Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

S tím dronem máme problém. Expedice Tatra kolem světa popisuje zatčení v Íránu

  13:00
Dostat se do další země nám kvůli koronavirové pandemii trvalo tři měsíce. Konečně opouštíme Turecko a vjíždíme do Íránu. Tedy – tak jednoduché to zase není. Napřed musíme na hranicích zkrotit úředního šimla a o kus dál pochopit striktní předpisy o natáčení dronem, píše Marek Havlíček, zakladatel expedice Tatra kolem světa 2.

Čekání na hranicích s Íránem | foto: Marek Havlíček, Tatra kolem světa 2

V napětím jsme čekali před hraničním přechodem Gürbulak, který měl být otevřený 24 hodin denně. No, nebyl. Za námi 92 dní v Turecku, před námi sen, že uvidíme Írán. Pohraničníci nás informovali, že přechod se bude otevírat za hodinu.

Turecká strana vyjednávala s íránskou, jestli nás do země pustí, a když ne, zda bychom se mohli do Turecka vrátit. Po necelé hodině se za nepříjemného vrzání začala otevírat brána. Patrně se nepohnula několik měsíců.

Celou kontrolu provázely udivené dotazy, jak jsme se sem v koronavirové krizi dokázali dostat. Černá brána se otevřela, za ní zavřená bílá, uniformovaný turecký voják přes ni komunikoval se svým íránským kolegou a poté bariéra optimisticky padla. Jsme o kousek blíž návštěvě nové země, prakticky už parkujeme na území Íránu.

Před třemi měsíci jsme čekali téměř celý den u hranic a pokoušeli se dostat do Gruzie. Neúspěšně. Pachuť tohoto zážitku jsme měli stále na patře. Kusé informace o tom, jak bude probíhat vstup do Íránu: karanténa 72 hodin, test na covid-19, detailní kontrola aut a jejich dezinfekce a tak dál.

Zlý úředník a hodný agent

První íránský úředník byl pravým opakem vlídnosti a přátelskosti, která je obvykle s místními spojována. Hraje si agresivně s pasy za přepážkou, rozhazuje rukama, ukazuje, že prostě NE, a odchází ze svého pracoviště. Přijde k nám muž v košili a anglicky nám nabízí pomoc. Po tom, co prohodíme pár zdvořilostních vět, nabízí rychlé vyřízení formalit za tisíc korun.

Projel jsem kdysi celou Afriku a byl jsem hrdý na to, že jsem nedal ani jeden úplatek. A nehodlal jsem s tím začínat tady, na íránské hranici. Byla to zjevná hra na zlého úředníka a hodného agenta, z níž budou mít prospěch oba.

Z principu to nepodporuji, je to jen soukromý kšeft, díky němuž se obohatí ten, který zneužívá své funkce. Nesouhlasil jsem tedy s jeho nabídkou, ale slíbil jsem agentovi nějakou drobnost, když vše opravdu vyřídí za deset minut. Za dvojnásobek času přišel s tím, že máme nějaký problém s vízy. Objevil se další agent s nabídkou pomoci, vzal si od nás karnety, tedy celní dokumenty, a odešel.

Konečně opouštíme Turecko a vjíždíme do Íránu.

Asi za hodinu se vrátil, že zase máme problém! Oba vozy jsou napsané na stejnou firmu a jednoho řidiče. A s tím prý do Íránu nelze vstoupit. Ukázal jsem mu volnou kolonku, do které může zapsat dalšího šoféra. Po dalším vyjednávání nám nabídl tři možnosti: nechat jedno auto na hranicích a jet jen druhým, nebo se jedno či dokonce obě vrátí do Turecka. To nepřipadalo v úvahu!

Komunikovali jsme s ÚAMK, pomohlo i íránské velvyslanectví v Praze. Konzultovali jsme naši situaci s kdekým. Nakonec náš agent vepsal do karnetu (Carnet de Passangers en Douanes ) jméno dalšího řidiče s tím, že v devět ráno šéf celnice potvrdí změnu a budeme moci jet.

Budeme tedy muset nocovat na území nikoho, mezi ploty. Nudu jsme zaháněli cvičením, prací, posedáváním po obrubnících. Z oken nás pozorovali úředníci a vojáci a světe, div se – ledy roztály! Přišli další úředníci a ptali se, proč tu jsme a nejedeme dál, vysvětlili jsme situaci a vše se dalo do pohybu. Odněkud přijel náš agent s karnety, ty si od něj vzal úředník. K tomu zdvořilostní kontrola v autě, přání šťastné cesty a po devíti hodinách na hranicích jsme skutečně vjeli do Íránu.

Směnil jsem si kolem 25 000 korun a dostal za to plnou igelitku peněz – přes 100 milionů! Následně jsme koupili povinné pojištění na obě auta, simky a už nám nic nebránilo v cestě. Z hlavní silnice jsme odbočili na louku s výhledem na horu Ararat, se skvělou náladou si uvařili večeři a šli spát.

Pokuta, vyhoštění, či dokonce vězení?

Ráno byl náš kameraman a dronař Michal natolik uchvácený výhledem na Ararat, že v touze po skvělém záběru vzal svůj dron a vzlétl. Získat v Íránu povolení k létání s dronem bylo opravdu obtížné, zdlouhavé a drahé. A jak se ukázalo, ani s ním jsme neměli vyhráno.

Po tom, co jsme vše uklidili do auta, přijeli policisté, kusou angličtinou nám sdělili, že s tím natáčením mají problém! Následovali jsme je na policejní stanici sepsat protokol. Všichni byli velice milí, vítali nás v Íránu, jenže to byla jediná anglická věta, kterou uměli.

Z hlavní silnice jsme odbočili na louku s výhledem na horu Ararat, se skvělou...

Asi po dvou hodinách jsme podepsali nějaký arabsky psaný dokument tím, že jsme na něj otiskli svůj prst. Policisté v civilu s námi šli před budovu, v ruce pasy a dron. Už to vypadalo, že nám vše vrátí, ale odvedli nás na malou vojenskou základnu.

Situace mohla skončit čtyřmi způsoby: zaprvé zabavením dronu, za druhé okamžitým vyhoštěním, za třetí pokutou, za čtvrté vězením. Otevřela se vysoká vrata areálu a my vstoupili do krajní z budov. Voják v uniformě hned za vchodem otevřel dveře a vpustil jednoho člena našeho týmu, hned za ním zavřel a zamkl. Pak dalšího do následující místnosti...

VIDEO: Podívejte se na výbavu vozu:

Hlavou nám běžely nejděsivější myšlenky. Po hodině bylo přes dveře slyšet, jak nás postupně jednoho po druhém brali k výslechu. Nakonec mě. Mluvil jsem o naší výpravě asi třicet minut. Vzali si ode mne telefon, zavřeli dveře a my zase čekali.

Jako vedoucí výpravy jsem si uvědomoval své selhání: Michal chtěl dokonalé záběry do seriálu a do filmu a já ho nedokázal uhlídat. To ohrozilo výpravu. Za několik minut mohla být nadobro ukončena. Otevřely se dveře, voják mi podal pas a Michalův dron. Muž, který nás vyslýchal a uměl dobře anglicky, nám sdělil, že můžeme jít. Rychle k autu, expedice Tatra kolem světa 2 pokračuje!

Expedice Tatra kolem světa 2

Start: 22. 2. 2020
Trvání cesty: 3 roky
Délka trasy: 270 000 km
Počet zemí: téměř 70
Velikost posádky: mění se, nyní 5 lidí

O autě
Vyrobeno roku 2005, motor V8 s jedním turbem, 24stupňová převodovka. Nástavba je stabilní díky jedinečnému podvozku, má 14 míst, je v ní kuchyně, sprcha, toaleta, místnost pro stálou posádku (spaní pro čtyři). Ve čtyřech stanech na střeše se vyspí 10 lidí. Více v příštím díle.

Marek Havlíček
Zakladatel a organizátor projektu. Procestoval přes 130 zemí, mimo Evropu najezdil více než 400 tisíc kilometrů; žádný Čech neujel v Africe víc kilometrů než on, objel ji celou za rok a půl. S přítelkyní byl dva roky na cestě kolem světa, mezitím podnikl výlety na motorce do Iráku, Mongolska, na Sibiř. O svých dobrodružstvích napsal knihu Cesty k sobě, miluji se. O expedici Tatra kolem světa 2 spoluvytváří rozhlasový seriál na Radiožurnálu a televizní seriál, který poběží od října na Prima ZOOM.

Stálá posádka: Tom – všeuměl, bavič, překladatel, komunikátor Lukáš – mechanik, řidič, kuchař, srdcař; přiletěl za námi do Istanbulu jako dočasný člen a stal se středem týmu Jiří a Michal – kameramani

Podpora v Česku:
Kateřina – připravuje PR projektu, stará se o web, sociální sítě, spolupracuje s médii... Lucie – komunikuje s ambasádami, zjišťuje situaci na hranicích, domlouvá se s partnery i s dočasnými členy expedice.

Web:
FB/tatrakolemsveta2 www.tatrakolemsveta2.cz

Autor:

Elektrokolo

Podívejte se, jak vybrat elektrokolo, prohlédněte si testy elektrokol od renomovaných autorů a nabízíme i rady a na údržbu.

Testy elektrokol: Horská kola s pevným rámemCeloodpružená horská kola

  • Nejčtenější

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Elektrokol je málo. V terénu se sešla pestrá směs

Exkluzivně Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Elektrokola a prodejcem ekolo.cz čtvrtým rokem testovala nejnovější modely...

Češi do Chorvatska nepotřebují potvrzení. Stačí občanka nebo pas, řekl Kulhánek

Cesty do Chorvatska jsou od páteční půlnoci pro Čechy už bez omezení. Česko je společně se Slovenskem mezi zelenými...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2021: Horská kola s pevným rámem

Premium Elektrokolo s pevným rámem je mezi Čechy prodejní hit. A není divu, je to univerzál vhodný jak do terénu, kde pomohou...

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

Seriál Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte jižní pohraničí Česka? Otestujte své znalosti zeměpisu

Dálková cesta Via Czechia – Jižní stezka představuje po Severní stezce druhou nejdelší dálkovou trasu v naší zemi....

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Německý ostrov plný pohody. Lindau je právem klenotem Bodamského jezera

Premium Leží u hranic tří zemí, tedy Německa, Rakouska, Švýcarska, turisty už z dálky láká vysokým majákem. Je plný květin,...

Tým je důležitý. Na osmitisícovce je ale každý sám za sebe, říká Trávníček

Premium Kdy je potřeba nepálským jakům vykopat místo na spaní a proč letos v Káthmándú otevřeli českou restauraci? Horolezec a...

Delfín na španělském pobřeží je miláčkem turistů, úřady před ním varují

V jedné ze zátok v Galicii na severozápadním pobřeží Španělska mají místní už několik měsíců zvířecího miláčka –...

Eurovíkend v Budapešti. Vyzkoušejte lázně, které pro Evropu vystavěli Turci

Premium Jedete do Budapešti? Plavky s sebou! Na světě nenajdete jinou metropoli, kde byste po celodenním trmácení za památkami...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....