Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bude tudy jezdit tranzit, bojí se v Brně navrhované silnice v zástavbě

  6:24
Největší průšvih, zkáza brněnských Medlánek a také dopravní peklo nastane podle místních, pokud v novém územním plánu Brna zůstane možnost vybudování silnice z městské části Komín kolem medláneckého letiště k Turistické ulici, která vede přímo mezi domy.

V Medlánkách se bojí, že tranzit ze severu, který dnes jezdí po Žabovřeské (na snímku), by jezdil po nové silnici. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Ta hrozba nad námi visí asi devět let, kdy začal vznikat koncept nového územního plánu. Ze tří variant silnice kolem letiště figurovala jen v jedné, takže jsme doufali, že v novém návrhu nebude. Ale objevila se tam znovu,“ říká starosta městské části Michal Marek (Občané pro Medlánky).

Komunikace je nakreslená od UNI HOBBY v Bystrci, vine se podél letiště až k Turistické ulici, kde se napojí na okružní křižovatku, do níž už ale ústí trasy z Řečkovic a do budoucna i z Ivanovic.

„Staneme se průsečíkem tranzitní dopravy v severní části města. Křižovatka mezi Kytnerovou, Turistickou a Hudcovou je už teď ráno ucpaná, takže si nedovedu představit, že do ní bude svedená ještě další silnice. A přes ulici V Újezdech se na křižovatku napojí i další část nové zástavby v Medlánkách a také v řečkovických kasárnách, což obnáší celkem zhruba šest tisíc lidí. To znamená dopravní peklo,“ tvrdí starosta.

Stávající komunikace je úzká panelová účelová cesta, na kterou smějí řidiči jen na povolení, například k zahrádkám nebo na pole. „V návrhu se stává plnohodnotnou dvoupruhovou komunikací, jejíž zaoblení sebere i soukromé zahrádky, a všichni víme, že se silnicí přijde i další krok – nová zástavba,“ poznamenal Marek.

Podle něj místním nikdo nevysvětlil, pro koho je silnice tak strašně důležitá. „I když z dopravního hlediska smysl dává, nerespektuje zájem šesti tisíc lidí. Úplně změní ráz Medlánek. Jinde se staví obchvaty, například v Tuřanech, v Bosonohách, ve Slatině, ale u nás chtějí udělat pravý opak a nenávratně Medlánky zničit,“ dodal starosta.

A nesouhlasí ani městská část Komín, přes niž by silnice také vedla. „Jsme jednoznačně proti, a už dlouhodobě. Chceme, aby oblast zůstala pro rekreaci Brňanů, navíc tam žijí přísně chránění sysli,“ říká starostka městské části Milada Blatná (SZ).

Radní připouští vyškrtnutí silnice z plánů

Kancelář architekta města (KAM) ale emoce mírní. „Nenavrhujeme v územním plánu silnici, ale veřejné prostranství, které je určeno pro možné umístění obslužné komunikace, cyklostezky, stromořadí a podobně,“ vysvětluje mluvčí KAM Jana Běhalová. Podle ní koncepce územního plánu nepočítá s průjezdem z Bystrce do Řečkovic, protože tu není ani žádná rozvojová plocha, kde by se mělo stavět.

Zároveň však připustila, že územní plán obslužnou komunikaci nevylučuje. A právě v tom vidí místní nebezpečí. „V konečném důsledku to může znamenat i stavbu dvouproudové komunikace. A mohla by vzniknout třeba i ve spojení s rozšířením areálu zoo a vybudováním nového vstupu z Komína, proto s tím také nesouhlasíme,“ namítá Blatná.

Podle brněnského radního pro územní plánování Filipa Chvátala (KDU-ČSL) není silnice kolem medláneckého letiště naprosto nezbytná. „V zájmu atmosféry by se případně dala vypustit,“ míní Chvátal. 

Vášně budí i další silnice

Za větší problém považuje dopravní napojení Medlánek na bývalý areál řečkovických kasáren, kde se má vybudovat bydlení až pro 4,5 tisíce lidí. Proti němu také vznikla v Medlánkách petice. „Proč máme doplácet na dopravní problém Řečkovic?“ ptá se Marek.

Řečkovice ale na silnici trvají. „Pokud se tam má stavět, musí existovat dopravní napojení přes Medlánky. Řečkovice by to v žádném případě neutáhly. Ostatně i lidé z Medlánek přes nás jezdí. Jsme jedno město,“ poznamenal starosta Řečkovic Marek Viskot (ČSSD).

O tom, jak spory kolem silnic dopadnou, se rozhodne v rámci vypořádání připomínek k návrhu územního plánu, jichž se z celého Brna městu sešlo pět tisíc. 

Místní spolek hrozí žalobou

„Nepočítáme s tím, že nám vyhoví ve všem, a chceme se dohodnout na kompromisu, ale v žádném případě nepřistoupíme na silnici kolem letiště,“ říká předsedkyně sdružení Občané pro Medlánky Kateřina Žůrková, která je za ně zvolená i místostarostkou. 

Když to bude nutné, sdružení nevylučuje podání žaloby. Tím by ale zablokovalo celý nový územní plán. „To by se nám sice nelíbilo, ale musíme se nějak bránit,“ připustila Žůrková.

Pozice města dává odpůrcům částečně naději. „Dovedu si představit, že veřejné prostranství kolem letiště z návrhu vyškrtneme. Ale řečkovická kasárna rozhodně rozvojovou plochou jsou a historicky je možné vést komunikaci přes Medlánky. Jedinou cestou, jak z toho ven, je zmírnit intenzitu zástavby v Řečkovicích,“ shrnul radní Chvátal.

Vyústění silnice v Bystrci a Medlánkách značí červené body.

Vyústění silnice v Bystrci a Medlánkách značí červené body.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

21. června 2024  14:06

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Z jezírka na dně Macochy se stala obří laguna. Bouřka zaplavila bahnem i Dům přírody

23. června 2024  11:31

Běžně malé jezírko na dně propasti Macocha na Blanensku proměnily páteční silné deště a bouřka v...

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Brně položili nové koleje vedoucí odnikud nikam, tramvaje je nevyužijí

21. června 2024  16:12

Koleje vedoucí odnikud nikam přibyly na opravovaném mostě v Merhautově ulici v brněnských Černých...

Dopravní podnik ustoupil, zákaz rádia v brněnské MHD skončil. Vydržel měsíc

24. června 2024  15:01

Zhruba měsíc vydržel v Dopravním podniku města Brna (DPMB) zákaz poslechu rádií a mluveného slova....

Obnova domova pro seniory v Hodoníně poničeného tornádem začne v červenci

24. června 2024  13:41

Tři roky už je domov pro seniory v Hodoníně, známý jako S-centrum, opuštěný. Na den přesně před...

Mistr světa a bronzový olympionik říká sbohem. Oštěpař Veselý končí kariéru

24. června 2024  13:05,  aktualizováno  13:26

Dvojnásobný olympijský medailista a mistr světa a Evropy v hodu oštěpem Vítězslav Veselý končí v...

Miliardář Fait odblokuje Brnu výstavbu sportovišť, která už měla být hotová

24. června 2024  10:59

Pumptrackovou dráhu pro cyklisty, okruh pro inline bruslaře nebo workoutové hřiště slibují už roky...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...