Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Před 100 lety se narodil Ludvík Kundera, přátelský intelektuál věřící v dobro

  6:50aktualizováno  6:50
V neděli to bylo sto let, kdy se v Brně narodil básník, dramatik, prozaik, překladatel z němčiny, editor i literární historik Ludvík Kundera. A to do umělecky profilované rodiny, z níž pocházel nejen jeho strýc, hudební vědec i klavírista Ludvík Kundera, ale také bratranec, světově proslulý spisovatel Milan.

Básník, dramatik, prozaik, překladatel z němčiny, editor i literární historik Ludvík Kundera se narodil v Brně v roce 1920. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zároveň letos 17. srpna uplyne deset let, co básník Ludvík Kundera coby devadesátiletý zemřel v Boskovicích a byl pohřben v Kunštátě na Moravě, kde prožil svá poslední léta.

Fotogalerie

I s Brnem ovšem poutalo skvělého přítele mnoha zdejších lidí velmi mnoho nitek. Ačkoliv gymnázium studoval v Litoměřicích a filozofickou fakultu nejdříve v Praze, češtinu i němčinu vystudoval nakonec v Brně, jemuž svými nesčetnými aktivitami zůstal po celý život věrný.

„A opět paměť vyplaví dávné tváře, svérázné výroky, humorné výjevy, jenom ta jména, jenom ta jména odnesl čas,“ cituje Kunderův výrok jeho dlouholetý přítel z legendárního bohémského saunového společenství, bývalý stavbyvedoucí Petr Hloušek.

Nejen v této společnosti kolem muzikologa a skladatele Miloše Štědroně či jazykovědce Dušana Šlosara a mnohých dalších byl Ludvík Kundera nepřehlédnutelný.

Za normalizace bylo jeho jméno tabu

Vždyť to byl on, kdo vymyslel název asi nejpočetnějšího a nejšířeji v různých druzích umění rozkročeného Sdružení Q, jež vzniklo v Brně před 52 lety a kromě roků normalizace vyvíjelo úctyhodnou výstavní i publicistickou činnost.

A proč vlastně Q? „Tímto písmenem začínají četné latinské tázací částice,“ zdůvodnil název klasicky vzdělaný dramatik Kundera.

Jeho skvělé hry Labyrint světa a ráj srdce podle Komenského či Chameleon podle postavy Velké francouzské revoluce Josepha Fouchého ještě víc proslavily v 70. a 80. letech určitě nejznámější brněnské Divadlo na provázku.

To přesto, že morálně pevný, a proto za normalizace „umlčený“ Kundera oficiálně pracovat nesměl a třeba jeho vynikající překlady provázela floskule „přeloženo z německých originálů“.

„Měl jsem k němu až takový vztah vděčnosti, zejména kvůli tomu, že mne hájil za ostrou kritiku poezie Pavla Kohouta. Až poté jsem se vlastně dostal mezi kulturní osobnosti,“ vzpomínal v Kunderově nekrologu dnes už také zesnulý brněnský spisovatel Jan Trefulka.

„Byl vynikajícím člověkem. Spoustu mě toho naučil, aniž bych si vlastně všiml, že mě učí,“ dodal tehdy i dramatik Milan Uhde.

Nikdy nezvyšoval hlas

Bylo vůbec málo důležitých událostí v brněnské kultuře, kde by se jeho podíl neobjevil. A také jeho básnické, spisovatelské, ale i literárně-historické dílo je nesmírně rozsáhlé. Navíc po změně režimu po dlouhých třináct let přednášel už v důchodovém věku na katedře germanistiky v Olomouci. A tehdy také sesbíral mnohá umělecká i státní vyznamenání a ceny.

„Ludvík Kundera je pojem. Vzácný člověk, který byl přes nadmíru inteligence vždy přátelský a milý,“ shrnula další ze členek Sdružení Q, výtvarnice Zdena Höhmová.

„Spojovala nás láska k poezii a umění. A asi i víra v dobro na světě... Věnoval mně v roce 2001 do monografie zrcadlovou báseň Otázky pro Zdenu Höhmovou, zcela v duchu surrealismu. Milý Ludvíku, děkuji za vše a s úctou a láskou vzpomínám,“ vyjádřila to za četné Kunderovy přátele výtvarnice.

„Ludvík Kundera byl zázračný člověk, koláž nesmírné pracovitosti, vzdělanosti a kreativity. Velký charakter a vždy spolehlivý přítel. Jistota v nejistém světě. Za všech okolností bez paniky a hysterie,“ vzpomněl další člen Sdružení Q, dramatik a režisér Miroslav Plešák.

„Ludvík Kundera nedokázal neotevřít knihu ležící na stole...“

Jako velmi kultivovaného literáta s výjimečným mezinárodním rozhledem označuje Kunderu další z jeho přátel Pavel Švanda.

„Kundera mně byl taky osobně sympatický jakožto zjevný introvert. V 60. letech udávali našemu literárnímu životu tón hlavně pražští extroverti, někteří i dost únavní,“ podotýká spisovatel Švanda, který si vedle Kunderova díla vážil i jeho osobnosti.

„Byl z mého pohledu vskutku výjimečně poctivý intelektuál, který se vyrovnával s dobovými pokušeními i potížemi vytrvale a neokázale, jako muž. Shrnuto metaforou: Ať bylo, jak bylo, Ludvík Kundera nezvyšoval hlas.“

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Koronavirus může způsobovat záněty varlat a neplodnost, upozorňuje biolog

Už v únoru s neuvěřitelnou přesností předpověděl koronavirový vývoj v Itálii a upozorňoval na to, co se řítí do Česka....

Pacient při čekání na výsledky napadl sestru nožem, zachránil ji kolega

V době, kdy je zdravotnický personál vytížený kvůli pandemii koronaviru, napadl zdravotní sestru ve Znojmě pacient...

Hlasitá hudba a alkohol. Tutéž hospodu řešili policisté hned dvakrát

S mimořádnými opatřeními proti koronaviru si nedělal těžkou hlavu provozovatel hospody na Brněnsku. Pouštět dovnitř...

Námořnickou, nebo s kočičkou? Z automatu místo sladkostí padají roušky

Pandemie koronaviru přináší nové vymoženosti. Na jižní Moravě například zprovoznili první automaty, ze kterých místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jménem zákona, nasaďte si ochranu dýchacích cest, vyzývali strážníci muže

Na muže, který si tvrdošíjně odmítal nasadit ochranu obličeje, narazili ve středu ráno strážníci ve Znojmě. Jelikož mu...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Muž se na protest připoutal k plotu úřadu, údajně nemůže vídat svého syna

K zoufalému kroku se rozhodl muž, který chce vídat svého sedmiletého syna. Bývalá partnerka mu ho údajně i přes soudně...

Brno se těšilo na světový šampionát vinařů, koronavirus jej možná zruší

Když Brno loni získalo pořadatelství vinařského „mistrovství světa“, soutěže Concours Mondial de Bruxelles, byla to...

Dálnice D2 na Slovensko byla většinu dne průjezdná, země pouštěla kamiony

Dálnici D2 se ve směru na Slovensko dařilo udržovat většinu dne průjezdnou. Kolona kamionů, která ráno okolo 8:00...

Premium

Personál nenakoupíte jako postele, upozorňuje šéf „koronavirové“ nemocnice

Když před sedmi měsíci Vlastimil Vajdák usedl do ředitelského křesla, začal okamžitě řešit, jako dostat Fakultní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...