Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Prahou po dvou kolech. Skútršňůru letos upletlo 500 jezdců a zářivá Italka

  11:20
Prahou v sobotu projeli skútraři z celého Česka. Do osmnáctého ročníku Skútršňůry se zapojilo na 500 lehkých jednostopých strojů a jejich jezdců. Po spanilé jízdě metropolí se milovníci a fanoušci skútrů všech značek přesunuli na Slapy. My jsme projeli Skútršňůru s limitovanou Vespou Primavera 125 RED.

Skútršňůra, celorepublikový sraz skútrů všech značek a typů, v sobotu oslavila osmnácté narozeniny. Na parkoviště Na Mlejnku v pražském Braníku se letos od půl deváté ráno sjelo na pět set skútrařů z celého Česka, kteří poté vyrazili na spanilou jízdu Prahou a následně přes Zbraslav do Autokempu Ždáň na Slapy.

„Je to už akce s tradicí, která má podpořit skútry jako formu dopravy ve městě i mimo město a jako relativně mladé odvětví v Česku. Chceme ukázat, že se jedná o rovnocenné účastníky provozu a je třeba vzájemné tolerance a respektu, kterou se tímto mezi dvoukolovými a vícekolovými vozidly snažíme prohloubit,“ vysvětlil hlavní organizátor Skútršňůry Václav Nerad ve slapském autokempu.

Skútraři si mezitím povídají, obchází stroje kolegů, objednávají klobásky a birelly a plánují cestu domů, kdy už pojede každý po vlastní ose. Někteří odjíždí po chvíli, jiní si užívají slunce u přehrady až do pozdního odpoledne.

I když skútry si svou tradici v Česku ještě budují, i tady se ukazuje, že zájem o individuální dopravu roste, a to nejen kvůli pandemii. Zatímco na prvním ročníku v roce 2004 se na Skútršňůru sjelo asi šedesát jezdců, posledních pár let už se účastníci počítají po stovkách.

„Letos jejich kolona při průjezdu Prahou sahala od Úřadu vlády až k Tančícímu domu. Podle rozdaných památečních samolepek je zde dnes dnes kolem pětistovky účastníků, i když očekávali jsme ještě větší účast, a to kolem sedmi set lidí,“ dodal Nerad.

O všechny bylo během cesty dobře postaráno. Celou akci jistili kromě organizátorů i další dobrovolníci a záchranáři z Czech SAR Teamu. Koloně skútrařů klestila cestu Policie ČR.  Někde musela auta zastavit, jinde zpomalit, kolemjdoucí si však spanilou všehochuť užívali a na troubící skútry mávali, fotili si je a natáčeli.

„Letos na šňůru dohlíželo jednadvacet „vesťáků“ na skútrech i na čtyřkolkách. Vše vzadu hlídal ještě skříňový a osobní záchranářský vůz, naštěstí se nic nestalo,“ dodal hlavní organizátor s tím, že byl připraven i velký pick-up pro případ, kdyby to jeden z účastníků takzvaně „položil na silnici“ a skútr by bylo třeba odvézt.

Oči na tom před tebou

Skútršňůra má svá pravidla, se kterými organizátoři seznámí jednotlivé účastníky ještě před samotným vyjetím na spanilou jízdu hlavním městem. V jednom jízdním pruhu jedou jezdci v koloně, kterou vede i uzavírá policie. Na šířku pruhu se vejdou dva stroje, jezdci se však musí řadit cik cak.

Přidávám se do pestré šňůry a pamatuji na to, že si musím hlídat dostatečný odstup od skútru přede mnou i vedle mne, předvídat jízdu parťáka přede mnou a především: nepřejíždět v koloně ze strany na stranu. Do šňůry ohraničené policií nesmí vjíždět žádné jiné vozidlo, což někteří neví. Na chvíli se k nám přidá například jeden cyklista.

Na Šňůru s červenou

Skútršňůra není klasický sraz klubu jedné značky. Připojit se mohou jezdci na skútrech všemožných značek a typů, možná proto tu panuje tak uvolněná atmosféra. Najdete tu všehochuť lidí i strojů. Jsou tu ti, kteří se na skútru dopravují do práce nebo do školy, co na něj sedají jen o víkendech a tráví na něm svůj volný čas. Či jen fanoušci, kteří skútr zatím nemají, ale půjčili si elektrický BeRider (psali jsme o něm zde).

Já se Skútršňůrou projela s testovanou limitovanou edicí italské ikony Vespa Primavera 125 RED. Tato Italka je celá v červené. Tentokrát to není jen dokonale rudý lak, ale do rudého oblékli i sedlo a kola skútru. A její barva není samoúčelná, červená vespa pomáhá. Z každého prodaného kousku jde sto dolarů (tedy v přepočtu asi 2 100 korun), za každé prodaného příslušenství pak deset procent, na boj s HIV a nově také s pandemií covid-19.

Většina fanoušků těchto Italek už ví, že vespa se téměř nemění, příliš nereaguje na obchodní tahy ostatních značek a jde si svou osvědčenou klasickou cestou. Ani tentokrát tedy nečekejte žádné převratné novinky. Vespa Primavera je holka spíše do města. Je nádherná, má stále stejný neokoukatelný nadčasový design a svůj styl. Nedohání se s konektivitou, většími světlomety, bezklíčovým zapalováním, větším úložným prostorem či většími koly. Primavera je obří vášeň s malými nevýhodami.

Vespa Primavera RED je především o vášni ke tradici a zážitku

Tedy přesněji koly. Po Praze jede nádherně, svižný motor zajistí rychlé rozjezdy a ABS hladkou a okamžitou brzdnou reakci. Udávaná spotřeba 2,5 l/100 km odpovídá, osmilitrová nádrž vám zajistí dlouhou cestu. Naše Červená najezdila v sobotu přes 100 kilometrů a ukazatel množství benzinu v nádrži se hnul jen o píď.

Větší kola by si na vespě jen málokdo dokázal představit, ale milovníci vos vědí, že to odnesou natřásáním na kostkách či na nerovnostech na silnici. A také menší jistotou na mokré vozovce či štěrku, což se potvrdilo i při Skútršňůře za Davlí poté, co se přehnal silný déšť a silnice zůstaly mokré a kluzké. 

V momentě, kdy si na stroji uvědomíte, že jste krásně vidět, vose vše promíjím. Přitahujeme pozornost, lidé i na srazu nás chválí, usmívají se na nás, každý se dá do řeči. Ani auta nás v provozu po cestě ze srazu nepřehlédnou. A když projíždíte okreskami kolem polí s vlčím mákem, který má stejnou barvu jako limitka RED, je všechno natřásání okamžitě zapomenuto. Tady jde především o zážitek.

  • Nejčtenější

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

21. května 2024

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá...

Italové zadrželi zásilku fiátků z Maroka. Budou strhávat nálepky s vlajkou

20. května 2024

Italská policie zabavila víc než 130 vozů značky Fiat dovezených z Maroka na základě podezření, že...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Škoda láká na nový elektrický Elroq. Máme fotky z provozu

23. května 2024

Exkluzivně Škoda Auto zveřejnila první oficiální siluetu zcela nového modelu Elroq. Maskovaný prototyp nafotil...

Umělá inteligence obchoduje s auty líp než člověk. Umí i mluvit se zákazníky

20. května 2024

AURES Holdings překonává třicetileté prodejní rekordy díky nasazení umělé inteligence do svého...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Distingovaní gentlemani táhli Prahou, jízdu vedl prezident Pavel

20. května 2024

Už po jedenácté projela Prahou Distinguished Gentleman’s Ride, tedy jízda distingovaných...

Bavorák, který „projel obrazem“, vyrazí do Le Mans. Dovézt umění k vítězství

26. května 2024

Již poněkolikáté BMW promění slavný vytrvalostní závod 24 hodin Le Mans v největší, nejhlučnější a...

Volha se vrací. Čínská auta budou montovat na linkách místo škodovek

25. května 2024

Dobový seriál České televize, kde titulní roli hraje sovětská automobilová ikona, Volha 21 Carevna,...

Číňané letos začnou u Českých Budějovic vyrábět sedačky pro BMW

24. května 2024

Firma Nobo Automotive Systems Czech Republic bude jako první pobočka této čínské společnosti v...

Mini Cooper přepřáhl na elektro a odstěhoval se do Číny. Je to skvělý dravec

24. května 2024

Exkluzivně Nový bateriový Mini Cooper je perfektním důkazem, že Čína tahá v elektromobilitě za delší konec...

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...