Láska k horám byla pro Pavla Svobodu jednou z největších motivací cesty do Asie. „Kromě toho, že tam jsou samozřejmě nejvyšší hory naší planety, stovky nádherných hor, o kterých jsme v životě neslyšeli, tak lidé například v Nepálu bydlí v horských vesničkách neuvěřitelně vysoko, a vy můžete u těch lidí bydlet a třeba si nechat uvařit večeři,“ vzpomíná Svoboda.
Nepál je podle něj unikátní také v tom, že horské túry mohou trvat třeba čtyři týdny, zároveň ovšem můžete mít u sebe jen malý batoh. „Nepálci jsou neuvěřitelně příjemní lidé. Sice patří mezi nejchudší lidi na světě, ale žijí v pohodě, jsou neuvěřitelně vysmátí,“ říká Svoboda.
Výjimečný je Nepál i díky tomu, že v odlehlých místech v horách zůstávají zachovány neuvěřitelné tradice, rituály a svátky. „Rád to všechno dokumentuji, protože si uvědomuji, jak rychle se svět mění. Za deset let už tam ty zvyky vůbec nemusí být,“ domnívá se fotograf.
Cestování po horách má podle Svobody ještě jednu velkou výhodu – neuvěřitelně vám zjednoduší život. „Ráno vstanete, najíte se, jdete někam pěšky, večer se najíte a druhý den zase znovu.“
Půlroční asijské dobrodružství pak pokračovalo v Barmě. Zkušený cestovatel měl to štěstí, že se v době jeho návštěvy několik oblastí vůbec poprvé otevřelo pro cizince. Jak je přivítali místní lidé? A jaké největší bonusy vám život na cestách může dát? Dozvíte se v našem hlavním článkovém videu.