdy byla nazývána ulicí mocných, vznešených či bohatých, takže každý, kdo v Budyšíně něco znamenal, musel zde mít svůj dům – dnes je zde příjemná pěší zóna plná hospod a obchodů.

Srbština zůstala

Může se hodit

    • Spoustu informací získáte v turistickém centru včetně prospektů či rad v češtině (www.tourismus-bautzen.de).
    • Najdete zde řadu nádherných hotýlků s rozumnými cenami. Příjemné ubytování nabízí rodinný hotel Schlossschänke, jedna část hotelu je umístěna v obranné věži hradeb.
    • V historické romantické hospůdce Monchshof obsluhují děvečky ve středověkém oblečení, roznášející medovinu a domácí chléb. 
    • Zastavte se v Srbském muzeu nedaleko městského hradu Ortenburg. Unikátní je sbírka národních krojů.

Samotná historie Budyšína je pro Čechy značně překvapivá. Město vzdálené jen 20 kilometrů od Šluknovského výběžku je totiž historickým centrem Lužických Srbů, nejmenšího slovanského národa, který se v Lužici ocitnul po stěhování národů někdy v šestém století. A právě Srbové vybudovali v desátém století na skalnatém ostrohu nad řekou Sprévou město, které dnes patří k nejkrásnějším historickým městům celého Německa.

A přestože Němci tento kraj ovládli ve stejné době, tedy v desátém století, Srby nevytlačili ani nevstřebali, ale oba národy žily vedle sebe po dlouhá staletí.

Dnes je německý živel dominantní a všichni Srbové mluví německy, i tak zde zůstala zachována také srbština v dvoujazyčných názvech ulic i v řeči mnoha místních obyvatel (často uslyšíte hrdé "Ja sym Serb"), stejně jako se stále dodržuje spousta kulturních i společenských zvyků a tradic, které obohacují kulturní program města během celého roku.

Nejhezčí výhled

Městem navíc od raného středověku vedla významná obchodní cesta spojující Rusko se západem, takže místní měšťané bohatli z obchodu a daní, což se projevilo na výstavnosti zdejších domů a paláců.

Lužice navíc byla jednu dobu i součástí Českého království, takže zdejší radnice byla založena na počátku 13. století českým králem Otakarem I. a na hlavním náměstí, stejně jako na Staroměstském náměstí v Praze, je umístěn symbolický kříž ukazující místo, kde bylo popraveno třináct povstalců proti králi Václavovi IV.

Bohatou historii, plnou nejrůznějších kuriozit, můžete obdivovat téměř na každém rohu. Zvláštní je i příběh katedrály sv. Petra, která byla v roce 1524 rozdělena na dvě části – první sloužila katolíkům, druhá protestantům a obě církve se o kostel dělily několik století.

Technicky založení jedinci budou nadšeni z návštěvy staré vodárenské věže postavené v 16. století, která díky důmyslnému mechanismu čerpala vodu ze Sprévy a rozváděla ji po městě. V osmipatrové věži je technické muzeum s dodnes fungující elektrárnou a z ochozu věže je nádherný výhled na město.

Město hořčice

Cesta do pravěku

Nedaleko Budyšína v obci Kleinwelka je oblíbený Dinosauří park, kde stojí na dvě stovky plastik působivých ještěrů v životní velikosti.

V dinoparku v obci Kleinwelka nedaleko Budyšína stojí na dvě stovky plastik...

Děti mohou vylézt na řadu konstrukcí, aby se podívaly na svět z perspektivy dinosaurů, či si vytvořit vlastní plastiky ještěrů. Park je otevřen od prvního dubna, ceny vstupného najdete na www.saurierpark.de.

Jedním z gastronomických pokladů Budyšína je slavná hořčice, která se zde vyrábí v šíři nejrůznějších druhů a je proslavená po celém Německu. Vedle tradiční s příchutí česneku, piva či vína můžete ochutnat i takové speciality, jako je třeba pomerančová hořčice s kusy pomerančové kůry.

V Budyšíně stojí i muzeum hořčice, kde odhalíte řadu fíglů a výrobních postupů a ochutnáte řadu hořčic.

Nedaleko náměstí funguje unikátní ‚hořčicová‘ restaurace Bautzener Senfstube, kde nabízejí speciality dochucené hořčicemi. Za zkoušku stojí slavný buřt s domácí hořčicí či pánvička plná párků na kari.

Druhým podnikem, který byste měli vyzkoušet, je srbská restaurace Wjelbik, kde se obsluhuje v krojích a mluví srbsky. Z bohaté nabídky srbských svátečních jídel je možné ochutnat jak svatební polévku, tak spoustu delikates z lužických farem, od kozího sýra ve slanině či rybí pěny až po výtečný hovězí sulc.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...