Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Smog v brněnské Zvonařce dosáhl hodnot Ostravy, limity bořil každý šestý den

  10:43aktualizováno  10:43
Rozkopané ulice, vířivý prach a auta v nekonečných kolonách. Tak to po celý loňský rok vypadalo okolo brněnské Zvonařky. V kvalitě ovzduší se stala druhým nejhorším místem v Česku, čímž narušila dlouholetou dominanci smogových rekordmanů z Ostravska. Ti z prvních pěti míst drží první, třetí a čtvrtou příčku.

Nejhorší ovzduší v Brně je v okolí autobusového nádraží Zvonařka. | foto: Chybik + Kristof Architects & Urban Designers

Stavební práce kvůli přeložce tramvajové tratě do ulice Plotní a emise z aut ovlivnily vzduch natolik, že místním létal prach do očí a vyvolával kašel. Raději se tak zavírali v budovách a snažili se neotevírat okna. Třeba jako v prodejně rybářských potřeb Milo Brno sídlící přímo v ulici Zvonařka.

„V létě jsme naštěstí větrat nemuseli, vzduch se nám točil přes klimatizaci. I tak jsme po celé prodejně často stírali velké nánosy prachu, který našemu dýchání i zákazníkům rozhodně neprospěl,“ bilancoval zaměstnanec Lukáš Parma.

Dojmy Brňanů, že „je něco špatně“, potvrzují hydrometeorologové, kteří nyní vydali sumář kvality ovzduší za loňský rok. Za nelichotivým vzestupem měřicí stanice na Zvonařce podle nich stojí jednoznačný viník.

„Za zvýšenými koncentracemi polétavého prachu v lokalitě jsou stavební práce a s nimi spojené veškeré změny v okolí. Řadí se tam třeba snížení plynulosti dopravy, průjezdy nákladních automobilů na stavbu nebo vyšší míra druhotné prašnosti na silnici,“ vypočítal Jáchym Brzezina, šéf oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu v Brně.

Selhalo vedení města, míní expert

Odborné stanice denně zaznamenávají, kolik částic polétavého prachu se vyskytuje v jednom metru krychlovém vzduchu. Zákonem povolená koncentrace směsi různých látek včetně sazí, síranů, kovů či solí se toleruje do 50 mikrogramů. Jenže v Brně se objevovala čísla s více než třiapůlkrát vyšší hodnotou.

Nejzamořenější ulice v Brně

  • Zvonařka  – K překročení povolené hodnoty 50 mikrogramů polétavého prachu na kubík vzduchu loni v okolí Zvonařky došlo v 64 dnech, ačkoliv zákonný limit je 35 dní. Maximální koncentrace polétavého prachu dosáhla hodnoty 178,9 mikrogramu.
  • Úvoz – Vytížená ulice v centru prošla nařízením jen těsně, limitní hodnota zde byla překročena třicetkrát. Jedno z měření se vyhouplo na číslo 107,5 mikrogramu.
  • Svatoplukova – Lidem v okolí další dopravní tepny se nemuselo dýchat dobře ve 29 dnech loňského roku. Zdejší stanice hlásí nejvyšší naměřenou hodnotu 92,4 mikrogramu na kubík.

„České zákony povolují až 35 dní, kdy může vzduch vykazovat větší znečištění. Tuto hranici Zvonařka pokořila už v dubnu,“ shrnul Brzezina. Do konce roku pak měřidla vykazovala znečištění v 64 dnech, tedy v průměru každý šestý.

A to je podle odborníků extrémní. „Data ukazují, že na Zvonařce soustavně dochází k něčemu, co se dít nemá. Celkově byl rok na rozptylové podmínky příznivý, hodnoty oproti minulosti klesly v dalších stanicích v Brně a dokonce i v Ostravě. Považuji to tedy za selhání vedení města. Silnice se nekropily, u dolního nádraží se hromadil stavební odpad a ten mohl rozfoukávat vítr,“ soudí lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Řešením je podle něj právě častější kropení okolí stavby, k čemuž už na jaře vyzýval Jihomoravský kraj. Další variantou je po vzoru Švýcarska zavádění speciálních filtrů do stavební techniky.

Bez pomoci totiž zhoršená smogová situace ohrožuje zdraví. „Znečištěný vzduch vadí především lidem s chronickým onemocněním cév a srdce či dýchacích cest. Pokud v místě žijí dlouhodobě, mohou se u náchylnějších jedinců tyto nemoci projevit poprvé,“ dodal Šuta.

V novém roce byly překročeny limity čtyři dny z deseti

Vedení města tvrdí, že na problému pracuje. Podle akčního plánu, který schválilo loni v září, má do roku 2030 ubýt až 40 procent emisí oxidu uhličitého proti roku 2000. Za první dvě dekády je však Brno snížilo jen o osm procent.

Smogový účet Česka 2019

1. Věřnovice (okres Karviná) 74
2. Brno-Zvonařka 64
3. Ostrava-Radvanice 57
4. Ostrava-Českobratrská 47
5. Hranice (okres Přerov) 46

Čísla udávají počet dní, kdy byl překročen denní limit.

„Připravujeme změnu systému smluv se zhotoviteli u velkých silničních staveb. Trápí nás hlavně rychlost prací, ale jedním z faktorů, které bychom chtěli zohlednit, jsou i zelená opatření, konkrétně i ta na prašnost. Byť vnímáme, že se to ve finále prodraží. V březnu chceme mít vše připravené,“ informoval náměstek primátorky pro dopravu Robert Kerndl (ODS).

Nicméně aktuálně to na zlepšení nevypadá. V novém roce hlásila stanice Zvonařka překročení koncentrace polétavého prachu ve vzduchu ve čtyřech z prvních deseti dnů a limit tu znečištění překročilo téměř dvojnásobně.

Každý druhý den se zvýšila koncentrace ve Svatoplukově ulici a s čistým štítem nevyšla ani měření na Úvozu či u Dětské nemocnice – tam shodně kontrolky hlásily překročenou koncentraci také čtyřikrát. Kromě Zvonařky však měření není katastrofální, hodnota vyšplhala maximálně na 61 mikrogramů.

  • Nejčtenější

Nálezce pokladu v lese zůstane bez odměny, přiznal použití detektoru

První lednový víkend se Jiřímu Pernicovi splnil sen. Při svých toulkách lesem s detektorem kovu na Blanensku totiž...

O „e-shopu“ na známky za 400 milionů jsem předem nevěděl, zlobí se Babiš

Premiér Andrej Babiš kritizoval Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) za to, že neinformoval vládu o zakázce na...

Holčička donošená umírající matkou je zdravá a usměvavá, vzkázala rodina

Už téměř pětiměsíční holčičce, která se loni v Brně narodila matce ve stavu mozkové smrti, se daří dobře. Rodina to...

Učitelka bila žáka. Matka ho přišla do školy hlídat, ze třídy ji vykázali

Pohlavky i bití do zad musel podle zjištění České školní inspekce snášet žák páté třídy základní školy na Slovanském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Miliony litrů pitné vody pro Brno mizí z potrubí, opraví se jen zlomek

Pitná voda z přehrady Vír je pro Brno a okolí nenahraditelná. Do města putuje téměř metr a půl širokými trubkami, ty...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Učitelka bila žáka. Matka ho přišla do školy hlídat, ze třídy ji vykázali

Pohlavky i bití do zad musel podle zjištění České školní inspekce snášet žák páté třídy základní školy na Slovanském...

Muž skočil před policisty do novomlýnské přehrady, našli ho utonulého

Policie na novomlýnských nádržích na Břeclavsku odpoledne pátrala po muži, který před policejní hlídkou skočil do vody....

Vzácné setkání: tatry Hanzelky a Zikmunda jsou po letech spolu v Brně

Cestovatelská dvojice Hanzelka & Zikmund s těmito tatrami objela za šest let celý svět. Pak se cesty obou aut...

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda může být i v desítkách milionů

Desítky hasičů se snaží v Holasicích na Brněnsku zvládnout požár haly, kde byla lakovna a dřevovýroba. Oheň se jim již...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?

Najdete na iDNES.cz