Nabité kuře i nůž v laptopu. Co odhalily kontroly zavazadel v USA

Úřad pro bezpečnost dopravy nepatří ve Spojených státech amerických k populárním agenturám. Kontrolami zavazadel totiž znepříjemňuje odbavení pasažérům vnitrostátních letů. Každoročně proto vydává seznam zajištěných předmětů, jež se lidé pokoušeli pronést do letadel. Zdůvodňuje tím své poslání.
Úřad pro bezpečnost dopravy (TSA) nepatří u veřejnosti ve Státech zrovna k...

Úřad pro bezpečnost dopravy (TSA) nepatří u veřejnosti ve Státech zrovna k populárním agenturám. | foto: Profimedia.cz

Možná jste v příručním zavazadle zapomněli vývrtku, krém na ruce, lahvičku s parfémem anebo švýcarský nožík. To vše jsou předměty, které u sebe na vnitrostátních letech ve Státech mít na palubě nesmíte a dělají z vás potenciální cíl pracovníků Úřadu pro bezpečnost dopravy (TSA), kteří vás a bagáž kontrolují.

I když se nedá očekávat, že byste s pomocí uvedeného kontrabandu dokázali ohrozit ostatní cestující, unést letadlo nebo způsobit jeho havárii, je zvýšená bezpečnost na místě. Vaše drobná pochybení totiž blednou ve srovnání s tím, co TSA musí řešit na 45 000 leteckých spojích prakticky každý den.

Americká TSA vznikla reorganizací Úřadu pro bezpečnost civilního letectví, v reakci na události z 11. září 2001. Tehdy o její prospěšnosti ještě nikdo moc nepochyboval. Ale s postupem času se její reputace dost pohoršila. Především u té části veřejnosti, která ve Státech pravidelně využívá vnitrostátní lety.

Kontroly na letištích rozhodně nejsou příjemnou součástí cestování. Ale mají své opodstatnění, tvrdí TSA.

Každý den totiž sáhne do soukromí a zavazadel více než dvěma milionům pasažérů. Dobu potřebnou k odbavení na letištích jim tímto prodlouží o 40–80 minut. A ještě si za to vezme „spropitné“, v podobě jednorázového poplatku za provedení ne vždy zrovna příjemné kontroly. Poplatek necelých šesti dolarů se fixně připočítává k ceně každé letenky. Už proto nejsou oblíbení.

Ale pracovníci TSA u bezpečnostních rámů a skenerů palubních zavazadel přitom paradoxně schytávají největší díl kritiky za to, že nepracují se stoprocentní úspěšností.

Hlídají, a navíc špatně!

88 % oficiálně nepovolených předmětů – léků bez předpisů, odlakovačů na nehty, lahviček se silnými lihovinami, nůžek s dlouhým ostřím a benzinových zapalovačů – se totiž při nejrůznějších testech kontrolních postupů podařilo do letadel pronést. Od státní organizace, která si z veřejného rozpočtu ročně odčerpá 7,8 miliard dolarů, by se prý očekávala trochu větší efektivita provozu.

Podobné debakly také vedly k tomu, že se ve vedení TSA za jednadvacet let vystřídalo, bylo odvoláno nebo rezignovalo už dvanáct ředitelů. Což je na americký státní úřad vpravdě rekordní fluktuace. V pořadí zatím třináctý ředitel, David Pekoske, se proto pokouší nelichotivý obraz TSA trochu vylepšit.

Pekoske se snaží veřejnosti vysvětlit, že kontroly na amerických letištích nejsou svévolnou šikanou platících pasažérů, ale pořád ještě docela dost efektivní způsob, jak ochránit zdraví a bezpečnost všech cestujících.

Kontroly zavazadel a pasažérů vnitrostátních letů prodloužily v USA dobu odbavení o 40–80 minut.

Od roku 2017, kdy nastoupil do funkce, proto nechává na konci roku uveřejnit seznam těch největších zajištěných kuriozit – nebezpečných, podezřelých a zakázaných předmětů, které se pasažéři pokusili na palubu vnitrostátních letů pronést.

Peníze, drogy a elektrické biče

V žebříčku za loňský rok „září“ například berle, zajištěné při letištní kontrole v El Pasu. Jejich dutá konstrukce totiž byla vyplněná ruličkami bankovek. Na to, jak velkou hotovost si s sebou do letadla vezmete, přitom v USA neexistuje limit. Zmíněné utajené provedení prý napovídalo, že by ony peníze mohly souviset s nelegální činností, například z prodeje drog. I ty občas někdo zkouší letadlem propašovat.

Vypovídá o tom zajištění zásilky na letišti v Boise, kdy byly „nepovolené substance“ maskovány mezi sáčky s gumičkami do vlasů. A na mezinárodním letišti v Los Angeles pak TSA objevila u jednoho z pasažérů 12 000 pilulek fentanylu. Opiát, který je stokrát účinnější než morfin a padesátkrát než heroin, byl vcelku nenápadně zataven do sáčků se cukrovinkami.

Skutečně elektrizující překvapení uchystal pracovníkům TSA muzikant z Dullesova letiště.

Zařízení, schopných dát ránu silou až 9 000 voltů, se pokusil pasažér do letadla propašovat tři.

Při kontrole zavazadel v Millwaukee neunikla pozornosti TSA ani nefunkční replika granátu – prý šlo jen o neškodný suvenýr, proprietu po natáčení válečného filmu. Na Dullesově letišti ve Virginii nemalý rozruch způsobila i trojice rozmontovaných elektrických poháněčů dobytka, ukrytých v pouzdru na kytaru.

Odpověď na otázku – proč u sebe v letadle potřeboval mít hned tři zařízení schopné kohokoliv omráčit silou 9 000 voltů – musel pasažér hledat během výslechu na policii. Vymlouvat se na vlastní roztržitost zkoušel i pasažér zadržený během kontroly u bezpečnostní přepážky na letišti Greater Rochester ve státe New York. V závěsu na ruce, dlaze, měl totiž ukrytou pistoli. Prý zapomněl, že jí tam má.

Pro vlastní bezpečnost?

Pro Středoevropana zjevnou podivnost toho, že si někdo s sebou chce vzít na palubu letadla pistoli, přitom řeší TSA docela často. Jen za loňský rok takto zajistila 6 301 krátkých palných zbraní – pistolí a revolverů – které si cestující odložili do svých příručních zavazadel. Většina z nich přitom byla nabitá a připravená k použití.

Vedle toho zpráva, že se jeden z cestujících z letiště v Richmondu pokusil ukrýt do svého laptopu vrhací nůž, vypadá docela skromně. Ale pracovníky TSA překvapila důmyslnost skrýše. Nechybělo prý mnoho a chladná zbraň by na palubu prošla. Podobný trik a stejný výsledek si vysloužil pokus cestujícího z Atlanty, který schoval revolver do tělesa hrací konzole PlayStation.

Právě tyto hry na schovávanou jsou podle Pekoskeho pádným argumentem, který ospravedlňuje existenci Úřadu pro bezpečnost dopravy. V zemi, kde je v oběhu 393 milionů krátkých palných zbraní, se prý dá ještě s trochou fantazie pochopit, že někdo „omylem“ zapomene a přibalí si kolt do kabelky. Ale to, že má někdo potřebu pronášet do kabiny letadla zbraň promyšleně, už podle Pekoskeho jednoznačně zavání nějakým kriminálním záměrem.

Což nás dostává k pistoli, která odpočívala ve sklenici s arašídovým máslem. Zajištěna byl v prosinci, na Kennedyho letišti v New Yorku.

Kuře s nádivkou

Za absolutní kuriozitu loňského roku zaměstnanci TSA považují počin pasažéra z hollywoodského letiště ve Fort Lauderdale, který nabitou zbraň „ukryl“ do syrového kuřete.

Převážet mrtvou drůbež v příručním zavazadle pochopitelně na vnitrostátních ani mezinárodních letech nesmíte, čímž muž vzbudil náležitou pozornost bezpečnostních pracovníků. Když se navíc ukázalo, jakou má toto kuře nádivku, měl dotyčný co vysvětlovat. Údajně si myslel, že mrtvé maso rentgen bezpečnostního rámu ošálí. Tamní soud ocenil tento pokus pokutou 13 500 dolarů (305 000 Kč)

Převážet v batožině syrové kuře, navíc s palnou zbraní uvnitř. Na to ve Fort Lauderdale jen tak nezapomenou.

Pokus o únos letadla ostře nabitou drůbeží díky bdělosti TSA naštěstí nedošel naplnění.

Těžko říct, nakolik si zprávami o podobných zajištěných kuriozitách americký Úřad pro bezpečnost dopravy vylepší svůj mediální obraz. Jisté ale je, že kromě oficiálně nepovoleného kontrabandu – zubních past, voňavek ve spreji, šamponu nebo sirek – které TSA zatím nedokáže efektivně odhalit a zajistit, umí zabránit v nástupu do letadla pasažérům, kteří s sebou v mrtvém kuřeti převáží zbraň připravenou ke střelbě. A to možná za trochu nepohodlí stojí.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

OBRAZEM: Když příroda čaruje, vytváří i místa jako z jiné planety

14. dubna 2024

Při návštěvě těchto míst si budete klást otázku, zdali se pořád ještě nacházíte na Zemi, anebo už...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...