Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

  14:00aktualizováno  10. června 13:17
Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských hranicích se pak musíme připravit na důkladné kontroly cestovních dokladů. „A v Chorvatsku pozor na vysoké pokuty za přestupky, varoval v pořadu Rozstřel český policista Darko Stankovič.

Také letos vyrazil redaktor magazínu Auto DNES Roman Švidrnoch k Jadranu, aby zmapoval klasickou trasu s nově dostavěnou slovinskou dálnicí a objevil pro české řidiče krásnou alternativu slovinským venkovem.

„První dobrá zpráva je, že za hranicemi na nás nečekají žádné velké stavební pasti,“ uvádí v detailním popisu své cesty Roman Švidrnoch

„ Letos je největší novinkou fakt, že slovinská dálnice je dovedená až na hraniční přechod Gruškovlje – Macejl. Problém je, že Chorvatsko není v schengenském prostoru, takže se na hraničních přechodech můžete setkat s velkým zpožděním, kontroly dokladů jsou opravdu důkladné,“ říká Švidrnoch. „A je to škoda, protože jinak by se mohlo jezdit přes poměrně dost malých přechodů,“ doplňuje.

„Naštěstí stačí k průjezdu jenom občanský průkaz, ale pozor, ten musí mít i děti,“ upozorňuje Darko Stankovič, český policista, který v Chorvatsku nejčastěji pomáhá řešit dopravní nehody, přestupky nebo krádeže. „Každopádně je důležité využít mezinárodní přechody. Někteří řidiči se snaží využívat tzv. malý přeshraniční styk, ale tím se dopouštějí dopravního přestupku.“

Největší problémy čekají na řidiče již tradičně v Česku. „Dálnice D1 je opravdu hrůza. Všichni motorističtí novináři ji znají a považují jí za největší ostudu Evropy,“ říká Švidrnoch.

Češi v Chorvatsku

Změnili se od dob revoluce čeští turisté? „Určitě. Hlavně si myslím, že tam utrácejí mnohem víc peněz. Do restaurací asi moc nechodí, tam jsou vysoké ceny, ale v marketech nakupují mnohem víc a nevozí si jídlo z domova.

Cesta do Chorvatska 2019. Nejhůř bude v Česku, sezona silničáře nezajímá

„Chorvatští policisté každopádně mají na naše turisty jenom slova chvály, a za to bych chtěl našim občanům poděkovat,“ říká Darko Stankovič. „V každé sezoně se bohužel deset dvanáct našich turistů nevrátí. Ať už kvůli zástavě srdce, infarktu nebo zahynou při dopravních nehodách, na které také často upozorňují chorvatští policisté,“ varuje Stankovič.

Redaktor magazínu Auto DNES Roman Švidrnoch v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

V Chorvatsku platí pro řidiče povolená hranice 0,5 promile alkoholu v krvi.  „Pokud se ale stanete účastníkem dopravní nehody, je to pro vás přitěžující okolnost. A pokud tuto hranici překročíte, čekají na vás opravdu vysoké pokuty,“ říká Stankovič. „Chorvati letos opravdu přitvrdili, čeští řidiči by to neměli brát na lehkou váhu,“ varuje Švidrnoch.

Pozor na pokuty

Pokuty, které někteří turisté „fasovali“ v minulých letech na dovolené v Chorvatsku, určitě nebyly nízké. A to tu od soboty ještě přitvrdili. Sankce za velmi závažné přestupky ještě vzrostly a rozšířily se i zákazy řízení za opakované přestupky.

Velmi přísný verdikt čeká třeba ty, kteří projedou křižovatkou na červenou – mohou inkasovat pokutu 10 až 20 tisíc kun (36 až 72 tisíc Kč), k tomu 6 trestných bodů, zákaz řízení až na rok. V závažných případech dokonce vězení až na 60 dní.

A je toho mnohem víc: pokud nezastavíte na červenou u přechodu, zaplatíte 3 až 7 tisíc kun (10 až 25 tisíc Kč), za překročení rychlosti mimo obec o víc než 50 km/h 5 až 15 tisíc kun (18 až 54 tisíc Kč), za bezdůvodnou jízdu v levém pruhu na dálnici 2 tisíc kun (7 200 Kč).

Telefonování za jízdy bez handsfree sady vás přijde až na 5 400 korun (1 500 kn) a nezapnutý bezpečnostní pás vás může přijít na 3 600 korun (1 000 kn).

Extrémně vysoké pokuty na řidiče čekají také v případě, že překročí povolenou rychlost o 50 km/hod. „V takové situaci vám hrozí i šedesát dnů ve vězení a odebrání řidičského průkazu až na dvanáct měsíců,“ upozorňuje Darko Stankovič.

Turisté by si měli dát nově i pozor na to, aby se patřičně oblékli na exponovaných místech jako jsou centra velkých měst. Ve Hvaru, Splitu nebo v v Dubrovníku můžete za nevhodné oblečení dostat pokutu. „Chorvaté jsou silně věřící a na některých místech je lepší se vhodně obléct. Nemusíte mít košili a kravatu, ale určitě nejsou vhodné plavky a odhalená ramena,“ radí Stankovič.

Naši hosté odpovídali také na otázky čtenářů. Hodně z nich se týkalo mýtných krabiček ENC (Elektronička naplata cestarine). „Bohužel, v Česku se nedají koupit dopředu. Pokud jí už ale máte, můžete ji dobít přes internet. Na mýtných branách vám ušetří opravdu hodně času, protože majitelé ENC tam mají vyhrazený jeden pruh,“ říká Švidrnoch.

Pokud máte na automobilu připevněný stojan na kola, vyšší mýtné platit nebudete. „Mýto se platí podle výšky aut. Osobní automobily jsou v kategorii A1 a stojany na kola na tom nic nemění. Vyšší kategorii mají až dodávky,“ vysvětluje Švidrnoch.

Jak ušetřit za mýtné v Chorvatsku

Chorvatské mýto se dá platit nejen hotovostně, ale také bezkontaktně při průjezdu vyhrazenou sekcí mýtných bran. Potřebujete k tomu zařízení ENC (Elektronička naplata cestarine). Pořídíte ho na větších mýtnicích a speciálních prodejnách dálniční sítě.

Princip je jednoduchý: koupíte si ENC, které teď vypadá jako USB flashdisk (stojí 122 kun, ale v balíčku s mýtem za 555 kun jej dostanete de facto zdarma), nabijete si jej kreditem (z platební karty, na terminálu, přes SMS, stírací kartou) a mýto máte o 22 procent levnější.

Autor:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dálková trasa pro odvážné. Češi jako první prošli Greater Patagonian Trail

4. května 2024

Jako první na světě úspěšně dokončili dálkovou pěší trasu Greater Patagonian Trail. V obtížných...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Cestování pro zkušené. Na první pohled nehostinné Alžírsko umí ohromit

9. května 2024

Největší země afrického kontinentu oplývající ropou a plynem se dlouhodobě potýká s ekonomickými...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...