Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. ledna 2022 Běla

Cyklověž i stadiony. Jihomoravská města se při budování nebojí schodků

  12:08
Především do sportu a dopravy budou v příštím roce investovat jihomoravská města. Neobávají se ani vysokých schodků v rozpočtu.

Po vzoru dalších českých měst vybudují příští rok v Hodoníně cyklověž u nádraží, do níž mohou lidé bezpečně zaparkovat svá kola. | foto: archiv

Víc peněz než letos budou v roce 2017 utrácet města na jihu Moravy. I schodkové rozpočty prošly schvalováním v podstatě hladce. Politici už tak mají jasno o konkrétních projektech, do kterých příští rok investují z městských pokladen.

1Vyškov postaví stadion

Starý zimní stadion ve Vyškově půjde k zemi a místo něj začne růst nový. Město za něj zaplatí 140 milionů. Právě výstavba nového stánku pro zimní sporty bude největší investicí v příštím roce. Jeho součástí bude i restaurace s kuchyní, prostory pro fitness a šatny pro hokej, volejbal, tenis a fotbal.

Fotogalerie

„Začátkem roku bychom chtěli firmě předat staveniště. Ta se následně pustí do demoličních prací a během roku na místě starého zimního stadionu vyroste nový. Věřím, že ještě před koncem roku 2017 budou Vyškované mít možnost stadion navštívit a vyzkoušet jeho led,“ tvrdí starosta města Karel Goldemund (ČSSD).

Částka 140 milionů na zimní stadion ale ve vyškovském rozpočtu není, v rezervě je pro příští rok zhruba třetina. Radnice proto bude výstavbu postupně splácet. „Splácení částky začne v roce 2018,“ přiblížila mluvčí vyškovské radnice Dana Ryšánková.

Vyškov pro příští rok plánuje například i opravu Masarykova náměstí. „Oprava bude probíhat ve dvou etapách, v roce 2017 a 2018, a bude navazovat na rekonstrukci plynovodních sítí,“ podotkla Ryšánková.

2Znojmo myslí na stárnoucí

Více než 2,5krát vzrostou ve Znojmě výdaje na sociální služby. „Populace stárne a poptávka po sociálních službách neustále roste. Proto jsme nově do rozpočtu zahrnuli navíc další výdaje na sociální služby ve výši 17 milionů korun, které nám umožní provozovat je na potřebné úrovni,“ zdůvodnil starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD).

Nejvýznamnější investicí bude v příštím roce vybudování inženýrských sítí v areálu bývalého pivovaru, který se má podle plánu stát jedním z nových společenských center města. Město také počítá s pořízením ekologicky šetrných autobusů. Chce na to získat dotace z Evropské unie.

Znojmo má ve svém rozpočtu vyčleněny i investiční prostředky na první etapu nového veřejného osvětlení, úspornějšího a ohleduplnějšího k životnímu prostředí.

Zbylé investiční prostředky město využije k opravě a rekonstrukci historických památek – například na další opravu hradu, zpřístupnění věží v Kapucínské zahradě či další etapu výměny oken v Louckém klášteře.

3Břeclav čeká výměna semaforů

S vysokým schodkem ve výši 99 milionů korun bude příští rok hospodařit Břeclav. Schodek zaplatí z přebytku z minulých let i z výhodného úvěru, který si město vzalo v loňském roce.

V příštím roce chce opravit chátrající smuteční obřadní síň a rozšířit městský hřbitov. Také se připravuje investice do asfaltových povrchů na korunách hrází kolem řeky Dyje. Část vznikne v návaznosti na protipovodňová opatření, která tam staví Povodí Moravy, další část pak na protějším břehu. Hráze tak budou upravené pro cykloturistiku a zároveň nabídnou domácím cyklistům alternativu k dopravně vytíženému průtahu městem.

Už v lednu se začne stavět dlouho žádané parkoviště u nemocnice a rozšíří se i počet parkovacích míst na bývalém autobusovém nádraží. Na jaře pak město začne s výměnou zastaralých semaforů, která by měla ulevit průtahu městem od kolon. „Nebude to všelék, ale nové semafory by měly zlepšit průjezdnost o 10 až 15 procent,“ míní místostarosta Svatopluk Pěček (ANO).

4Hodonín finišuje s bazénem

S nejvyšším schodkem za poslední dvě volební období počítá rozpočet Hodonína. Deficit ve výši 130 milionů je ale způsoben především tím, že část letošních investic se přesunuje do dalšího roku, a měl by se tak splatit z přebytku z minulých let. Mezi takové investice patří třeba modernizace krytého bazénu, stavba komunitního domu seniorů nebo oprava Erbenovy ulice.

Vedení Hodonína počítá i s novými investičními akcemi. Například s opravou zdevastované správní budovy na hřbitově nebo výstavbou vytouženého parkoviště v Družstevní ulici. Finančně se bude podílet i na přestavbě hasičské zbrojnice zřizované krajem. Hodonínští se dočkají nového bufetu v zoo či cyklověže u nádraží, kde budou místní lidé bezpečně parkovat svá kola.

V příštím roce to bude zřejmě naposled, co bude město moci počítat s příjmy z hazardu. Ten totiž začíná od Vánoc regulovat nově schválená městská vyhláška, jež v katastru Hodonína zakazuje herny a povoluje jen kasina s přísnějšími pravidly.

„Dle našeho názoru bude dopad této vyhlášky v roce 2017 téměř nulový. Projeví se teprve v letech následujících. Nyní je však složité odhadnout, v jaké výši,“ uvedla mluvčí radnice Hana Rakusová.

5Blansko zbaví stadion čpavku

Také v Blansku budou investovat do zimního stadionu. Vyměnit by se po 40 letech provozu měla technologie chlazení. Stadion jako poslední v kraji dosud používá toxický čpavek. Z plánovaných 38 milionů korun na modernizaci a vybudování sněžné jámy by měla pokrýt zhruba 26 milionů dotace.

Hned kousek od kluziště chce město přestavět také ubytovnu vedle sportovní haly ASK. Z ní by se mělo stát zázemí pro atlety a sportovní kluby.

„Rádi bychom zmodernizovali celý Sportovní ostrov Ludvíka Daňka, je zde v těsném sousedství zimní stadion, kryté lázně, atletický ovál i fotbalové hřiště, sportovní hala a nově i hřiště s umělou trávou, je to ideální zázemí. Naší snahou je sem dostat kluby z ostatních měst a zřídit něco podobného, jako je například středisko sportu v Nymburce,“ plánuje starosta Blanska Ivo Polák (ČSSD).

Ani další velká investice se neobejde bez dotací, v plánu je první z pěti etap regenerace sídliště Zborovce. Dokončit by se měl také park Dukla na místě zbouraného hotelu v centru města. V parku na jaře přibude kavárna, dokončit se má i osazení zeleně a mobiliáře.

Vedení města také slibuje například novou cyklostezku u autobusového nádraží, zaplatí i čtyřmilionovou přípravu projektové dokumentace k mostu, který má překlenout železniční trať a zabránit tak každodenním zácpám u vlakové zastávky v centru města.

Rozpočty okresních měst na jižní Moravě

  • Znojmo

2017: příjmy 695 mil. - výdaje 718 mil.
2016: příjmy 740 mil. - výdaje 718 mil.

  • Břeclav

2017: příjmy 473 mil. - výdaje 572 mil.
2016: příjmy 434 mil. - výdaje 485 mil.

  • Hodonín

2017: příjmy 454 mil. - výdaje 588 mil.
2016: příjmy 520 mil. - výdaje 427 mil.

  • Vyškov

2017: příjmy 365 mil. - 448 mil.
2016: výdaje 338 mil. - 385 mil.

  • Blansko

2017: příjmy 376 mil. - výdaje 376 mil.
2016: příjmy 397 mil. - výdaje 397 mil.

Pozn.: Údaje nejsou konečné, příjmy rozpočtů mohou během roku ještě narůst.

  • Nejčtenější

Brněnský tramvajový tunel ve skále je dostavěn, za rok bude v provozu

Dělníci už mají za sebou hrubou stavbu tramvajového tunelu na Žabovřeské ulici v Brně. V příštích měsících je čekají...

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

Klenot v rukavicích. Chtěla do armády, je neporažená v MMA: Nepiju a miluju řád

Premium V patnácti chtěla do armády mezi výsadkáře. V posilovnách se předháněla s chlapy, kdo na bench zvedne víc. Klidně přes...

Konec úseků smrti. Nejobávanější silniční místa jižní Moravy čekají úpravy

Premium Nejkritičtější jihomoravská místa na silnicích, kde pravidelně umírají lidé při nehodách, projdou zásadní přestavbou....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se přehnala sněhová vichřice. Teď hrozí náledí a sněhové jazyky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne místy provázelo intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Varhanám ze Santiniho kostela ve Křtinách restaurátoři vdechnou nový zvuk

Do kostela Jména Panny Marie ve Křtinách na Blanensku nechodí jen místní věřící, cestu do barokního chrámu každoročně...

Metrákový granát vyzvedli z výkopu pyrotechnici, sto Brňanů může domů

V Brně na zahradě rodinného domu ležel nevybuchlý stokilogramový granát. Z výkopu ho dopoledne vyzvedli policejní...

CTP rozšiřuje svůj areál v Brně na dvojnásobek, pozemky koupil od Zetoru

Developerská společnost CTP rozšířila svůj areál v brněnské Líšni téměř na dvojnásobek. Od společnosti Zetor Tractors,...

Banální, kritizují experti sochu Hrachovina pro Mendlovo náměstí v Brně

Skupina umělců, akademiků a teoretiků výtvarného umění v otevřeném dopise kritizuje výsledek veřejné soutěže na sochu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...