Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. května 2023 Vilém

Zemí černých faraonů. Krásný Súdán nám vehnal slzy do očí

Cestou po východním pobřeží Afriky se nelze vyhnout Súdánu. Zemi, kterou všichni spojují jen s krveprolitím v Dárfúru a domovem Usámy bin Ládina. Jak ale projíždíme osídleným údolím Nilu, kouzelnou Núbií, a vesničané nám s úsměvem mávají, strach z nás každým dnem opadá. A naše černé expediční auto všude budí zájem.
Nálezy již ze starší doby kamenné patří k nejstarším na světě, včetně stop...

Nálezy již ze starší doby kamenné patří k nejstarším na světě, včetně stop lidského válečnictví. | foto: Archiv Andrea Kaucká

Čekáme v přístavu v Asuánu na jihu Egypta, až se náš nissan nalodí. V kanceláři tvrdí, že na druhé straně Nasserova jezera bude dříve než osobní loď, kterou poplujeme my. Trajekt jezdí jednou týdně.

Zajišťujeme vše, lednici nastavujeme na baterii, aby se nám ta svíčková, kterou jsme ráno koupili na trhu za pár kaček, nezkazila. Posunovač nás volá a já stojím v šoku před rozvrzanou kocábkou, která už má evidentně odslouženo. „Tohle za 450 dolarů? Vždyť ten vrak ani nevypluje z přístavu!“ nadávám tomu zloději, kterého hřejí naše peníze v kapse. Ten se jen usměje.

Nakládání auta je noční můra. Útroby lodi plní pytli, které případné díry asi dobře ucpou. Přinášejí rozlámané a zprohýbané nájezdy, po nich na rozkývaný škuner postupně najíždí velký unimog německých cestovatelů, obytné Mitsubishi L 300 holandského páru a nový nissan malajské rodiny. Prostě mezinárodní katastrofa.

Nakládání naše expedičního nissanu se neobešlo bez komplikací.

Pokud se vrak potopí, bude zdobit zatopené núbijské vesnice, které archeologové nestihli zachránit, než přehradu postavili. Ani nevím, zda všechna auta alespoň přivázali. My odjíždíme následující den jiným trajektem, kde pod žhavým sluncem sdílíme palubu s desítkami mužů.

A jsme v Súdánu. V přístavu není po našem patrolu ani památka. Máme přijít další den, je prý na cestě, jak nám oznamuje jeden z celníků. Ráno přicházíme do přístavu, nikde nic, jen v dáli cosi dýmá, jako kdyby dohořívaly zbytky po požáru.

Když po několika hodinách přiráží vrak ke břehu, kapitán vyskakuje a s nataženou rukou si říká o bakšiš, tedy odměnu za službu. Výraz v mé tváři je však všeříkající, a tak ruku stahuje a mizí.

Datle místo viagry

Zamčeni v autě sjíždíme podél řeky Nil horkou Núbií k Chartúmu. Jedeme v konvoji, protože země nemá právě dobrou pověst. Každým kilometrem však naše předsudky mizí. Núbie neboli Země zlata je na rozdíl od Egypta, kde je neskutečný nepořádek, čistá. Všichni jsou zaneprázdnění péčí o své barevné domky, svá pole a sady, kde pěstují především datle, ale i cibuli, podzemnici olejnou, lilek, fazole... Datle tu mají vynikající. Arabové tvrdí, že to je přírodní viagra, cpou se jimi neustále.

Atmosféra Súdánu je nepopsatelná.

Pouštní cesta se odklání od řeky a mění se v krásný asfalt, po němž proplouváme lány oranžového písku. Nikde nikdo, jen tu a tam po akáciích a křoviscích šplhají dlouhosrsté kozy a kolem se pohupují dromedáři.

Přijíždíme zpět k Nilu a k civilizaci. Před námi k nebesům vystupuje obrovská skála. Nahoře je rovná jako stůl. Z pravé strany má tvar hlavy kobry dohlížející na životadárnou řeku. Gebel Barkal je posvátnou horou boha vzduchu Amuna. Také sloužila jako orientační bod karavanám na dlouhých poutích za obchodem.

V núbijském království Kuš

Súdán má dlouhou a velmi zajímavou historii. Archeologické skupiny z Polska, Německa, Itálie i z Česka podél řeky Nil každým rokem odkryjí nová naleziště vypovídající o minulosti. Nálezy již ze starší doby kamenné patří k nejstarším na světě, včetně stop lidského válečnictví.

Súdán má dlouhou a velmi zajímavou historii. Archeologické skupiny z Polska,...

Núbie se ve starověku stala centrem vyspělé civilizace, kulturně ovlivněné tou egyptskou. Kušitské království vzrostlo v polovině třetího století před naším letopočtem vznikem prvního centra v Kermě. Rozmachem Egypta se Kušité posunuli jižněji a obnovili centrum v Napata, jak dokládá mnoho pozůstatků.

Z prašného oparu vyčnívají zvláštní špice. Přicházíme blíže – před námi stojí jakési pyramidy. Hledáme vchod, ale žádný tu není. Později se dozvídáme, že je to zbytek pohřebiště druhého napatského království.

O pár kilometrů dál navštěvujeme jedinou z dostupných hrobek. V nekropoli El Kurru je vidět vývoj pohřebišť od nejstarších a nejjednodušších mohyl přes mastaby až po pyramidy.

Procházíme do čisté pohřební komory. Jsou tu zřetelné prvky egyptské kultury....

Přichází malý mužík v urousané gallabii (volné tunice) a obrovským klíčem odmyká železné dveře. Po příkrých schodech vcházíme do tmavých komor podzemí hrobky panovníka Tanwetamaniho. Klenutý strop předsíně zdobí nebe s mnoha žlutými hvězdami s červeným středem, malby na stěnách zobrazují zesnulého panovníka vcházejícího do hrobky za doprovodu strážců, synů boha Hora.

O autorech

Autoři článku Andrea Kaucká a René Bauer propadli závislosti zvané cestování a lásce jménem Afrika. Pokud se chcete o jejich cestách dozvědět víc, podívejte se na jejich web divokaafrika.cz.

Průvodce svítí tlumeným světlem baterky a my si prohlížíme malby poznamenané jen zubem času. Procházíme do čisté pohřební komory. Jsou tu zřetelné prvky egyptské kultury. Víc se toho tady asi nedozvíme, protože arabsky nemluvíme, dveřník neumí anglicky a Google dělá mrtvého brouka.

Tiší strážci pouště

Nad písečný koberec vyčnívají jehlany s okousanými špičkami. Už víme, že v Súdánu vládli černí faraoni, a toto bude jedno z míst jejich věčného odpočinku. Meroe – nekropole a královské město je posledním centrem vlády Kušitů, než podlehli Aksúmské říši.

Hieroglyfy a reliéfy znázorňují scény ze života zemřelého a postavy egyptské...

Procházíme mezi hrobkami, společnost nám dělá jen neustávající vítr. Připadáme si jako objevitelé v 19. století.

Auto DNES

Pyramidy jsou jiné než v sousedním Egyptě. Půdorysem a výškou podstatně menší než ty v Gíze. Zesnulí vládci tu byli pohřbíváni mumifikovaní po egyptském vzoru se skarabeem na srdci a holí v rukou a v rakvích zdobených zlatem do pohřebních komor s jednou předsíní, která byla zazděna.

Ven vedly dlouhé příkré schody, později také uzavřené. Samy pyramidy byly postaveny z pískovce či pálených cihel přímo nad pohřebními komorami. Odřezané špičky jehlanů jsou pozůstatky barbarského chování hledačů pokladů. Po celém Súdánu je více než 250 pyramid, jen zde v Meroe téměř 200.

Núbie se ve starověku stala centrem vyspělé civilizace, kulturně ovlivněné tou...

Proplétáme se mezi velkými hrobkami, které patřily králům, a menšími, v nichž bývaly pochovávány královny. Bohatě zdobené svatyně směřují na východ. Hieroglyfy a reliéfy znázorňují scény ze života zemřelého a postavy egyptské mytologie.

Sedíme na jednom z velkých balvanů u jižního pohřebiště, hledíme na ty tiché, opuštěné strážce pouště, zalité zlatavými paprsky ranního slunce. Viděly toho ze života v Súdánu za tisíce let už tolik! Atmosféra je nepopsatelná: mám husí kůži, slzy v očích a v žaludku mravenčení. Do téhle země jsem se zamilovala... 

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Elektřina mění pravidla cyklistiky, do kopce se odpočívá. Ale je to drahé

Je to proti přírodě, ale do kopce se na elektrokole odpočívá. Tedy, když máte nabito. To pak frčí skoro samo. A jedete...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Trh je přesycený, hledejte výhodný nákup

Redakce iDNES.cz spolu s časopisem Velo a prodejcem ekolo.cz už posedmé testovala nejnovější modely elektrokol,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Nádherné pláže, hory, památky. Kam na dovolenou v Evropě ještě před sezonou

Méně lidí, trochu nižší ceny a ve Středomoří ještě snesitelné teploty. Dovolená před začátkem sezony má zkrátka své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvyšší, nejtišší, podmořský. Vodopád Le Morne Brabant čaruje iluzí

Tropický Mauricius se o tajemství dělí neochotně. Abyste v plné kráse uviděli jeho čtyřkilometrový vodopád, budete...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Na rok do neznáma. Proč se vyplatí vyjet do zahraničí na pracovní pobyt

Premium Co takhle nepočítat dovolenou na pár dnů či týdnů, ale na mnoho měsíců? Prostě sbalit ranec a vyrazit jako pohádkový...

Čeští manželé žijí na jachtě, se kterou dopluli až na Špicberky

Marie Magdaléna Brázdil je jachtařka a propagátorka udržitelného způsobu života. S partnerem a dvanáctimetrovou lodí...

VIDEO: Ekoaktivisté obarvili načerno Fontánu di Trevi

Klimatičtí aktivisté z italské organizace Poslední generace nalili černou tekutinu do Fontány di Trevi. Protestem...

VIDEO: V Rudém moři vymírají ježovky, v ohrožení jsou i korálové útesy

Rudým mořem se šíří smrtící epidemie, kvůli které vymírají mořští ježci. Pro ekosystém je to obrovský problém, podle...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Taťána lže a mstí se, říká Brzobohatý. Rád se převlékám za ženu, připouští

Modelka Taťána Kuchařová (35) v církevní žalobě píše, že její bývalý muž Ondřej Brzobohatý (40) není sexuálně vyhraněn....

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...