Nečekaná a skvělá party v Súdánu. Naše bílá kůže byla pro místní zjevením

  9:14
V naší cestě Afrikou pokračujeme Súdánem dolů, na což potřebujeme od ministerstva cestovní povolení. Válkou poznamenaný region Dárfúr nám zakazují, ale oblast Kordofán bude taky fajn; odtud sjedeme rovnou do dnešního Jižního Súdánu. Obyvatelé jsou tu jiní, muslimové žijí vedle animistů a křesťanů.
Oslavy jsou příležitostí pro setkávání obyvatel z blízkého i dalekého okolí.

Oslavy jsou příležitostí pro setkávání obyvatel z blízkého i dalekého okolí. | foto: Archiv Andrea Kaucká

Náš nový kamarád Taha nás bere na výlet do regionu Blue Nile na banánovou farmu. Sjíždíme naším černým nissanem mezi políčka, kde místní hospodaří. O tom, jak bílé tváře rajtují záhonky, budou vyprávět ještě svým vnoučatům.

Prodíráme se křovisky. „Vůbec ty chlapy neznáme, nikdo neví, kam jedeme. Co když nás unesou? Vytáhnou kalašnikovy a budou chtít výkupné? To se přece v Evropě o Súdánu povídá!“ uvažuju nahlas. Přítel René na mě vyvalí oči: „Prosím tě, nekoukej tolik na kriminálky!“

Pro většinu místních obyvatel jsme byli zážitkem. Jakmile z dětí opadl strach, vzali nás mezi sebe.

Přijíždíme ke košatému mangovníku, zpod kterého se line fantastická vůně restovaného kozího masa. Parta vysmátých Súdánců opravdu vytáhne bambitky, naštěstí ne na nás, ale na opice užírající úrodu.

Kávu a pár kobylek

Pokračujeme směrem k pohoří Nuba, do oblasti zmítané mnoha občanskými válkami. Ta poslední zanechala velkou jizvu. Trvala 22 let!

Blížíme se do Kadúglí, kam se normálně vůbec nejezdí. Už to je na cestě přitažlivé a vzrušující. V ulicích městečka to žije. Ženy zahalené do tradičních barevných tobe, dlouhých pruhů látky omotaných okolo těla a přehozených přes hlavu a ramena, muži v galabyích, volných tunikách, někteří v kalhotách a košilích. Diskutují na ulici nebo při posezení u kávové lady, kterých je u cest po celém Súdánu bezpočet.

Tradiční rondavely zvané Guttiyya postavené z dřevěných kůlů, slámy a bahna.

Pro místní jsme zjevení, někteří bělocha ještě neviděli. Děti před námi s pláčem utíkají. Z městského trhu se line vůně kávy a smažených karbanátků z mleté cizrny. Uvolněná atmosféra a pohostinnost místních z nás setřepala poslední zbytky strachu.

Společnost nám dělá mladý Jabir. Procházíme se vesničkami kulatých hliněných rondavelů se slaměnou střechou ghotiya. Je období sucha a pěkné horko, rtuť v teploměru leze nad 40 stupňů.

Místní se živí hlavně zemědělstvím, jsou tu vidět plantáže sezamu, prosa a bavlny, a chovem dobytka: koz, krav a velbloudů. Na trhu se, kromě obnošeného oblečení, prodává arabská guma, ovoce, zelenina, mléko, burákové máslo, kovářské výrobky a „africké chipsy“. Kobylky nevypadají vábně, ale chutnají opravdu jako brambůrky.

Jídlo pravou rukou

Náčelník nejstarší vesnice Hadjaralmak Mohamad Rahal se vrátil z poutě do Mekky a to je důvod k oslavě. Na židličkách kolem plastových stolků se to bělá hábity vážených mužů s turbanem na hlavě.

Sestra náčelníka Mohamada Rahala s tradičními hliněnými bubny s kravskou kůží
Stolování v Súdánu nejspíš není podle hygienických standardů v Evropě. Jí se...

I nás zvou ke stolu. První se servíruje osvěžující nápoj z plodů baobabu napěchovaný vitaminem C zvaný tabaldi. Následuje omytí rukou a už se nesou obrovské kulaté podnosy s místními dobrotami.

Pravou rukou všichni uštipujeme z opečeného hovězího masa, které namáčíme do omáček a do ďábelsky ostré shata – směsi arašídové pasty, citronu a chilli. Pochutnáváme si na restované zelenině a svěžím salátku, dušených vnitřnostech, rozvařené miniaturní cuketce v želatinové omáčce okra, tenounkých nakyslých plackách z čiroku nebo prosa kisra, arabském chlebě v polévce fata a kozím mase.

Je to poprvé, co musíme jíst výlučně jednou rukou, ale problém nám to nedělá. Místní nezakrývají radost z návštěvy cizinců. Po hostině následuje silný arabský čaj a káva jebanah.

Tanec statečného muže

Na žádné místní slavnosti nesmí chybět tanec. Ženy zpívají a muži tančí oděni do dlouhých slaměných sukní, s krky zdobenými náhrdelníky a šperky z korálků, na hlavách mají v turbanu připevněné kravské rohy, kolem kotníků zvonky ze starých plechovek a v ruce drží koňskou oháňku na krátkém klacku.

Tradiční tanec kambala. Původně jej tančili mladí chlapci, když se z nich...

Tanec Kambala pochází z vesnice Sabori, kde jej tančili mladí chlapci, když vstupovali do dospělosti. Být statečný, odvážný a smělý jako býk, to jsou vlastnosti demonstrované tancem. Dnes se tančí při různých oslavách, jako jsou sklizně, svatby, pohřby, a stále jako spirituální tanec. Publikum tleská, zpívá a baví se.

Ovšem více je zajímáme my. „Ženy by ti rády udělaly tradiční svatební zdobení. Moc se jim líbí barva tvé kůže,“ říká před rozloučením náčelník. „Nechcete přijít zítra a vžít se do role nevěsty?“ ptá se. S potěšením souhlasím.

Bílá kůže jako plátno

Ráno nás jako obvykle budí bouchání do plechu. To jen mladík nabízí po staveních vodu. Má ji v cisterně na trakaři, který táhne osel.

O autorech

Autoři článku Andrea Kaucká a René Bauer propadli závislosti zvané cestování a lásce jménem Afrika. Pokud se chcete o jejich cestách dozvědět víc, podívejte se na jejich web divokaafrika.cz.

Pak už začíná předsvatební ceremoniál: sedám si na dřevěnou postel s lýkovým výpletem angreb do stínu košatého stromu. Seběhlo se snad celé okolí, tedy ženy, protože muži na tuhle akci nemají přístup. Na stole je připravená káva, čerstvé ovoce, voda a džus z ibišku karkadah.

K předsvatebnímu rituálu patří různé zkrášlovací masky a saunování. Ženy zapálí dřevo zvané taleh, ze speciálního druhu akácie, sednou si pod velkou kravskou kůži a nechají se udit. Jejich pokožka získá krásnou barvu a sametovou hebkost.

Pro místní ženy byla má bílá kůže vyzývavým malířským plátnem. Ozdobit mě hennou byla pro ně zábava.

Typické svatební zdobení hennou se táhne od špiček prstů k předloktí a od chodidel přes oba kotníky do půlky lýtek. Jak hodně, hustě a kam, záleží na každé nevěstě. Lístky henny se nejprve rozmělní a smíchají s vodou. Kašička se nanese na chodidla, špičky prstů na nohou i rukou, nechá se několik hodin působit, mezitím se začínají malovat ornamenty. Barva se nanáší pomocí plastového sáčku s uštípnutým rohem. Nechá se řádně zaschnout a poté se smyje.

Auto DNES

Zhruba každých 14 dní se proces opakuje, jelikož vdaná žena se o sebe musí dobře starat. Okolí tak pozná, jaké její manželství je. Po zhruba pěti hodinách jsem zmalovaná jako nevěsta.

Na jedno sudové

Další den plánujeme odjezd, takže by to chtělo přípitek. I tady lze skočit na jedno. Mezi rondavely malé vesničky si jedna slečna vybudovala soukromý bar, uprostřed je malý stůl, okolo rozestavěné angreby a plastové židle, po stěnách se pnou rostliny, servíruje se zde podomácky vyrobené pivo marisa z kvašeného čiroku a silná pálenka z kukuřice, čiroku nebo datlí araki.

Po zajímavém dni nesmí chybět trochu barové kultury. V malé chýši najdeme mini hospůdku, kam jsme s Jabirem zašli na místní pivo „marisu“ a pálenku „araki“.

René s Jabirem si dávají nějakou tu sklenku, já zůstávám jen u čaje. V noci je mi najednou mizerně, plavu v potu, žaludek a střeva se bouří. Nemůžu pozřít ani vodu, natož nějakou tabletu, nebo dokonce jídlo.

Jabirova maminka mě léčí hilbou – řeckým senem – a hnusně hořkým lektvarem. Po třech dnech je mi naštěstí lépe a můžeme odjet směr Etiopie.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Dálková trasa pro odvážné. Češi jako první prošli Greater Patagonian Trail

4. května 2024

Jako první na světě úspěšně dokončili dálkovou pěší trasu Greater Patagonian Trail. V obtížných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

KVÍZ: Znáte bizarní Česko? Poznejte rarity v Česku a vyhrajte skvělou knihu

11. května 2024

Česká republika má spousty krásných a unikátních lokalit, které většina turistů opravdu moc dobře...

Očima šotouše: Prohlédněte si nejkrásnější fotografie Karkulek a Rosniček

10. května 2024  13:55

Dubnové kolo naší fotografické soutěže Očima šotouše pro všechny milovníky železnice jsme věnovali...

Na největším neobydleném ostrově světa budete jako na Marsu, trénuje tam NASA

10. května 2024

Premium Do jeho podoby se před miliony let propsal dopad meteoritu, později jej formovalo mrazivé podnebí a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  9.5 15:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...