Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ceny aut výrazně porostou, pronájmům tak přicházejí na chuť i domácnosti

aktualizováno  9:01
Cena aut roste a na obzoru je ještě výraznější zdražování. Důvodem je tlak na snižování emisí, nová bezpečnostní výbava i celkově nižší prodeje aut. Koupit si nové auto za hotové tak bude moci čím dál méně domácností. Více lidí tak přejde k ojetinám, další část hledá cesty, jak auto financovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stoupá proto zájem o pronájem ve formě operativního leasingu (dlouhodobého pronájmu), který doteď využívaly převážně firmy.

Výroba nových aut v Evropě v loňském roce klesla o 23 %, což představuje více než tři miliony vozů. Vyplývá to ze zprávy Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA). Česko zaznamenalo propad o 19,5 %, a je tak pátou nejvíce postiženou zemí. Mezi členskými státy EU došlo k vyššímu poklesu výroby ve Francii (-46 %) a sousedním Německu (-24 %).

„Kvůli propadu počtu vyrobených vozů v Evropě i v Česku dojde ke zvýšení cen aut, i když zatím není jasné, o jak velký nárůst cen půjde. Automobilky potřebují dohnat ztráty z jarní a podzimní vlny pandemie, na vině jsou také stále přísnější požadavky na bezpečnost, které zdražují základní výbavu malých městských vozů,“ vysvětluje Jiří Solucev, ředitel divize Retail ve společnosti Arval.

Bude tak klesat počet zákazníků, kteří budou mít na nová auta peníze. Podle údajů poradenské společnosti Ernst & Young chce většina Čechů vlastnit levné vozy v cenové hladině od 250 tisíc do 500 tisíc korun. Trh ovšem brzy přestane nová auta v této cenové hladině nabízet. „Žebříčkům prodejů nových aut dominuje Škoda Octavia, jejíž cena ale 1,5krát převyšuje částku, kterou je většina Čechů ochotná za nové auto utratit,“ konstatuje Jiří Solucev.

Na příkladu Octavie lze dobře demonstrovat, jak ceny nových aut rostou už teď. Zatímco třetí generace startovala v základní výbavě s cenovkou 334 900 Kč, současná čtvrtá generace začíná na cenovce 493 900 Kč. Technicky nebo výbavově samozřejmě nejde o porovnatelná auta, ale faktem je, že zákazník dnes nemá možnosti si levnější octavii koupit. Za podobné peníze jako dříve octavii je dnes možné koupit Fabii Combi.

A zatímco automobilky méně prodávají, musejí víc než dřív investovat do vývoje elektromobilů a zároveň platit emisní pokuty. Za každý gram CO2 nad limit 95 g/km musí platit částku 95 eur, což je v přepočtu skoro 2 500 korun. Podle údajů analytické společnosti JATO jsou stále dvě pětiny automobilek s plněním emisních limitů pozadu. Patří mezi ně i koncern Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto. Otázkou je, nakolik výrobci promítnou pokuty do cen nových vozů. Pravděpodobné je, že ano.

Další zdražení pak budou představovat nové povinné bezpečnostní prvky. V roce 2019 byly schváleny normy, podle kterých bude ve všech nově vyrobených autech v EU od května 2022 povinný inteligentní systém pro regulaci rychlosti (ISA), usnadnění montáže alkoholového imobilizéru, systém varování řidiče před ospalostí a ztrátou pozornosti, pokročilý systém upozorňování na rozptýlenost řidiče, signál nouzového brzdění, detekce zpětného chodu a zařízení pro záznam údajů o událostech (černá skříňka).

České domácnosti proto zjišťují, že budou muset volit jiné formy užívání auta než přímé vlastnictví. Sdílení aut prostřednictvím carsharingu je pro omezenou skupinu uživatelů, lidé se proto začali výrazně víc zajímat o pronájem formou operativního leasingu, což bylo doteď doménou firem. U aut tak nastává podobná situace jako u bytů. Kdo vidí, že nenaspoří na koupi bytu, volí hypotéku (v případě aut spotřebitelský úvěr) nebo si byt pronajme. Na auto by část lidí spořila příliš dlouho a s postupným zdražováním aut by se jim cílová částka stále zvyšovala. Operativní leasing je tak pro část zákazníků, kteří nepotřebují některé věci vlastnit, ale jen užívat, řešením, jak používat auto kdykoli chtějí a přitom na začátku nevydávat velkou investici.

Tuzemské domácnosti si loni od členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) půjčily na financování nových osobních aut formou leasingu anebo spotřebitelského úvěru 4,17 miliardy korun, o 9,6 % méně peněz než v roce 2019. Průměrná výše leasingu či úvěru na nové osobní auto přitom loni v privátní sféře dosáhla 277 144 korun a meziročně vzrostla o 7,8 %. Zatímco předloni činil podíl nových aut financovaných v domácnostech operativním leasingem 10 %, loni už to bylo 28,2 %. Růst je tedy takřka trojnásobný. 

Autor:
  • Nejčtenější

Garáž fotbalového boha Ronalda má cenu půl miliardy. Hvězdou je bugatti

16. června 2024

Fotbalová superstar Cristiano Ronaldo, se kterou se česká fotbalová reprezentace utká na Euru 2024...

Bouráky fotbalových idolů. Milionovou garáž má i hvězda bez řidičáku

21. června 2024

K úspěšným fotbalistům patří drahá a luxusní auta. Každý si asi jako první po této větě vybaví...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

GLOSA: Praha v populistickém boji s SUV nacení parkování podle velikosti auta

17. června 2024

Parkování v hlavním městě začíná být velký problém a zdá se, že zastupitelé Prahy se jej rozhodli...

Offroadový drsňák projede všechno. První jízda s novým ineosem

18. června 2024

Znáte značku Ineos? A víte, že už několik let vyrábí auta? Jestli ne, tak se rozhodně nestyďte,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel karosář, co stavěl legendy pro Lancii i Fiat. Zkusil exoty i šílenosti

14. června 2024

Ve věku 87 let zemřel Bruno Maggiora, majitele stejnojmenné karosárny, která mimo jiné vyráběla...

Bouráky fotbalových idolů. Milionovou garáž má i hvězda bez řidičáku

21. června 2024

K úspěšným fotbalistům patří drahá a luxusní auta. Každý si asi jako první po této větě vybaví...

V prvních měsících roku zemřelo 23 motorkářů, zraněných je stovka

21. června 2024

Motocyklisté, přestože nejsou rozježdění a v kondici, nedočkavě vyrazili na silnice. Nehody s...

Elektrická party na vinici. Byli jsme na exkurzi mezi kabelové hvězdy Mercedesu

21. června 2024

Značka Mercedes-Benz a její dealeři pravidelně pořádají speciální akce pro zákazníky, aby si na...

Z vyšetřování automobilek v Číně je podle Pekingu průmyslová špionáž Bruselu

20. června 2024

Rozsah detailních informací, které po čínských firmách na výrobu elektromobilů při osmiměsíčním...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...