Děti samy letadlem: zájem Čechů o službu roste, přestože si připlatí

aktualizováno  22. června 10:16
Letadlem k babičce a pak z prázdnin zpět za mámou? Proč ne. V Česku roste zájem o lety dětí bez doprovodu rodičů. Jen loni jich České aerolinie přepravily téměř devět set. Kromě dokladů je dobré dětem přibalit zábavu, nechat je vyběhat a dobře naladit. Na palubě dostanou speciální menu a asistenta.
O děti bez doprovodu se na palubě letadla postará personál. Ilustrační foto

O děti bez doprovodu se na palubě letadla postará personál. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zájem o službu „Nedoprovázené děti“ v Česku každoročně roste. Zvláště pak před sezonou. České aerolinie ji nabízejí pro děti od pěti do sedmnácti let a loni jich bez doprovodu rodičů přepravily téměř devět set. Číslo vzrostlo oproti roku 2016 o dvacet procent.

„Děti mladší pěti let samy cestovat nemohou. Naopak děti ve věku od 12 let již mohou na linkách provozovaných Českými aeroliniemi cestovat samostatně bez doprovodu dospělé osoby - s výjimkou některých zemí, jejichž legislativa stanovuje vyšší věkovou hranici. Nejčastější věková kategorie nedoprovázených dětí, které jsme přepravili na našich linkách, je tedy logicky pět až dvanáct let,“ uvedl tiskový mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Nejčastěji děti bez rodičů cestují po Evropě. „Mezi pět destinací, do nebo ze kterých s námi nedoprovázené děti cestují, patří nejčastěji Brusel, Kyjev, Paříž, Birmingham a Nice v uvedeném pořadí. V případě Bruselu a Nice se jedná o směr Praha – destinace – Praha, u Kyjeva, Paříže a Birminghamu je to naopak: nedoprovázené děti začínají svoji cestu v destinaci, letí do Prahy, a pak se vracejí zpět,“ upřesnil Šabík.

Pokud máte zájem dítě vypravit na letošní prázdniny samotné, budete muset vybírat dopravce. Ne všechny aerolinky totiž tuto službu nabízejí. Liší se také cena za služby, případně věková hranice dítěte, které smí na palubu bez rodiče. „Děti do šestnácti let nemohou s Ryanair létat bez doprovodu dospělého,“ řekl iDNES.cz mluvčí irské nízkonákladové společnosti Ryanair Robin Kiely.

Odbavit, nastoupit, vystoupit, předat

Jak to vlastně na letišti chodí? O děti bez doprovodu rodičů se stará asistent z řad pozemního personálu jednotlivých aerolinek. „Služby spojené s cestováním dětí bez dospělého doprovodu řeší pro letecké společnosti jejich handlingoví partneři,“ potvrdil Roman Pacvoň z Letiště Praha.

Službu Nedoprovázené děti je třeba si vyžádat při nákupu letenky, nejpozději však 48 hodin před odletem. Aerolinky vám ji nejpozději 24 hodin od její rezervace potvrdí. Speciální formulář Nedoprovázené dítě najdete zde.

Za kolik bez rodičů

Nedoprovázené děti platí u ČSA za letenku stejně jako dospělí - nevztahuje se na ně dětská sleva. Za službu si ČSA k celkové ceně letenky účtuje ještě poplatek 65 eur (asi 1670 korun) za každý úsek cesty v rámci Evropy a 85 eur (asi 2180 korun) za každý úsek z/do ostatních destinací, nebo odpovídající částku v místní měně.
Poplatek zahrnuje asistenci po celou dobu cesty a občerstvení na palubě - tedy dětské jídlo a teplé a studené nealkoholické nápoje dle přání dítěte. Limity pro bezplatnou přepravu zavazadel nedoprovázených dětí se řídí podle cenového balíčku, ve kterém byla jejich letenka zakoupena. Bližší informace najdete na stránkách ČSA.

Zdroj: ČSA

„Při odbavení dítě vybavíme speciální kartičkou „Unaccompanied Minor“ (UM). Je na ní uvedeno číslo letu, celé jméno dítěte, jeho věk a jazyky, ve kterých je možné s dítětem mluvit. Kartičku vložíme do průhledného pouzdra, které bude mít nedoprovázené dítě po celou dobu letu zavěšené na krku,“ popsal mluvčí ČSA.

Při pobytu na letišti se o nedoprovázené dítě a jeho zavazadla postará vyškolený personál odbavení, který dítě doprovodí až na palubu letadla. Tam dítě i péči převezme od pracovníka odbavení palubní personál.

„Po příletu do destinace čeká u výstupu z letadla pracovník pozemního personálu (ve většině případů pracovník odbavení cestujících), který pomůže dítěti vyzvednout zavazadla, dovede jej až k výstupu z celního prostoru a tam jej předá předem určené osobě – nejčastěji rodinnému příslušníkovi,“ popsal průběh cesty bez rodičů mluvčí ČSA s tím, že na palubě se personál dítěti věnuje, a pokud letí jedním letem takových dětí více, posilují ČSA posádku o další letušku nebo stewarda. Zodpovědnost za dítě má během letu vedoucí kabiny.

Člověk, který dítě v cílové destinaci vyzvedává, se musí nechat letištním personálem identifikovat na základě dokladu s fotografií a podepíše speciální předávací formulář.

Doklady, hry a sluchátka

Co potřebuje dítě s sebou? Především vlastní doklady - cestovní pas, případně s potřebným vízem, a také zdravotní průkaz. Služba Nedoprovázené děti je zpoplatněna a poplatek zahrnuje i občerstvení na palubě, tedy dětské jídlo i studené a teplé nealkoholické nápoje dle přání dítěte. „Doporučujeme nedoprovázené dítě dle věku vybavit také oblíbenou hračkou, knížkou, omalovánky nebo sešitem na kreslení a pastelkami, případně mp3 přehrávačem, tabletem... jinými slovy předměty, které malého cestujícího zabaví a pomohou mu pomyslně zkrátit dobu letu,“ doplnil Šabík.

Zejména malé děti se mohou bez rodičů cítit špatně a budou mít tendenci cestu proplakat. Je dobré situaci předejít. Do letadla by děti neměly usedat hladové, vystresované, nemocné či ospalé. „Doporučujeme respektovat základní fyziologické potřeby dítěte a volit dobu letu podle toho, resp. jeho typologie. Pokud například dítě potřebuje v době letu spát a v dopravním prostředku neusne, je lepší let naplánovat v jeho bdělé fázi, necestovat pozdě večer či v noci nebo nad ránem,“ poradil mluvčí.

Pro cestu letadlem je vhodné zvolit příjemné a komfortní oblečení a menším cestovatelům pomůže i oblíbený plyšák, který mu dá pocit známého bezpečí.

Je dobré pamatovat i na to, že dítě bude mít kolem sebe omezený prostor. Takže oblíbené věci se hodí, ale například deky a polštáře oželte - to zařídí palubní personál. Také myslete na to, že v letadle se nedá vyběhat a nejde zastavit - dítě na specifika cesty připravte.

Co dělat s křičícím dítětem?

Nemusí jít pouze o cestu dítěte bez doprovodu rodičů, na palubě letadla však občas dojde k situacím, kdy malý pasažér celý let propláče. A cesta na prázdniny nebo dovolenou se změní v peklo nejen pro něj, ale i pro okolní cestující. Dá se s tím něco dělat?

Ilustrační snímek

„Pokud nejste s cestováním v letadle spokojeni, vždy se nejdříve obraťte na palubní personál. V případě, že ve vaší blízkosti brečí dítě, může vám letuška nabídnout vzdálenější neobsazená sedadla, kde budete mít více klidu,“ radí ředitel letenkového portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Ne vždy ale palubní personál cestujícím vyhoví. „Náš palubní personál rodičům takového dítěte poskytuje maximální součinnost od nápojů přes drobné pomůcky jako polštářky. Pokud to umožňuje kapacita a jsou volná místa, snažíme se cestujícího sedícího vedle dlouhodobě plačícího dítěte přesadit na jiné místo. Cestujícím však doporučuji si pro každý případ s sebou přibalit špunty do uší,“ vzkázal mluvčí ČSA.

Rodičům dětí pak šéf portálu Letuška.cz doporučuje: „Při výběru míst v letadle rezervujte sedadla v první řadě, kde budete mít víc místa pro věci, nebo u okénka. Tam se dítě zabaví sledováním okolí. Pokud cestujete s novorozencem nebo batoletem, určitě nezapomeňte dudlík. Dítěti můžete v letadle nechat ohřát i vlastní stravu, na kterou je zvyklé, v kojenecké lahvi.“ 

Na přepravu dětské stravy se ale vztahují přísná bezpečnostní pravidla a cestující musí počítat s tím, že budou personálem u odbavování vyzváni, aby ji ochutnali. „Cestujete-li z Letiště Václava Havla, projde dětská strava speciálními přístroji, které vyhodnotí, zda je závadná či nikoliv,“ doplnil Trejbal. Více o odbavování a kontrolách na letišti čtěte zde.

Kdo není zapsaný ve formuláři, k dítěti nesmí

Rodiče, kteří posílají své dítě samotné letadlem, musí vyplnit několik kopií takzvaného asistenčního formuláře. V něm jsou uvedeni všichni lidé, kteří dítě na cestě doprovodí a kteří si ho na letišti či v letadle předávají. "Formulář tak zajistí, že se nezletilý cestující nedostane do nesprávných rukou," upozornila mluvčí Czech Airlines Handling Kateřina Pavlíková.

 • Jak probíhá odbavení nedoprovázeného dítěte?
  Služba probíhá standardním způsobem na přepážce odbavení v odletové hale Letiště Václava Havla Praha, kde je vystavena palubní vstupenka. Na palubní vstupence je uvedeno sedadlo v letadle, které je pro nedoprovázené děti přímo určené. Dále se odbaví případná zavazadla a jsou rovněž zkontrolovány cestovní doklady a vyplněný asistenční formulář. Ten může být k dispozici již při prodeji letenky nebo na vyžádání na letišti před samotným odbavením. Pracovník odbavení cestujících, který má na starosti check-in konkrétního letu, předává po provedeném odbavení nedoprovázené dítě asistentovi, který dítě doprovází přes bezpečnostní kontrolu až do letadla, kde péči přebírá posádka. Po příletu je již u dveří letadla připraven asistent v cílové destinaci, který se opět o tohoto cestujícího stará a předá ho jedině osobě, která si mladého cestujícího má dle dokumentu vyzvednout.
 • Čím dítě vybavit tak, aby cestování a kontrola před vstupem na palubu letadla proběhla pokud možno hladce?
  Určitě doporučujeme, aby nedoprovázené dítě cestovalo do cílové destinace pouze s minimálním počtem přestupů, tedy aby byla trasa co nejjednodušší a pro dítě co nejméně náročná. Zároveň je vždy lepší, aby dítě cestovalo pouze s malým zavazadlem, například jen s batůžkem se základními věcmi. Pokud má dítě nějaké alergie či užívá pravidelně nějaké léky, musí o tom být zaměstnanci informováni a vše musí být rovněž uvedeno ve formuláři, které má dítě u sebe. Léky potom musí být samozřejmě přibaleny k osobním věcem dítěte. Menším dětem pak cestu zpříjemní i oblíbená hračka či knížka, kterou si vezmou s sebou i na palubu letadla. Pokud je dítě zvyklé na nějakou přezdívku nebo oslovení, může tato informace rovněž během asistence pomoct.
 • Jak to pak chodí v letadle? Kdo se dítěti věnuje?
  V letadle dítě přebírá posádka, která asistenční servis vykonává po celou dobu letu. Pro děti bez doprovodu jsou v letadla předem určená přesná místa, kterou jsou pečlivě vybrána tak, aby posádka letadla měla tohoto cestujícího pod stálou péčí a kontrolou. I z tohoto důvodu je přeprava těchto cestujících na jednom konkrétním letu limitována.
 • Kdo je za dítě během cest zodpovědný?
  Za dítě je zodpovědný asistent na letišti v místě odletu, poté posádka letadla a poté asistent v cílové destinaci, který dítě předává až osobě, která si mladého cestujícího má dle dokumentu vyzvednout. Všechny osoby jsou uvedeny v tzv. asistenčním formuláři  a dítě není nikdy předáno jiné osobě, než je v něm uvedena.

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Jak vybrat své první elektrokolo: přemýšlejte o terénu i o typu motoru

elektrokola

Část cyklistů i laiků jim spílá: elektrokola jsou jen pro důchodce. Člověk se na nich prý jen veze a hledá, kde by...

Další z rubriky

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

Luxus z brambor či z celeru. Berlínští kuchaři se naučili kouzlit

Tak trochu vysušená mrkev. Ovšem s michelinskou hvězdou

Říkají si Lovci chutí. Parta několika českých šéfkuchařů pravidelně vyráží za inspirací do oblíbených gastronomických...

Najdete na iDNES.cz