O odložení informovala České televize. „Rozhodli jsme na základě znaleckého posudku, kdy odborník neshledal, že by se Semelová dopustila trestného činu,“ potvrdil iDNES.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Brně Jan Petrásek.
Co řekla Semelová na ČT24O politických vězních: "Za politického vězně se považují i lidé, kteří jimi nebyli. Měli za sebou jen obyčejnou kriminální činnost. Někdo mohl být vězněn z politických důvodů, ale není jich tolik, o kolika se mluví." O STB: "Spolupracovník STB pro mě není známka toho, že by člověk byl neslušný." O zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou: "Bylo to v té době, bylo to nešťastné, nicméně Milada Horáková se navíc přiznala ke všemu, ke své činnosti." O okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968: "Já bych to v žádném případě nenazvala okupací. Nazvala bych to internacionální pomocí, která nám ovšem do budoucna udělala mnohé problémy." O Vasilu Bilakovi: "Byl to významný politik Československa. Pro mě to byla pozitivní postava." |
„Dokázování je velmi obtížné, výroky by se například musely souviset s existující stranou,“ doplnil Petrásek.
Agentuře ČTK informaci potvrdil i mluvčí brněnské policie Pavel Šváb, který upřesnil, že výroky zkoumal znalec na extremismus.
Městské státní zastupitelství v Brně přijalo před několika měsíci na poslankyni Semelovou dvě trestní oznámení, a to od starosty městské části Brno-Starý Lískovec Vladana Krásného (ODS) a od Dušana Makovského z iniciativy ProtiAlt (více čtěte zde).
Dvojici se nelíbily se jim výroky poslankyně v pořadu ČT24 Hyde Park k procesu s političkou Miladou Horákovou či k okupaci Československa v roce 1968.
„Svým vystoupením zpochybňovala a bagatelizovala zločiny spáchané komunistickým režimem na jeho odpůrcích. Stejně tak zpochybňovala všeobecně oběti komunistických režimů a odmítala srovnání s oběťmi nacismu,“ napsal Krásný v trestním oznámení, které podal v únoru na brněnském městském státním zastupitelství.
Semelová pochybovala, že přiznání Horákové ve vykonstruovaném procesu byla vynucená. Horáková, účastnice protinacistického odboje a členka národních socialistů, byla v komunistickém politickém procesu odsouzena k trestu smrti a popravena. Od názorů Semelové se následně distancovali další členové KSČM.
Kauzu týkající se extremismu a potlačování lidských práv brněnský soud řešil také v září. I tehdy však trojici, která stanula u soudu kvůli předmluvám v knize Hitlerových projevů, soud zprostil obžaloby (více najdete zde).