PŘEHLEDNĚ Haškovu éru provázely kauzy, ale také podpora dopravy či vědy

  18:48aktualizováno  18:48
Michal Hašek ve středu po osmi letech skončí ve funkci jihomoravského hejtmana. Kontroverzní politik za sebou kromě řady afér zanechá i fungující systém dopravy či moderní budovy pro záchranáře.

Michal Hašek byl jihomoravským hejtmanem osm let. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na ustavujícím zastupitelstvu Michal Hašek (ČSSD) předá hejtmanský řetěz svému nástupci Bohumilu Šimkovi (ANO).

Oficiálně tak skončí éra jednoho z nejoblíbenějších, ale zároveň také nejkontroverznějších jihomoravských politiků, na něhož se během osmileté vlády nad krajem mnohokrát snesla kritika odborníků, opozice i médií.

Naposledy třeba kvůli kauze fiktivní mluvčí, kdy si hejtmanství platilo za marketingové služby nepravomocně odsouzenou lobbistku Janu Mrencovou (psali jsme zde).

Přesto po něm a jeho spolupracovnících zůstane také řada pozitiv. Patří mezi ně například propracovaný integrovaný dopravní systém, nový způsob podpory sportovních klubů i opravené významné krajské stavby.

1Rozvoj záchranného systému

Přestože jihomoravští záchranáři drží i kvůli rušení některých výjezdových skupin s lékařem už čtyři měsíce stávkovou pohotovost, kraj má podle odborníků jeden z nejlepších systémů integrovaných záchranných složek. Velkou měrou k tomu podle nich přispěl právě Hašek.

Za jeho éry vyrostlo hned několik nových stanovišť pro záchranáře, byť podle kritiků s nedostatky. Třeba v brněnských Bohunicích vzniklo krajské operační středisko, další základny pak v Černovicích či na Ponavě.

„Je známé, že kraj, potažmo hejtman Hašek, se rozvoji záchranné služby věnoval velmi pečlivě,“ prohlásil Marek Slabý, předseda Asociace záchranných služeb.

Za rozvoj integrovaného záchranného systému oceňuje Haška i jeho nástupce v křesle hejtmana. „Jihomoravský kraj patří v tomto ohledu k nejlepším v Česku,“ míní Šimek.

Kromě pomoci záchranářům zmiňuje i podporu hasičům. Zrovna v pondělí politici poklepali na základní kámen nové požární stanice ve Znojmě. A dobrovolným hasičům kraj za osm let rozdal 286 milionů korun, což oponenti označovali jako kupování si hlasů do voleb.

2Miliony do hospicové péče

Stále více lidí si přeje zemřít doma, a právě to se jim kraj snaží umožnit. Loni mezi organizace zajišťující domácí hospicovou péči rozdělil sedm milionů korun, letos o tři více.

Původně přitom vedení uvažovalo, že peníze půjdou jen Diecézní charitě Brno, po kritice ale záměr přehodnotilo. Na dotaci tak letos dosáhlo sedm organizací, které ročně pomáhají stovkám umírajících.

„Lidé si nemohou dovolit opustit zaměstnání a zůstat se svým nemocným blízkým doma. Tato služba je pro ně řešením. Péče se rozdělí mezi rodinu a zkušený tým specialistů,“ podotkl ředitel Oblastní charity Vyškov Karel Kosina.

3Nejlepší doprava v republice

Pokud se opoziční politici mají shodnout na jedné věci, která se za doby Haškovy vlády povedla, mají jasno. „Rozhodně integrovaný dopravní systém (IDS), který je snad nejlepší v republice. Třeba na Vysočině nic podobného nemají,“ řekl Šimek.

Podobně mluví i jeden z největších Haškových kritiků a budoucí krajský náměstek Jan Vitula (TOP 09) či starosta Kuřimi Drago Sukalovský (Kuřimská občanská liga).

IDS vznikl už před dvanácti lety, ale za Haška došlo k velkému rozvoji. V roce 2010 se rozšířil po celé jižní Moravě i za její hranice. Jeho výjimečnost spočívá hlavně v možnosti kupovat jednotné jízdenky, jež lze uplatnit v celém systému bez ohledu na dopravce a použitý prostředek. Doprava přitom zahrnuje autobusy, vlaky i tramvaje.

4Změna dotací do sportu

Další z opozičních zastupitelů, Jiří Crha (ODS), oceňuje dosluhujícího hejtmana a jeho kolegy za podporu sportu, jenž přišel o peníze z hazardu. Mimo jiné i za založení Jihomoravské krajské unie ligových klubů, které tak získaly lepší pozici ve vyjednáváních o dotacích.

Jen letos kraj téměř třem desítkám klubů rozporcoval patnáct milionů korun. Jsou mezi nimi hokejová Kometa, fotbalová Zbrojovka, ale také třeba JIMI Rugby Club Vyškov. „Vznik unie byl přínosem. Je to mnohem lepší, než kdyby každý klub podával žádost zvlášť,“ zhodnotil prezident vyškovského ragbyového klubu Jiří Vinter.

5Podpora vědy a výzkumu

Podle politických rivalů a odborníků se kraj pod vedením Haška významnou měrou zasadil o podporu vědy a výzkumu. Odstartoval program Somopro, jehož prostřednictvím se vypisují granty pro nadějné vědce. Už podpořil desítky expertů z celého světa, loni se konalo již třetí kolo.

Celkově do vědy na jižní Moravě směřovaly z hejtmanství stovky milionů korun. „Kraj je pro nás v tomto směru významným partnerem,“ prohlásila třeba mluvčí brněnského vědeckého centra CEITEC Jana Šilarová.

6Pět miliard korun z dotací

Za posledních osm let hejtmanství nechalo upravit i některé významné jihomoravské stavby, zámky, hrady a další turistická lákadla, třeba slovanské hradiště v Mikulčicích, kde kraj proinvestoval desítky milionů korun.

Například v letech 2014 až 2015 zmodernizoval expozice o historii tamního hradiště Valy, které bylo jedním z hlavních center Velké Moravy. Součástí komplexu je také nová třicetimetrová rozhledna. V tomto případě práce vyšly na zhruba 30 milionů korun. Hlavním investorem byl právě kraj, jenž většinu peněz získal z Evropské unie.

Mezi nejnovější a turisticky nejoblíbenější krajské stavby patří i archeopark v Pavlově na Břeclavsku za 100 milionů korun, který se částečně nachází pod zemí a připomíná jeskyni lovců mamutů (více čtěte zde).

Kraj se také pustil třeba do rekonstrukce secesní Löw-Beerovy vily v Brně. Veškeré úpravy včetně zahrady i tamního domku stály přes 60 milionů korun. Hejtmanství se na to podařilo získat dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod, a to ve výši 47 milionů.

„Jen za celé programové období na roky 2007 až 2013 jsme na základě žádostí z hejtmanství poslali téměř pět miliard korun na 192 projektů,“ vyčíslila mluvčí ROP Jihovýchod Kateřina Kurková.

Nejčtenější

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

V bytovém domě ve Vyškově našli ve výtahové šachtě dva mrtvé mladé lidi

Policisté ve Vyškově vyšetřují smrt dvou mladých lidí. Těla nalezli sousedé v neděli brzy ráno v přízemí bytového domu....

Obchod byl jako moje dítě, říká šéf. Místo domácích potřeb bude fastfood

Jaroslav Cimrman ke konci srpna zavírá prodejnu domácích potřeb na Masarykově...

Majitel obchodu s domácími potřebami v centru Brna Jaroslav Cimrman odchází ke konci srpna do penze a s ním končí i...

VIDEO: Třináctiletý chlapec sledoval mobil, vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý chlapec sledoval mobil. Vzápětí ho srazila tramvaj

Třináctiletý kluk mohl přijít o život při vážné nehodě, která se stala ve středu v podvečer u brněnské hokejové haly....

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Dvacítku na mostě přes Nové Mlýny porušily za dva týdny tři tisíce řidičů

Po provizorním mostu přes Nové Mlýny už se jezdí. Sice v obou směrech, ale jen...

Na provizorním mostě přes Novomlýnské nádrže nedaleko Pasohlávek na Brněnsku hlídá od začátku srpna maximální povolenou...

Další z rubriky

V Brně vyvíjejí levné letadlo, které si může zákazník sám poskládat

Hmotnost prázdného letounu od firmy Direct Fly dosáhne jen něco málo přes 300...

Ultralehké letadlo, jež může startovat i z nezpevněných ploch, jako jsou tráva či šotolina, vyvíjí brněnská firma...

Mladík mlátil o hlavu menšího chlapce, video s bitkou kolovalo na internetu

Napadení školáka

Policisté vyšetřují brutální napadení školáka na vlakovém nádraží ve Znojmě. Útočníkem byl jen o něco starší...

Úniková hra v podzemí? Ve Znojmě zvažují, že tak využijí část chodeb

Do oprav stávajících scén znojemského podzemí a výroby nových investovalo město...

Jak vypadají a kam vedou chodby pod Louckým klášterem ve Znojmě? To dosud nebylo příliš jasné. Radnice si proto nechala...

Najdete na iDNES.cz