Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 25. ledna 2022 Miloš

Jihomoravané dají víc peněz za plnou vanu, ceny tepla naopak „zahřejí“

  17:33
Dodavatelé vody zvednou ceny, po mnoha letech města na jižní Moravě sahají i ke zvýšení poplatků. S dalšími cenami navíc můžou zahýbat dopady pandemie koronaviru. Za co lidé zaplatí víc a kde naopak ušetří, ukazuje následující přehled.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

1Tři města nad stovkou za kubík

Měsíčně zhruba o šest korun víc zaplatí Brňané nově za vodu. Brněnské vodárny a kanalizace totiž zdražují vodné a stočné. Ve vyšší ceně se promítne jak vývoj spotřeby vody a ceny „základních vstupů“, tak také výdaje na obnovu a údržbu vodohospodářské infrastruktury.

„Tisíc litrů vody vyjde na 85,20 koruny včetně daně. Cena za služby spojené s výrobou a dodávkou pitné vody včetně služeb spojených s následným odkanalizováním a vyčištěním tak činí zhruba devět haléřů za jeden litr. Při průměrné spotřebě 106,5 litru na osobu a den je měsíční výdaj za vodné a stočné jednoho obyvatele asi 276 korun,“ přibližuje mluvčí vodáren Renata Hermanová. Tarify vodného a stočného v Brně podle ní i tak zůstanou pod celostátním průměrem, který letos činí 90 korun za metr krychlový.

Zdražovat se ale bude všude. Ve Znojmě cena za kubík vody historicky poprvé překročí stokorunu. Podle starosty Jevišovic Pavla Málka (nez.) je to mimo jiné i kvůli tomu, že obce v regionu své vodovody neprodaly, jen je vložily do společného svazku, kde dominantní roli hraje Znojmo. „Můj osobní názor je, že jde o nevýhodnou formu. Rozhodnutí padne ve Znojmě a nám to lidé vždy otloukají o hlavy, jak zvyšujeme vodné a stočné,“ prohlásil.

Nad stovku půjde cena kromě Blanska také v Břeclavi. Promítne se do ní mimo jiné i rozsáhlá modernizace. Letos bylo potřeba neplánovaně investovat do opravy stoleté kanalizace v centru města – šlo o více než 30 milionů korun.

2Po sedmi letech podraží odpad

Ve Znojmě si lidé nepřiplatí jen za vodu, ale také za odpad. Ze 400 se poplatky zvednou na 600 korun. „Náklady na sběr a svoz směsného komunálního odpadu rok od roku rostou, přičemž výše poplatku zůstala posledních sedm let neměnná. Ani nově zvýšená částka ale ani z poloviny nepokrývá náklady odpadového hospodářství ve Znojmě, které obsahuje i další složky. Třeba zajištění separovaného odpadu, koše ve městě, úklid černých skládek či fungování sběrných dvorů,“ vyjmenovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Podle starosty Jana Groise (ČSSD) je navýšení poplatku mimo jiné i reakcí na vládní daňový balíček. „Znojmo reálně přijde až o 70 milionů ročně z rozpočtu a všechna města, nejen to naše, tak musí hledat další zdroje příjmů do rozpočtu,“ poznamenal.

Podobně smýšlejí i ve Vyškově. „Výši poplatku za odpad měníme poprvé od roku 2013. Ačkoli jsme mohli novelou zákona o místních poplatcích sazbu v minulých letech na základě skutečných nákladů města na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu zvýšit, nikdy se tak nestalo,“ řekl mluvčí vyškovské radnice Michal Kočí. Pro rok 2021 se cena navýší na 696 korun z dosavadních 580 korun.

V Břeclavi si lidé o ceně za odpad rozhodnou sami. I když šestisetkorunový poplatek platí, zohlední se v něm takzvané adresné třídění. „Platba klesne všem, kteří si založili odpadový účet a adresně třídili. Podle toho, jak moc se jim to dařilo, tolik v roce 2021 ušetří za poplatek,“ popsala mluvčí břeclavské radnice Jana Pelcová.

3Za teplo jako v roce 2009

Cena tepla se v Brně nezměnila, zdejší teplárny ji naposledy upravily loni na podzim, kdy zvýšily částku za gigajoule o 25 korun, tedy o 4,5 procenta. Zákazníci ale zvýšení stejně nepocítili, protože se zároveň snížilo DPH za dálkové vytápění o pět procent. „Cena tepla v příštím roce tak zůstane na úrovni toho letošního, ale dokonce nebude vyšší, než byla v roce 2009,“ upozornil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Otočit kohoutek radiátorů se nemusejí bát ani obyvatelé dalších jihomoravských měst. Třeba společnost Teplo Břeclav počítá s tím, že částka bude pro příští rok významně nižší, zhruba 26 korun za gigajoule. „Cenu tepla se snažíme udržet, případně snižovat, díky investicím do modernizace a nových technologií. A stejně to plánujeme i do budoucna,“ přislíbila mluvčí radnice Pelcová.

Zlevňuje se i ve Vyškově, kde společnost Vyteza jde dolů o 8,7 procenta proti letošnímu roku. „Snížení je umožněno díky nižší ceně zemního plynu a také dlouhodobému úspornému programu,“ okomentoval mluvčí radnice Kočí.

4Sportoviště zatím váhají

Na co se Jihomoravané musí připravit, to jsou uvažované změny v cenách například za vstupy do sportovišť. Třeba právě ve Vyškově upravuje ceník zdejší akvapark. „Reaguje na rostoucí částky za některé energie, ceny konkurenčních zařízení a zejména provedenou zásadní opravu venkovního areálu,“ uvedl Kočí s tím, že u krytého bazénu jde o zhruba desetikorunu navíc, v letním areálu o dvacetikorunu.

Jak se promítne letošní situace do ceníku velkých provozů podobného typu, se zatím jejich provozovatelé rozhodují. Letošní sezona pro ně byla mizerná a výpadek příjmů bude zřejmě nutné pokrýt mimo jiné právě vyšší cenou vstupného.

5Turisté zaplatí za noc víc

O něco dražší než dosud bude také cestování na jižní Moravu. Na mnoha místech se totiž rozhodli zvednout takzvaný poplatek z pobytu. Ten od letošního roku nahradil dřívější poplatek za lázeňský a rekreační pobyt a poplatek z ubytování. Zároveň se týká i provozovatelů takzvaného sdíleného ubytování. Zatímco loni si obce mohly účtovat nejvýše 21 korun, letos zákon dovoluje až padesátikorunu.

Možnosti zvednout poplatek využili například v Břeclavi, kde si řeknou o 25 korun. Náročnější budou jistě také některé brněnské městské části. Například v Řečkovicích a Mokré Hoře turisté zaplatí 40 korun za noc, v Medlánkách dokonce plnou povolenou částku.

Služby na jižní Moravě v roce 2021

 • Brno
  Voda: 85 Kč/m3
  Teplo: 634,80 Kč/GJ
  Odpady: 670 Kč/osoba
  Pes: každá městská část jinak 
 • Blansko
  Voda: 106,86 Kč/m3
  Teplo: 518 Kč/GJ
  Odpad: 540 Kč/osoba
  Pes: v rodinném domě 600 Kč, v bytě 1 200 Kč za prvního psa
 • Břeclav
  Voda: 104, 61 Kč/m3
  Teplo: 570,33 Kč/GJ
  Odpady: 600 Kč/osoba
  Pes: v rodinném domě 500 Kč, v bytě 1 000 Kč za prvního psa
 • Hodonín
  Voda: 80,15 Kč/m3
  Teplo: cena zatím neznámá
  Odpady: 600 Kč/osoba
  Pes: 780 Kč

Vyškov
Voda: 96,22 Kč/m3
Teplo: 577,50 Kč/GJ
Odpady: 696 Kč/osoba
Pes: v rodinném domě 360 Kč, v bytě 1 000 Kč

Znojmo
Voda: 100,49 Kč/m3
Teplo: 555 Kč/GJ
Odpady: 600 Kč/osoba
Pes: v rodinném domě 200 Kč, v bytě 1 000 Kč za prvního psa

 • Nejčtenější

Fialův kabinet slíbil jižní Moravě více peněz, teď ze slov couvá

Už roky představitelé jižní Moravy upozorňují, že právě jejich region dostává v přepočtu na obyvatele nejmenší podíl...

Českem se přehnala sněhová vichřice. Teď hrozí náledí a sněhové jazyky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne místy provázelo intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se...

Nejužší hotel střední Evropy je oslavou funkcionalismu. Brzy znovu otevře

Brněnský hotel Avion získal zpět svou krásu z éry Bohuslava Fuchse. Brzy se zájemců nabídne ubytování v 37 pokojích,...

Adamov je během výluky bez kolejí, tunely vyrazil čistit stroj Barbucha

Před šesti týdny zmizely ze železničního koridoru mezi Brnem a Blanskem vlaky, osiřelým místem však rozhodně není....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Banální, kritizují experti sochu Hrachovina pro Mendlovo náměstí v Brně

Skupina umělců, akademiků a teoretiků výtvarného umění v otevřeném dopise kritizuje výsledek veřejné soutěže na sochu...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

 • Další z rubriky

Kauza varny drog v Kyjově končí, soud potvrdil poslední desetiletý trest

Poslední rozsudek v kauze obří drogové varny pervitinu v Kyjově na Hodonínsku vynesl Vrchní soud v Olomouci. Janu...

Lidé se dočkali. Družstevní byty po dvaceti letech získají bez doplatku

Brno bezplatně převede lidem družstevní byty, které byly vybudovány před více než dvaceti lety za podpory státu. Dnes o...

Soud zamítl žalobu Brna proti nižší dotaci, protože ji město akceptovalo

Městský soud v Praze zamítl žalobu, kterým se chtěli pořadatelé někdejší Grand Prix silničních motocyklů v Brně domoci...

Hodonínský psí útulek zničený tornádem se dočká obnovy, pomohl mu dar

Psí útulek v Hodoníně, který loni v červnu poničilo tornádo, se dočká obnovy. V areálu jsou dodnes pobořené zdi...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...