Původní vzhled chalupy při koupi

Původní vzhled chalupy při koupi | foto: Archiv čtenáře

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

  • 60
Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé rekonstrukce“ se proměnil v plán „zůstanou jen obvodové zdi a část krovu“, píše Igor do seriálu Splněný sen.

Dlouho jsme hledali vhodnou chalupu na Vysočině, konkrétně v oblasti Žďárských vrchů. V roce 2020 se nám podařilo zakoupit pozemek a začali jsme plánovat stavbu nové chalupy.

Bohužel, proces plánování a získávání nezbytných povolení se nečekaně protáhl a doposud není zcela vyřešen. Stavba v rámci Chráněné krajinné oblasti (CHKO) se ukázala být výzvou, zvláště kvůli nutnosti řešit zastavovací studii.

Obrat nastal v roce 2022, když jsme se dozvěděli, že naše sousedka prodává svou chalupu. Po letech papírování jsme se rozhodli pro nákup této chalupy jako snadnější cestu k realizaci našeho snu. Smlouvu jsme uzavřeli rychle a ihned začali plánovat rekonstrukci, která odstartovala v dubnu 2022.

Musím přiznat, že naši naivitu rychle nahradilo uvědomění, jak složitý projekt nás čeká. Původní majitelka provedla několik úprav, ale dům postavený v 60. letech na základech stavby z 19. století měl vážné nedostatky.

Po vyklizení nábytku jsme zjistili, že zdi jsou popraskané a následná sonda odhalila, že pod částí objektu základy zcela chybějí. Náš architekt přizval statika, a ten po prohlídce odhalených konstrukcí základů i krovů následně předložil projekt kompletního zpevnění celého objektu, což bohužel významně navýšilo celkové náklady na rekonstrukci.

Přední strana zrekonstruované chalupy s průčelím

Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé rekonstrukce“ se proměnil v plán „zůstanou jen obvodové zdi a část krovu“.

Chalupa byla v 60. letech stavěna svépomocí pravděpodobně laiky ve volném čase, protože většina zdí byla tak křivá, že zedníci museli srovnávat podhozy omítek až 7 cm silnými vrstvami. Podlahy i stropy byly podobně provedené, takže ty části, kde to bylo možné, jsme nechali odstranit a doplnit hydroizolaci i tepelnou izolací až na úroveň terénu.

Provedli jsme také kompletní výměnu stávajících nevhodně členěných oken za úsporná s trojskly a členěním vycházejícím z místních tradic. Dále i veškeré rozvody inženýrských sítí musely být odstraněny a nahrazeny novými. Jako způsob vytápění jsme pak zvolili klasické vodní s otopnými tělesy a novým plně automatickým úsporným kotlem na pelety s podavačem a zásobníkem.

S tím souvisela i práce kominíka, který musel komín vyfrézovat po celé délce, odstranit nevhodné konstrukce, které do něj zasahovaly a následně po celé délce vyvložkovat.

VÝZVA ČTENÁŘŮM

Pošlete do seriálu Splněný sen fotografie (video) a příběh vaší nemovitosti (rodinného domu, chalupy, chaty, mlýnu atd.). Popište cestu za vysněným bydlením, které jste postavili, opravili, rekonstruovali a proměnili.

PŘÍSPĚVKY ZASÍLEJTE ZDE.

Další velkou kapitolou byla střecha a vikýře. Střecha z azbestového eternitu a zateplení krovu řešili původní stavitelé jakýmikoliv dostupnými materiály včetně plesnivých matrací. Azbestová krytina musela být opatrně snesena a likvidována odbornou firmou, krov byl pak vyztužen podle návrhu statika a do vikýře byly osazeny nové nosníky typu King post. Zateplení bylo provedeno v několika vrstvách s maximálním ohledem na aktuální tepelně technické požadavky.

Chtěli jsme využít potenciálu podkrovního prostoru na maximum, a tak jsme nechali krovy otevřené v obou ložnicích i ve vikýři až do štítu. Při dokončovacích pracích a terénních úpravách, kdy jsme se už začali těšit z blížícího se ukončení stavby, přišla studená sprcha.

Původními majiteli deklarovaná „téměř nová“ odpadní jímka se při podrobnější sondáži ukázala jako technicky i objemově zcela nevyhovující. Museli jsme ji odstranit a osadit novou jímkou, odpovídající aktuálním hygienickým standardům a také vyřešit příjezd pro pravidelné odčerpání.

Rekonstrukci měl po architektonické a stavební stránce na starosti architekt a stavební projektant v jedné osobě, který nás celou rekonstrukcí provedl a udržoval námi stanovenou požadovanou estetickou úroveň detailů, technického řešení při provádění od jednotlivých dodavatelů a řemeslníků.

Okouzlila ji ta nejhorší chalupa. Manžel pojal podezření, že se zbláznila

Zajišťoval také odborná stanoviska stavebního úřadu, CHKO a hygieny. Na větší celky, jako byla dodávka a osazení střešní krytiny, realizace omítek a dřevěného obložení jsme si najímali subdodavatelské firmy. Nicméně celou rekonstrukci od začátku až do konce prováděl jeden neuvěřitelně šikovný člověk, bez kterého by celá realizace probíhala mnohem déle a složitěji.

Rekonstrukce naší chalupy nakonec trvala něco málo přes rok a půl, přičemž jsme se snažili termíny hlídat a ihned jsme řešili případné prodlevy v dodávkách.

Co se interiéru týká, tak s manželkou preferujeme kombinaci moderního designu s tradičním venkovským stylem. Design interiéru jsme plánovali sami a většina nábytku byla vytvořena místním stolařem na míru podle našich představ.

Vzhledem k tomu, že na chalupě trávíme pouze část roku, chtěli jsme mít možnost celý dům ovládat na dálku. To je nakonec realizováno přes Apple HomeKit. Dálkově tak můžeme nastavovat a ovládat provoz kotle na pelety, teplotu uvnitř objektu i teplotu užitkové vody. Lze také řídit osvětlení, kamerový systém a sledovat senzory vlhkosti a kvality vzduchu v objektu. Ovšem hlavní skvělou výhodou dálkového řízení je možnost si zatopit den dopředu a dorazit v zimě do krásně vyhřáté chalupy.