Šacování na letišti? Ruční prohlídka má svá pravidla, zjistěte jaká

  • 33
Necítíte se být pašerákem či teroristou, nemáte v plánu ani unést letadlo. Chcete jen bez potíží a zdržení zvládnout celé odbavení a nasednout k odletu. Nicméně při kontrole u bezpečnostních rámů si personál letiště vyžádal vaši součinnost a chce vás prohledat. Ručně. Musíte to strpět?

Bezpečí pro všechny

Bezpečnostní pracovník si ve finále musí být jistý, že kontrolovaná osoba u sebe skutečně nemá žádné zakázané předměty.

Může to být prostá obava z toho, že důslednější kontrola vás zdrží natolik, že nestihnete vlastní odlet. Nebo třeba jen nevyhledáváte nevyžádaný fyzický kontakt. Případně vám přijde nepatřičné, že jste kýmsi z nějakého důvodu právě vy považováni za možný zdroj rizika. Můžete to vnímat jako nespravedlnost, útok na vaši důstojnost.

I když má taková prohlídka své pochopitelné opodstatnění – jde v první řadě o bezpečnost všech lidí na letišti – nikde nepatří mezi pasažéry k příliš vítanému rozptýlení. A byť zpravidla trvá jen pár sekund, náladu vám může pokazit až do přistání.

Co všechno jste o tomto nezbytném šacování možná netušili? Třeba, že se tomu rozhodně neříká šacování. Oficiální termín, kterým se to správně nazývá, zní ruční prohlídka oblečených částí těla.

Může za to počítač

K důslednější kontrole vás nepředurčuje váš vzhled, etnikum nebo to, že se mračíte. Prvotním impulsem je alarm bezpečnostního rámu.

Ale spíš než správná procesní terminologie vás bude trápit, proč si k té ruční prohlídce oblečených částí těla na letišti vybrali právě vás. Mračili jste se snad příliš na personál, anebo za to může vaše oblečení, tetování, dredy? Ne.

Jak vysvětluje Michal Procházka, zástupce tiskové mluvčí Letiště Praha, vzhled, kvóty nebo etnikum pasažéra s tím nemá nic společného. „Standardně je důvodem alarm na průchozím detektoru kovů, nebo bezpečnostním skeneru,“ vysvětluje.

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Může se také stát, že si vás k případné namátkové kontrole vybralo samo zařízení. Z toho, že se vám dostane větší pozornosti od bezpečnostního personálu, tedy neviňte bezpečnostní personál nebo pracovníky letiště. Může za to dané zařízení. To si samo určuje výběr cestujícího k namátkové kontrole na základě náhodného výběru, a není v tom žádný klíč.

Poctivá ruční práce

Při ruční prohlídce oblečených částí těla platí pravidlo parity. Muži prohledávají muže, ženy zase ženy.

Co vás při takové ruční prohlídce oblečených částí těla čeká a nemine? Kontrola spočívá v systematickém přejíždění rukou po oblečených částech těla. „Jejím cílem je provést ji tak, aby bylo přiměřeně zjištěno, že dotyčný člověk nevnáší zakázané předměty,“ popisuje Procházka z Letiště Praha.

Standardní postup provedení přímo určuje nařízení Evropské komise. To také definuje, které oblasti prohlídka zahrnuje. Nemůže se stát, že by vás někdo ručně prohlížel důkladněji, protože všichni pracovníci bezpečnostní kontroly se v rámci úvodního zaškolení učí jednotný postup.

Rozvázat pohorky, vytáhnout laptop. Proč je letištní kontrola tak důkladná

A jak dlouho tato „kratochvíle“ může trvat? To už je trochu složitější. Bezpečnostní pracovník si totiž ve finále musí být jistý, že kontrolovaný člověk u sebe skutečně nemá žádné zakázané předměty. Není ovšem přesně definováno, zda by kontrola měla trvat maximálně pět sekund nebo pět minut. Jen, že by kontrola měla být přiměřená svému účelu.

V případě, že nejste s průběhem kontroly spokojeni, lze to řešit přímo na místě s nadřízeným pracovníka, případně podat oficiální stížnost přes kontaktní formulář letiště.

Myslete na děti

Jaká má tato ruční kontrola pravidla? Jedním z nejpodstatnějších je asi to, které vychází ze zákona o civilním letectví. „To nám ukládá za povinnost dodržovat u ruční prohlídky paritu pohlaví,“ vysvětluje Procházka. Bezpečnostní pracovníci – muži – tedy budou prohledávat muže. A ženy zase ženy.

Pokud je to nezbytné, jsou nejprve prohledáni rodiče, aby mohli být přítomni u kontroly svých dětí.

Ale co když má být zkontrolována celá rodina, včetně nezletilých dětí? „Pokud se jedná o malé dítě, před zahájením jejich kontroly čekáme na dokončení kontroly rodiče, aby mohl být u kontroly přítomen,“ uklidňuje Procházka.

Možná vám je bytostně nepříjemné, že jste kontrolováni přímo „za provozu“, na očích a v zástupu jiných cestujících. V tom případě pak můžete požádat o to, abyste byli prohledáni ve větším soukromí. Na kontrolních stanovištích jsou k tomu účelu oddělené kabinky. Cestující může o takovou individuální kontrolu před vlastním zahájením ruční prohlídky požádat.

Kam že se to chcete podívat?

Pracovníci bezpečnostní kontroly vás prohlídkou tělesných dutin neobšťastní. V jejich gesci je jen ruční prohlídka oblečených částí těla.

Mlasknutí natahovaných latexových rukavic, hluboký nádech a neodbytný pocit, že se vám někdo dobývá do podpalubí? To je spíš scéna z akčních filmů.

Oficiální pojmenování tohoto konkrétního úkonu zní osobní prohlídka, a nepatří k repertoáru, kterým by vás mohli překvapit pracovníci bezpečnostní kontroly. V jejich gesci je jen ruční prohlídka oblečených částí těla.

Nabité kuře i nůž v laptopu. Co odhalily kontroly zavazadel v USA

Osobní prohlídku, při níž může dojít na prohlídku tělesných dutin a otvorů, může provádět pouze Policie ČR anebo Celní správa. Ale s těmi se při řádném procesu odbavení a dodržení všech pravidel z Letiště Praha naštěstí běžně nepotkáte.

Mám přece svá práva!

Ano, svá práva máte. Ale strpět prohlídku – pokud tedy chcete nastoupit to letadla – je opravdu třeba. Provozovatel letiště, nebo pracovníci zajišťující ochranu civilního letectví před protiprávními činy, mohou vydávat příkazy cestujícím. Jaké? „Primárně ty k zajištění bezpečného provozu letiště, což znamená i pokyny k zajištění ochrany civilního letectví před protiprávními činy,“ vysvětluje Michal Procházka, zástupce tiskové mluvčí Letiště Praha.

Z toho, že se vám dostane větší pozornosti od bezpečnostního personálu, neviňte bezpečnostní personál.

„Bezpečnostní kontrola je součástí ochrany civilního letectví před protiprávními činy, takže pracovníci samozřejmě mohou vydávat příkazy v souvislosti s bezpečnostní kontrolou, případně v souvislosti s nějakým bezpečnostním opatřením. Lidé, vůči kterým příkaz směřuje, jsou povinni se jimi řídit. Je to tedy zákonná povinnost cestujících.“

Jako pasažér pochopitelně máte právo ruční prohlídku oblečených částí těla odmítnout. Ale bez jejího provedení nelze pokračovat dál za stanoviště bezpečnostní kontroly. „Pokud cestující kontrolu odmítne, musí se vrátit zpět do veřejného prostoru,“ uzavírá Procházka. Když je cestující indikován k této prohlídce, tak ji musí podstoupit, jinak neprojde bezpečnostní kontrolou.