Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Před 100 lety se narodil Ludvík Kundera, přátelský intelektuál věřící v dobro

  6:50
V neděli to bylo sto let, kdy se v Brně narodil básník, dramatik, prozaik, překladatel z němčiny, editor i literární historik Ludvík Kundera. A to do umělecky profilované rodiny, z níž pocházel nejen jeho strýc, hudební vědec i klavírista Ludvík Kundera, ale také bratranec, světově proslulý spisovatel Milan.

Básník, dramatik, prozaik, překladatel z němčiny, editor i literární historik Ludvík Kundera se narodil v Brně v roce 1920. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zároveň letos 17. srpna uplyne deset let, co básník Ludvík Kundera coby devadesátiletý zemřel v Boskovicích a byl pohřben v Kunštátě na Moravě, kde prožil svá poslední léta.

I s Brnem ovšem poutalo skvělého přítele mnoha zdejších lidí velmi mnoho nitek. Ačkoliv gymnázium studoval v Litoměřicích a filozofickou fakultu nejdříve v Praze, češtinu i němčinu vystudoval nakonec v Brně, jemuž svými nesčetnými aktivitami zůstal po celý život věrný.

„A opět paměť vyplaví dávné tváře, svérázné výroky, humorné výjevy, jenom ta jména, jenom ta jména odnesl čas,“ cituje Kunderův výrok jeho dlouholetý přítel z legendárního bohémského saunového společenství, bývalý stavbyvedoucí Petr Hloušek.

Nejen v této společnosti kolem muzikologa a skladatele Miloše Štědroně či jazykovědce Dušana Šlosara a mnohých dalších byl Ludvík Kundera nepřehlédnutelný.

Za normalizace bylo jeho jméno tabu

Vždyť to byl on, kdo vymyslel název asi nejpočetnějšího a nejšířeji v různých druzích umění rozkročeného Sdružení Q, jež vzniklo v Brně před 52 lety a kromě roků normalizace vyvíjelo úctyhodnou výstavní i publicistickou činnost.

A proč vlastně Q? „Tímto písmenem začínají četné latinské tázací částice,“ zdůvodnil název klasicky vzdělaný dramatik Kundera.

Jeho skvělé hry Labyrint světa a ráj srdce podle Komenského či Chameleon podle postavy Velké francouzské revoluce Josepha Fouchého ještě víc proslavily v 70. a 80. letech určitě nejznámější brněnské Divadlo na provázku.

To přesto, že morálně pevný, a proto za normalizace „umlčený“ Kundera oficiálně pracovat nesměl a třeba jeho vynikající překlady provázela floskule „přeloženo z německých originálů“.

„Měl jsem k němu až takový vztah vděčnosti, zejména kvůli tomu, že mne hájil za ostrou kritiku poezie Pavla Kohouta. Až poté jsem se vlastně dostal mezi kulturní osobnosti,“ vzpomínal v Kunderově nekrologu dnes už také zesnulý brněnský spisovatel Jan Trefulka.

„Byl vynikajícím člověkem. Spoustu mě toho naučil, aniž bych si vlastně všiml, že mě učí,“ dodal tehdy i dramatik Milan Uhde.

Nikdy nezvyšoval hlas

Bylo vůbec málo důležitých událostí v brněnské kultuře, kde by se jeho podíl neobjevil. A také jeho básnické, spisovatelské, ale i literárně-historické dílo je nesmírně rozsáhlé. Navíc po změně režimu po dlouhých třináct let přednášel už v důchodovém věku na katedře germanistiky v Olomouci. A tehdy také sesbíral mnohá umělecká i státní vyznamenání a ceny.

„Ludvík Kundera je pojem. Vzácný člověk, který byl přes nadmíru inteligence vždy přátelský a milý,“ shrnula další ze členek Sdružení Q, výtvarnice Zdena Höhmová.

„Spojovala nás láska k poezii a umění. A asi i víra v dobro na světě... Věnoval mně v roce 2001 do monografie zrcadlovou báseň Otázky pro Zdenu Höhmovou, zcela v duchu surrealismu. Milý Ludvíku, děkuji za vše a s úctou a láskou vzpomínám,“ vyjádřila to za četné Kunderovy přátele výtvarnice.

„Ludvík Kundera byl zázračný člověk, koláž nesmírné pracovitosti, vzdělanosti a kreativity. Velký charakter a vždy spolehlivý přítel. Jistota v nejistém světě. Za všech okolností bez paniky a hysterie,“ vzpomněl další člen Sdružení Q, dramatik a režisér Miroslav Plešák.

„Ludvík Kundera nedokázal neotevřít knihu ležící na stole...“

Jako velmi kultivovaného literáta s výjimečným mezinárodním rozhledem označuje Kunderu další z jeho přátel Pavel Švanda.

„Kundera mně byl taky osobně sympatický jakožto zjevný introvert. V 60. letech udávali našemu literárnímu životu tón hlavně pražští extroverti, někteří i dost únavní,“ podotýká spisovatel Švanda, který si vedle Kunderova díla vážil i jeho osobnosti.

„Byl z mého pohledu vskutku výjimečně poctivý intelektuál, který se vyrovnával s dobovými pokušeními i potížemi vytrvale a neokázale, jako muž. Shrnuto metaforou: Ať bylo, jak bylo, Ludvík Kundera nezvyšoval hlas.“

  • Nejčtenější

Svět nám rozchod závidí, shodli se Klaus a Mečiar. Naštvaně ale odešli ze studia

Čtvrteční televizní diskuse s Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, kteří v roce 1992 jako premiéři národních vlád...

Drahé energie dostaly pekařství na dno, to teď po třiceti letech končí

Letos mohli v pekařství v Boskovicích slavit třicet let provozu, místo toho však visí na dveřích oznámení, že výroba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Čtrnáctiletý chlapec si půjčil dědovo auto, při jízdě narazil na policisty

Po dobrodružství zatoužil na začátku prázdnin čtrnáctiletý chlapec na Hodonínsku, který večer tajně nasedl do dědova...

Je velmi očistné dělat si legraci z toho, čeho se bojíme, říká brněnský komik

Premium Začínal jako editor v novinách, tvořil reklamní scénáře. Později napsal tři knihy fejetonů a udělal si jméno jako...

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým...

Developer otočil, místo prodeje pozemků chce na sídlišti v Brně opět stavět

Ambiciózní projekt Go Up na brněnských Vinohradech smetla kritika, teď developer Jiří Maršálek přišel s novým plánem....

Advantage Consulting, s.r.o.
ROZPOČTÁŘ/KA STAVEB (35 - 45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...