Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Strážník hejtmanem. Nevěřili jsme, že Haška porazíme, přiznává Šimek

  9:33
Pikantní škatulata se ve středu odehrají ve vedení Jihomoravského kraje. Dosavadního hejtmana Michala Haška (ČSSD) z křesla „šéfa kraje“ vyprovodí muž, jehož kariéru na krajském úřadě sám Hašek před čtyřmi lety náhle a nečekaně ukončil.

Bývalý šéf brněnských strážníků Bohumil Šimek vystřídá Michala Haška na postu jihomoravského hejtmana. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na ustavujícím zasedání se svých mandátů chopí nově zvolení krajští zastupitelé a pak odhlasují i nové vedení kraje. Hejtmanem se podle dohody vítězného ANO s ČSSD, Starosty pro jižní Moravu a TOP 09 s Žít Brno má dnes stát dosavadní šéf brněnské městské policie Bohumil Šimek (ANO).

Ten přitom dříve pracoval jako vedoucí Haškova sekretariátu a bezpečnostní ředitel krajského úřadu. Nyní to bude právě on, komu Hašek předá klíče od kanceláře hejtmana i vedení kraje.

Zlatý řetěz hejtmana, který si Michal Hašek nechal speciálně vyrobit, si však od svého předchůdce Šimek převzít nehodlá. „Příliš si nepotrpím na podobné ceremoniály, chtěl bych to celé udělat spíše civilně. Předpokládám, že celou schůzi povede Stanislav Navrkal z KSČM jako nejstarší zastupitel a právě on mi funkci hejtmana předá,“ odhadoval sedmapadesátiletý Šimek.

Jste nervózní? Je ještě něco, co by vaše zvolení hejtmanem mohlo ohrozit?
Bylo by velice nepříjemné, kdyby to neproběhlo. Snad ale ve volbě nebude problém, myslím, že pro nikoho nejsem konfrontační osobnost.

Proti Michalu Haškovi jste se výrazně vymezil už v předvolební kampani, za jeho vlády jste musel nedobrovolně odejít z krajského úřadu. Málokdo si dokázal představit, že Hašek po volbách na postu hejtmana skončí. Je pro vás zadostiučinění, že se to nyní podařilo právě vám?
Upřímně řečeno, sami jsme nevěřili tomu, že bychom ČSSD a s ní i Michala Haška ve volbách porazili. Já osobně určitě ne. Přáli jsme si co nejlepší výsledek ve volbách a ve skrytu duše jsme doufali, že budeme s ČSSD aspoň vyrovnaní, spíš jsem ale jako reálné viděl to, že o nějaká dvě tři procenta prohrajeme. To, jak volby dopadly, překvapilo mnohé. Byl bych nerad, aby náš vztah byl vnímán konfrontačně jako Šimek proti Haškovi, ale já sám jsem po svém odchodu z krajského úřadu slyšel, že jsem neschopný a že se mnou byla nespokojenost. V tomto světle lze moje zvolení hejtmanem jako určité zadostiučinění chápat, to ano.

Cítíte se v této chvíli už hejtmanem, nebo spíš stále ředitelem městské policie? Jak to vlastně plánujete skloubit po vašem zvolení na nejvyšší krajský post?
Zatím jsem rozervaný tak napůl a už teď je to hektické. Doufal jsem, že Michal Hašek svolá krajské zastupitelstvo na pondělí, tak aby úterní brněnské zastupitelstvo mohlo schválit mého nástupce na postu ředitele městské policie. To se bohužel nestalo, takže si musím až do dalšího jednání brněnského zastupitelstva ponechat ještě 0,1 úvazku v pozici ředitele, protože mám stále podpisová práva.

Víte už, kdo vás ve vedení městské policie nahradí?
To ano, statutárním zástupcem by se měl stát můj dosavadní první náměstek Luboš Oprchal. U městské policie začínal asi před 19 lety na postu strážníka a vypracoval se až na pozici prvního náměstka.

Co bude první věc, které se v pozici hejtmana chcete věnovat?
Rozpočtu kraje. Kvůli posunu termínu ustavujícího zastupitelstva máme na projednání rozpočtu, který vlastně připravilo minulé vedení v intencích toho, jak to tady fungovalo, už jen příští týden. Nechceme jít cestou rozpočtového provizoria, možná si ponecháme jen větší rezervu, z níž bychom později mohli financovat konkrétní věci, které budou potřeba.

Chystáte personální změny? A máte už vybraný tým spolupracovníků?
Spolupracovníky vybrané mám. A i když situaci na kraji a prostředí znám, budu se muset nějaký čas rozkoukávat a nasávat atmosféru. Změny nevylučuji, nejsem ale katem, je to spíš o reorganizaci.

Jednou z vašich priorit bylo zaměřit se na fungování brněnského letiště. Kdy chcete podniknout konkrétní kroky a jaké?
Chceme s panem Filipem (předseda představenstva firmy Letiště Brno a.s. - pozn. red.) jednat co nejdříve, protože stávající smlouva s Letištěm Brno je pro kraj zcela nevýhodná. Jeho vedení musí pochopit, že doba blahobytu skončila. Tak, jak je to nastavené, je to pro kraj nepřijatelné, tak se nemůže chovat žádný řádný hospodář.

Co konkrétně chcete změnit?
Uvidíme, na co letiště přistoupí. Smlouva je nějak nastavená, my máme určitou představu... Viděl bych to spíše na revizi než na výpověď. Nikdo nechce, aby letiště skončilo, ale aby fungování bylo jasné a přehledné, což nyní není.

Vaše budoucí náměstkyně Taťána Malá už při podpisu koaliční smlouvy avizovala, že byste rádi přidali nové letecké linky. Je to reálné?
Konkurovat Vídni, Praze nebo Bratislavě, která se stala středoevropským centrem lowcostových letů, nemůžeme. Umím si ale představit, že ze tří v současnosti fungujících linek bychom se mohli dostat na pět nebo šest, tak aby Brno mělo spojení s evropskými metropolemi. Linky do Říma nebo Barcelony zde už byly a byly naplněné, a přesto přestaly existovat. Proč, to netuším.

Jednou z priorit, které jste avizovali, je doprava. Bývalé zastupitelstvo na poslední chvíli schválilo zásady územního rozvoje. Plánujete už nyní nějaké změny?
Určitě s nimi musíme dál pracovat. Je asi lepší, že v nějaké podobě už jsou zásady schváleny. Teď hlavně chceme v co nejkratší době, tedy asi v rámci volebního období, vymalovat bílá místa, která v nich jsou.

S tím souvisí třeba dálnice na Vídeň. Kdy by mohla být hotová?
Obchvat Mikulova je ve fázi projektu a příprav, dálnice se plánuje v koridoru současné silnice na Vídeň. Je to otázka výběru dodavatele, projektových příprav a hlavně financování na úrovni vlády a ŘSD. Jsem ale optimista, věřím, že na konci volebního období by mohl být hotový obchvat a dálnice by se mohla začít stavět.

Jste podobně optimistický, i co se týče nového napojení na sever, tedy R43?
Tam to bude velmi složité, variant je stále několik.

Máte představu, jak řešit každodenní dopravní kolapsy na hlavních příjezdech do Brna, které mnohdy blokují souběžné uzavírky na více místech najednou?
Musíme nastavit lepší spolupráci a komunikaci s městem Brnem i Ředitelstvím silnic a dálnic, aby nedocházelo k tomu, že jsou při uzavírkách dálnic a silnic prvních tříd uzavírány i souběžné silnice nižších tříd nebo objízdné trasy. Věřím, že najdeme společný dialog tak, abychom se navzájem nepřekvapovali.

Zlepšit chcete i komunikaci s brněnským magistrátem, což s ohledem na to, že primátorem je váš spolustraník Petr Vokřál, asi bude snáze proveditelné. Co konkrétně by se mělo změnit?
Prioritou je určitě spolupráce v oblasti cestovního ruchu, v současnosti existují vlastně dvě totožné agentury propagující jedna kraj a druhá město, propagace by ale měla být jednotná. Brno je součástí kraje, zájmem všech je přilákat maximální počet turistů na více dnů a nabídnout jim kvalitní program i fungující letecké spojení.

Slibujete také otevřenost nového vedení vůči občanům. V čem všem se to projeví?
Připravujeme nové webové stránky, kde budou k dohledání všechny informace týkající se rozhodování a fungování kraje, chceme, aby jednání zastupitelstva byla přenášená on-line. Tak aby vše bylo maximálně transparentní.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Náhodný chodec nalezl tělo pohřešované pětatřicetileté ženy z Brna

Po více než týdnu skončilo pátrání po pětatřicetileté ženě z Brna. V sobotu ráno její bezvládné tělo nalezl náhodný...

Mafiánské chování, hodnotí soudce kroky policie při vyšetřování politiků ODS

Premium Městský soud v Brně řeší maření vyšetřování politiků ODS, které se týká i ministra spravedlnosti Pavla Blažka....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Vyškovsku naboural autobus z Litvy, nevešel se pod most

V neděli dopoledne narazil do mostu v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku autobus z Litvy. Nikomu z 44 cestujících se nic...

Chci i titul Mgr. Procházka o výzvách, dětství bez táty i paradoxu šampiona

Premium Procházel kolem zarámovaných titulních stran MF DNES a zaujala ho černobílá hokejová z roku 1998. „To je Nagano, viď?“...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přednádraží se změní na pěší zónu, Brno oživilo kritizované plány

Spousta aut, tramvají i tisíce lidí se denně míhají prostorem před hlavním nádražím v Brně. Nejen pro „přespolní“ tvoří...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Archeologové vykopali v zámecké zahradě potrubí ze 600 let starého dřeva

Při rozsáhlé obnově zámecké zahrady v Lysicích na Blanensku narazili archeologové na nevšední objev. Mimo jiné vykopali...

VIDEO: A večer to přišlo. Před rokem tornádo ničilo jih Moravy

Meteorologický jev, který trval jen pár minut, navždy změnil život stovkám lidí. Přesně před rokem se jihem Moravy...

Množství aktivit Mahena vyčerpávalo, doma skoro nebyl, líčí historik

Byl vášnivý rybář, za svou zálibou často cestoval k mnohým řekám i Jaderskému moři a jeho názory na ochranu přírody by...

Nebe nad Brněnskou přehradou ozářila světelná show. Využilo se 200 dronů

Vyobrazená dvoušroubovice DNA zahájila v sobotu nad Brněnskou přehradou dronovou světelnou show. Ta odkazovala na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ 33-40.000Kč + NÁSTUPNÍ BONUS

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 32 000 - 40 000 Kč

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...