Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Nečekaná komplikace v Íránu. Tatra kolem světa se málem utopila v soli

aktualizováno 
Po překročení turecko-íránských hranic se tým Tatry kolem světa 2 vydal na východ, do hlavního města Teheránu, kde měl v plánu několik zastávek včetně servisu dealera Tatra. Přece jen je Trajda „hvězdou“ výpravy a zaslouží si nejlepší péči. Írán však připravil expedici i hodně krušné chvilky.

Expedice Tatra kolem Světa 2 | foto: Marek Havlíček, Tatra kolem světa 2

U tatrováckého dealera proběhla výměna oleje po 14 000 kilometrech, profi servisní kontrola a podobně. Místní dealer ve spolupráci s velvyslancem připravili uvítací večeři, která byla zakončena sladkou tečkou – dortem ve tvaru Trajdy, a byl to tedy věrně ztvárněný model! Asi byl dobrý, protože z něj nezbyla ani pneumatika.

Další den se kluci vydali na prohlídku historického centra íránské metropole, jako průvodkyně se k nim připojila pracovnice servisu.

Pro Lukáše a Michala to byl jeden z posledních dní na výpravě, protože se od týmu ve druhé polovině června oddělili. K posádce se mělo v tu dobu připojit sedm nových členů, včetně řidiče Fandy a kameramanky Evy. Do Teheránu se v pondělí 22. června dostal pouze Fanda, který jako jediný dostal víza v termínu.

Střídání členů je mimo jiné skvělou logistickou strategií – kupříkladu je-li potřeba nějaké součástky, pak se v Česku přibalí do tašky cestovateli, který míří za Trajdou.

Tentokrát to bylo jinak, protože toho bylo třeba přivézt více a k posádce přibyl jen jeden člověk. Fanda svých věcí moc nevezl, takže jsme mu v Česku přibalili nejen několik náhradních dílů, ale také české nanorespirátory a štíty od ministerstva průmyslu a obchodu. Díky nim může posádka chránit nejen sebe, ale také poskytnout pomoc jiným.

Trajda v super kondici

Fanda si po příjezdu hned lehl pod auto, sám byl zvědavý, jak Trajda po více než třech měsících, kdy ji v Bratislavě viděl naposledy, bude vypadat. Když po nějakém čase vylezl, konstatoval: „No kluci, myslel jsem si, že to auto bude dost zanedbaný, neudržovaný a potlučený, gumy zrasovaný a ono je všechno v perfektním stavu! Žasnu!“ Je vidět, že tým se o svůj expedičák poctivě stará.

Stejně tak i o Bludičku, obytný karavan ze stáje Adria. Ta je mladší než T815, a tak je v ní plno moderních vychytávek, včetně palubního počítače, kterému se nezdá stav aditiva AdBlue. Už se nám kvůli tomu v Turecku u jezera Van stala lapálie a bohužel jsme na ni skoro dojeli i tentokrát.

Expedice Tatra kolem světa při cestě Íránem

Expedice Tatra kolem světa při cestě Íránem

Bludička je prozatím ve výborné kondici, ale musíme být připraveni na to, že její „centrální mozek“ začne opět hlásit nějakou závadu.

Tým se z Teheránu přesunul na sever země ke Kaspickému moři, kde prozkoumává pobřeží i okolní hornatou krajinu. Při putování po Íránu se k nim plánovaně připojí i další členové, kterým budou víza postupně potvrzována.

Po kola ve slané „kaši“

Po příjezdu dalších členů posádky se cestovatelé vydali z Teheránu na jih. Prvním větším záchytným bodem mělo být město Isfahán, třetí největší v zemi, ležící ve stejnojmenné provincii. Byl to přejezd dlouhý skoro 450 kilometrů.

Díky Bludičce, obytnému vozu Adria, mohl tým pořídit jedinečné záběry Trajdy do seriálu Tatra kolem světa 2, který se bude na podzim letošního roku vysílat na Prima Zoom. Za volantem Bludičky seděli náčelník výpravy Marek a nově příchozí kameramanka Eva. Jeli vždy o něco napřed po domluvené cestě, aby mohli počkat na Trajdu a natočit její průjezdy krajinou.

Expedice Tatra kolem světa při cestě Íránem

Po zhruba 170 kilometrech od výjezdu z íránské metropole přišla Markovi zpráva, že Trajda zapadla, a to během neplánované odbočky na solné pláni u Hoz-e Soltan Salt Lake. Terén byl skutečně měkký, takže se začala bořit i Bludička a nakonec v něm uvázla také.

Kluci vytáhli lopaty a začali společnými silami vykopávat tatrovku. Vyhloubili opodál více než metrovou jámu, do které umístili desku, zakopali ji a lanem, jež bylo omotané kolem desky pod nánosem zeminy, se pokusili vůz vytáhnout navijákem. To se bohužel nepovedlo.

Pomoc jim za úplatu nabídl i jeden místní, který přijel s bagrem. Trajdě se vyjet podařilo, ale zase se přitom zahrabal bagr. Na oplátku ho tedy vyprošťovala tatra. Jak to skončilo, je nabíledni: všechna vozidla měla kola hluboko pod solným povrchem.

Sultaníje je bývalé hlavní město perského ílchanátu ze 13. a 14. století.

Sultaníje je bývalé hlavní město perského ílchanátu ze 13. a 14. století.

Díky přátelství, jež tým navázal v Teheránu, přijela na pomoc parta z Červeného půlměsíce. Trvalo to dlouhých 32 hodin, ale nakonec kluci auta i bagr společnými silami zachránili. Pak všichni odjeli do nejbližšího města Qom, kde přenocovali.

Středně těžká zranění

Následující den bylo třeba Trajdu opravit a zkontrolovat. Při vyprošťování se spálil naviják, utrhly se držák na rezervy, blatníky, několik drátů, které vedly k čidlům pro sledování polohy, popraskaly i hadice na vodu, protože nevydržely křížení nástavby – některé z nich byly následně vyměněny za železné, skříně, zejména ta zadní pod rezervními pneumatikami, byly promáčklé. To vše bylo třeba opravit a svařit.

Po příjezdu do Isfahánu čekala cestovatele zasloužená odměna: vychutnávali si klidnou atmosféru kouzelného města, korunovanou podmanivým západem slunce nad nedalekými písečnými dunami v poušti Varzaneh.

Tatra vyrazila po třiceti letech znovu šířit do světa:

22. února 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

Historie, klid, průzračné moře. Tip na chorvatské ostrovy, kde se zastavil čas

Premium Všude dobře, ale o dovolené nejlépe u moře v Chorvatsku? Pokud si to také myslíte, nečekejte ani minutu a jeďte. Třeba...

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední přání zastřeleného vévody: srdce a prstýnek pro Charlottu

Na Sychrově uchovávají mramorovou dózu, ve které měla princezna srdce svého milého. Prince Luise Antoine de...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Historie, klid, průzračné moře. Tip na chorvatské ostrovy, kde se zastavil čas

Premium Všude dobře, ale o dovolené nejlépe u moře v Chorvatsku? Pokud si to také myslíte, nečekejte ani minutu a jeďte. Třeba...

Dodávkou po Panamericaně. Skalní jehly Patagonie obdivuje právem celý svět

Seriál Znají ho všichni, pro něž je krajina bez kopců nudná jako detektivka bez vraždy. El Chaltén je malé město ležící na...

Pevnost Madeira. Nejbezpečnější kout planety, kde covid jen tak nechytíte

Premium Portugalský ostrov v Atlantiku teď patří mezi nejbezpečnější kouty planety. Zatímco svět láme koronavirové rekordy,...

Nejdelší železniční trať: Transsibiřská magistrála zpívá píseň o ruské duši

Premium Nejdelší železniční tratí na světě je Transsibiřská magistrála. Slavná i krvavá. Hrdá, nezaměnitelná. Vlastně dělá...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...