Srub v retro stylu, nebo chata s moderním interiérem? Porovnejte je

  • 13
Hege a Hugo jsou sourozenci, ale každý je úplně jiný. Hege miluje staré věci a preferuje útulnost, Hugo dává přednost modernímu, minimalistickému stylu. A podle toho vypadá i interiér jejich chat. Stojí od sebe jen pár metrů, takže si designér Halvor mohl troufnout proměnit obě naráz.

Finnskogen neboli Les Finů je lesnatá oblast, která se táhne podél východních hranic Norska a Švédska. Své jméno dostala podle Finů, kteří se sem přestěhovali v 17. století. 

Zvenčí působí obě chaty velmi podobně, jejich interiéry jsou však zcela rozdílné.

A právě tady získali sourozenci se svými rodinami chaty, hned vedle sebe. Zatímco Hege a její manžel milují retro styl, starožitnosti a tradice, její bratr Hugo s manželkou jsou zastánci minimalismu a jednoduchého moderního skandinávského stylu ve světlých barvách.

Hugo dokonce ani chatu nevyužívá, za několik let, co ji vlastní, zde se ženou přespali jen jedenkrát. Zaprvé se jim příliš nelíbí interiér chaty, zadruhé se raději věnovali stavbě vlastního rodinného domu. S dvěma dětmi nebyl čas na rekonstrukci, v chatě zvládli jen vybourat jednu příčku mezi dvěma menšími pokoji a vyměnit malá okna za velkou prosklenou sestavu.

Halvor Bakke a jeho tým (Gustav, Ole a tentokrát i Rune) se tak rozdělili: Halvor s Gustavem se ujali starého srubu, Ole a Rune se pustili do proměny interiéru druhé chaty, která měla získat moderní interiér.

Útulnost na prvním místě

Hege celých šest dní, co proměna probíhala, pořádně nespala. Bála se, že chata přijde o svůj styl. Je pyšná na ručně opracované trámy, z nichž je srub postavený, i na tradiční doplňky, které podle ní ke staré chatě patří, včetně stařičkého rádia.

Halvor byl tentokrát „milosrdný“, ctil přání majitelky. Chata dostala novou dubovou podlahu a kárované tapety, které však byly použité jen v místech, kde byly na stěně obyčejné palubky. Tapety výborně barevně ladí s barvou trámů. Gustav navíc vyrobil ze dřeva obraz hlavy losa, která skvěle doplnila právě otapetovanou stěnu.

Díky zvýšení podlahy jsou  teď okenní rámy v jedné rodině s podlahou, to napomáhá optickému propojení interiéru s exteriérem.

Pro novou kuchyňskou linku vyrobil Gustav dvířka ze stejných dubových lamel, jaké byly použité na podlahu. K tmavému dřevu přidal Halvor dřez a baterii z leštěné mosazi, z téhož materiálu jsou úchytky v podobě losích hlav. Konferenční stolek nahradil velký jídelní stůl s lavicí a pohodlnými židlemi.

Dřevo na podlaze i na stropě

V „moderní“ chatě, kde po odstranění příčky mezi pokoji zůstala dvoje kamna, se Ole opět blýskl dalším ze svých nápadů: ve střední části zvedl podlahu tak, že se rámy oken ocitly v jedné rovině s podlahou. Ze dvou pohovek je tak nádherný výhled jak ven, tak také na nový krb. O ten se postaral Rune, který vyrobil i praktickou lavici z „betonu“, pod niž se ukládá dřevo na topení.

Místo dvou krbů mají teď majitelé jen jeden, moderní. A k němu lavici, kterou vyrobil Rune, pod níž se ukládá dřevo.

Dubové podlahové lamely použil Ole i na podhled stropu, po celém jeho obvodě teď září světelné lišty, intenzitu světla lze regulovat. Světlé barvy a minimalistický styl vybavení majitele nadchly.

Spor, zda je lepší „retro“ srub, nebo moderní chata, se nekonal. Spokojeni byli všichni, padly i slzy nadšení.

Skandinávský hit

Norské domy snů jsou nejsledovanější místní televizní produkcí. Seriál se stal obrovským hitem nejen v Norsku, kde už proběhla jeho šestá série (tato čtvrtá je z roku 2018). Seriál má v norštině originální název Eventyrlig Oppusssing, což lze přeložit jako dobrodružné zlepšení domova.

Čtvrtou sérii Norských domů snů uvádí Prima Zoom vždy v neděli od 20:00, reprízy jsou každou středu v 15.50.

Halvor Bakke

* 30. října 1970

Je norskou televizní celebritou a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru však zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název „Norská nejošklivější místnost“.

Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Pochází z evangelické luteránské komunity, proto se těžko vyrovnával se svou homosexualitou, rodiče však stáli při něm. V letech 2006 až 2016 měl za manžela Ricarda Fagerströma. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 kilometrů od Osla.