Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chata dostala velká francouzská okna, tekoucí vodu i parní lázeň

Někdy se může zdát, že si Norové cíleně stavějí chaty na těžko přístupných místech. Třeba Harald s rodinou ji zdědil po otci, který ji vystavěl v blízkosti národního parku Hardagervidda. V létě se k chatě dostanete jen lodí, v zimě na sněžném skútru. Nic z toho designéry neodradilo.

Hardangervidda je náhorní plošina ve středu jižního Norska, většina z ní tvoří národní park se stejným jménem. Jde o největší náhorní plošinu svého druhu v Evropě, celoročně je zde chladné alpské počasí. Přesto sem Harald s rodinou jezdí velmi rád, jde o oblíbenou turistickou oblast, kde se lze věnovat lyžování, lovu či rybaření. A také pít vodu přímo z řeky nebo jezera ve výšce 900 metrů nad mořem, které je 40 km dlouhé.

Velká francouzská okna a černohnědá barva chatu zcela proměnily.

Jenže chata už rodině neposkytuje komfort, který si lidé v současnosti zvykli požadovat. Jejich představa tak byla proměnit klasickou norskou chatu plnou „zlaté“ borovice na moderní bydlení v teplých zemitých tónech, s dostatečně velkou kuchyní i velkými okny. A třeba i s břidlicí v interiéru a vířivkou venku.

Halvor, Ole a Gustav si tentokrát pozvali na pomoc nejen specialisty na vodu, ale také Alexandru, aby proměnila pár kousků staršího nábytku.

Zapomeňte na světlé barvy

Halvor tentokrát „nasadil“ opravdu temné barvy, zvenčí dostala chata nátěr v takzvané farmářské hnědé (neboli téměř černé), černá se prosadila i uvnitř na stěnách, a dokonce i na stropě z borovicových latí. Ten byl předtím světlý, a tak jedna vrstva mořidla jen zdůraznila strukturu dřeva.

Použitím velkých francouzských oken se však do chaty dostává hodně světla, takže převládající černá, hnědá, béžová a zelená s drobnými detaily oranžových polštářů nepůsobí ponuře, ale útulně.

Chata získala hnědočernou barvu, zmizelo i zábradlí kolem terasy.

Došlo i k výrazné změně dispozice, kde byl dříve kuchyňský kout, je ložnice, místo ní je kuchyň a podobně. Linka ve tvaru L je nejen moderní, ale především se u dřezu objevila vodovodní baterie, protože chata získala i tekoucí vodu.

Přizvaní specialisté totiž použili systém, který přivádí vodu z řeky do samostatné nádrže, odkud voda putuje do ohřívače v koupelně. Ta tak společně s kuchyní získala studenou i teplou vodu. Předtím byla voda přiváděna pomocí malé pumpy v řece jen k terase. O tekoucí vodě v interiéru si mohli majitelé jen nechat zdát (je jen škoda, že nebylo řečeno, zda přívod vody do domu funguje i v zimě, případně jak).

Ložnice po proměně

Stěnu u kuchyně obložil Gustav tenkými pláty břidlice. Z nich Ole vyrobil i část konferenčního stolku, který působí, jako kdyby měl desku z masivního břidlicového bloku. Přitom jde jen o pláty nalepené na dřevěné kostře.

Rodiče se dočkali také nového vybavení ložnice, od sisalového koberce na podlaze až po velké pohodlné lůžko plné polštářů. I zde sáhl Halvor po tmavých barvách.

Došlo i na relaxační „centrum“ nedaleko chaty. Gustav postavil „dřevěný chodníček“, která končí nikoli u vířivky, ale u parní lázně. Halvorův tým ji hned vyzkoušel.

Alexandra zrenovovala staré křeslo a komodu ze 60. let. K redesignu ji přivedla vlastní potřeba: veškeré peníze totiž bývalá učitelka tance vydala na pořízení bytu a interiér zařizovala jen starými kusy, které jí někdo daroval. Z nouze se nestala „ctnost“, ale zdroj obživy. Dnes promění ročně přibližně 200 kusů nábytku.

Skandinávský hit

Norské domy snů jsou nejsledovanější místní televizní produkcí. Seriál se stal obrovským hitem nejen v Norsku, kde už proběhla jeho šestá série (tato čtvrtá je z roku 2018). Seriál má v norštině originální název Eventyrlig Oppusssing, což lze přeložit jako dobrodružné zlepšení domova.

Čtvrtou sérii Norských domů snů uvádí Prima Zoom vždy v neděli od 20:00, reprízy jsou každou středu v 15:50.

Ole vyrobil ze dřeva a plátů břidlice stolek, který vypadá, jako kdyby byl z velkého kusu kamene.

Halvor Bakke

* 30. října 1970

Je norskou televizní celebritou a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru však zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název „Norská nejošklivější místnost“.

Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Pochází z evangelické luteránské komunity, proto se těžko vyrovnával se svou homosexualitou, rodiče však stáli při něm. V letech 2006 až 2016 měl za manžela Ricarda Fagerströma. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 kilometrů od Osla.

  • Nejčtenější

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

17. června 2024

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den...

Snili o srubu s krbem. Když ho postavili, museli udělat bolestné rozhodnutí

12. června 2024

Pavel s manželkou dlouho snili o srubu s krbem. Nakonec si ho postavili v jižních Čechách a těšili...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Mezonet pro IT specialistu má unikátní dominantu, vinotéku pro 420 lahví

13. června 2024

Původní podkrovní byt vznikl přibližně před deseti lety v základním standardu. Novou podobu teď...

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Módní návrhářka má s manželem hotel. Začínali od nuly ve zchátralém domě

16. června 2024

Módní návrhářka Martina Pipková Loudová vybudovala s manželem Tomášem Pipkem v Kutné Hoře hotel a...

Zůstaly jen nosné zdi. Tříčlenná rodina má za 1,5 milionu příjemné bydlení

19. června 2024

Byt v pražských Vršovicích velký 63 metrů prošel kompletní rekonstrukcí. Z původní dispozice...

Skvělý surfař byl jen samouk, přesto navrhl skvělé domy. Podívejte se

19. června 2024

V Los Angeles mají majitelé a spolumajitelé nemovitostí možnost si navrhnout i postavit rodinný dům...

Domy za Prahou, do kterých se můžete ihned nastěhovat. Podívejte se

18. června 2024

Sen o rodinném domě za Prahou si můžete ihned splnit. Na prodej jsou nemovitosti s krásnou...

Místo sardinkovým návštěvám v paneláku dali přednost kouzelnému srubu

18. června 2024

Myšlenka na druhý domov v Krušných horách vznikla vlastně tak trochu z nutnosti. Tomáš s manželkou...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...