Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. října 2023 Eliška

Berchtesgaden: víkend v Hitlerově utajené rezidenci

Je to vskutku parádní kout Německa. Zdejší národní park vypadá trochu jako přívěsek, který vybíhá do lůna sousedního Rakouska. I když mají Rakušané nádherné Vysoké Taury, Němcům mohou jejich Berchtesgaden klidně závidět.
Stálá expozice Dokumentation Obersalzberg je nedaleko autobusové stanice, odkud vyjíždějí autobusy

Stálá expozice Dokumentation Obersalzberg je nedaleko autobusové stanice, odkud vyjíždějí autobusy | foto: Martin Čapekpro iDNES.cz

Většina českých turistů tuto lokalitu většinou mine. Ke své škodě. Berchtesgadener Land je bavorská lokalita vklíněná do Rakouska nedaleko Salcburku. Oblast zahrnuje nejen lázeňská města, ale i poutavý národní park.

A právě raný podzim je ideální pro aktivní dovolenou v tomto alpském koutě. Bavorsku skončily prázdniny, národní park se vylidňuje a tak nebudete mít problém zaparkovat. A narozdíl od nás se na všechna zajímavá místa dostanete bez front a strkání a budete si moct vychutnávat krásnou krajinu sami bez davů.

Národní park Berchtesgaden

Národní park Berchtesgaden

Romantický začátek

Do Berchtesgadenu přijíždíme v sobotu dopoledne. Je nám jasné, že máme do nedělního odpoledne málo času na to, abychom celou lokalitu pořádně prozkoumali, nicméně se pokusíme získat alespoň základní přehled o kraji, který učaroval Hitlerovi natolik, že si zde zřídil svoji rezidenci.

Prohlídka centra Berchtesagadenu nezabere příliš času. Malebné městečko s typickou alpskou architekturou, kterou by člověk našel i na druhé straně hranice u rakouských sousedů, má několik hlavních ulic a náměstíček, které stojí za prozkoumání.

Romantické centrum města Berchtesgaden

Romantické centrum města Berchtesgaden

Nejvýhodnější je zaparkovat v podzemních garážích přímo v centru a poté se vydat do informačního střediska v kongresové budově (Kongresshaus). Právě tady si kupujeme mapu oblasti a bereme řadu prospektů.

Nabídka typických místních produktů v centru: ovocná vína všeho druhuTopografickou mapu si kupte raději v infocentru, protože v jiných obchodech vyjde mnohem dráž. V ulicích si určitě obhlédněte typické místní produkty. V proutěných koších před obchůdky jsou vystavena například zdejší ovocná vína: jahodová, mentolová a mnohá další.

Nekonané Orlí hnízdo

Kolem poledne padne rozhodnutí: nejdříve se vydáme na Orlí hnízdo. Sídlo na vrcholu hory, které dostal Adolf Hitler od Martina Bormanna k padesátým narozeninám, se ale ve skutečnosti německy jmenuje Kehlsteinhaus. Pod názvem Orlí hnízdo (i v překladu do němčiny) ho prostě nikde nenajdete.

Je přístupné dvěma způsoby. Buď pěším výstupem po hraně hory Kehlstein, nebo speciálním autobusem po Kehlsteinstrasse z parkoviště v lokalitě Obersalzberg. Z důvodu časové úspory vybíráme autobus. S čím jsme ovšem nepočítali, jsou davy turistů, které se valí do autobusů a čekají v dlouhé frontě před pokladnami. Bohužel pro nás je stále ještě prázdninová sezona.

Nedovedeme si představit, že bychom si Hitlerovo sídlo vychutnávali s tisícem návštěvníků. Výlet prozatím vzdáváme a volíme jinou variantu.

Pohled na vrchol Schneibstein

Pohled na vrchol Schneibstein

Kehlsteinhaus neboli Orlí hnízdo

Stavba se nachází v 1 834 metrech nad mořem na vrcholu hory Kehlstein. Projekt Martina Bormanna, nacistického pohlavára, je v současnosti ohromným turistickým magnetem. Ve čtyřicátých letech minulého století to byl ovšem ve jménu NSDAP dar Adolfu Hitlerovi k jeho padesátým narozeninám. Bombardování na konci II. světové války kupodivu sídlo nezasáhlo, a tak slouží turistickým účelům.

K budově se dostanete speciálním autobusem, který odjíždí ze stanice poblíž stálé expozice Dokumetation Obersalzberg. Autobusy vyjíždějí po silnici Kehlsteinstrasse, která byla zbudována za pouhých třináct měsíců s převýšením 800 metrů. Následuje tunel dlouhý 124 metrů, odkud budete pokračovat výtahem ve skále, který vás za 41 sekund vyveze o 124 metrů výše do Kehlsteinhaus – Orlího hnízda.

Alpská pohoda

Vydáváme se z Obersalzbergu na vyhlídkovou alpskou silnici Rossfeld Panoramastrasse. Platíme mýtné a pak pomalu stoupáme do 1 600 metrů nad mořem. Kousek za budkou, kde se mýtné vybírá, je malé parkoviště, odkud je opět možné zahájit výstup na Kehlsteinhaus.

My pokračujeme dále až k horské chatě Oberahornalm a hned se neúprosně přihlásil hlad. Nádherný dřevěný domek nabízí čerstvé domácí mléko, špekové a sýrové prkénko a k tomu lokální muziku, kterou na akordeon produkuje jeden z místních. Prostě Alpy.

Kdo má ovšem pořádný had, měl by popojít ještě o kousek dál, horský hostinec Ahornkaser má nejen skvělou polohu, ale i výtečnou domácí kuchyni. Dáváme si špekový knedlík s liškovou omáčkou a nezbytného radlera, německou míchanici piva s limonádou, které Češi ještě nepřišli na chuť.

Horský hostinec Ahornkaser na Panoramastrasse nabízí skvělé domácí jídlo. Dejte si třeba liškovou omáčku s knedlíkem

Horský hostinec Ahornkaser na Panoramastrasse nabízí skvělé domácí jídlo. Dejte si třeba liškovou omáčku s knedlíkem

Na horské chatě Oberahornalm na cestě Rossfeld Panoramastrasse ochutnejte sýrové či špekové prkénko

Na horské chatě Oberahornalm na cestě Rossfeld Panoramastrasse ochutnejte sýrové či špekové prkénko

Letní sníh

Naproti Oberahornalm přes silnici začíná výstup na Purtschellerhaus, který leží přímo na rakousko-německých hranicích v 1 692 metrech nad mořem. Cedule upozorňuje, že výstup trvá 45 minut a je otevřen od května do října. Úzká stezka se vine podél hranic a nabízí překvapivé výhledy na rakouskou stranu. Vidíme nepřehlédnutelný masiv Steinernes Meer neboli Kamenné moře a okukujeme obce v Salcbursku.

Horní stanice lanovky Jennerbahn nabízí skvělé výhledy

Horní stanice lanovky Jennerbahn nabízí skvělé výhledy

Trochu to tu vypadá jako v zimě. Na vrcholech sedí husté sněhové mraky a loňský sníh leží i ve skalních záhybech. Nahoru dorážíme přibližně za 54 minut i s focením a natáčením. Bohužel máme po obědě, ale nabídka jídel je tady opravdu skvělá.

Sami se obsloužíte a můžete si smlsnout na takových lokálních jídlech jako je rebarborový koláč nebo koláč s vaječným likérem za 2,50 eura, ochutnáte hovězí guláš za 9,90 eur, segedínský guláš za 8,50 eur nebo "trhanec" Kaiserschmarren za 7,50 eur.

Po krátkém odpočinku můžete pokračovat výstupem na Kehlstein. Podle ukazatelů jde o náročnou trasu v čase cca čtyř hodin.

Pohled na jeden z nejvyšších masivů Německa – Watzmann (2713 m.n.m.)

Pohled na jeden z nejvyšších masivů Německa – Watzmann (2713 m.n.m.)

Typický bavorský alpský penzion nabízí útulnou atmosféru a jedinečné výhledy do okolí

Typický bavorský alpský penzion nabízí útulnou atmosféru a jedinečné výhledy do okolí

Po stopách Hitlera

Druhý den hned ráno opouštíme myšlenku na výšlap či výjezd na Kehlsteinhaus, davy turistů totiž ještě zesílily. Proto volíme návštěvu stálé expozice Dokumentation Obersalzberg, která stojí v místech bývalé Hitlerovy prázdninové rezidence.

Adolf Hitler měl od roku 1923 své prázdninové letovisko v těchto místech, v Obersalzbergu u Berchtesgadenu. V roce 1933 byla celá lokalita přebudována vedle Berlína na druhé sídlo vlády. Postupně se z oblasti stal komplex obytných a funkčních budov a podzemních chodeb, který byl zcela oddělen od okolního světa a fungoval jako samostatné město. Řadu zásadních rozhodnutí v době nacismu učinil Hitler právě tady.

Pohled do podzemních chodeb v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Pohled do podzemních chodeb v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Expozice je opravdovým turistickým magnetem. Jak nám řekla pokladní, každý rok tu přivítají skoro 170 tisíc návštěvníků. Mít možnost podívat se do bunkrů a podzemí, kudy chodíval Hitler, poslechnout si skutečné výpovědi osob z koncentračních táborů, shlédnout propagandistické nacistické filmy, to je daleko edukativnější způsob, než se o válečných skutečnostech učit z knížek.

My jsme expozicí úplně pohlceni. Po více než dvou hodinách vycházíme z chladného podzemí na denní slunce a pořád máme pocit, že jsme zdaleka neprošli a neviděli všechno. Jedno malé upozornění: nezapomeňte si vzít u pokladny audioguide, skvělou pomůcku, která vám vynahradí mnoho hodin dějepisu ve škole.

Plán podzemních bunkrů v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Plán podzemních bunkrů v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Pohled do podzemních chodeb v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Pohled do podzemních chodeb v bývalém Hitlerově sídle Obersalzberg

Polekaní andělé

Na výšlap nám bohužel nezbývá příliš času. Vyrážíme do nitra národního parku lanovkou Jennerbahn, která nás za 20,80 eur vyveze (a pak sveze) do 1 800 metrů nad mořem. Parkoviště dole pod lanovkou je přeplněné k prasknutí, velkým dobrodružstvím se stává sehnání dobrých mincí na parkovné. Bohužel až při cestě domů si všímáme "rozměňovače" bankovek. Lanovka je skutečným zážitkem. Stará boudička pro dvě osoby patří k pamětníkům a dva průměrní lidé mají co dělat, aby se do ní vešli.

Od horní stanice lanovky se vydáváme rychlým krokem na vrchol Jenner v 1 874 metrech. Nádherná vyhlídka, kterou zdoláváme za deset minut a na níž se tlačí turisté jako mouchy, nabízí jednoznačně jedno z nejkrásnějších panoramat v parku.

Pohled vyhlídky na vrcholu Jenner (1874 m. n. m.) na jezero Königssee, které patří ke nejčistším v Německu

Výhled na legendární horu Watzmann a fantastické jezero Königssee je scenérií, která skoro vtlačí slzu do očí. O celé lokalitě se dokonce traduje pověst. Andělé, pověření snesením krás na Zemi, se prý polekali Božího příkazu, aby si pospíšili, a všechny je upustili zde. Naivní, ale trefné.

Odsud už v tempu šlapeme na Stahl-Haus v 1 736 metrech a po 45 minutách dorážíme znovu na rakousko-německé hranice pod nádherný vrchol Schneibstein, na nějž to trvá od horské chaty Stahl-Haus ještě dalších 90 minut.

Berchtesgaden

MŮŽE SE HODIT

Doprava:
Jeďte na Plzeň, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Salcburk, před Salcburkem sjeďte na Bad Reichenhall, dále na Berchtesgaden. Pokud není špička, můžete objet Salcburk ve směru na Villach po dálnici A10 a sjet na sjezdu 8-Salzburg Süd.

Další možností je přijet přes Linz a Salcburk. Praha – Berchtesgaden cca 540 kilometrů a 5 hodin jízdy. Dálnice v Německu se neplatí, v Rakousku je zapotřebí dálniční známka (7,60 euro).

Co dělat za špatného počasí:
Zalenošte si v termálních lázních. Watzmann Therme v Berchtesgadenu mají 900 metrů čtverečních vodní plochy, zajet můžete i do nedalekého vyhlášeného lázeňského města Bad Reichenhall. (www.rupertustherme.de, http://www.rupertustherme.de)

Nebo se vypravte na divokou "solnou" jízdu podzemím. Hluboko pod Salzbergem v v Berchtesgadenu na vás čeká konstantních 12 stupňů Celsia a netradiční prohlídka solného dolu. ( www.salzzeitreise.de)

Dokumentation Obersalzberg:
Otevřeno je od dubna do října od pondělí do neděle od 9 do 17 hodin, poslední vstup je v 16 hodin. Od listopadu do března je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 15 hodin, poslední vstup je ve 14 hodin.

Vstupné pro dospělé činí 3 eura, s ubytovací kartou pouze 2,50 eura, děti, studenti, vojáci mají vstupné zdarma. www.obersalzberg.de

Orlí hnízdo (Kehlsteinhaus):
Otevřeno je od půlky května do konce října podle množství sněhu. Za cestu autobusem tam a zpět včetně výtahu zaplatí dospělý 15,50 eur, děti od 6 do 14 let 9 euro. Tři eura je poplatek na parkovištích u autobusové stanice.

Užitečné adresy:
www.berchtesgadener-land.com, www.berchtesgadener-land.info

Rossfeld Panoramastrasse:
Alpská vyhlídková silnice je sjízdná po celý rok. V zimě je zde možné lyžovat v malém středisku s cca šest kilometrů dlouhou sjezdovkou. Platí se zde mýtné:
Osobní auto včetně řidiče 4,60 eura
Dospělá osoba 1,90 euro
Děti od 4 do 12 let 1,20 euro
Rodinný tarif (osobní auto + 2 dospělí + 1 dítě) 6,50 eur
Motorka 3,50 eura

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Spíš úprk než pobyt. Čínská turistická komanda se snaží šetřit čas i peníze

Devět měsíců poté, co Peking náhle upustil od své přísné politiky nulové tolerance ke covidu, se čínští turisté...

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Erotické hrátky nebo šaman. Čím chtějí zaujmout luxusní hotely

Nabídnout hostům víc než konkurence, zaujmout a překvapit luxusem, udělat si nabídkou neobvyklého servisu reklamu. To...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

OBRAZEM: Erotické hrátky nebo šaman. Čím chtějí zaujmout luxusní hotely

Nabídnout hostům víc než konkurence, zaujmout a překvapit luxusem, udělat si nabídkou neobvyklého servisu reklamu. To...

Zažít víno u Bratislavy jinak: na vinařském safari a s rybízovým burčákem

„Vyzkoušíme první terénní úsek,“ volá se smíchem řidič Martin Szabó a veteránská vojenská šestikolka Steyr-Puch...

S partou i s rodinou. Emiráty jsou mezi českými výletníky stále oblíbenější

Časy, kdy byly Spojené arabské emiráty destinací vhodnou jen pro milionáře, jsou dávno pryč. Nabídka dnes dokáže...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...