Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Menší města na jihu Moravy chtějí více žít a zbavit se cejchu nocleháren

  6:24
Agentura CzechInvest mapovala podnikatelské prostředí na jihu Moravy. Upozorňuje, že nízká nezaměstnanost může mást. Lidé sice mají práci, ale jinde než bydlí. A tam také utrácejí za veškeré služby. Jejich obec či město o tuto občanskou vybavenost přichází a stává se jen noclehárnou.
Horní náměstí ve Znojmě

Horní náměstí ve Znojmě | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Drtivá většina jihomoravských obcí touží po tom, aby na jejich území usídlil investor. Starostové věří, že by tím zamezili odlivu obyvatel, mohli revitalizovat brownfieldy a využít podnikatelské nemovitosti, které jinak leží ladem. Vyřešilo by to i nedostatek pracovních míst a nízké mzdy.

Vhodný typ investice se přitom liší podle místa. Zatímco v Brně je vhodný výzkum a vývoj, jinde se hodí zpracovatelský průmysl.

Vyplývá to z analýzy CzechInvest, která zkoumala, jak kvalitní a atraktivní podhoubí nabízí jih Moravy investorům. Agentura mluvila se všemi starosty s pověřeným obecním úřadem i zástupci firem a použila statistická data s vlastními výpočty. Výsledkem je přehled, který definuje silná i slabá místa a rozvojový potenciál kraje. MF DNES představuje ty nejzajímavější závěry.

Třetina jihomoravských obcí si zoufá, že jim odchází mladí obyvatelé do větších měst. Nejčastěji se stěhují do Brna, Prahy a Znojma. Za prací se ovšem nejvíc dojíždí do Brna, Hodonína a Vyškova. Poslední zmíněné město může v tomto žebříčku působit jako překvapení, těží však z dobré polohy v blízkosti dálnice D1 i z toho, že má průmyslové zóny s životaschopnými firmami.

Cizinci jsou podle firem nezbytní

„Například zóna Sochorova začala vznikat v polovině 90. let jako jedna z prvních v republice. V rámci kraje máme dlouhodobě nejnižší míru nezaměstnanosti. Aktuálně se navíc na území města realizuje několik velkých developerských projektů, rodinné i bytové domy,“ líčí vyškovský mluvčí Michal Kočí.

Vyškov je podle průzkumu Město pro byznys dlouhodobě jedním z nejlepších ohledně podmínek pro podnikání na jižní Moravě, před dvěma lety dopadl ve srovnání poslední dekády dokonce nejlépe. CzechInvest mu vytýká v podstatě jen absenci volných podnikatelských nemovitostí pro další rozvoj.

Firmy v kraji by se neobešly bez zahraničních pracantů, přes 80 procent z nich uvádí, že je místní podniky využívají. Pocházejí hlavně z Ukrajiny, Rumunska a Slovenska, ale bývají s nimi také problémy, nejčastěji kvůli výtržnictví.

Obce noclehárny jsou hlavně na Znojemsku

Co se týče zaměstnanosti, analýza pracuje s takzvanou soběstačností na trhu práce, což je nový ukazatel. Nezaměstnanost jako taková totiž zdaleka neodhaluje všechny problémy, které se mohou v regionu koncentrovat.

Třeba starosta menšího města může mít pocit, že je všechno v pořádku, protože nezaměstnanost činí pouhá dvě procenta, ale CzechInvest mu dává jiný pohled.

„Potom například uvidí, že z jeho města až 60 procent obyvatel vyjíždí za prací k velkému sousedovi. Tam lidé využívají služby a utratí vydělané peníze, takže se menší města stávají jen noclehárnami. Chybí v nich občanská vybavenost, obchody, školky. Obec se zkrátka nemůže úplně rozvíjet,“ vysvětluje za agenturu Jana Kohoutová.

Takových příkladů je nejvíc na Znojemsku – v podobě Vranova nad Dyjí, Moravského Krumlova, Miroslavi či Hrušovan nad Jevišovkou. Stejná situace ale platí i pro Velkou nad Veličkou a Ždánice na Hodonínsku, Klobouky u Brna na Břeclavsku či Rosice na Brněnsku.

Pomáhá rozvoj komunity

Podle starosty Vranova, kde je soběstačnost se 44 procenty nejnižší, pomůže jen nový investor. „Nejsou tu žádné fabriky. Zemědělství a lesnictví, které bývávaly kdysi prvořadé, dnes zaměstnávají strašně málo lidí,“ sděluje Lubomír Vedra (Vranováci Vranovu). Turistická sezona přes léto pomůže, ale pouze přímo Vranovu a částečně Bítovu.

To Rosice sází na to, aby se rozvíjely a lidé měli dost příležitostí a důvodů trávit víc času na jejich území. „Jsme v krásné přírodě, lidé tu k sobě mají přece jen blíž než ve velkých městech. Silně podporujeme rozvoj místní komunity a snažíme se dát prostor aktivním obyvatelům, kteří město jako noclehárnu ani zdaleka neberou. Takových je naštěstí čím dál víc,“ oznamuje starostka Andrea Trojanová (Rosice našima očima).

K problému „nocleháren“ se v Rosicích loni postavili dvěma způsoby – schválili nový územní plán, který má bránit přebujelé výstavbě, a přijali pravidla pro spolupráci. Developer se tak musí podílet na rozvoji městské infrastruktury, což platí i pro investory.

Ohledně soběstačnosti si naopak dobře vedou Kuřim na Brněnsku, Vyškov, Boskovice či Břeclav. A samozřejmě Brno s hodnotou necelých 168 procent. To je s vysokým inovačním potenciálem, přítomností globálně působících firem, univerzitám, podpoře začínajících podnikatelů a dopravnímu napojení podle očekávání v analýze CzechInvestu jihomoravským premiantem.

Výsledky výzkumu na jižní Moravě

91 % obcí má zájem o zasídlení investora na svém území.

6 % obcí nabízí finanční nástroje na podporu podnikání.

26 % obcí má na svém území alespoň jeden sociální podnik.

6 % obcí má ve svém správním obvodu infrastrukturu na podporu podnikání, inovací nebo výzkumu.

35 % obcí uvádí, že dochází k odlivu mladých lidí do větších měst.

82 % obcí uvádí, že místní podniky využívají pracovníky ze zahraničí.

7 % obcí má se zahraničními pracovníky problém.

18 % obcí uvádí, že se potýkají se sezonní nezaměstnaností.

  • Nejčtenější

Svět nám rozchod závidí, shodli se Klaus a Mečiar. Naštvaně ale odešli ze studia

Čtvrteční televizní diskuse s Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, kteří v roce 1992 jako premiéři národních vlád...

Drahé energie dostaly pekařství na dno, to teď po třiceti letech končí

Letos mohli v pekařství v Boskovicích slavit třicet let provozu, místo toho však visí na dveřích oznámení, že výroba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

V Brně plánují dalekohled za půl miliardy, má objasnit vznik těžkých prvků

Brněnští astrofyzici se pustili do smělého úkolu. Připravují projekt QUVIK, který povede k sestrojení prvního českého...

Dost bylo krve, zavelel Napoleon v neprávem opomíjené bitvě před Znojmem

Premium Bitva nezavršená vítězstvím některé z bojujících stran? Jednou z mála takových byla ta u Znojma 10. a 11. července...

Jako v Itálii. Lípy už sucho nezvládají, obec tak přešla na cypřiše a cedry

Premium Mimořádně suché a teplé klima mění zeleň v jihomoravských obcích. Vedle jabloní se pěstují datle nebo fíky a prostor...

Developer otočil, místo prodeje pozemků chce na sídlišti v Brně opět stavět

Ambiciózní projekt Go Up na brněnských Vinohradech smetla kritika, teď developer Jiří Maršálek přišel s novým plánem....

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...