Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Berchtesgaden: víkend v Hitlerově utajené rezidenci

aktualizováno 
Je to vskutku parádní kout Německa. Zdejší národní park vypadá trochu jako přívěsek, který vybíhá do lůna sousedního Rakouska. I když mají Rakušané nádherné Vysoké Taury, Němcům mohou jejich Berchtesgaden klidně závidět.

Stálá expozice Dokumentation Obersalzberg je nedaleko autobusové stanice, odkud vyjíždějí autobusy | foto: Martin Čapekpro iDNES.cz

Většina českých turistů tuto lokalitu většinou mine. Ke své škodě. Berchtesgadener Land je bavorská lokalita vklíněná do Rakouska nedaleko Salcburku. Oblast zahrnuje nejen lázeňská města, ale i poutavý národní park.

A právě raný podzim je ideální pro aktivní dovolenou v tomto alpském koutě. Bavorsku skončily prázdniny, národní park se vylidňuje a tak nebudete mít problém zaparkovat. A narozdíl od nás se na všechna zajímavá místa dostanete bez front a strkání a budete si moct vychutnávat krásnou krajinu sami bez davů.

Národní park Berchtesgaden

Národní park Berchtesgaden

Romantický začátek

Do Berchtesgadenu přijíždíme v sobotu dopoledne. Je nám jasné, že máme do nedělního odpoledne málo času na to, abychom celou lokalitu pořádně prozkoumali, nicméně se pokusíme získat alespoň základní přehled o kraji, který učaroval Hitlerovi natolik, že si zde zřídil svoji rezidenci.

Prohlídka centra Berchtesagadenu nezabere příliš času. Malebné městečko s typickou alpskou architekturou, kterou by člověk našel i na druhé straně hranice u rakouských sousedů, má několik hlavních ulic a náměstíček, které stojí za prozkoumání.

Romantické centrum města Berchtesgaden

Romantické centrum města Berchtesgaden

Nejvýhodnější je zaparkovat v podzemních garážích přímo v centru a poté se vydat do informačního střediska v kongresové budově (Kongresshaus). Právě tady si kupujeme mapu oblasti a bereme řadu prospektů.

Nabídka typických místních produktů v centru: ovocná vína všeho druhuTopografickou mapu si kupte raději v infocentru, protože v jiných obchodech vyjde mnohem dráž. V ulicích si určitě obhlédněte typické místní produkty. V proutěných koších před obchůdky jsou vystavena například zdejší ovocná vína: jahodová, mentolová a mnohá další.

Nekonané Orlí hnízdo

Kolem poledne padne rozhodnutí: nejdříve se vydáme na Orlí hnízdo. Sídlo na vrcholu hory, které dostal Adolf Hitler od Martina Bormanna k padesátým narozeninám, se ale ve skutečnosti německy jmenuje Kehlsteinhaus. Pod názvem Orlí hnízdo (i v překladu do němčiny) ho prostě nikde nenajdete.

Je přístupné dvěma způsoby. Buď pěším výstupem po hraně hory Kehlstein, nebo speciálním autobusem po Kehlsteinstrasse z parkoviště v lokalitě Obersalzberg. Z důvodu časové úspory vybíráme autobus. S čím jsme ovšem nepočítali, jsou davy turistů, které se valí do autobusů a čekají v dlouhé frontě před pokladnami. Bohužel pro nás je stále ještě prázdninová sezona.

Nedovedeme si představit, že bychom si Hitlerovo sídlo vychutnávali s tisícem návštěvníků. Výlet prozatím vzdáváme a volíme jinou variantu.

Pohled na vrchol Schneibstein

Pohled na vrchol Schneibstein

Kehlsteinhaus neboli Orlí hnízdo

Stavba se nachází v 1 834 metrech nad mořem na vrcholu hory Kehlstein. Projekt Martina Bormanna, nacistického pohlavára, je v současnosti ohromným turistickým magnetem. Ve čtyřicátých letech minulého století to byl ovšem ve jménu NSDAP dar Adolfu Hitlerovi k jeho padesátým narozeninám. Bombardování na konci II. světové války kupodivu sídlo nezasáhlo, a tak slouží turistickým účelům.

K budově se dostanete speciálním autobusem, který odjíždí ze stanice poblíž stálé expozice Dokumetation Obersalzberg. Autobusy vyjíždějí po silnici Kehlsteinstrasse, která byla zbudována za pouhých třináct měsíců s převýšením 800 metrů. Následuje tunel dlouhý 124 metrů, odkud budete pokračovat výtahem ve skále, který vás za 41 sekund vyveze o 124 metrů výše do Kehlsteinhaus – Orlího hnízda.

Alpská pohoda

Vydáváme se z Obersalzbergu na vyhlídkovou alpskou silnici Rossfeld Panoramastrasse. Platíme mýtné a pak pomalu stoupáme do 1 600 metrů nad mořem. Kousek za budkou, kde se mýtné vybírá, je malé parkoviště, odkud je opět možné zahájit výstup na Kehlsteinhaus.

My pokračujeme dále až k horské chatě Oberahornalm a hned se neúprosně přihlásil hlad. Nádherný dřevěný domek nabízí čerstvé domácí mléko, špekové a sýrové prkénko a k tomu lokální muziku, kterou na akordeon produkuje jeden z místních. Prostě Alpy.

Kdo má ovšem pořádný had, měl by popojít ještě o kousek dál, horský hostinec Ahornkaser má nejen skvělou polohu, ale i výtečnou domácí kuchyni. Dáváme si špekový knedlík s liškovou omáčkou a nezbytného radlera, německou míchanici piva s limonádou, které Češi ještě nepřišli na chuť.

Horský hostinec Ahornkaser na Panoramastrasse nabízí skvělé domácí jídlo. Dejte si třeba liškovou omáčku s knedlíkem

Horský hostinec Ahornkaser na Panoramastrasse nabízí skvělé domácí jídlo. Dejte si třeba liškovou omáčku s knedlíkem

Na horské chatě Oberahornalm na cestě Rossfeld Panoramastrasse ochutnejte sýrové či špekové prkénko

Na horské chatě Oberahornalm na cestě Rossfeld Panoramastrasse ochutnejte sýrové či špekové prkénko

Letní sníh

Naproti Oberahornalm přes silnici začíná výstup na Purtschellerhaus, který leží přímo na rakousko-německých hranicích v 1 692 metrech nad mořem. Cedule upozorňuje, že výstup trvá 45 minut a je otevřen od května do října. Úzká stezka se vine podél hranic a nabízí překvapivé výhledy na rakouskou stranu. Vidíme nepřehlédnutelný masiv Steinernes Meer neboli Kamenné moře a okukujeme obce v Salcbursku.

Horní stanice lanovky Jennerbahn nabízí skvělé výhledy

Horní stanice lanovky Jennerbahn nabízí skvělé výhledy

Trochu to tu vypadá jako v zimě. Na vrcholech sedí husté sněhové mraky a loňský sníh leží i ve skalních záhybech. Nahoru dorážíme přibližně za 54 minut i s focením a natáčením. Bohužel máme po obědě, ale nabídka jídel je tady opravdu skvělá.

Sami se obsloužíte a můžete si smlsnout na takových lokálních jídlech jako je rebarborový koláč nebo koláč s vaječným likérem za 2,50 eura, ochutnáte hovězí guláš za 9,90 eur, segedínský guláš za 8,50 eur nebo "trhanec" Kaiserschmarren za 7,50 eur.

Po krátkém odpočinku můžete pokračovat výstupem na Kehlstein. Podle ukazatelů jde o náročnou trasu v čase cca čtyř hodin.

Pohled na jeden z nejvyšších masivů Německa – Watzmann (2713 m.n.m.)

Pohled na jeden z nejvyšších masivů Německa – Watzmann (2713 m.n.m.)

Typický bavorský alpský penzion nabízí útulnou atmosféru a jedinečné výhledy do okolí

Typický bavorský alpský penzion nabízí útulnou atmosféru a jedinečné výhledy do okolí

Po stopách Hitlera

Druhý den hned ráno opouštíme myšlenku na výšlap či výjezd na Kehlsteinhaus, davy turistů totiž ještě zesílily. Proto volíme návštěvu stálé expozice Dokumentation Obersalzberg, která stojí v místech bývalé Hitlerovy prázdninové rezidence.

Adolf Hitler měl od roku 1923 své prázdninové letovisko v těchto místech, v Obersalzbergu u Berchtesgadenu. V roce 1933 byla celá lokalita přebudována vedle Berlína na druhé sídlo vlády. Postupně se z oblasti stal komplex obytných a funkčních budov a podzemních chodeb, který byl zcela oddělen od okolního světa a fungoval jako samostatné město. Řadu zásadních rozhodnutí v době nacismu učinil Hitler právě tady.

Pohled do podzemních chodeb v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Pohled do podzemních chodeb v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Expozice je opravdovým turistickým magnetem. Jak nám řekla pokladní, každý rok tu přivítají skoro 170 tisíc návštěvníků. Mít možnost podívat se do bunkrů a podzemí, kudy chodíval Hitler, poslechnout si skutečné výpovědi osob z koncentračních táborů, shlédnout propagandistické nacistické filmy, to je daleko edukativnější způsob, než se o válečných skutečnostech učit z knížek.

My jsme expozicí úplně pohlceni. Po více než dvou hodinách vycházíme z chladného podzemí na denní slunce a pořád máme pocit, že jsme zdaleka neprošli a neviděli všechno. Jedno malé upozornění: nezapomeňte si vzít u pokladny audioguide, skvělou pomůcku, která vám vynahradí mnoho hodin dějepisu ve škole.

Plán podzemních bunkrů v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Plán podzemních bunkrů v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Pohled do podzemních chodeb v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Pohled do podzemních chodeb v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Polekaní andělé

Na výšlap nám bohužel nezbývá příliš času. Vyrážíme do nitra národního parku lanovkou Jennerbahn, která nás za 20,80 eur vyveze (a pak sveze) do 1 800 metrů nad mořem. Parkoviště dole pod lanovkou je přeplněné k prasknutí, velkým dobrodružstvím se stává sehnání dobrých mincí na parkovné. Bohužel až při cestě domů si všímáme "rozměňovače" bankovek. Lanovka je skutečným zážitkem. Stará boudička pro dvě osoby patří k pamětníkům a dva průměrní lidé mají co dělat, aby se do ní vešli.

Od horní stanice lanovky se vydáváme rychlým krokem na vrchol Jenner v 1 874 metrech. Nádherná vyhlídka, kterou zdoláváme za deset minut a na níž se tlačí turisté jako mouchy, nabízí jednoznačně jedno z nejkrásnějších panoramat v parku.

Pohled vyhlídky na vrcholu Jenner (1874 m. n. m.) na jezero Königssee, které patří ke nejčistším v Německu

Výhled na legendární horu Watzmann a fantastické jezero Königssee je scenérií, která skoro vtlačí slzu do očí. O celé lokalitě se dokonce traduje pověst. Andělé, pověření snesením krás na Zemi, se prý polekali Božího příkazu, aby si pospíšili, a všechny je upustili zde. Naivní, ale trefné.

Odsud už v tempu šlapeme na Stahl-Haus v 1 736 metrech a po 45 minutách dorážíme znovu na rakousko-německé hranice pod nádherný vrchol Schneibstein, na nějž to trvá od horské chaty Stahl-Haus ještě dalších 90 minut.

Berchtesgaden

MŮŽE SE HODIT

Doprava:
Jeďte na Plzeň, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Salcburk, před Salcburkem sjeďte na Bad Reichenhall, dále na Berchtesgaden. Pokud není špička, můžete objet Salcburk ve směru na Villach po dálnici A10 a sjet na sjezdu 8-Salzburg Süd.

Další možností je přijet přes Linz a Salcburk. Praha – Berchtesgaden cca 540 kilometrů a 5 hodin jízdy. Dálnice v Německu se neplatí, v Rakousku je zapotřebí dálniční známka (7,60 euro).

Co dělat za špatného počasí:
Zalenošte si v termálních lázních. Watzmann Therme v Berchtesgadenu mají 900 metrů čtverečních vodní plochy, zajet můžete i do nedalekého vyhlášeného lázeňského města Bad Reichenhall. (www.rupertustherme.de, http://www.rupertustherme.de)

Nebo se vypravte na divokou "solnou" jízdu podzemím. Hluboko pod Salzbergem v v Berchtesgadenu na vás čeká konstantních 12 stupňů Celsia a netradiční prohlídka solného dolu. ( www.salzzeitreise.de)

Dokumentation Obersalzberg:
Otevřeno je od dubna do října od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin, poslední vstup je v 16 hodin. Od listopadu do března je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 15 hodin, poslední vstup je ve 14 hodin.

Vstupné pro dospělé činí 3 eura, s ubytovací kartou pouze 2,50 eura, děti, studenti, vojáci mají vstupné zdarma. www.obersalzberg.de

Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus):
Otevřeno je od půlky května do konce října podle množství sněhu. Za cestu autobusem tam a zpět včetně výtahu zaplatí dospělý 15,50 eur, děti od 6 do 14 let 9 euro. Tři eura je poplatek na parkovištích u autobusové stanice.

Užitečné adresy:
www.berchtesgadener-land.com, www.berchtesgadener-land.info

Rossfeld Panoramastrasse:
Alpská vyhlídková silnice je sjízdná po celý rok. V zimě je zde možné lyžovat v malém středisku s cca šest kilometrů dlouhou sjezdovkou. Platí se zde mýtné:
Osobní auto včetně řidiče 4,60 eura
Dospělá osoba 1,90 euro
Děti od 4 do 12 let 1,20 euro
Rodinný tarif (osobní auto + 2 dospělí + 1 dítě) 6,50 eur
Motorka 3,50 eura

Autoři:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Znáte zeměpis? Vylosovali jsme výherce průvodců po zahraničí

Zeměpis vás baví. Soutěžního kvízu o kvalitního průvodce po zahraničí podle vlastního výběru se zúčastnilo téměř 4 300...

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

České léto. Se speciálem ušetříte na dovolené až 6 000 korun

Cíl dovolené? Česká republika. Plán? Netradiční zážitky, adrenalin, sport, ale i památky, muzea a zábava pro děti....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Gastronomický výlet do Vídně. Češi ocení řízek, gurmáni zkusí i tafelspitz

Premium Vídeň je rájem všech gurmánů a rozhodně to není jen káva, štrúdl a Sacher, na čem si návštěvníci pochutnají. Turisté...

Nenápadné, ale nádherné. Do rakouského pohoří Hochschwab vezměte pohorky

Hochschwab nabídne pitoreskní tvary vápencových kopců, výtečné vyhlídky do celé východní části Rakouska i častá setkání...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

Cesta za divokým pískem. Pohostinnost v Íránu zažila i tatrovácká expedice

Dostat se do Íránu nebylo snadné, ale když už tam tým Tatry Kolem Světa 2 je, projíždí zemi křížem krážem. V uplynulých...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

VIDEO: Polský kamion nezpomalí ani úzký levý pruh na rozkopané D1

Dálniční pruh musí být široký minimálně 2,5 metru, což je pro mnoho aut na hranici bezpečnosti. Vždyť mrazírenský...