Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nadšenci vykopali u Valtic zbytky zámečku, který zbourali komunisté

  6:28
Katzelsdorfský zámeček, u nějž knížata z Lichtenštejnu pořádala hony, mohl být obdivovaným klenotem Lednicko-valtického areálu, za minulého režimu však doplatil na svou polohu. Neoklasicistní skvost ležel za zátarasy železné opony, a proto byl v 50. a 60. letech zbourán. Nyní nadšenci z Valtic učinili první krok k jeho možné obnově.
Katzelsdorfský zámeček postavili Lichtenštejnové na začátku 19. století. Před...

Katzelsdorfský zámeček postavili Lichtenštejnové na začátku 19. století. Před asi 60 lety byl zbourán, nyní nadšenci odkryli jeho zbytky včetně vstupního schodiště. | foto: kniha Moravská dominia

Ze zámečku zbyly jen základy a i ty zmizely během následujících desetiletí hluboko pod nánosy hlíny. Ještě před pár týdny by nikdo nepoznal, že tam kdysi nějaký zámeček stál.

Pak se ovšem nadšenci z Valtic chopili nářadí a z hloubi země jeho základy opět „vyzvedli“. Aby se dostali k těm nejvyšším pozůstatkům Katzelsdorfského zámečku, museli v uplynulých týdnech v lese za Valticemi odkopat nejméně půl metru zeminy. Podařilo se jim odkrýt i široké schodiště, po němž se kdysi vstupovalo dovnitř.

Katzelsdorfský zámeček postavili Lichtenštejnové na začátku 19. století. Před asi 60 lety byl zbourán, nyní nadšenci odkryli jeho zbytky.

„Teď už víme, že do zámečku vedlo osm schodů, avšak po celé délce se dochoval pouze jediný,“ popisuje historik Daniel Lyčka, který je jedním z iniciátorů projektu obnovy zámečku.

Podle něj se na stavu ruin nepodepsalo jen samotné bourání, ale i příroda. „Byla chyba, že se vše zavezlo hlínou. Místo začalo zarůstat a kořeny toho hodně zničily. Vypadá to, že jsme to zachránili za pět minut dvanáct,“ říká.

Z osmnácti sloupů, které oddělovaly jednotlivé oblouky loveckého zámečku, se dochovala patice jediného. Průzkumníci odhalili také části obou křídel stavby.

„Největším překvapením pro nás bylo, že v pravém kabinetu zřejmě býval krb. Dokonce je na dlažbě ještě patrná kresba tužkou, zřejmě po zaměřování,“ odhaluje Lyčka.

Katzelsdorfský zámeček

Katzelsdorfský zámeček byl postaven podle návrhu architekta Josefa Kornhäusela na začátku 19. století. Ve stejnou dobu se stavěl i známější Apollonův chrám. Otevřená stavba – v podstatě velký altán – sloužila panstvu k odpočinku při honech. Navazovala na ni dvě křídla s myslivnou, hospodářským stavením či bytem správce.

Stavba zanikla poté, co se začala budovat železná opona a zámeček se ocitl za železnými zátarasy. Poslední hajný Michal Kicl musel odejít v roce 1953, o tři roky později zámeček vyhořel. V roce 1957 jej začali bourat zaměstnanci státních lesů a v 60. letech dílo zkázy dokončili vojáci pohraniční stráže.

Pod zámečkem se pak nachází sklep, do nějž se vstupovalo z původní kuchyně. Kam přesně vede, je zatím velkou neznámou. Je stále plný jílu a aby bylo možné jej vyčistit, musí se stavba mnohem více zabezpečit. Zajímavostí je, že sklep není zaznačen v žádném plánu.

„Povedlo se mi v archivu dohledat plán z roku 1853, takže jsme měli přibližnou představu, kde jaké stěny jsou, což z 95 procent také sedělo. Ale sklep v těchto plánech není,“ podotýká Lyčka.

Zámeček chtějí postavit

Odkryté základy stavby se teď budou delší dobu větrat, aby se vzpamatovaly z téměř šedesáti let strávených pod zemí. Ještě letos by pak na místo měla přibýt cedule informující o tom, jaká stavba v místě stála. A v plánu je také umístění 3D modelu, aby návštěvník mohl porovnat původní stav zámečku s tím, co po něm zůstalo.

„Dlouhodobě se také snažíme prohlásit základy zámečku za kulturní památku, aby získaly větší status ochrany a zůstaly budoucím generacím. Ač je to zbořená stavba, pořád je to dílo významného vídeňského neoklasicistního architekta 19. století,“ upozorňuje Lyčka.

Snem valtických nadšenců je pak zámeček znovu vystavět. Projekt už je připravený, zatím se však o něm polemizuje s památkáři.

  • Nejčtenější

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

Stoletý most chrání proti přetížení nová značka, řidiči ji nerespektují

11. června 2024  5:14

Obava o výdrž zatíženého bezmála stoletého Maloměřického mostu v brněnské Dolnopolní ulici vedla k...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Myslel jsem, že herectví je cesta ke slávě, ohlíží se brněnský „drsoň“

16. června 2024

Premium Je nepřehlédnutelný. Nejen vzhledem ke své mohutné postavě a výraznému hlasu, ale také díky...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Na D2 se převrátil kamion. Směr k Brnu je zavřený, opačným se jezdí s omezením

18. června 2024  16:43,  aktualizováno  18:01

Na 31. kilometru D2 ve směru na Brno se odpoledne převrátil kamion, dálnice je neprůjezdná. Sjíždí...

Elektroda v kosti a aplikace v mobilu. Šetrný zákrok pomáhá s únikem moči

18. června 2024  17:23

Neustálý stres, hledání toalet a omezování se v jídle. To ještě před několika měsíci komplikovalo...

Slovenský útočník Jedlička se stal posilou hokejistů Komety Brno

18. června 2024  14:37

Slovenský útočník Maroš Jedlička se stal novou posilou hokejistů Komety Brno. Jednadvacetiletý...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...