Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Zemí ohně a ledu. Dvě kamarádky si projely Island půjčenou dodávkou

Ledovce na povrchu, magma v podzemí, černé pouště i zelené hory. Cestovatelské pohádky o Islandu voní pryskyřicí, lávou, amonnými výpary a notnou dávkou dobrodružství. S kamarádkou jsme na přelomu léta a tamní zimy objevovaly jeho krásy v obytné dodávce. Za deset dní jsme nasbíraly na 2 400 kilometrů.

Některé půjčovny poskytují speciální služby: non-stop předání s vyzvednutím na letišti či stálou asistenci na telefonu a online podporu přes chat v palubním tabletu. | foto: Archiv Karolíny Hornové

Offroad, nebo obytná dodávka? To je před cestou na Island otázka číslo jedna. Buď vyrazíte osobním automobilem po takzvané Ring Road, silnici číslo 1, která vede po obvodu ostrova, nebo sednete do terénního vozu a vaším cílem budou především hory, takzvané Highlands.

Offroad jako takový je na Islandu zakázaný, ale zdejší horské cesty (F-roads) často nabízejí zážitky mnohem silnější než kdejaké offroadparky.

Naším prvotním cílem byl právě malý teréňák. Při procházení nabídky autopůjčoven jsme ale narazily na obytné dodávky a plány se změnily. I proto, že na první návštěvě Islandu je lepší nasát od všeho něco a nebýt jen v horské pustině.

V našem termínu však byla k dispozici pouze jedna dodávka raného roku výroby, pochybné výbavy a podezřele nízké ceny. No co, tak to bereme! Půjčovna s příhodným názvem Wild Campers nám však neodpovídá na dotazy a nezvedá telefony.

Hora Kirkjufell

Pak narážíme na všechny ty negativní recenze a dozvídáme se, že agentura, přes kterou jsme auto zamluvily, s půjčovnou mezitím kvůli špatným zkušenostem rozvázala smlouvu. A to je něco, co tři dny před odletem nechcete zjistit...

Tulení na pláži

Jsme v Keflavíku, sedíme v úplně jiné dodávce před půjčovnou CampEasy a sledujeme povinné video, jak vyměnit kolo a co dělat, když přijde orkán. Prší, ale to nevadí, protože nakonec všechno klaplo. Anabáze s poslední volnou dodávkou na Islandu, platbami do zahraničí, zablokovanou kreditkou a psychosomaticky vyvolanými příznaky covidu vás ušetřím.

Sever slibuje slunečné počasí, takže hned za Reykjavíkem najíždíme na silnici 54, panoramatickou trasu po poloostrově Snæfellsnes se stejnojmenným národním parkem. Hned první zastávka je na „tulení“ pláži Ytri Tunga. K oplácaným mořským pohodářům se musíme brodit ledovou lagunou, ale stojí to za to – můžeme je pozorovat z (téměř) bezprostřední blízkosti.

Nedaleko od sebe leží živoucí (a páchnoucí) geotermální pole s jezírky vroucí...

Naopak u hory Kirkjufell na severním pobřeží poloostrova jen zastavujeme „na fotku“. Na sopečnou homoli s vodopádem v popředí je ale neskutečný pohled. A nejen proto, že si zahrála v seriálu Hra o trůny – je jedním ze symbolů islandské krajiny.

Tyto výhledy trošku nepatřičně navnadí před poněkud nezáživným úsekem na severozápadě, který končí až po třech hodinách jízdy, na úpatí hor před fjordem Eyjafjörður.

Ryba ve vodě

U fjordu je naší zastávkou kemp v Akureyri, druhém největším městě Islandu. Odtud vyrážíme na další turistickou atrakci – pozorování velryb v Húsavíku. Slib pětadevadesátiprocentní šance spatřit mořské kolosy bereme s rezervou a alespoň vybíráme společnost North Sailing s přístupem „Meet Us Don’t Eat Us“, tedy nepodporující lov velryb.

Žádné skoky třicetimetrových plejtváků nespatříme, ale přijde nás pozdravit početná skupina kosatek, což za tři hodiny mírné nevolnosti na škuneru nakonec stojí. Po mrazivém „vylodění“ nás ale nejvíce láká čudlík s nápisem Webasto v naší dodávce a vyhřívaná sedadla…

Vodopádu bohů Godafoss

Po rozmrznutí pokračujeme jihovýchodním směrem – k Vodopádu bohů Goðafoss, který svoje jméno rozhodně nezapře, a malebnému jezeru Mývatn rozprostírajícímu se v měsíční krajině zdrsněné sopečnou činností.

Nedaleko od sebe tu leží živoucí (a páchnoucí) geotermální pole s jezírky vroucí vody a sirnatého bahna a moderní termální lázně s modrou minerální vodou, v níž vydržíte dlouhé hodiny – a to rozhodně nejen díky baru, umístěnému přímo v laguně, ale i výhledům do černé sopečné pouště.

Cestu ukáže počasí

Island je, co se týče počasí, nevyzpytatelný. Zatímco skoro celým severem nás provází střídavé sluníčko, mírný větřík se hned na silnici 93 do barevného přístavního městečka Seyðisfjörður mění na vítr o rychlosti 20 km/h.

Cesta sem vede přes horský pas s krásnými výhledy i zatáčkami, které si v dodávce opravdu neužijete. Už zcela chápeme varování z půjčovny, že ve zdejším větru musíme dveře auta při otevírání držet vší silou, na noc v kempu parkovat zásadně po větru a při jízdě dávat pozor na padající kamení. No dobře. Pravidla se snažíme dodržovat, ale vítr je silnější. Na jihu ostrova se spojují dvě tlakové níže a vzniklý vichr zcela ochromuje provoz. 

Zlatý okruh je možností, jak spatřit esenci Islandu třeba i během jednoho dne.

Policie nás vrací 30 kilometrů zpátky do nejbližšího města. Potkáváme slečny s obytňákem, kterým padající kamení na cestě před námi vysklilo obě postranní okna, pomyslně děkujeme za včasnou uzavírku silnice a večer trávíme ve stísněném prostoru našeho Nissanu NV200 a čekáme na polární záři.

Auto DNES

Ta se nakonec – jako odměna za nepříjemnosti na cestě – o půlnoci objevuje. Je dokonale jasno, na nebi svítí spousta hvězd a je skoro bezvětří. Tohle je Island.

Přelidněný okruh

Poslední úsek naší cesty vede jihem přes město Vík i Mýrdal, národní park Skaftafell a ledovcovou lagunu Jökulsárlón. Neskutečné vodní dílo ledovce Eyjafjallajökull je slovy nepopsatelné, zvlášť když během minuty zmizí všechna mlha a objeví se duha.

Bez spousty turistů by působilo ještě impozantněji, ale člověk nemůže nadávat, když je jedním z nich. Stačí nám ale lagunu tiše pozorovat, výletu na lodi mezi kry ani s mačkami po ledovci netřeba. Čím jsme blíže Reykjavíku, respektive tzv. Zlatému okruhu, tím je turistů samozřejmě více.

Je toho tolik, že je těžké udržet pozornost, když jste po cestě kolem celého...

Zlatý okruh je možností, jak spatřit esenci Islandu třeba i během jednoho dne. Třísetkilometrová trasa nabídne vše: Národní park Þingvellir, kde vznikl první parlament na světě a kde skálu viditelně trhají tektonické desky. Geotermální oblast Geysir, která dala jméno všem gejzírům světa. Kaskádový vodopád Gullfoss. Kráterové jezero Kerid.

Je toho tolik, že je těžké udržet pozornost, když jste po cestě kolem celého ostrova už trošku „zmlsaní“. Gejzír Strokkur jsem prostě čekala impozantnější a trávu zelenější. Ale to je i tím, že si přírodu radši užívám bez lidí a člověk prostě někdy musí udělat kompromis…

Tři auta = provoz

Říká se, že řízení auta na Islandu je náročné. Tady na severu dokáže řidiče překvapit hlavně počasí, na které jsme však měly štěstí (dva dny po našem odjezdu na konci září přišla dvoudenní sněhová bouře).

U jezera Mývatn

Provoz je tu ovšem tak řídký, že už setkání tří aut na křižovatce jsme označovaly termínem dopravní kolaps. Pozor je třeba si dát snad jen na striktně dodržovanou nejvyšší povolenou rychlost 90 km/h a jednosměrné mosty, na kterých dává přednost patrně ten, který první zabliká. Zvláštní systém, ale funguje.

A pokud přece jen nastane situace, kterou bude potřeba „rozdýchat“, s jistotou se o to postarají jedny z geotermálních lázní. Jsou všude po cestě...

Z nabídky autopůjčoven

Běžné řetězce autopůjčoven nabízejí kromě klasických osobáků i širokou paletu terénních vozů. Oblíbeným autem je tu Dacia Duster (od 10 tisíc Kč/týden) i jinde nedostatkový nový Suzuki Jimny (od 15 tisíc Kč/týden). Třeba Land Rover Discovery stojí od 44 tisíc Kč/týden.

Speciální autopůjčovny nabízejí obytné dodávky (CampEasy, Lava, Happy Campers, KÚKÚ Campers a další) nebo obytné čistokrevné offroady (ISAK.is). Náš naftový Nissan NV200 vyšel na 19 tisíc Kč/týden (mimo sezonu 15 tisíc Kč/týden), půjčovna však nabízela třeba i VW Transporter v úpravě 4x4 se zvýšeným šasi vhodný i na „F-roads“.

Offroad, nebo obytná dodávka? To je před cestou na Island otázka číslo jedna.

Některé půjčovny poskytují speciální služby: non-stop předání s vyzvednutím na letišti (Lava) či stálou asistenci na telefonu a online podporu přes chat v palubním tabletu (CampEasy) nebo zapůjčení turistického vybavení a oblečení, ale třeba i kytary (CampEasy, KÚKÚ Campers). 

Pohonné hmoty jsou na Islandu dražší kvůli vysoké spotřební dani. Litr benzinu stojí 42–44,50 Kč, nafty 39–42 Kč. Od půjčovny jsme dostaly kartičku na slevu na palivo tři islandské koruny na litr (50 haléřů).

Autor:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Do Lundenburgu! Poznáte nádraží podle názvů z dob Rakouska-Uherska?

Do roku 1918 měla většina železničních stanic a zastávek svoje názvy nejprve v němčině a až poté v češtině. V...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Čtenáři cestují: Na cestě ze Singapuru do Bangkoku jsme se málem utopili

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Nejlepší turistické destinace pro rok 2022: za exotikou i kousek za hranice

Premium Přes aktuální koronavirová omezení lidé neztrácejí chuť cestovat a pauzu si nedávají ani každoroční žebříčky hodnotící...

Přinesl jste nám naši minulost, děkovali mu. Fotograf miluje Asii už 50 let

Premium Fotograf a cestovatel Zdeněk Thoma se déle než půl století vydává východním směrem. Učarovaly mu země východní Asie....

Z pláží rovnou do oblak. Projděte si nádherné pěší výlety na Tenerife

Premium Pokusit se dobýt nejvyšší horu Španělska je pro každého jen trochu aktivnějšího návštěvníka Tenerife stejně přirozené...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...