Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Vojáci kdysi střežili hranice i z knížecích zámků, nabízely dobrý výhled

  6:57
Za minulého režimu sloužily hlídkám pohraničníků na jižní Moravě i cenné historické památky. Ty utrpěly velké škody, ale často strádali i samotní vojáci.

Jihomoravští pohraničníci měli zázemí mimo jiné na zámečku Lány, který nechal postavit v letech 1810 až 1812 kníže Jan I. Josef z Lichtenštejna. | foto: vojensko.cz

Ve zvonici na Svatém kopečku v Mikulově visí zvon, na nějž se zvoní při slavnostních příležitostech už od roku 1768. Visel tu i v době, když si z kampanily udělala za minulého režimu stanoviště a hlásku Pohraniční stráž.

„Je odsud rozhled široko daleko. A to se jim samozřejmě hodilo. Mělo to tu být pro všechny, kteří by snad chtěli opustit socialistický ráj, neprodyšné,“ popsal spisovatel Rudolf Ströbinger ve svém románu Vražda na zámku Mikulov.

A i když v knize jde čistě o fikci, popis zvonu coby němého pozorovatele činnosti pohraničníků je ryze pravdivý.

Mikulovská kampanila, sestra kostela svatého Šebestiána na vrcholu Svatého kopečku, přitom zdaleka není jedinou historickou památkou, která za minulého režimu sloužila pohraničníkům v „boji proti narušitelům“ i honbě za těmi, kdo se snažili přes hranice dostat za lepším životem.

Díky své poloze poblíž hranic s Rakouskem se do hledáčku vojáků dostaly dnes tolik obdivované stavby Lednicko-valtického areálu vybudované knížecím rodem Lichtenštejnů.

Pozorovatelna za větru vrzala

Součástí přísně střeženého pohraničního pásma byla například kolonáda Reistna u Valtic. Ze střechy stavby v podobě řeckého triumfálního oblouku je vidět daleko do krajiny. Také proto nad klasicistními sloupy vyrostla na konci šedesátých let minulého století dřevěná pozorovatelna – takzvaná hláska.

Fotogalerie

„Za dobrého počasí z ní byly vidět i Alpy. Když foukal silný vítr, pozorovatelna tak vrzala, že to nahánělo strach. A tak jsme scházeli na kolonádu, kde sloužil voják, který pozoroval vzdušný prostor,“ zavzpomínal na webu Vojensko.cz, kde se vzájemně kontaktují někdejší vojáci základní služby, Slovák podepsaný Gonc. Na Reistně sloužil v letech 1966 až 1968.

Pohraniční rota odtud střežila víc než jedenáct kilometrů hranice. I přes dokonalý výhled, který jim Reistna nabízela, se v tomto úseku v únoru revolučního roku 1989 podařilo hranici překonat jisté Brigitě Vavříkové.

„Byl z toho tehdy velký průšvih. Dodnes si pamatuji, jak major lítal jako šílený po rotě a řval ‚máme díru‘,“ zmiňuje se tehdejší člen roty Martin.

Podle břeclavského historika a dlouholetého ředitele Státního okresního archivu Břeclav Emila Kordiovského podobná hláska jako na Reistně vyrostla také na Pohansku u Břeclavi.

Zahřát se nedalo ani pod dekou

Pohraniční stráž využívala i samotný empírový zámeček, který lokalitě vévodí. Vojáci sem chodili na snídaně, obědy a večeře. A zázemí měli také na nedalekém zámečku Lány, který nechal postavit v letech 1810 až 1812 kníže Jan I. Josef z Lichtenštejna. Sídlo pohraniční roty zde bylo až do 70. let. Pak přišla desetiletí chátrání.

30 let svobody v Brně

Až po revoluci, kdy přešel zámeček do soukromých rukou, začal majitel zdevastovaný objekt rekonstruovat. Dnes je znovu na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17 milionů korun.

Jen o kousek dál sídlila rota pohraničníků v takzvaných ruských domech. O jejich původu ví dnes už málokdo. Vrátit bychom se museli do roku 1873, kdy se ve Vídni konala světová výstava a ruský car Mikuláš na ni vezl dva složené dřevěné ruské domy.

Na výstavě byly typické stavby, podobné domovu pohádkového Mrazíka, opět složeny. Po ukončení výstavy byly dovezeny do obory Soutok mezi Břeclaví a Lanžhotem.

Velký dům se zde nacházel až do roku 1946, kdy byl zbourán. Malý stojí dodnes a je znám pod názvem chata Dúbravka. Rota pohraničníků se po těchto stavbách jmenovala Ruské domy.

„Neskutečné množství komárů, kteří byli všude a nebylo se před nimi kam schovat, neustálé celoplošné záplavy, kdy jsme i v zimních měsících museli chodit do služby ve vysokých rybářských gumovkách místo v potřebných teplých filcákách. Po celonoční službě se pak nedalo zahřát ani v posteli pod dekou v přetopené místnosti,“ vzpomíná na službu v ruském domě někdejší pohraničník Franta.

Zámeček na hranici byl zcela rozebrán

Stovky vojáků, kteří historickými objekty prošli, se na památkách zákonitě musely podepsat. Zvláště v době minulého režimu, která opravám historických objektů nepřála.

„Není to tak, že by vojáci tyto stavby devastovali. Ale samozřejmě nebyly příliš opravované a docházelo v několika případech k necitlivým stavebním úpravám, například stavění různých příček,“ říká historik Emil Kordiovský.

Vůbec nejvíc na své umístění v pásmu železné opony podle něj doplatil Katzelsdorfský zámeček u Valtic. „Ten byl zcela zničen a rozebrán, protože byl bezprostředně na hranici. Cihly si odtud odvezli lidé z Valtic,“ popisuje historik.

Oficiálním důvodem pro zboření byl „špatný“ stav zámečku a zabránění přespávání „protikomunistických živlů narušujících státní hranici“.

  • Nejčtenější

V Brně už několik dní pátrají po zmizelém chlapci, našly se jeho věci

Policisté i dobrovolníci z celého Brna už od středečního večera marně pátrají po zmizelém patnáctiletém chlapci....

Kvůli pátrání po chlapci upustili Svratku, dobrovolníci v noci oblehli dům

Pátrání po ztraceném chlapci v Brně pokračuje v korytu řeky Svratky, jejíž hladina byla o jeden metr snížena. Množí se...

Slavný prodejce skla v centru Brna končí, obchod po 70 letech složil covid

Nejnovějším brněnským přírůstkem na seznamu podniků, jež kvůli covidu vyvěsily ceduli „Zavřeno“, je obchodní dům...

Kamion s pivem při převrácení těsně minul protijedoucí auto, ukázalo video

Pondělní nehoda kamionu na celou noc i část úterního dopoledne zablokovala D1 za Brnem. Oba směry již byly znovu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Švédský výrobce obviňuje českou firmu s antigenními testy z podvodu

Na konci února se rozmohl prodej antigenních testů ze slin, které si mohou lidé provést sami doma. Povolení k prodeji...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Brno vs. Praha: střet o miliardy na onkologii. Ústavy se mají podělit

Premium Masarykův onkologický ústav v Brně plánuje nové nákladné projekty. Sedm a půl miliardy korun má jít v plánu obnovy na...

Diabetik chytil covid. Regeneron mě do rána zbavil kašle i zimnice, říká

Cukrovka, vysoký krevní tlak, chronické onemocnění ledvin i jater, nadváha. To všechno trápí Brňana Luďka Višňanského....

S Koishi je definitivní konec. Martinkovič ale otevře bistro na vesnici

Mezi podniky, které skončily během pandemie koronaviru, patří i oceňovaná brněnská restaurace Koishi. Majitel a...

Zahrádkářské chaty i pozemky jsou v pandemii žádané. Ceny raketově rostou

Premium Zdražující byty i zelenina ženou Čechy do zahrádkářských kolonií. Zejména proto ceny chatek dramaticky rostou, některé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...