Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 22. února 2024 Petr

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

Seriál
Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé rekonstrukce“ se proměnil v plán „zůstanou jen obvodové zdi a část krovu“, píše Igor do seriálu Splněný sen.
Původní vzhled chalupy při koupi

Původní vzhled chalupy při koupi | foto: Archiv čtenáře

Dlouho jsme hledali vhodnou chalupu na Vysočině, konkrétně v oblasti Žďárských vrchů. V roce 2020 se nám podařilo zakoupit pozemek a začali jsme plánovat stavbu nové chalupy.

Bohužel, proces plánování a získávání nezbytných povolení se nečekaně protáhl a doposud není zcela vyřešen. Stavba v rámci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) se ukázala být výzvou, zvláště kvůli nutnosti řešit zastavovací studii.

Obrat nastal v roce 2022, když jsme se dozvěděli, že naše sousedka prodává svou chalupu. Po letech papírování jsme se rozhodli pro nákup této chalupy jako snadnější cestu k realizaci našeho snu. Smlouvu jsme uzavřeli rychle a ihned začali plánovat rekonstrukci, která odstartovala v dubnu 2022.

Musím přiznat, že naši naivitu rychle nahradilo uvědomění, jak složitý projekt nás čeká. Původní majitelka provedla několik úprav, ale dům postavený v 60. letech na základech stavby z 19. století měl vážné nedostatky.

Po vyklizení nábytku jsme zjistili, že zdi jsou popraskané a následná sonda odhalila, že pod částí objektu základy zcela chybějí. Náš architekt přizval statika, a ten po prohlídce odhalených konstrukcí základů i krovů následně předložil projekt kompletního zpevnění celého objektu, což bohužel významně navýšilo celkové náklady na rekonstrukci.

Přední strana zrekonstruované chalupy s průčelím

Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé rekonstrukce“ se proměnil v plán „zůstanou jen obvodové zdi a část krovu“.

Chalupa byla v 60. letech stavěna svépomocí pravděpodobně laiky ve volném čase, protože většina zdí byla tak křivá, že zedníci museli srovnávat podhozy omítek až 7 cm silnými vrstvami. Podlahy i stropy byly podobně provedené, takže ty části, kde to bylo možné, jsme nechali odstranit a doplnit hydroizolaci i tepelnou izolací až na úroveň terénu.

Provedli jsme také kompletní výměnu stávajících nevhodně členěných oken za úsporná s trojskly a členěním vycházejícím z místních tradic. Dále i veškeré rozvody inženýrských sítí musely být odstraněny a nahrazeny novými. Jako způsob vytápění jsme pak zvolili klasické vodní s otopnými tělesy a novým plně automatickým úsporným kotlem na pelety s podavačem a zásobníkem.

S tím souvisela i práce kominíka, který musel komín vyfrézovat po celé délce, odstranit nevhodné konstrukce, které do něj zasahovaly a následně po celé délce vyvložkovat.

VÝZVA ČTENÁŘŮM

Pošlete do seriálu Splněný sen fotografie (video) a příběh vaší nemovitosti (rodinného domu, chalupy, chaty, mlýnu atd.). Popište cestu za vysněným bydlením, které jste postavili, opravili, rekonstruovali a proměnili.

PŘÍSPĚVKY ZASÍLEJTE ZDE.

Další velkou kapitolou byla střecha a vikýře. Střecha z azbestového eternitu a zateplení krovu řešili původní stavitelé jakýmikoliv dostupnými materiály včetně plesnivých matrací. Azbestová krytina musela být opatrně snesena a likvidována odbornou firmou, krov byl pak vyztužen podle návrhu statika a do vikýře byly osazeny nové nosníky typu King post. Zateplení bylo provedeno v několika vrstvách s maximálním ohledem na aktuální tepelně technické požadavky.

Chtěli jsme využít potenciálu podkrovního prostoru na maximum, a tak jsme nechali krovy otevřené v obou ložnicích i ve vikýři až do štítu. Při dokončovacích pracích a terénních úpravách, kdy jsme se už začali těšit z blížícího se ukončení stavby, přišla studená sprcha.

Původními majiteli deklarovaná „téměř nová“ odpadní jímka se při podrobnější sondáži ukázala jako technicky i objemově zcela nevyhovující. Museli jsme ji odstranit a osadit novou jímkou, odpovídající aktuálním hygienickým standardům a také vyřešit příjezd pro pravidelné odčerpání.

Rekonstrukci měl po architektonické a stavební stránce na starosti architekt a stavební projektant v jedné osobě, který nás celou rekonstrukcí provedl a udržoval námi stanovenou požadovanou estetickou úroveň detailů, technického řešení při provádění od jednotlivých dodavatelů a řemeslníků.

Okouzlila ji ta nejhorší chalupa. Manžel pojal podezření, že se zbláznila

Zajišťoval také odborná stanoviska stavebního úřadu, CHKO a hygieny. Na větší celky, jako byla dodávka a osazení střešní krytiny, realizace omítek a dřevěného obložení jsme si najímali subdodavatelské firmy. Nicméně celou rekonstrukci od začátku až do konce prováděl jeden neuvěřitelně šikovný člověk, bez kterého by celá realizace probíhala mnohem déle a složitěji.

Rekonstrukce naší chalupy nakonec trvala něco málo přes rok a půl, přičemž jsme se snažili termíny hlídat a ihned jsme řešili případné prodlevy v dodávkách.

Co se interiéru týká, tak s manželkou preferujeme kombinaci moderního designu s tradičním venkovským stylem. Design interiéru jsme plánovali sami a většina nábytku byla vytvořena místním stolařem na míru podle našich představ.

Vzhledem k tomu, že na chalupě trávíme pouze část roku, chtěli jsme mít možnost celý dům ovládat na dálku. To je nakonec realizováno přes Apple HomeKit. Dálkově tak můžeme nastavovat a ovládat provoz kotle na pelety, teplotu uvnitř objektu i teplotu užitkové vody. Lze také řídit osvětlení, kamerový systém a sledovat senzory vlhkosti a kvality vzduchu v objektu. Ovšem hlavní skvělou výhodou dálkového řízení je možnost si zatopit den dopředu a dorazit v zimě do krásně vyhřáté chalupy.

  • Nejčtenější

Krásné roubenky a domy na horách rovnou k nastěhování. Podívejte se

15. února 2024

V českých horách je na prodej velké množství roubenek, chalup, domů i vil. Horské nemovitosti...

Domy na kuřích nožkách na svazích vzbuzují obdiv, ale také strach

17. února 2024

„Stilts“ jsou domy majitelů „přejících si smrt“, tvrdí samozvaní experti. Myšlenka domů na kuřích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepoznáte, že jde o starý dům. Majitel věřil designérce, přidal své nápady

16. února 2024

Když Vladimír sháněl rodinný dům, pomohla mu náhoda. Pak už na ni nespoléhal, při rekonstrukci...

Proměna chaty po padesáti letech byla pro rodinu příjemným šokem

19. února 2024

Chata na ostrově sice od svého postavení před 50 roky doznala určitých úprav, avšak dnešním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nadšenci vzkřísili hrad Vízmburk. Návštěvníky láká na nevšední zajímavosti

19. února 2024

Hrad Vízmburk v Královéhradeckém kraji vděčí za svou záchranu především brigádníkům a dobrovolníkům.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Sexy modelka z Love Islandu Mirka Pikolová má byteček malý, ale útulný

22. února 2024

Přední česká modelka Mirka Pikolová oplývá nejen krásou, ale i skromností a vtipem. Její byteček je...

Nábytek ze sádrokartonu je ideálním řešením, jak ušetřit za vybavení

22. února 2024

Sádrokarton je dnes fenoménem moderní výstavby. Je praktický, snadno zpracovatelný, levný a...

Pozemek na Kokořínsku získali od památkářů. Roubence v CHKO nic nebránilo

21. února 2024

Manželé si nedaleko hradu Kokořín postavil svou vysněnou poloroubenku. Původně chtěli hledat starou...

Prostopášník, génius a letec Howard Hughes si uměl užívat život i ženy

21. února 2024

Elon Musk své doby Howard Hughes byl brilantní podnikatel, mezi jehož zájmy patřilo letectví,...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Kde máte internet, pane řidiči? V online registrech dokladů je chaos

Od ledna u sebe řidiči nemusí mít prakticky žádné doklady. Všechny jsou online, ale ne každý má přitom běžně přístup k...

Netrvalo ani dvanáct hodin, než fanoušci „svlékli“ Laru Croft v nové hře

Tvůrci erotických modifikací se na vydání remasterované trilogie prvních třech dílů série Tomb Raider dlouho...