Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Čeští studenti závodí s elektromotorkou s proměnným rozvorem

  13:00
Závodní tým Fakulty dopravní ČVUT v Praze CTU Lions se zúčastnil mezinárodní soutěže Motostudent 2019/2021 ve španělském Aragonu, kde představil svůj nový prototyp elektrického závodního motocyklu EVO 2.0 Electric. V konkurenci dalších 45 studentských týmů z celého světa obsadil jako jediný český univerzitní tým celkové 12. místo.

Motostudent je mezinárodní soutěž studentských týmů, která je vyvrcholením dvouleté sezony, během níž jednotlivé týmy navrhují, ověřují, testují a staví vlastní prototyp závodního motocyklu, se kterým se nakonec utkají na závodech.

„V aktuální sezoně 2019/2021 se náš tým účastnil kategorie elektrických motocyklů. Přestože to pro nás byla již druhá elektrická motorka, museli jsme se hodně učit a vypořádat se s úplně novými problémy, jako je návrh akumulátorů anebo nekonvenční konstrukce, která je jiná než u motocyklu se spalovacím motorem,“ říká Josef Svoboda, konstruktér týmu CTU Lions.

„Úkolem je v rámci tří semestrů vyvinout a postavit stroj pro studentské závody,“ vysvětluje Přemysl Toman, doktorand fakulty dopravní ČVUT, šéf a jezdec týmu. Stejně jako u kolegů od formulí má tým úkoly v teoretické a praktické části, v té první vytváří zprávy, popisují koncepci, konstrukci, sestavují byznys plán závodního týmu a v praktické části se utkávají v závodech na okruhu.

Prototyp elektrického závodního motocyklu EVO 2.0 Electric studentů ČVUT

Od roku 2019 týmy postupně odevzdávaly povinné dílčí technické zprávy o návrhu, vývoji a softwarovém ověřování (simulacích a výpočtech). Součástí zprávy je také byznys plán pro malou až středně velkou firmu. Vrcholem soutěže byla několikadenní akce na španělském okruhu Motorland Aragon, kde probíhá postupně statická zkouška, která je součástí přejímky, ověřovala se tak bezpečnost konstrukce, následovaná dynamickou zkouškou, při které profesionální jezdci zkoušeli chování motocyklu.

Součástí dynamických zkoušek byl test brzdění, akcelerace, jízda zručnosti a maximální rychlost. Poslední disciplínou byl závod na okruhu, který se po vzoru velkých cen dělil na kvalifikaci a hlavní závod. Výsledné umístění týmu v soutěži určily úspěchy ve všech disciplínách, kvalita odevzdaných technických zpráv, technické parametry motocyklu a samozřejmě také jeho umístění v závodu.

Letošní motocykl studentů Fakulty dopravní ČVUT EVO 2.0 Electric je druhým plně elektrickým prototypem týmu CTU Lions. Stroj má maximální výkon 26 kW a akumulátor o kapacitě přibližně 7 kWh, což umožňuje dojezd 50–70 km v nejostřejším závodním tempu. „Kvůli tematickému přesahu do konstrukce elektrického vozidla jsou v týmu zapojeni také studenti Fakulty strojní ČVUT a Fakulty elektrotechnické ČVUT, kteří pomáhají s elektrickými a konstrukčními prvky motocyklu. Celkově má tým 11 členů,“ popisuje Zdeněk Lokaj z Fakulty dopravní ČVUT.

„Na EVO 2.0 Electric naši studenti úspěšně otestovali technické inovace v konstrukci rámu, baterie, předních brýlí, převodovky a orientace motoru v motocyklu. Proti předchozím generacím navíc posunuli ještě dále výrobu vlastních komponentů a celých systémů. Jsme na ně právem hrdí, co v mezinárodní konkurenci dokázali,“ říká Petr Bouchner, proděkan pro vědu a výzkum Fakulty dopravní ČVUT.

Tým si podle pravidel soutěže vyvinul vlastní rám, jeho dílem je také zadní kyvná vidlice, hlava řízení, bateriový box. Všechny týmy mají stejné motory, brzdiče a pneumatiky. Jednotné komponenty dostávají týmy od organizátorů v rámci startovného.

Česko bez kouře

Podmínky šampionátu vyžadují, aby tým přinášel inovativní řešení na svém stroji. „V případě českého týmu je to aktuálně proměnná geometrie uchycení přední vidlice. Pomocí vložek v hlavě řízení mění rozvor motorky, což má vliv na chování stroje.“ popisuje konstruktér a mechanik motorky Josef Svoboda. Srdce tvoří motor o maximálním výkonu 42 kW, je uložen v motorce nekonvenčně podélně.

„V této konfiguraci si motor ideálně chladí, což bylo ve 42stupňových vedrech v Aragonu potřeba,“ dodává Svoboda. Tým musel také zkonstruovat speciální převodovku, která přenáší sílu motoru na zadní kolo. Tvoří ji kuželové soukolí a skrze řetěz se pak přenáší točivý moment, maximem je 95 Nm. Převodovka plní také centrální nosnou funkci rámu. Je na ní uchycena zadní vidlice a odpružení.

Maximální rychlost je kolem 190 kilometrů za hodinu. „Ta je daná převodovým poměrem převodovky, je to kompromis mezi požadavky na akcelerací a maximální rychlost,“ vysvětluje Josef Svoboda.

Tým CTU Lions

Důležité je červené tlačítko vypínající vysokonapěťový systém motorky. Vyžadují ho předpisy – traťový maršál jím v případě nehody na trati odpojí trakční baterii.

V Aragonu prošli čeští studenti se svým prototypem všemi technickými přejímkami. Tým se u nich setkal s několika potížemi, které bylo třeba vyřešit. Stroj tedy museli na místě narychlo noc upravovat. Do závodu se týmu nakonec podařilo dostat. Na závodním okruhu se kvalifikoval do hlavního závodu společně s 20 nejlepšími týmy. „V konkurenci 45 týmů z celého světa studenti ČVUT dosáhli na 8. místo v hodnocení technické inovace, 15. místo v závěrečném závodě a celkově tak obsadili 12. místo,“ upřesňuje Lokaj.

„Aktuální stroj vyvíjí tým od roku 2019, stavbu zbrzdila koronavirová epidemie,“ popisuje Toman. „Začínali jsme s klasickou benzinovou motorkou. Elektrický stroj jsme představili minulou sezonu, což nás uchvátilo,“ popisuje Petr Bouchner, vedoucí ústavu dopravních prostředků na fakultě dopravní ČVUT. Tým tedy v loňském roce závodil se dvěma motocykly. Nyní už se zaměřuje jen na elektrickou verzi.

Motocykl se bude dále účastnit různých závodů seriálu Moto Engineering Cup a dalších akcí. „Jeho jízdní vlastnosti a konstrukce byly na závodech chváleny profesionálními testovacími jezdci, takže očekáváme, že v příštích letech dosáhne dalších úspěchů,“ dodává Pavel Hrubeš, děkan Fakulty dopravní ČVUT.

  • Nejčtenější

Nejdražší auto v Česku koupíte jen v beskydské vsi. Připravte si 67 milionů

V Česku se začalo prodávat nejvýkonnější italské auto za 67 milionů korun. Obci Čeladná, která se nachází v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji v podhůří Beskyd, se dostalo privilegia stát...

26. července 2024

Pohádky malého rakeťáka. Severní Korea si vycucala z prstu vlastní elektroauto

Severní Korea občas vyšle do vzduchu zkušební balistickou raketu a do mediálního prostoru pro změnu vypustí i nějakou tu bombu. Aktuálně vzbudilo rozruch reklamní video, na kterém je vidět první...

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lekce fyziky. Zapojili jsme karavan za elektrovůz a spočítali aerodynamiku

Exkluzivně

Co udělá minikaravan s dojezdem aerodynamicky vybroušeného elektromobilu? Zapojili jsme přívěs LifeStyleCamper SteelDrop za Hyundai Ioniq 6 a vyrazili přes celé Česko s očima upřenýma na ukazatel...

22. července 2024

VIDEO: Superman, puk či lepení. Zmapovali jsme nejčastější chyby řidičů, které zabíjí

O víkendu vyvrcholí prázdninová cestovní horečka a na silnice se vydají statisíce turistů z mnoha zemí střední Evropy. Kromě Bavorů, kterým začínají prázdniny tento rok 29. července, na silnice...

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neleští se, brousí. Slavných sporťáků oblečených v nerezu je v Česku až patnáct

Auto snů. V mnoha ohledech jedinečné – s karoserií z nerezové oceli bez laku a křídlovými dveřmi. Přesně, jak si ho mnozí pamatují z legendární komediální sci-fi série Návrat do budoucnosti. V sobotu...

23. července 2024

Svět aut na sociálních sítích ovládla italská komedie a drahé/levné odtahy

Nestíháte, nebo nechcete sledovat sociální sítě? Naprosto to chápeme, a proto jsme vybrali podle nás to nejzajímavější nebo nejvtipnější. Tentokrát měla velký úspěch hlavně Alfa Romeo s Fordem.

27. července 2024

Diář petrolheada: Na Kladno za tuningem, do východních Čech za hadráky

Stejně jako v předchozích letech dorazí i letos na nejstarší kladenské náměstí majitelé a příznivci upravených vozů. Na plac před místním magistrátem zavítali již pojedenácté v řadě. O nadcházejícím...

26. července 2024

EU si vyhlédla srbské lithium. Ekologové chystají mohutné protesty

Srbsko, Evropská unie a Německo v Bělehradě podepsaly dohodu o záměru těžit srbské zásoby lithia, které se používá na výrobu baterií především do elektromobilů. Prohlášení o záměru bylo podepsáno za...

25. července 2024,  aktualizováno  26.7 8:22

Bez dotací to nejde. Analýza ukazuje, jak moc na nich elektromobilita závisí

Ekologická lobbistická organizace Transport & Environment označila Německo za „nemocného muže Evropy“, protože na rozdíl od evropského průměru se v této zemi téměř zastavil nárůst prodejů...

26. července 2024

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....