Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Částice smogu se mohou dostat až do krve a ucpat tepny, tvrdí odborník

  7:06
Smog z brněnských ulic vypadá pod mikroskopem jako okno do podmořského světa – kuličky s ostny připomínají ježky, ty hladké jikry nebo perly v lastuře. Tím ale poezie končí. Podle Roberta Skeřila z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu jde ve skutečnosti o nebezpečné supermalé částečky.
Robert Skeřil a jeho kolegové díky speciálnímu elektronovému mikroskopu...

Robert Skeřil a jeho kolegové díky speciálnímu elektronovému mikroskopu objevili ve vzorcích vzduchu z Brna i jehlicovité částice sádrovce, které vznikají například při spalování uhlí | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jihomoravský kraj je nyní na prahu nejhoršího období roku z hlediska koncentrace prachu v ovzduší.

„Na podzim a v zimě je nejvyšší. I když venku máme zatím hezky, pozorujeme, jak postupně koncentrace prachu roste. Je třeba vše sledovat nejen z aktuálního hlediska, ale i dlouhodobě, abychom proti smogu mohli bojovat. A právě to děláme u nás,“ říká Skeřil, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší.

Laboratoř má na starosti nejen Jihomoravský kraj, ale i ten Zlínský a Vysočinu. Vědci tu díky elektronovému mikroskopu pracují s částicemi až sedmkrát menšími, než je lidský vlas. A umí je až stotisíckrát zvětšit.

Čím jsou pro lidi nebezpečné?
Jsou velmi malé a pronikají do celého těla. A čím menší, tím dál. Ty nejmenší se přes plicní sklípky dostanou třeba až do krevního řečiště a tam mohou ucpávat cévy. Ty větší, například pyly, člověka podráždí a ten je vykašle nebo se zachytí na chloupcích v nose. Ale jakmile se dostanou pod hrtan, jdou dál. Způsobují třeba respirační potíže, protože se dostávají do dýchacích cest, ale mohou se stát nosiči věcí mnohem horších.

Co máte na mysli?
Třeba saze, které vznikají při spalování pevných paliv, jsou sice nepatrné, ale mají velkou plochu a nalapají na sebe karcinogenní látky, které dostanou do těla. Patří sem například benzo(a)pyren, který v Česku překračuje emisní hodnoty nejvíce a z 95 procent vzniká v lokálních topeništích. V Brně je situace výrazně lepší, ale stačí vyjet kousek dál na venkov, například do Jinačovic nebo Chudčic, a hned jsou hodnoty desetinásobné.

V Brně se tolik tuhá paliva nepoužívají a stejně tu byla v zimě dvakrát smogová situace. Proč?
Jedním z hlavních důvodů je topení, tím druhým počasí. Z hlediska topenišť je situace špatná na přelomu října a listopadu, kdy komíny ještě nejsou profouknuté a lidé mají po podzimním úklidu ledacos ze zahrady nebo domácnosti, čeho se chtějí zbavit. V prosinci se to trochu zlepší, ale pak přichází leden a s ním mrazy. A když se přidá inverze, je vymalováno. Všichni topí, jezdí autem, průmyslové podniky vyrábějí. I když právě ony někdy paradoxně mohou díky vysokým teplotám spalin dostat zplodiny nad hladinu inverze, což je v pořádku.

Je v okolí takový podnik?
Například cementárna Mokrá. Pokud by při smogové situaci omezila provoz, situace se zhorší. Mají tam speciální, velmi účinné kotle a vysoké komíny. Zplodiny jsou žhavé, takže stoupají rychle nahoru a dostanou se až nad inverzi a tam už fouká. Kdyby byly teploty nižší, zarazily by se o ni a spadly zpět. Lokální topeniště jsou úplný opak. Lidé kotle naloží a ještě je zavřou, aby měly menší spotřebu, takže spalují nedokonale. Zplodiny tak zůstávají v místě a oni to dýchají. Vyrábí si své malé peklíčko.

A co doprava?
Jde o významný zdroj znečištění, ale nelze ji démonizovat. V momentě, kdy se trochu vzdálíte od cesty, už nemá takový vliv, ale zase je tu nějaký průmysl, který produkuje prach. Navíc, když se změní směr větru, přivane do města i ty lokální kotlíky z kraje Brna nebo jeho okolí. Když tedy zafouká, promísí se to a plošně vzrostou všechny koncentrace. Tak je to v celém Jihomoravském kraji i v republice.

Při smogové situaci na počátku roku náměstek pro životní prostředí Martin Ander (Zelení) lobboval za MHD zdarma. Vy jste ale tvrdil, že to nepomůže...
A myslím si to pořád. Smogová situace totiž už vyhlášena byla. A v podstatě mi dali za pravdu i kolegové z Prahy, kteří dělali pro tamní radnici rozbor opatření proti smogu a MHD zdarma nedoporučili. Navíc smog přišel odjinud. To s dopravou nesouvisí, jen by město přišlo o peníze. Jinak ale s odborem životního prostředí magistrátu výborně spolupracujeme a data si předáváme.

Dá se vůbec nějak dopředu předpovědět smogová situace, když k nám může vlastně kdykoli cokoli „fouknout“?
Něco ano. Většina smogových situací je svázaná s meteorologickými jevy – s tím, že k nám přichází kontinentální vzduch z východu a severovýchodu a spojuje se s nízkými teplotami a inverzí. S kolegy jsme si vyhledávali i situace, kdy také mrzlo a byla inverze, ale foukal vítr ze západu – koncentrace nikdy tak vysoko nevyskočily.

Jak bychom v Brně mohli přizpůsobit život, když víme, že na nás sedl smog? Kam nechodit?
Obecně do míst s ucpanou dopravou – k židenickým kasárnám, ke Zvonařce, na Koliště. A nejde jen o výfuky, ale také prach, který vzniká otěry z pneumatik, ze silnice, brzd. To vše má vliv. Důkazem je třeba měření u výstaviště, kde je mimoúrovňové křížení a jezdí tu obrovské množství aut, ale koncentrace je nižší, protože jsou v pohybu. A pak je lepší držet se pryč od hustě zastavěných míst s vysokými budovami mimo sevřený terén. To platí třeba právě pro židenické kasárny, které jsou pod kopcem, nebo pro Úvoz, a to přesto, že intenzita provozu je tam poloviční.

Dopravní zácpy jsou často spojené s opravou silnic a ulic...
Ano, myslím si, že koncentrace znečištění vzrostla částečně i kvůli nim. Kromě toho, že auta stojí, víří se tu prach ze stavby. Když jsme instalovali stanici v Dětské nemocnici, zrovna se opravovala ulice Milady Horákové a my jsme naměřili větší koncentrace. Když rekonstrukce skončila, hodnoty rázem poklesly. Zvýšená koncentrace je ale spojená se stavbami obecně. Když se na Zvonařce stavěla velká trafostanice, čísla šla nahoru.

Jak je to s větráním?
Hodně lidí má plastová okna, takže nelze nevětrat. Ale lepší je to dělat přes den, v noci jsou teploty nižší a koncentrace stoupají. A kdo bydlí u cesty, měl by si otevřít okno raději do vnitrobloku, pokud může.

A pomůže, když si ve smogové situaci vezmu roušku?
Je to jen pro pocit. Jemné částice to vůbec nezachytí. Nejsme v Pekingu, i za smogové situace tu může zdravý dospělý člověk vyjít ven.

Jak dlouho trvá, než se naměřené hodnoty dostanou ven?
U automatických měření jednou za hodinu a do dalších 30 minut to máme na webu. Odběrová místa s filtry měníme jednou za 14 dní. Další měsíc trvá, než se vzorek ustálí pro nás. Analýza na přítomnost těžkých kovů a rakovinotvorného benzo(a)pyrenu se ale provádí mimo Brno. Než se k nám vrátí výsledky, trvá to několik měsíců.

Proč vzorky vozíte pryč?
Každá pobočka je specializovaná na něco jiného. My třeba jako jediní máme elektronový mikroskop. Vyrobili ho deset minut cesty odtud v brněnské firmě Tescan. Místo viditelného světla využívá proud elektronů, kterými ozařuje nečistoty zachycené na vzduchových filtrech. Ty dokáže zvětšit řádově stotisíckrát.

Říkáte, že zjistit přítomnost těžkých kovů a karcinogenů trvá několik měsíců. Není to dlouho?
Není, tyto látky mají roční imisní limit. Kdežto u prašnosti potřebujeme informaci hned právě kvůli smogovým situacím. A pro ně je podstatné, jaká bude zima. Jestli bude vlhká, profoukaná, bez sněhu, nebo drsná jako na počátku roku. Máme stanici na měření čistého ovzduší na jižní Moravě, která se jmenuje Mikulov-Sedlec a stojí uprostřed vinic. I ta začátkem roku zaznamenala hned dvacetkrát překročení imisních hodnot. Přitom loni to bylo jen třikrát. To je jasný důkaz, že jsme si to neudělali sami.

  • Nejčtenější

Ostudný sešup z ligy. Naštvaní fanoušci Brna naháněli majitele klubu

Fotbalová Zbrojovka klíčový zápas o záchranu nezvládla, fanoušci namířili hněv proti majiteli. Jen co rozhodčí...

Žena od Znojma provokuje vlajkou Wagnerovců na zahradě, zajímá se o ni policie

Na facebookovém profilu ženy z Moravy se ve středu objevily snímky vlajky Wagnerovy skupiny, kterou si údajně vyvěsila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilá řidička najela na úzké cestě u hradu Templštejn do skupiny dětí

V sobotu v podvečer najela opilá řidička do skupiny čtyř dětí. Podle předběžných informací záchranné služby jim však...

Panoramatický vlak nabídne ojedinělé výhledy, poprvé i na české železnici

České železnice čeká během druhého víkendu v červnu premiérový průjezd vlaku s panoramatickým vozem. Souprava s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový vzhled mrakodrapu v Brně experti kritizují, „Manhattan“ se má dál rozšířit

Při pohledu na Brno z dálky tvoří vedle hradu Špilberk či katedrály Petrov jednu z hlavních dominant. Přímo ve městě je...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Vrátím se a zabiju vás. Recidivista dostal za vyhrožování soudcům 22 měsíců

Odvolací Krajský soud v Brně poslal na 22 měsíců do vězení devětačtyřicetiletého Štefana Kotlára, který podle obžaloby...

Žena před zraky strážníků vyskočila z auta, řídil ho muž pod vlivem drog

Brněnští strážníci se nestačili divit, když se najednou u auta, které kolem nich projíždělo, otevřely dveře...

Gotické rukopisy Elišky Rejčky jsou po 240 letech opět k vidění v Brně

Vzácné gotické rukopisy zdobené zlatým písmem mohou lidé ode dneška vidět na mimořádné výstavě na hradě Špilberk. Po...

Vyzývala vraha, aby pokračoval v útoku. Soud snížil trest za ubodání ženy

Olomoucký vrchní soud snížil dvacetiletému Robertu Rousovi trest za loňskou vraždu čtyřiadvacetileté ženy a pokus o...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....