Zemí černých faraonů. Krásný Súdán nám vehnal slzy do očí

Cestou po východním pobřeží Afriky se nelze vyhnout Súdánu. Zemi, kterou všichni spojují jen s krveprolitím v Dárfúru a domovem Usámy bin Ládina. Jak ale projíždíme osídleným údolím Nilu, kouzelnou Núbií, a vesničané nám s úsměvem mávají, strach z nás každým dnem opadá. A naše černé expediční auto všude budí zájem.
Nálezy již ze starší doby kamenné patří k nejstarším na světě, včetně stop...

Nálezy již ze starší doby kamenné patří k nejstarším na světě, včetně stop lidského válečnictví. | foto: Archiv Andrea Kaucká

Čekáme v přístavu v Asuánu na jihu Egypta, až se náš nissan nalodí. V kanceláři tvrdí, že na druhé straně Nasserova jezera bude dříve než osobní loď, kterou poplujeme my. Trajekt jezdí jednou týdně.

Zajišťujeme vše, lednici nastavujeme na baterii, aby se nám ta svíčková, kterou jsme ráno koupili na trhu za pár kaček, nezkazila. Posunovač nás volá a já stojím v šoku před rozvrzanou kocábkou, která už má evidentně odslouženo. „Tohle za 450 dolarů? Vždyť ten vrak ani nevypluje z přístavu!“ nadávám tomu zloději, kterého hřejí naše peníze v kapse. Ten se jen usměje.

Nakládání auta je noční můra. Útroby lodi plní pytli, které případné díry asi dobře ucpou. Přinášejí rozlámané a zprohýbané nájezdy, po nich na rozkývaný škuner postupně najíždí velký unimog německých cestovatelů, obytné Mitsubishi L 300 holandského páru a nový nissan malajské rodiny. Prostě mezinárodní katastrofa.

Nakládání naše expedičního nissanu se neobešlo bez komplikací.

Pokud se vrak potopí, bude zdobit zatopené núbijské vesnice, které archeologové nestihli zachránit, než přehradu postavili. Ani nevím, zda všechna auta alespoň přivázali. My odjíždíme následující den jiným trajektem, kde pod žhavým sluncem sdílíme palubu s desítkami mužů.

A jsme v Súdánu. V přístavu není po našem patrolu ani památka. Máme přijít další den, je prý na cestě, jak nám oznamuje jeden z celníků. Ráno přicházíme do přístavu, nikde nic, jen v dáli cosi dýmá, jako kdyby dohořívaly zbytky po požáru.

Když po několika hodinách přiráží vrak ke břehu, kapitán vyskakuje a s nataženou rukou si říká o bakšiš, tedy odměnu za službu. Výraz v mé tváři je však všeříkající, a tak ruku stahuje a mizí.

Datle místo viagry

Zamčeni v autě sjíždíme podél řeky Nil horkou Núbií k Chartúmu. Jedeme v konvoji, protože země nemá právě dobrou pověst. Každým kilometrem však naše předsudky mizí. Núbie neboli Země zlata je na rozdíl od Egypta, kde je neskutečný nepořádek, čistá. Všichni jsou zaneprázdnění péčí o své barevné domky, svá pole a sady, kde pěstují především datle, ale i cibuli, podzemnici olejnou, lilek, fazole... Datle tu mají vynikající. Arabové tvrdí, že to je přírodní viagra, cpou se jimi neustále.

Atmosféra Súdánu je nepopsatelná.

Pouštní cesta se odklání od řeky a mění se v krásný asfalt, po němž proplouváme lány oranžového písku. Nikde nikdo, jen tu a tam po akáciích a křoviscích šplhají dlouhosrsté kozy a kolem se pohupují dromedáři.

Přijíždíme zpět k Nilu a k civilizaci. Před námi k nebesům vystupuje obrovská skála. Nahoře je rovná jako stůl. Z pravé strany má tvar hlavy kobry dohlížející na životadárnou řeku. Gebel Barkal je posvátnou horou boha vzduchu Amuna. Také sloužila jako orientační bod karavanám na dlouhých poutích za obchodem.

V núbijském království Kuš

Súdán má dlouhou a velmi zajímavou historii. Archeologické skupiny z Polska, Německa, Itálie i z Česka podél řeky Nil každým rokem odkryjí nová naleziště vypovídající o minulosti. Nálezy již ze starší doby kamenné patří k nejstarším na světě, včetně stop lidského válečnictví.

Súdán má dlouhou a velmi zajímavou historii. Archeologické skupiny z Polska,...

Núbie se ve starověku stala centrem vyspělé civilizace, kulturně ovlivněné tou egyptskou. Kušitské království vzrostlo v polovině třetího století před naším letopočtem vznikem prvního centra v Kermě. Rozmachem Egypta se Kušité posunuli jižněji a obnovili centrum v Napata, jak dokládá mnoho pozůstatků.

Z prašného oparu vyčnívají zvláštní špice. Přicházíme blíže – před námi stojí jakési pyramidy. Hledáme vchod, ale žádný tu není. Později se dozvídáme, že je to zbytek pohřebiště druhého napatského království.

O pár kilometrů dál navštěvujeme jedinou z dostupných hrobek. V nekropoli El Kurru je vidět vývoj pohřebišť od nejstarších a nejjednodušších mohyl přes mastaby až po pyramidy.

Procházíme do čisté pohřební komory. Jsou tu zřetelné prvky egyptské kultury....

Přichází malý mužík v urousané gallabii (volné tunice) a obrovským klíčem odmyká železné dveře. Po příkrých schodech vcházíme do tmavých komor podzemí hrobky panovníka Tanwetamaniho. Klenutý strop předsíně zdobí nebe s mnoha žlutými hvězdami s červeným středem, malby na stěnách zobrazují zesnulého panovníka vcházejícího do hrobky za doprovodu strážců, synů boha Hora.

O autorech

Autoři článku Andrea Kaucká a René Bauer propadli závislosti zvané cestování a lásce jménem Afrika. Pokud se chcete o jejich cestách dozvědět víc, podívejte se na jejich web divokaafrika.cz.

Průvodce svítí tlumeným světlem baterky a my si prohlížíme malby poznamenané jen zubem času. Procházíme do čisté pohřební komory. Jsou tu zřetelné prvky egyptské kultury. Víc se toho tady asi nedozvíme, protože arabsky nemluvíme, dveřník neumí anglicky a Google dělá mrtvého brouka.

Tiší strážci pouště

Nad písečný koberec vyčnívají jehlany s okousanými špičkami. Už víme, že v Súdánu vládli černí faraoni, a toto bude jedno z míst jejich věčného odpočinku. Meroe – nekropole a královské město je posledním centrem vlády Kušitů, než podlehli Aksúmské říši.

Hieroglyfy a reliéfy znázorňují scény ze života zemřelého a postavy egyptské...

Procházíme mezi hrobkami, společnost nám dělá jen neustávající vítr. Připadáme si jako objevitelé v 19. století.

Auto DNES

Pyramidy jsou jiné než v sousedním Egyptě. Půdorysem a výškou podstatně menší než ty v Gíze. Zesnulí vládci tu byli pohřbíváni mumifikovaní po egyptském vzoru se skarabeem na srdci a holí v rukou a v rakvích zdobených zlatem do pohřebních komor s jednou předsíní, která byla zazděna.

Ven vedly dlouhé příkré schody, později také uzavřené. Samy pyramidy byly postaveny z pískovce či pálených cihel přímo nad pohřebními komorami. Odřezané špičky jehlanů jsou pozůstatky barbarského chování hledačů pokladů. Po celém Súdánu je více než 250 pyramid, jen zde v Meroe téměř 200.

Núbie se ve starověku stala centrem vyspělé civilizace, kulturně ovlivněné tou...

Proplétáme se mezi velkými hrobkami, které patřily králům, a menšími, v nichž bývaly pochovávány královny. Bohatě zdobené svatyně směřují na východ. Hieroglyfy a reliéfy znázorňují scény ze života zemřelého a postavy egyptské mytologie.

Sedíme na jednom z velkých balvanů u jižního pohřebiště, hledíme na ty tiché, opuštěné strážce pouště, zalité zlatavými paprsky ranního slunce. Viděly toho ze života v Súdánu za tisíce let už tolik! Atmosféra je nepopsatelná: mám husí kůži, slzy v očích a v žaludku mravenčení. Do téhle země jsem se zamilovala... 

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Pláže, rum i vodopády. Mauricius je exotika s dávkou luxusu i dobrodružství

29. dubna 2024

Premium Palírna rumu, kousek od ní vodopád a „sedmibarevná země“, kterou vytvořila nestejnoměrně chladnoucí...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...