Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

A co územní plán? vzpomněli si politici při jednání o Amazonu v Brně

  8:28
Brněnští zastupitelé budou v úterý už potřetí jednat o podmínkách, za kterých může ve zdejší průmyslové zóně vyrůst distribuční hala Amazonu. Stále není jasné, jak se město k příchodu investora postaví.
Vyroste distribuční centrum americké společnosti na brněnské Černovické terase? Po úterním zasedání zastupitelstva by mohlo být jasno. Ilustrační snímek

Vyroste distribuční centrum americké společnosti na brněnské Černovické terase? Po úterním zasedání zastupitelstva by mohlo být jasno. Ilustrační snímek | foto: AP

Zatímco druhá plánovaná hala americké internetové firmy v Dobrovízi u Prahy postupně získává všechna potřebná stanoviska (více čtěte zde), brněnští zastupitelé se stále neshodli na podmínkách, za nichž město Amazonu prodá potřebné pozemky v černovické průmyslové zóně.

Investor přitom stále zdůrazňuje, že o halu v Brně nadále usiluje, ale zároveň ji chce postavit co nejdříve.

Amazon v Brně

  • Společnost Amazon jedná od loňska o tom, že by chtěla na Černovické terase postavit nové distribuční centrum. V něm by našlo práci nejméně 1 500 lidí.
  • Brno však stavbu obří haly podmínilo tím, že stát konečně postaví dlouhá léta slibovaný exit z dálnice D1. Bez něj by okolní městské části ještě více trápila nadměrná dopravní zátěž.
  • Ačkoliv Brno stále oficiálně tvrdí, že o příchod Amazonu do města stojí, brněnští zastupitelé stále neodsouhlasili patřičné smlouvy. Strany napříč zastupitelstvem se nemohou shodnout, zda jsou záruky pro Brno dostatečné.

Nové kolo jednání čeká zastupitele v úterý. V jeho předvečer se ale objevil další problém.

"Je potřeba vyřešit rozpor plánů na výstavbu haly s územním plánem," oznámil v pondělí starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS). Stále tak není jasné, jak úterní hlasování dopadne.

Podmínky, které právě Šťástka jednu po druhé přidával Amazonu, developerovi i zastupitelům, jednání dosud vždy zkomplikovala. O územním plánu přitom politici vůbec nemluvili. Zmiňovali se o něm jen kritikové obří distribuční haly z dotčených městských částí, a to v jiných souvislostech, než vyplývá na povrch nyní.

Zastupitelé by mohli být stíháni, obává se Šťástka

Podle Šťástky se Brno musí vypořádat s tím, jak územní plán upravit tak, aby investor vůbec mohl získat potřebná povolení stavebního úřadu. A případně se také připravit na to, že tato povolení investor získat nemusí.

"Pak by po městě mohl požadovat náhradu vzniklých nákladů. A není vyloučeno, že by zastupitelé mohli být stíháni za to, že slíbili něco, o čem věděli, že není uskutečnitelné," předvídá potíže Šťástka.

Sám prý věří, že Odbor územního plánování a rozvoje bude mít na dnešním zastupitelstvu připraveno dost argumentů, aby zastupitelé věděli před hlasováním vše potřebné. V to doufá i opoziční TOP 09. "Územním plánem je ale třeba se zabývat," zhodnotil šéf zastupitelského klubu TOP 09 Josef Drbal.

Podle náměstka primátora Olivera Pospíšila (ČSSD) vznikl problém s územním plánem při dávných převodech pozemků, kterých se výstavba haly dotkne.

Část těchto pozemků měnila v minulosti majitele za podmínek, jejichž platnost už po uplynutí stanovené lhůty vypršela. Jenže mezitím se tyto podmínky dostaly do územního plánu, odkud zatím nezmizely. "A tyto podmínky zakazují stavět na pozemcích logistická centra," vysvětlil Pospíšil.

Jenže právě logistické centrum chce Amazon stavět. Úředníci tak dosud podle Pospíšila řešili, jak se s těmito zastaralými, ale stále závaznými podmínkami vypořádat. A právě o tom se patrně v úterý na zastupitelstvu bude diskutovat.

Amazon: 55. bod v pořadí

Na diskuse budou mít politici méně času než v polovině února, kdy bylo zastupitelstvo svoláno mimořádně jen kvůli Amazonu (více o únorovém zasedání čtěte zde). V úterý je totiž na programu dalších 105 bodů. A "kauza Amazon" přijde na pořad až jako bod číslo 55.

Minule navržené smlouvy neprošly především proto, že se ve dvou klíčových hlasováních téměř polovina přítomných zastupitelů zdržela. O tom, jak přesně politici hlasovali, ale stále není možné se přesvědčit. Zápis ze zastupitelstva totiž ani po měsíci není hotový.

"Od posledního hlasování zastupitelstva došlo ve vyjednávacím procesu k dalším výrazným posunům. A poměrně hmatatelné výsledky těchto jednání lze označit za maximum možného. Já budu hlasovat pro," zhodnotil brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Opakovaně přitom zdůrazňuje, že příchod Amazonu znamená pro Brno investici ve výši tří miliard korun a současně až dva tisíce nových pracovních míst.

Jasno mají nyní politici alespoň v tom, jak co nejlépe zajistit, aby u nové haly opravdu co nejdříve vyrostl léta slibovaný dálniční exit. S developerskou firmou CTP Invest se dohodli, že pro stát vykoupí 70 procent pozemků pod budoucím dálničním sjezdem. A teprve poté jí Brno prodá potřebné pozemky.

Libor Šťástka poté trval na tom, aby Amazon jasně deklaroval, že bude zaměstnávat především občany z Brna a jeho okolí.

"Oslovil jsem ministerstvo práce a sociálních věcí. To slíbilo, že brněnský úřad práce bude spolupracovat s Amazonem tak, aby nová místa pomohla co nejvíce snížit nezaměstnanost v regionu," reagoval v pondělí Onderka.

  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

21. června 2024  14:06

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

Hřiště na šlechtické půdě, rozmach během války. SK Líšeň slaví 100 let

22. června 2024  10:24

Sté výročí založení si v neděli připomene fotbalový klub z Líšně, okrajové části Brna. Jeho...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stála i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  17:35

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Pro Čechy hrdina a pro Němce arbitr, poznal Masaryk při návštěvě jižní Moravy

21. června 2024  17:33

Přesně před sto lety přijel do regionu první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Při...

Muž nepřišel dva týdny do práce, šéf ho našel spát ve firmě. Vypil 14 lahví vodky

21. června 2024  16:43

Dva týdny se nedostavil do práce v centru Brna pětatřicetiletý muž z Jihlavska. Když ho jeho šéf ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ FRÉZAŘ OD 35.000kČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 33 000 - 45 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...