České turistické značky najdete i v Brazílii. Možná budou v celé zemi

Desetitisícové městečko Bataypora, utopené hluboko v jihoamerickém vnitrozemí, založil v roce 1953 slavný obuvnický magnát Jan Antonín Baťa. První starosta obce se jmenoval Jindřich Trachta a i dnes se tam cítíte jako doma, když na sloupech a stromech vidíte známé cedulky, které pomocí barevných proužků navigují návštěvníka k obhlídce zajímavostí.

Okolí města Bataypora v brazilském vnitrozemí nabízí jednu českou specialitu - barevné turistické značení. Klub českých turistů tu zatím vyznačil tři trasy, další je naplánovaná na příští rok. | foto: archiv Klubu českých turistů

Nám známé turistické značky nainstalovali v okolí městečka Bataypora v minulých dvou letech zástupci Klubu českých turistů (KČT), kteří tak poprvé se štětcem a barvou zamířil mimo Evropu.

Systém značkování už Češi přenesli i do rumunského Banátu, do ukrajinských Karpat, na chorvatské pobřeží či do albánských hor – tedy do míst našemu vandrovníkovi dobře známých. Ale co dělají v Brazílii?

„Češi, kteří o baťovské kolonizaci jižní Brazílie slyšeli, mají mylný dojem, že je to oblast kdesi v hlubokém pralese, kam se bojí vyjet. Známým značením jim dodáváme odvahu vyrazit mimo Rio a proslulé pobřeží,“ říká Ondřej Veselý, který je v KČT za značení stezek kolem Bataypory zodpovědný.

Pomohlo ministerstvo

S iniciativou přišli Evandro Trachta a Pavel Šembera. První je brazilský podnikatel, vnuk prvního starosty a také honorární konzul České republiky, který studoval v Brně veterinářství a dnes uchovává vzpomínky na české začátky Bataypory.

Druhý se jako student zúčastnil v obci dobrovolnické práce na stavbě hřiště pro děti a do Brazílie se zamiloval. S lidmi z Baťovy Dobré vody, jak zní překlad indiánského jména vesnice do češtiny, udržuje vřelé styky a jako podnikatel tam často jezdí. Jednou společně přemýšleli, jak spojení mezi Batayporou a starou vlastí upevnit, a napadlo je využít českou turistickou specialitu.

Trasy zatím v Brazílii značí Češi, ale možná už příští rok to budou učit místní obyvatele, kteří značky rozšíří po celé zemi.

KČT s nápadem souhlasil, jen bylo třeba sehnat finance. Přes sbírku na internetu to nevyšlo, ale akci pak podpořilo ministerstvo zahraničí z fondů pro záležitosti krajanů.

„Při dvou pobytech jsme vyznačili tři trasy, které mají celkem 61 kilometrů. Dvě jsou okružní, třetí vede na farmu, kde návštěvník může přespat a půjčit si třeba k projížďce koně,“ říká Veselý. „Na příští rok je v plánu udělat ještě žlutou trasu. Kudy by měla vést, musí vymyslet Evandro. Nejspíš to bude cyklostezka z Bataypory do blízkého města Nova Andradina,“ dodává.

Kaplička s Pražským Jezulátkem

Ohniskem stezek je kaplička budovaná postupně a podle vzoru Veselí nad Moravou. Po dokončení bude pod neprůstřelným sklem předvádět kopii Pražského Jezulátka, které do Brazílie před třemi lety přivezl kardinál Dominik Duka.

Hned vedle leží Muzeum Jindřicha Trachty, kde se Evandro se svým strýcem snaží roztřídit ohromnou spoustu předmětů, map, fotografií a písemností zachycujících kolonizaci brazilského státu Mato Grosso do Sul před necelými 70 lety z první ruky. Mimochodem překlad tohoto jména do češtiny už je velmi neaktuální. Zní Jižní hustý prales. Jenže po džungli zbyly jen občasné kapsy vegetace.

V okolí Bataypory, která není žádnou zaostalou výspou civilizace, si kvůli rovným pastvinám pro skot připadáte jak někde v Texasu. Jen četná termitiště tento dojem kazí.

Pro agroturistiku je okolí Bataypory jako dělané. Jenže je to sem odevšad daleko. Zatím sem občas zamíří při velkém brazilském okruhu cestovka Tam Tam, české značení cest by mělo svést k návštěvě i více individuálních jen u Bataypory.

„Naše stezky zaujaly i představitelku úřadu, který má v Mato Grosso do Sul na starosti rozvoj turismu. Ráda by náš systém rozšířila na celý stát. Je možné, že příští rok bude značení žluté stezky spojeno s workshopem, kde bychom místní naučili, jak to dělat,“ říká Veselý s vědomím, že od proklamace k činu je v Brazílii ještě dále než v našich zeměpisných šířkách. Nicméně představa, že si v budoucnu bude možné po zelené od KČT projít Pantanal, který je jedním z nejlepších míst na pozorování divoké fauny v Jižní Americe, zní o něco méně neuvěřitelně než dosud.

Článek vznikl ve spolupráci s nadací Člověk v tísni.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Parní babičkou z Vrchlabí s Krakonošem v zádech

21. dubna 2024

Dnešní Mašinfíra nás zavede na krátkou trať, která vede přímo do krkonošské metropole, do Vrchlabí....

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...