Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Nejfotogeničtější vývrtka na světě

  10:00aktualizováno  10:00
V arizonské pustině nedaleko městečka Page, na území rezervace indiánského kmene Navahů, se nachází velice vzácný výtvor přírody. Jmenuje se Antelope Canyon a patří mezi nejfotogeničtější skalní soutěsky světa. V některých starších atlasech se ukrývá pod označením Corkscrew, na mnoha mapách ale chybí úplně. Teprve až se s ní seznámíte, pochopíte proč...

HRA SVĚTEL A STINŮ

Tvůrci názvu Corkscrew (v překladu Vývrtka), kterým byl kaňon kdysi pojmenován, nepochybně nalezli inspiraci v charakteristickém tvaru spirálovitě broušených stěn, skrývajících se ve skalním nitru této jedinečné lokality. Odrazy slunečního svitu v nich den co den rozehrávají tajemnou hru neustále se měnících světel a stínů.

Nejúžasnější podívaná probíhá kolem poledne, kdy zvědavé paprsky slunce svítí do úzké trhliny kolmo. Pod tímto úhlem vyniknou všechny ostré hrany, žlábky a prohlubeniny v červeno-oranžově-žlutém pískovci nejlépe.

Působivý obraz  katedrály světla se mění minutu od minuty a široká škála barevných tónů a variací vyvolá v duši směs pokory a úžasu.

REALITA, NEBO KOUZLO?

Skalních soutěsek a kaňonů je v oblasti Coloradské náhorní plošiny bezpočet a ačkoliv jsou mnohé z nich hlubší, širší, delší i barevnější, vizuálnímu kouzlu Antelope se žádný z nich nevyrovná. Co způsobilo, že ideální kombinace správných rozměrů, úžasných barev a hladkých tvarů skal z něj učinila jedno z nejfotogeničtějších míst amerického jihozápadu?

Největší podíl na tomto tisíce let trvajícím formování má, podobně jako v případě dalších přírodních krás charakteristických pro národní parky Arizony, jev zvaný eroze. Zmínka o periodickém toku potůčku, který odplavoval z  pískovcového masivu zrníčko po zrníčku, je obsažena i v původním názvu lokality. Indiáni mu říkali Tse bighanilini, což znamená "místo, v němž voda protéká skrze skály".Tajemná hra světel a stínů

DOBŘE STŘEŽENÉ TAJEMSTVÍ

Ačkoliv je Antelope místem mimořádně cenným a od jeho objevu uplynulo téměř 70 let, většina knižních průvodců se o něm až donedávna nezmiňovala.

Nenechte si ujít EXKLUZIVNÍ fotografie ve fotogalerii - ZDE

Podle jistých zdrojů za to mohou zejména tajnůstkáři z řad fotografů, kteří si chtěli informaci o přesném umístění nechat ze zištných důvodů pro sebe. Ceny originálů unikátních fotografií pořízených v těchto místech byly před léty vyšponovány vysoko zejména kvůli jejich exkluzivitě.

Podle jiných informací se lidé, kteří byli s existencí lokality seznámeni, báli neúnosné návštěvnosti, která by křehké kouzlo důstojného, a rozměry nevelkého místa narušila.

KOMERCE ZVÍTĚZILA

Snahy o utajení byly neúspěšné a nakonec zvítězily komerční zájmy indiánů, na jejichž území Antelope leží. Mimořádné atraktivity místa jsou si velice dobře vědomi a odpovídá tomu i výše vstupného. Hodinová návštěva kaňonu stojí 20 dolarů, každá další hodina o pět dolarů více.

Šedesátiminutová prohlídka je pro většinu průměrných návštěvníků dostačující, fotografům však někdy nestačí ani celodenní pobyt. Fotí za použití stativů a k expozicím používají dlouhé časy.

Tyto skutečnosti v návaznosti na fakt, že šíře chodby se pohybuje od pouhých dvou do necelých deseti metrů,  přispívají ke snížené průchodnosti kaňonu. Směr prohlídky totiž nemá charakter okruhu. Lidé vstupují i vystupují stejným otvorem a návštěvnost není nijak regulována. Pokud sem zavítáte v prázdninových měsících a stanete se součástí davu, který připomíná situaci v prostředcích veřejné dopravy v čase špičky, pochopíte, čeho chtěli původní návštěvníci a objevitelé místo uchránit...Antelope Canyon - Corkscrew


JEDENÁCT OBĚTÍ BOUŘE

Antelope Canyon je ve skutečnosti dvojicí od sebe oddělených kaňonů, kterým se říká zcela prozaicky Nižší a Vyšší. Vstupy do obou částí jsou od sebe vzdáleny několik kilometrů a do každé z nich se platí zvláštní vstupné.

Nižší kaňon bývá navštěvován o poznání méně. Není to jen díky náročnějšímu terénu (k přístupu do některých částí je nutno použít kovových žebříků upevněných ve skalách), na ztrátě popularity se nepochybně podepsala i tragická nehoda, která se zde přihodila v létě roku 1997. Při náhlé záplavě, způsobené poměrně vzdálenou, avšak mimořádně vydatnou a rychlou srážkovou aktivitou, přišlo o život 11 lidí. Většina z nich byli mladí evropští turisté.

Co bylo příčinou této tragické události? Proč nebyli oběti před záplavou varováni?

Krajina v okolí zdejších soutěsek má charakter pouště a prší zde velice zřídka. Pokud však ke srážkám dojde, obvykle to bývá v létě, často se jedná o prudkou a často i nebezpečnou bouři, jejíž následky je možné pocítit i v desítky kilometrů vzdálených místech. Stalo se tak i v onen osudný den.

Podobně jako v případě velehor, i zde je potřeba se zvýšenou mírou nebezpečí počítat a zachovávat zvýšenou opatrnost. Před návštěvou kaňonů se proto doporučuje sledovat předpověď počasí nejen v severní Arizoně, ale i na jihu sousedního státu Utah.

Obrovský příval dravé vody z 25 kilometrů vzdálené bouře, který cestou nabral tuny bahna, kamenů, větví i dřevěných klád, zaplavil soutěsku během několika vteřin. Přítomní návštěvníci neměli šanci uniknout.

Hladina vody vystoupala až do výše osmipodlažního domu a pohled na obrovské kusy tmavého dřeva, které od té doby zůstaly zaklíněné ve skalách vysoko nad hlavou, je dostatečným mementem a důkazem toho, že úžasné síly přírody mohou být kreativní i destruktivní zároveň.

Nejfotogeničtější skalní soutěska světa Antelope Canyon v Arizoně, USA. Známá je také pod jménem Corkscrew (vývrtka).

Skalní soutěska Antelope Canyon v Arizoně, USA. Nejúžasnější hru světel a stínů tady uvidíte kolem poledne, kdy zvědavé paprsky slunce svítí do úzké trhliny kolmo. Pod tímto úhlem vyniknou všechny ostré hrany, žlábky a prohlubeniny v červeno-oranžově-žlutém pískovci nejlépe.

Corkscrew, nejfotogeničtější skalní soutěska na světě v Arizoně, USA

Antelope Canyon v Arizoně patří mezi nejfotogeničtější skalní soutěsky světa. Jinak je známý pod názvem Corkscrew (vývrtka).

Corkscrew, nejfotogeničtější skalní soutěska na světě

Autoři:
  • Nejčtenější

Erupce sopky na Novém Zélandu: nejméně pět mrtvých, desítky zraněných

Na novozélandském ostrůvku White Island v pondělí vybuchla sopka. Erupce si vyžádala nejméně pět obětí a 31 zraněných....

KVÍZ: Za dobré znalosti knihu. Otestujte se, jak znáte Česko

Možná znáte celý širý svět. Přešli jste poušť, viděli jste silný příboj na irském pobřeží, nebo mrzli na osamělých...

Dvě tváře Persie. Írán není ďábelská země, je pohostinný a upravený

Ze zpráv se Írán jeví jako ďábelská země. Jak je to doopravdy? Vydali jsme se tam a našli pohádkově krásný a pohostinný...

Šumava, kterou nesmíte vynechat. Údolí Vydry přitahuje turisty jako magnet

Šumava je široký pojem, snad každý má tu „svou“. Většina návštěvníků se však asi shodne na tom, že její nejkrásnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

SLEPÁ MAPA: Dnes je mezinárodní den hor. Jak se v nich vyznáte?

Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den hor poprvé v roce 2003. Jeho cílem je podporovat život v horských...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky
Premium

Výlet jako na horské dráze. Madeira je ostrovem malých aut

Chodíte rádi na pouť? Pak by se vám dovolená autem po Madeiře mohla líbit. Sedíte v minivoze, plazíte se nahoru do...

Výlet za jedním z nejhezčích slovenských hradů. Prozkoumejte okolí Dobré Vody

Unikátní krasová příroda, ale i neobyčejné památky architektonické, umělecké a technické stojí za obdiv poblíž Dobré...

Čínská romantika na sto procent. Slavné pohoří v mlze projdete po schodech

Jestli na něco nebudete jako Evropan v Žlutých horách připraven, jsou to schody. Nechápejte mě špatně, schody máme...

Křesťanské svátky v arabské zemi? V Emirátech hrají mše a seženete i řízek

Z rádia se ozývají koledy, obchodní domy jsou nazdobeny do posledního detailu a vzduchem se nese vánoční atmosféra. Jen...

Najdete na iDNES.cz