Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Utajená estébácká vražda? Smrt studenta v Macoše zůstala neobjasněna

  7:33
V říjnu roku 1981 našli na dně Macochy tělo studenta brněnské techniky Pavla Švandy. O tom, že tragédii má na svědomí StB, se mohlo veřejně mluvit až po devíti letech. Teď jeho památku připomene deska.

Fotografie Pavla Švandy ze studentských let. | foto: archiv Iva Ondračky

Když se brněnská medička Anna Horňáčková ve středu 30. září 1981 po kině rozloučila před kolejí se svým snoubencem Pavlem Švandou, nemohla tušit, že ho vidí naposledy. Zmizel v pátek 2. října.

O deset dnů později se dozvěděla od policie zdrcující zprávu. Její Pavel je mrtvý. Spáchal sebevraždu skokem do Macochy. Žádný dopis na rozloučenou nenechal. „Byl to naprostý šok. Nemohla jsem tomu uvěřit, i když je fakt, že jsme ho už několik dní sháněli a obávali se, co s ním je,“ vzpomíná dnes Anna Ondračková, dříve Horňáčková.

Okolnosti jeho smrti byly od počátku podivné. Už to, že by si sám sáhl na život. „Byl věřící, stabilní osobnost, měl plány do budoucna a byl velmi odpovědný k rodině, o čemž svědčí i to, že se vrátil ze srpnové návštěvy Itálie, i když tam mohl zůstat a bylo by o něj postaráno,“ míní.

Na Svobodné Evropě už tehdy mluvili o tom, že ve Švandově smrti má prsty Státní bezpečnost (StB).

Porevoluční policie případ odložila

„Při vyšetřování mi řekl jeden z policistů, abych se o tom nešířila, ale že případ byl postoupen tajné Státní bezpečnosti v rámci ochrany státu, protože Pavel byl předtím v zahraničí. Připadalo mi to, jako by mě policista chtěl spíš otcovsky varovat, abych do toho nešťourala,“ vzpomíná Anna Ondračková.

Teorie o sebevraždě policii vydržela až do listopadu 1989. V roce 1990 se k události na žádost rodiny a Švandových přátel vrátila, ale po čtyřech letech případ odložila pro nedostatek důkazů.

A tak jediným zadostiučiněním pro jeho blízké je to, že student Pavel Švanda bude mít po více než 35 letech od události bronzovou pamětní desku u hlavního schodiště Fakulty architektury VUT v Brně. Zasloužil se o ni architekt Roman Antl, jenž na škole studoval ve druhé polovině 80. let.

„Narazil jsem na ten příběh náhodou na internetu, nic jsem o něm nevěděl já ani mí spolužáci, přestože jsme na škole studovali pár let po něm. Bylo to tabu. Uvědomil jsem si, že by se na něj nemělo zapomenout,“ říká Antl.

Slavnostní akt začne 17. listopadu v 10 hodin v budově fakulty na Poříčí, přítomna bude Švandova rodina a lidé, kteří se snažili jeho příběh rozkrýt. V době totality to ale bylo zhola nemožné.

Nežádoucí katolický strýc

Dvaadvacetiletý student brněnské architektury Pavel Švanda Státní bezpečnost musel zajímat. Pohyboval se v katolickém disentu, stýkal se s křesťanskými aktivisty kolem Charty 77 v Brně a hlavně s rodinou Josefa Adámka, přímo napojeného na dominikánský řád.

Měl kontakty v Praze mezi římskokatolickým klérem i přátele mezi pražskými chartisty, třeba pronásledovaného filozofa Zdeňka Pince. Sám šířil zakázanou literaturu, psal články, eseje a stati a nebál se ani velmi kontroverzních témat. Kritizoval pro elitářství i samotné chartisty.

Švandovým prastrýcem byl navíc boskovický rodák, kněz Tomáš Špidlík, profesor Gregoriánské univerzity v Římě a spolupracovník Rádia Vatikán, kterého Švanda krátce před svojí smrtí v Itálii navštívil.

„Bylo zvláštní, že mu dali výjezdní doložku, přestože jeho spolužáci, se kterými o ni žádal, ji nedostali. Připadá mi to jako past, aby ho pak StB mohla vydírat,“ říká jmenovec tragicky zemřelého mladíka, brněnský disident, novinář a spisovatel Pavel Švanda.

Po tragédii v říjnu 1981 nejprve Svobodná Evropa odvysílala, že mrtvým z Macochy byl on.

„Už tehdy mě ten případ velmi zaujal. Když jsem se pak v roce 1991 vrátil k novinařině, snažil jsem se zrekonstruovat poslední stopy v jeho životě a došel k tomu, že šel na výslech na StB na tehdejší Lenince, dnes Kounicově ulici. Ať už to bylo tak, že ho zavraždili, nebo ho dohnali k sebevraždě, jedno je jisté. Může za to StB,“ tvrdí s odstupem času Švanda.

Že má problémy s StB, se nesvěřil. Byla to chyba

Posledním přítelem z disentu, jenž studenta Švandu viděl živého, byl Josef Adámek. Ten ho potkal den před zmizením. Pavel se mu zdál uspěchaný, ale i usměvavý. Domluvili si schůzku na následující týden.

„Adámkovi pro nás byli jako rodina. Při posledním setkání se však ani strýci Adámkovi nesvěřil, že má problémy s StB. Byla to chyba, protože tehdy platilo heslo, že by o tom mělo vědět co nejvíc lidí. Chápu ale, že nás chtěl chránit,“ vzpomíná Ondračková.

Ta po události zajela na místo tragédie. „Punkevní dělník, který vynášel tělo, mi řekl, že leželo dál, než obvykle končí sebevrazi, a že totožnost znali hned, protože sušili jeho občanku,“ doplňuje Ondračková.

„Přitom policie mi tvrdila, že zpočátku nevěděli, o koho jde, a jeho totožnost musel potvrdit až náš společný kamarád Vláďa (architekt Vladimír Křížek – pozn. red.). Mně slíbili fotky, ale viděla jsem je až při druhém vyšetřování,“ popisuje Ondračková.

Sebevražda? Nesmysl

Soudní pitva Švandova těla vyloučila cizí zavinění i přítomnost drog či alkoholu. Zjistila, že vedle poranění, která vznikla pádem do Macochy, měl na zápěstí řezné rány. Podle protokolu si zkoušel podřezat žíly, ale nenašel je.

„Je to nesmysl. Pavel byl velmi inteligentní a znalý člověk a věděl, kde má žíly, pokud by to chtěl udělat,“ tvrdí další Švandův spolužák, Ivo Ondračka, manžel Anny Ondračkové, který na webu připomíná Švandův odkaz.

Podle svědectví lidí z jeho okolí se s ním ale přece jen něco dělo. Den před zmizením například řešil se svým spolužákem, zda má nebo nemá člověk právo informovat své blízké o tom, že má problémy s StB.

V den, kdy zmizel, nechal Anně na kolejích vzkaz. Domlouval schůzku na další týden. „Byl napsaný na Pavla neobvykle ledabyle nebo ve velkém spěchu či rozrušení,“ popsal Ondračka.

Lež se nahradila lží, mrzí Švandovu snoubenku

Po přednášce kolem 11. hodiny řekl kamarádovi, že jede do Boskovic za babičkou, nechal si orazítkovat obědy na příští týden a podepsat se na přednášce, nastoupil do tramvaje a odjel. Od té doby již ho nikdo z blízkých ani spolužáků neviděl živého.

I když kriminalisté při vyšetřování v 90. letech připustili, že jeho smrt mohla s StB souviset, žádné důkazy proti konkrétním lidem nenašla a trestní stíhání nezahájila.

„Myslím ale, že už tehdy padlo rozhodnutí, že to řešit nebudou. Nejsem pro to, aby za jeho smrt padaly hlavy, ale mohl to někdo alespoň pravdivě pojmenovat. Je problém, když se lež nahradí lží,“ dodala Ondračková.

  • Nejčtenější

Hrají si, nebo souloží? Socha psů od Davida Černého část místních pobouřila

10. května 2024  16:19

Vinařství Dog in Dock má ve svém areálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku novou sochu psů od...

Dárkyně odkázala babyboxům majetek za miliony, pojmenovali po ní holčičku

9. května 2024  11:29

Garáž v Brně, zhruba milion korun a domek na Blanensku určený k rekonstrukci po sobě jako dar síti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyškov i Táborsko mají baráž o první ligu jistou, Kroměříž sestupuje

11. května 2024  20:17

Fotbalisté Vyškova a Táborska mají jistotu, že si zahrají nejhůře baráž o nejvyšší soutěž. Oba...

Na šampionát opět do Prahy a Ostravy. Brno slibovanou arénu nestihlo včas

10. května 2024  11:13

Zatímco v Praze a Ostravě dnes budou při zahájení hokejového mistrovství světa házet na led puk, v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od války máme desetinový obrat, říká byznysmen, jehož odbyt stál na Rusku

11. května 2024

Premium První zaměstnání našel brněnský podnikatel Vladimír Plašil před čtyřiceti lety v tehdejším Podniku...

Na vrahy ukázaly opravené boty. Husaře ubili jejich vlastními holemi

13. května 2024

Premium Rok co rok chodil Jan Otava s husami a malým pomocníkem na trhy stejnou trasou s poslední zastávkou...

Statisícovým úplatkem chtěl pomoct dceři k získání bytu, viní policistu žalobkyně

13. května 2024  15:20

Měl by hlídat dodržování zákona, v pondělí však jihomoravský policista Jiří Vlček stanul u...

Zlatý bod z brněnského derby. Zbrojovka je (skoro) zachráněná

13. května 2024  11:59

Když Zbrojovka naposledy vstupovala do první fotbalové ligy, Václav Bartoněk si z konkurenční Líšně...

Komplikace pro Brňany: rušný podchod pod nádražím zůstává kvůli požáru zavřený

13. května 2024  11:16,  aktualizováno  11:50

Hojně užívaný podchod pod brněnským hlavním nádražím je po sobotním nočním požáru kompletně...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...