Křižník HMS Belfast - atrakce přímo na Temži

  12:40
Předesílám, že osobně považuji křižník Belfast za jednu z nejatraktivnějších turistických zajímavostí, které můžete v Londýně shlédnout. Válečná technika ani válečná historie nikdy nepatřily k mým koníčkům - avšak londýnské válečné pamětihodnosti (kromě Belfastu k nim patří hlavně ''Imperial War Museum'' a tzv. ''Cabinet War Rooms'' - vládní podzemní prostory ve Westminsteru) mě opravdu zaujaly. Tak nějak si při jejich návštěvách uvědomíte, že Británie má být v tomto ohledu skutečně na co hrdá. Navíc jsou tyto pamětihodnosti špičkově zatraktivněny pro turistické účely.

HMS (Her Majesty Ship) Belfast je posledním dochovaným britským křižníkem, pocházejícím z první poloviny dvacátého století. Spuštěn na moře byl v březnu 1938 a součástí Royal Navy, britského námořnictva, se stal v srpnu 1939. Zpočátku operoval v Severním moři, kde se Britové snažili o námořní blokádu Německa. V říjnu 1939 Belfast úspěšně zajal německou loď Cap Norte - to byla tehdy největší dosud zajatá nepřátelská loď a posádka Belfastu za to obdržela mimořádnou peněžitou odměnu.

Německo ovšem s odvetou neotálelo a již v listopadu 1939 byl Belfast zasažen námořní minou. Poškození trupu lodi a strojů bylo tak rozsáhlé, že trvalo téměř tři roky, než byl Belfast opět schopen být v akci. Když v listopadu 1942 znovu vyplul na moře, byl největším a nejsilnějším britským křižníkem. Byl také vybaven na tehdejší dobu nejdokonalejším radarovým a protipožárním systémem. Od roku 1943 byl Belfast využíván k ochraně arktických námořních konvojů do Murmanska. V prosinci 1943 sehrál důležitou roli při potopení německého křižníku Scharnhorst, jehož posláním bylo atakovat spojenecký konvoj. V dubnu 1944 se podílel na úspěšné akci proti poslední důležité německé lodi Tirpitz, která kotvila v severním Norsku.

O něco později, v červnu 1944, Belfast zase podporoval britské a kanadské vojáky při vyloďování v Normandii. Po téměř pětitýdenní nepřetržité akci a svých posledních válečných výstřelech v evropských vodách se Belfast vypravil do přístavu Plymouth z důvodu oprav a dovybavení před cestou na Dálný Východ.

V letech 1945 - 1947 Belfast pomáhal s evakuacemi vězňů, kteří přežili japonské zajetí v Číně a s dalšímí úkony nezbytnými pro udržení míru v této oblasti. V prosinci 1948 se Belfast vrátil na Dálný Východ znovu - nejprve se podílel na akci, jejíž snahou bylo osvobodit britskou loď Amethyst z čínského zajetí, ale hlavně byl následně nasazen do námořních sil v korejské válce. Poslední válečné výstřely z křižníku Belfast zazněly v roce 1952.

V následujících deseti letech byl Belfast využíván k mírovým operacím, k podpoře letadlových lodí, či pouze jako vlajková loď na cizích základnách. V roce 1963, po absolvování poslední akce ve Středozemním moři, byl překlasifikován na tzv. přístavní loď a vyřazen z armády byl potom v květnu 1971.

I když původním záměrem po vyřazení Belfastu byla jeho destrukce, události se vyvíjely jinak. ''Imperial War Museum'' u od roku 1967 hledalo možnost, jak získat a udržovat křižník z druhé světové války - tehdejší vláda však odmítala poskytnout nezbytné prostředky. Museum proto podpořilo založení nezávislého trustu jedním z bývalých kapitánů Belfastu. Ten se dokázal obklopit několika dalšími nadšenci a společně dosáhli toho, že křižník Jejího Veličenstva Belfast byl v říjnu 1971 dopraven do Londýna a zpřístupněn veřejnosti. Od roku 1978 je Belfast přímo pod správou ''Imperial War Museum''.

Místo bylo Belfastu v Londýně přiděleno skutečně důstojné - a sice přímo naproti Tower of London, v blízkosti mostu Tower Bridge. Pro turistické účely je křižník rozdělen do osmi sekcí. Přitom přibližně polovina lodi je veřejnosti nepřístupná z bezpečnostních důvodů. I tak ovšem může pečlivému turistovi trvat dvě až tři hodiny, než všechny přístupné prostory ''prošmejdí''. Veškeré vojenské vybavení křižníku je vzorně udržováno, stejně tak jako pohonné stroje. V naučných místnostech se návštěvníci mohou seznámit s historickými údaji a shlédnout dobové filmové záběry.

Co však Belfastu nejvíce přidává na turistické atraktivnosti, jsou voskové figuríny členů posádky a zvukové záznamy typické konverzace. Tak například v operačním středisku lze vidět velící důstojníky na svých místech a slyšet jejich rozkazy z řízení námořní bitvy. V prostorách pro mužstvo můžete mimo jiné spatřit námořníky při karetní partii, taktéž s náležitou zvukovou kulisou. Působivá je také zdravotní jednotka a operační sál, ordinace zubaře (s obzvláště vydařeným zvukovým záznamem), lodní kuchyně, kantýna, vězeňská cela a další.

V kuchyňských prostorách lze například vidět dva oficíry zodpovědné za výdej rumu. Britští námořníci prý tradičně dostávali denní příděl půl pinty (asi 0,3 l) alkoholu, avšak prý již od 18. století byl zaveden koncept pití grogu. Rum se mužstvu vydával z nádherného dřevěného sudu s nápisem ''Bůh žehnej královně''. Nahlédnout lze dále také do poštovní kanceláře či do místnosti lodního řezníka (ten, vyveden v nápřahu se sekáčkem na maso v ruce, má poměrně znechucený výraz ve tváři).

Na základě speciálního povolení patřily k posádce Belfastu také tři kočky. Dnes můžete dvě spatřit ve formě modelů - máte-li však štěstí, můžete tu třetí potkat živou. Ta je zde úmyslně a má za úkol starat se o londýnské myši a krysy.

''Imperial War Museum'' nemyslí však pouze na turisty. HMS Belfast poskytuje poměrně rozsáhlé vzdělávací služby studentům historie. Mimo to je také dávána šance komerčnímu využití - prostory křižníku Belfast mohou být pronajaty pro konference, firemní večírky, oslavy, či pro různé jiné společenské události.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Parní babičkou z Vrchlabí s Krakonošem v zádech

21. dubna 2024

Dnešní Mašinfíra nás zavede na krátkou trať, která vede přímo do krkonošské metropole, do Vrchlabí....

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...