Většina českých turistů tuto lokalitu většinou mine. Ke své škodě. Berchtesgadener Land je bavorská lokalita vklíněná do Rakouska nedaleko Salcburku. Oblast zahrnuje nejen lázeňská města, ale i poutavý národní park.
A právě raný podzim je ideální pro aktivní dovolenou v tomto alpském koutě. Bavorsku skončily prázdniny, národní park se vylidňuje a tak nebudete mít problém zaparkovat. A narozdíl od nás se na všechna zajímavá místa dostanete bez front a strkání a budete si moct vychutnávat krásnou krajinu sami bez davů.
Romantický začátek
Do Berchtesgadenu přijíždíme v sobotu dopoledne. Je nám jasné, že máme do nedělního odpoledne málo času na to, abychom celou lokalitu pořádně prozkoumali, nicméně se pokusíme získat alespoň základní přehled o kraji, který učaroval Hitlerovi natolik, že si zde zřídil svoji rezidenci.
Prohlídka centra Berchtesagadenu nezabere příliš času. Malebné městečko s typickou alpskou architekturou, kterou by člověk našel i na druhé straně hranice u rakouských sousedů, má několik hlavních ulic a náměstíček, které stojí za prozkoumání.
Nejvýhodnější je zaparkovat v podzemních garážích přímo v centru a poté se vydat do informačního střediska v kongresové budově (Kongresshaus). Právě tady si kupujeme mapu oblasti a bereme řadu prospektů.
Topografickou mapu si kupte raději v infocentru, protože v jiných obchodech vyjde mnohem dráž. V ulicích si určitě obhlédněte typické místní produkty. V proutěných koších před obchůdky jsou vystavena například zdejší ovocná vína: jahodová, mentolová a mnohá další.
Nekonané Orlí hnízdo
Kolem poledne padne rozhodnutí: nejdříve se vydáme na Orlí hnízdo. Sídlo na vrcholu hory, které dostal Adolf Hitler od Martina Bormanna k padesátým narozeninám, se ale ve skutečnosti německy jmenuje Kehlsteinhaus. Pod názvem Orlí hnízdo (i v překladu do němčiny) ho prostě nikde nenajdete.
Je přístupné dvěma způsoby. Buď pěším výstupem po hraně hory Kehlstein, nebo speciálním autobusem po Kehlsteinstrasse z parkoviště v lokalitě Obersalzberg. Z důvodu časové úspory vybíráme autobus. S čím jsme ovšem nepočítali, jsou davy turistů, které se valí do autobusů a čekají v dlouhé frontě před pokladnami. Bohužel pro nás je stále ještě prázdninová sezona.
Nedovedeme si představit, že bychom si Hitlerovo sídlo vychutnávali s tisícem návštěvníků. Výlet prozatím vzdáváme a volíme jinou variantu.
Kehlsteinhaus neboli Orlí hnízdoStavba se nachází v 1 834 metrech nad mořem na vrcholu hory Kehlstein. Projekt Martina Bormanna, nacistického pohlavára, je v současnosti ohromným turistickým magnetem. Ve čtyřicátých letech minulého století to byl ovšem ve jménu NSDAP dar Adolfu Hitlerovi k jeho padesátým narozeninám. Bombardování na konci II. světové války kupodivu sídlo nezasáhlo, a tak slouží turistickým účelům. K budově se dostanete speciálním autobusem, který odjíždí ze stanice poblíž stálé expozice Dokumetation Obersalzberg. Autobusy vyjíždějí po silnici Kehlsteinstrasse, která byla zbudována za pouhých třináct měsíců s převýšením 800 metrů. Následuje tunel dlouhý 124 metrů, odkud budete pokračovat výtahem ve skále, který vás za 41 sekund vyveze o 124 metrů výše do Kehlsteinhaus – Orlího hnízda. |
Alpská pohoda
Vydáváme se z Obersalzbergu na vyhlídkovou alpskou silnici Rossfeld Panoramastrasse. Platíme mýtné a pak pomalu stoupáme do 1 600 metrů nad mořem. Kousek za budkou, kde se mýtné vybírá, je malé parkoviště, odkud je opět možné zahájit výstup na Kehlsteinhaus.
My pokračujeme dále až k horské chatě Oberahornalm a hned se neúprosně přihlásil hlad. Nádherný dřevěný domek nabízí čerstvé domácí mléko, špekové a sýrové prkénko a k tomu lokální muziku, kterou na akordeon produkuje jeden z místních. Prostě Alpy.
Kdo má ovšem pořádný had, měl by popojít ještě o kousek dál, horský hostinec Ahornkaser má nejen skvělou polohu, ale i výtečnou domácí kuchyni. Dáváme si špekový knedlík s liškovou omáčkou a nezbytného radlera, německou míchanici piva s limonádou, které Češi ještě nepřišli na chuť.
Letní sníh
Naproti Oberahornalm přes silnici začíná výstup na Purtschellerhaus, který leží přímo na rakousko-německých hranicích v 1 692 metrech nad mořem. Cedule upozorňuje, že výstup trvá 45 minut a je otevřen od května do října. Úzká stezka se vine podél hranic a nabízí překvapivé výhledy na rakouskou stranu. Vidíme nepřehlédnutelný masiv Steinernes Meer neboli Kamenné moře a okukujeme obce v Salcbursku.
Trochu to tu vypadá jako v zimě. Na vrcholech sedí husté sněhové mraky a loňský sníh leží i ve skalních záhybech. Nahoru dorážíme přibližně za 54 minut i s focením a natáčením. Bohužel máme po obědě, ale nabídka jídel je tady opravdu skvělá.
Sami se obsloužíte a můžete si smlsnout na takových lokálních jídlech jako je rebarborový koláč nebo koláč s vaječným likérem za 2,50 eura, ochutnáte hovězí guláš za 9,90 eur, segedínský guláš za 8,50 eur nebo "trhanec" Kaiserschmarren za 7,50 eur.
Po krátkém odpočinku můžete pokračovat výstupem na Kehlstein. Podle ukazatelů jde o náročnou trasu v čase cca čtyř hodin.
Po stopách Hitlera
Druhý den hned ráno opouštíme myšlenku na výšlap či výjezd na Kehlsteinhaus, davy turistů totiž ještě zesílily. Proto volíme návštěvu stálé expozice Dokumentation Obersalzberg, která stojí v místech bývalé Hitlerovy prázdninové rezidence.
Adolf Hitler měl od roku 1923 své prázdninové letovisko v těchto místech, v Obersalzbergu u Berchtesgadenu. V roce 1933 byla celá lokalita přebudována vedle Berlína na druhé sídlo vlády. Postupně se z oblasti stal komplex obytných a funkčních budov a podzemních chodeb, který byl zcela oddělen od okolního světa a fungoval jako samostatné město. Řadu zásadních rozhodnutí v době nacismu učinil Hitler právě tady.
Expozice je opravdovým turistickým magnetem. Jak nám řekla pokladní, každý rok tu přivítají skoro 170 tisíc návštěvníků. Mít možnost podívat se do bunkrů a podzemí, kudy chodíval Hitler, poslechnout si skutečné výpovědi osob z koncentračních táborů, shlédnout propagandistické nacistické filmy, to je daleko edukativnější způsob, než se o válečných skutečnostech učit z knížek.
My jsme expozicí úplně pohlceni. Po více než dvou hodinách vycházíme z chladného podzemí na denní slunce a pořád máme pocit, že jsme zdaleka neprošli a neviděli všechno. Jedno malé upozornění: nezapomeňte si vzít u pokladny audioguide, skvělou pomůcku, která vám vynahradí mnoho hodin dějepisu ve škole.
Polekaní andělé
Na výšlap nám bohužel nezbývá příliš času. Vyrážíme do nitra národního parku lanovkou Jennerbahn, která nás za 20,80 eur vyveze (a pak sveze) do 1 800 metrů nad mořem. Parkoviště dole pod lanovkou je přeplněné k prasknutí, velkým dobrodružstvím se stává sehnání dobrých mincí na parkovné. Bohužel až při cestě domů si všímáme "rozměňovače" bankovek. Lanovka je skutečným zážitkem. Stará boudička pro dvě osoby patří k pamětníkům a dva průměrní lidé mají co dělat, aby se do ní vešli.
Od horní stanice lanovky se vydáváme rychlým krokem na vrchol Jenner v 1 874 metrech. Nádherná vyhlídka, kterou zdoláváme za deset minut a na níž se tlačí turisté jako mouchy, nabízí jednoznačně jedno z nejkrásnějších panoramat v parku.
Výhled na legendární horu Watzmann a fantastické jezero Königssee je scenérií, která skoro vtlačí slzu do očí. O celé lokalitě se dokonce traduje pověst. Andělé, pověření snesením krás na Zemi, se prý polekali Božího příkazu, aby si pospíšili, a všechny je upustili zde. Naivní, ale trefné.
Odsud už v tempu šlapeme na Stahl-Haus v 1 736 metrech a po 45 minutách dorážíme znovu na rakousko-německé hranice pod nádherný vrchol Schneibstein, na nějž to trvá od horské chaty Stahl-Haus ještě dalších 90 minut.
MŮŽE SE HODITDoprava: Další možností je přijet přes Linz a Salcburk. Praha – Berchtesgaden cca 540 kilometrů a 5 hodin jízdy. Dálnice v Německu se neplatí, v Rakousku je zapotřebí dálniční známka (7,60 euro). Co dělat za špatného počasí: Nebo se vypravte na divokou "solnou" jízdu podzemím. Hluboko pod Salzbergem v v Berchtesgadenu na vás čeká konstantních 12 stupňů Celsia a netradiční prohlídka solného dolu. ( www.salzzeitreise.de) Dokumentation Obersalzberg: Vstupné pro dospělé činí 3 eura, s ubytovací kartou pouze 2,50 eura, děti, studenti, vojáci mají vstupné zdarma. www.obersalzberg.de Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus): Užitečné adresy: Rossfeld Panoramastrasse: |