Bezpečí pro všechny
Může to být prostá obava z toho, že důslednější kontrola vás zdrží natolik, že nestihnete vlastní odlet. Nebo třeba jen nevyhledáváte nevyžádaný fyzický kontakt. Případně vám přijde nepatřičné, že jste kýmsi z nějakého důvodu právě vy považováni za možný zdroj rizika. Můžete to vnímat jako nespravedlnost, útok na vaši důstojnost.
I když má taková prohlídka své pochopitelné opodstatnění – jde v první řadě o bezpečnost všech lidí na letišti – nikde nepatří mezi pasažéry k příliš vítanému rozptýlení. A byť zpravidla trvá jen pár sekund, náladu vám může pokazit až do přistání.
Co všechno jste o tomto nezbytném šacování možná netušili? Třeba, že se tomu rozhodně neříká šacování. Oficiální termín, kterým se to správně nazývá, zní ruční prohlídka oblečených částí těla.
Může za to počítač
Ale spíš než správná procesní terminologie vás bude trápit, proč si k té ruční prohlídce oblečených částí těla na letišti vybrali právě vás. Mračili jste se snad příliš na personál, anebo za to může vaše oblečení, tetování, dredy? Ne.
Jak vysvětluje Michal Procházka, zástupce tiskové mluvčí Letiště Praha, vzhled, kvóty nebo etnikum pasažéra s tím nemá nic společného. „Standardně je důvodem alarm na průchozím detektoru kovů, nebo bezpečnostním skeneru,“ vysvětluje.
Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety |
Může se také stát, že si vás k případné namátkové kontrole vybralo samo zařízení. Z toho, že se vám dostane větší pozornosti od bezpečnostního personálu, tedy neviňte bezpečnostní personál nebo pracovníky letiště. Může za to dané zařízení. To si samo určuje výběr cestujícího k namátkové kontrole na základě náhodného výběru, a není v tom žádný klíč.