Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kuřák i deodorant kolem vás vytvoří smog asijského velkoměsta, říká vědec

  6:55
„Mobilní“ monitorovací stanice letos v dubnu a červnu udělali z vybraných Brňanů vědci z Masarykovy univerzity. Mezinárodní studie ICARUS díky tomu ukáže, jak mohou lidé sami ovlivnit, co během dne dýchají.

Ondřej Mikeš ukazuje malou krabičku s GPS a prachovým senzorem, kterou u sebe nosili účastníci studie. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podle vedoucího studie Ondřeje Mikeše z Centra pro výzkum toxických látek sice koncentrace polétavých látek v ovzduší zjišťují i monitorovací stanice ve městě, které jsou velice přesné, ale mají svoje nevýhody.

V čem?
Stojí na místě a reprezentují tak pouze určitou část svého okolí. Zbytek se modeluje. Člověk se během dne pohybuje a něco dělá, takže jeho prostředí se mění a mění se i to, jak dýchá. Náš přístup k tomu, čemu je člověk vystavený, je bližší jednotlivci. Klasické stanice sice nahradit nemůže, ale ukáže nám jiný pohled.

Čím jste lidi vybavili?
Dali jsme jim malou krabičku s GPS a prachovým senzorem, kterou vyvinuli kolegové z projektu na Aristotelově univerzitě v Soluni. Přístroj zaznamenává minutová data polétavých částic, od největších, které vykašlete, přes menší, které se dostávají hlouběji do plic, až po ty nejmenší, které mohou proniknout až do krve. Zdrojem může být třeba domácí vaření nebo zbytky srsti vašeho mazlíčka, ale i zvětrávání půdy nebo spalovací procesy. Ty mohou být například nosiči nebezpečných látek. Z analýzy množství vdechnutého prachu se pak dají vypočítat určitá rizika.

A to tu krabičku nosili pořád u sebe?
Ano. Tyto personální vzorkovače mají SIM kartu, přes kterou posílaly data do zabezpečeného portálu. Krabička měla klipsu, kterou se dala připnout k oděvu nebo na batoh. Anebo ho některé ženy nosily například v pootevřené kabelce. Další monitorovací zařízení dostali i domů. Napojili jsme ho na wi-fi a umístili v nejfrekventovanější místnosti, třeba v obýváku.

A co to měřilo?
Devět různých hodnot – tlak, teplotu, vlhkost, prachové částice, ozon, oxidy dusíku, těkavé organické látky a oxid uhličitý a uhelnatý. Po skončení měření jsme data poslali účastníkům a ti se dozvěděli, jaké mají ovzduší v bytě, jak se měnilo při různých činnostech. Když vařili, větrali, uklízeli, topili v krbu nebo když si děti hrály. To celé po dobu jednoho týdne.

U někoho z účastníků výzkumu jsem viděla silikonový náramek, podobný jako lidé dostanou třeba na festivalu. To byla taky součást výzkumu?
Ano. Na silikonu se můžou zachytit některé organické látky z prostředí. Máme je zatím v mrazáku a ještě nějakou dobu potrvá, než je budeme moci vyhodnotit. Vedle toho nosili účastníci studie vodotěsné hodinky Garmin. Ty v sobě měly indikátor pohybu a sledovaly srdeční tep. Lidé se dozvěděli, kolik denně ušli kroků a kolik vystoupali pater nebo kdy byli ve stresu. A když si je vzali na noc, mohli zjistit kvalitu spánku. V neposlední řadě lidé vyplňovali tři dotazníky – jeden osobní na zdraví, práci a životní styl, další dohromady za domácnost. A pak tu byl časový dotazník, který vyplňovali po hodině a díky tomu budeme moci zpětně identifikovat potenciální činnosti, které vedly k zvýšené prašnosti v jejich okolí.

Ondřej Mikeš (37)

  • Národní koordinátor projektu ICARUS a vedoucí studie.
  • Vystudoval na Masarykově univerzitě obor Chemie životního prostředí. Studium a stáže absolvoval v Dánsku, Švýcarsku a Norsku.
  • Vědecký pracovník v centru RECETOX se zaměřením na lidská rizika a environmentální epidemiologii.
  • Autor odborných článků, výzkumník v mezinárodních projektech, přednáší na univerzitě, ale i pro širší veřejnost.

Kolik lidí jste zapojili a podle čeho jste je vybírali?
V Brně to bylo celkem 150 účastníků. Měli jsme tam seniory, maminky s dětmi, sportovce, lidi z kanceláře. Oslovovali jsme je přes různé kanály, a to už rok před začátkem studie. Většinou to ale byli lidé, které tyto věci zajímají. Za úplně stejných podmínek probíhaly studie v sedmi partnerských městech – Brno je z těch menších spolu s Lublaní a Basilejí. Další města jsou Madrid, Atény, Milán a Soluň. I když vyhodnocování ještě potrvá, po běžném prohlédnutí dat v Brně jsme zjistili některé zajímavé věci.

Co třeba?
Jak moc ovlivňujeme to, co dýcháme. Z předběžných grafů se dalo například pozorovat, jak hodnoty polétavého prachu letěly nahoru, když například děti začaly skákat po gauči. Z oxidů dusíku v domácnosti, kde měli krb, se dalo vyčíst, kdy otevřeli dvířka, zatopili a zase je zavřeli. A chvíli potom, co zatápěli, se výrazně zvedly prachové částice. Z těchto hodnot bylo patrné, že krb, používaný na topení, by neměl být v obývací místnosti. Některé výsledky byly pozoruhodné – například co s domácností dělají spreje.

Můžete být konkrétnější?
Šlo o dvoučlennou domácnost na sídlišti. Téměř každý den jsme tam z domácího vzorkovače viděli výrazný dvojitý výkyv vzniku malých prachových částic – v pět hodin a v osm ráno. Pak nám řekli, že první vstává muž a vždy používá ve velkém množství deodorant, což přístroj okamžitě zaznamenal. Poté odešel a hodnoty pozvolna klesaly až do osmé hodiny, kdy vstávala žena a použila ve velkém lak na vlasy, nyní došlo k ještě většímu navýšení, a to až za hranici měřicího rozsahu přístroje. Tyto hodnoty pak pozvolna klesaly asi až do šesté hodiny večerní. Zatímco jejich přirozené ovzduší bylo jedno z nejlepších v Brně, používáním této kosmetiky si ho výrazně zaneřádili.

Bylo v měřeních něco, co vás zaskočilo?
Právě to, že jsme sami sobě schopní si vyrobit prostředí podobné smogovým situacím v nejzatíženějších asijských velkoměstech. Nejen zmíněným nadužíváním sprejů, ale například kouřením. Měli jsme třeba účastníka, který kouřil v zavřeném autě, a koncentrace polétavých částic vylétla k několika tisícům mikrogramů, byla tedy srovnatelná s nejhoršími městy v Asii. Poté otevřel okénko a koncentrace rychle spadla ke stovkám mikrogramů, a když pak dojel na Svatoplukovu ulici v Židenicích, koncentrace klesla na desítky mikrogramů. Znečištění ovzduší v místě, kde se tvoří časté zácpy, na velkém městském okruhu tak bylo v porovnání s tím, co si sám vyrobil, velmi nízké.

A co si z toho můžou vzít sami účastníci průzkumu?
Mohou se dozvědět, jak se mají chovat, aby si jinak zbytečně nezhoršovali to, co dýchají. Z dat domácího přístroje také mohou vidět, jak by měli správně větrat. A mohli se také za týden dozvědět něco o své fyzické aktivitě. Snažili jsme se ale lidi přesvědčit, aby se chovali maximálně normálně. V průběhu kampaně účastníci neviděli svoje data, aby nevěděli, kolik třeba ušli kroků. Protože pak by si třeba řekli: Hele dnes to bylo nějak málo, tak si ještě naložím.

Jaké praktické dopady výzkum bude mít?
Zpracované výsledky, které chceme srovnávat s ostatními městy, budeme mít nejspíše na začátku příštího roku. Touto studií jsme si také chtěli ověřit, jestli se dá takovéto uspořádání měřicích zařízení a dotazníků použít ke zpřesnění odhadu toho, čemu jsou vystaveni jednotlivci s různými návyky. Měření může například vytipovat některé neznámé zdroje znečišťování. Nebo můžeme třeba v Lužánkách pomocí několika lidí s těmito senzory podrobně zmapovat míru vlivu přilehlých silnic. V současné době se pro odhad možných rizik používá bodový odhad, kdy do mapy kvality ovzduší zapíchnete vlaječku, kde člověk bydlí, a z ní odhadujete jeho dlouhodobou expozici. Což není úplně ideální. Do budoucna bychom rádi vytvořili počítačový model, který by simuloval pohyb lidí, a mohli bychom tak lépe počítat, čemu jsou vystavení, když někdo pojede z domova s dětmi do školy, pak půjde do práce, pak se bude věnovat nějaké aktivitě a zase se vrátí domů. Ale to je zatím hudba budoucnosti.

  • Nejčtenější

Šofér kamionu mohl do aut na D1 najet úmyslně. Pak znovu boural v kradeném voze

5. června 2024  8:26,  aktualizováno  15:10

Nehoda desítky aut omezila dnes ve směru na Prahu dopravu na 196. kilometru dálnice D1 v Brně....

Děti, které zemřely u Vyškova, nebyly v autosedačkách. Řidič je ve vazbě

8. června 2024  18:05,  aktualizováno  10.6 15:18

Děti, které zemřely při dopravní nehodě v pátek večer na silnici mezi Rousínovem a Vyškovem,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nevezmeme si jízdy navíc, bude problém, hrozí řidiči MHD po zákazu rádia

6. června 2024  16:51,  aktualizováno  20:07

Atmosféra mezi brněnským dopravním podnikem a řidiči MHD, jimž se nelíbí nedávný zákaz pouštět si...

Tragická nehoda u Vyškova: dvě děti mrtvé, dva dospělí zraněni

7. června 2024  22:19,  aktualizováno  8.6 6:03

Dvě děti zemřely při dopravní nehodě na silnici mezi Vyškovem a Rousínovem, dva dospělí se zranili....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Brno kývlo na obří směnu, miliardáři Křetínskému přenechá výhodné parcely

6. června 2024  11:25

Úspěšný byznysmen a brněnský rodák Daniel Křetínský si může mnout ruce. Necelé tři roky starý...

Trest za shození muže z hradeb platí. Dobře se tím bavil, řekl o viníkovi soudce

12. června 2024  16:42

Za shození německého turisty z hradeb pod brněnským hradem Špilberk si sedmatřicetiletý Daniel...

Paličkou ženu praštil do čela, pak jí probodl tvář. Za pokus o vraždu dostal 18 let

12. června 2024  16:12

Osmnáctiletý trest za pokus o vraždu obdržel dvaapadesátiletý Vítězslav Š., který v břeclavském...

Hrabalův uhrančivý styl láká už ve 48 jazycích. Jeho sloh je pro cizince výzva

12. června 2024

Premium Brněnský rodák Bohumil Hrabal, jenž by se letos dožil 110 let, patří mezi nejčastěji překládané...

Soud potrestal bratry za zbití soků baseballovými pálkami, dostali 5,5 roku

12. června 2024  13:04

Jen jsme se bránili, tvrdil u soudu jeden z bratrů, kteří podle obžaloby v Brně na ulici zbili...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí

Z pomerančového džusu se stal exkluzivní nápoj. Litr se nyní v českých obchodech prodává za 80 až sto korun, což...

Dohra sporu o prsa Arichtevy. Lidé nadávají Blažkovi, jeho žena se omluvila

Herečka Veronika Arichteva (38) vyzvala lidi na sociálních sítích, aby přestali nadávat a vyhrožovat jejímu kolegovi...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...